Հաբեթնակ Կուրղինյան. ԱԱ-ից հետո նոր շրջափուլի ենք պատրաստվում
Հանգստյան օրերին Վանաձորում կայացել է Ստեփան Սարգսյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարը: 5 երկրներից մասնակցել են 100 ըմբիշներ:
Հայաստանի ազատ ոճի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանն ամփոփել է մրցաշարն ու խոսել հետագա ծրագրերի մասին:
«Համարյա մեր բոլոր մարզիկներն էլ հանդես են եկել մրցաշարում, բաց են թողել միայն վնասվածք ունեցողները: Ըմբիշներն աշխարհի առաջնությունից հետո նոր ցիկլի են պատրաստվում, հիմնականում գոհ եմ նրանց ելույթներից: Տարվա վերջին Հայաստանի առաջնություն էլ ունենք: Նոր քաշային կարգերում հանդես կգանք, ինչպես նաեւ մրցակարգն է փոխվելու, հնով էլ մրցումներ չենք անցկացնելու»,- ասել է մարզիչը:
Նա խոստովանել է, որ ըմբիշներն աշխատելու ու սխալներն ուղղելու դեռ շատ տեղ ունեն:
Հայաստանի հավաքականի կազմում Վանաձորում հաղթողների կոչումները նվաճել են Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Ղազար Համբարձումյանը (61 կգ) եւ Լեւան Բերիանիձեն (125 կգ):
Արծաթե պարգեւների են արժանացել Աշոտ Վելիցյանը (61 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (65 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), իսկ բրոնզե՝ Նարեկ Հովհաննիսյանը, Մխիթար Գրիգորյանը (57 կգ), Գրիգոր Սիրեկանյանն (61) ու Նարեկ Սիրունյանը (65 կգ):

Абетнак Кургинян: После ЧМ готовимся к новому циклу
На выходных в Ванадзоре состоялся международный турнир по вольной борьбе имени Степана Саргсяна. В турнире приняли участие 100 борцов из 5 стран.
Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Абетнак Кургинян подвел итоги турнира и отметил дальнейшие планы.
«Почти все наши спортсмены выступили на турнире. Соревнование пропустили только те, у кого была травма. После чемпионата мира борцы готовятся к новому циклу. В целом я доволен их выступлениями. В конце года пройдет также чемпионат Армении. Будем выступать в новых весовых категориях, а также изменятся правила турнира, по старым правилам больше не будем проводить соревнования»,- отметил тренер.
Он признался, что борцам необходимо еще работать и исправлять ошибки.
В составе сборной Армении победителями стали Гарик Барсегян (57 кг), Казар Амбарцумян (61 кг) и Леван Берианидзе (125 кг).
Серебряными призерами стали Ашот Велицян (61 кг), Валодя Франгулян (65 кг), Варужан Каджоян (74 кг), а бронзы удостоились Григор Сиреканян (61 кг) и Нарек Сирунян (65 кг).