Աշխարհի գավաթը Երեւանում. Կարամբյոն հպարտ է, որ այն ինքն է ներկայացնում
Երեւանն առաջին անգամ այսօր ընդունեց ֆուտբոլի Աշխարհի գավաթը, որը Մունդիալ-2018-ից առաջ շրջում է 50 երկրով:
Ազատության հրապարակն այս րոպեներին լի է ֆուտբոլասերներով, ովքեր հնարավորություն ունեն ոչ միայն տեսնել, այլեւ լուսանկարվել գավաթի հետ: Այն Հայաստան է բերել 1998 թվականի Աշխարհի չեմպիոն Քրիստիան Կարամբյոն:
Գավաթի պաշտոնական ներկայացման ժամանակ, որին սպասում էին տասնյակ լրագրողներ, Կարամբոն հպարտությամբ նշեց, որ երջանիկ է գավաթը Մունդիալ-1998-ին բարձրացնելու համար:
«Ֆրանսիայի հավաքականը դարձավ չեմպիոն, ես ու իմ թիմակիցները բարձրացրինք այն գավաթը, որի նվաճման մասին երազում են բազմաթիվ ֆուտբոլիստներ: Մեր թիմում երկու հայ էր հանդես գալիս՝ Յուրի Ջորկաեֆն ու Ալեն Պողոսյանը: Հպարտ եմ, որ այժմ Հայաստանում հենց ես եմ ներկայացնում գավաթն այս գեղեցիկ թատրոնի շենքում»,-նշեց ֆուտբոլիստը:
ԱԱ-2018-ի մասին էլ ավելացրեց, որ հաղթելու մեծ շանսեր ունեն ինչպես հարազատ Ֆրանսիայի, այնպես էլ Արգենտինայի, Գերմանիայի, Բրազիլիայի ու Իսպանիայի հավաքականները:
Աշխարհի գավաթի շրջագայությունն սկսել է 2017-ի սեպտեմբերին: Մինչեւ Ռուսաստան հասնելն ու Մունդիալի մեկնարկը գավաթը լինելու է 50 երկրում, որոնցից 20-ում՝ առաջին անգամ:

FIFA World Cup in Yerevan: Karembeu proud to present the trophy
For the first time in history, FIFA World Cup has arrived in Yerevan. The trophy is making a tour around 50 countries ahead of the World Cup 2018.
Freedom Square in Armenian capital is currently crowded with football lovers, who will be able to see the trophy up close and take pictures with it. 1998 FIFA World Cup champion Christian Karembeu was trusted with bringing it to Yerevan.
During the official ceremony, anticipated by dozens of journalists, Karembeu has noted proudly that he is happy to have raised the cup in 1998.
“France became the world champion, and my team and I raised the cup that many players dreamed about winning. We had two Armenians on the team: Youri Djorkaeff and Alan Poghosian. I am proud to be the one who presents the cup in Armenia, in front of this beautiful theatre,” said the player.
Christian Karembeu has added that his native France as well as Argentina, Germany, Brazil and Spain are favorites to win the World Cup 2018.
The trophy’s tour began in September 2017. Before it reaches Russia and the kick off of the World Cup, the tour will take the trophy to 50 countries, including 20 states it has never visited before.