Հաբեթնակ Կուրղինյան. ԱԱ-ից հետո նոր շրջափուլի ենք պատրաստվում
Հանգստյան օրերին Վանաձորում կայացել է Ստեփան Սարգսյանի անվան ազատ ոճի ըմբշամարտի միջազգային մրցաշարը: 5 երկրներից մասնակցել են 100 ըմբիշներ:
Հայաստանի ազատ ոճի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանն ամփոփել է մրցաշարն ու խոսել հետագա ծրագրերի մասին:
«Համարյա մեր բոլոր մարզիկներն էլ հանդես են եկել մրցաշարում, բաց են թողել միայն վնասվածք ունեցողները: Ըմբիշներն աշխարհի առաջնությունից հետո նոր ցիկլի են պատրաստվում, հիմնականում գոհ եմ նրանց ելույթներից: Տարվա վերջին Հայաստանի առաջնություն էլ ունենք: Նոր քաշային կարգերում հանդես կգանք, ինչպես նաեւ մրցակարգն է փոխվելու, հնով էլ մրցումներ չենք անցկացնելու»,- ասել է մարզիչը:
Նա խոստովանել է, որ ըմբիշներն աշխատելու ու սխալներն ուղղելու դեռ շատ տեղ ունեն:
Հայաստանի հավաքականի կազմում Վանաձորում հաղթողների կոչումները նվաճել են Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Ղազար Համբարձումյանը (61 կգ) եւ Լեւան Բերիանիձեն (125 կգ):
Արծաթե պարգեւների են արժանացել Աշոտ Վելիցյանը (61 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (65 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), իսկ բրոնզե՝ Նարեկ Հովհաննիսյանը, Մխիթար Գրիգորյանը (57 կգ), Գրիգոր Սիրեկանյանն (61) ու Նարեկ Սիրունյանը (65 կգ):

Armenia team coach: Freestyle wrestlers are preparing for a new stage
Stepan Sargsyan Cup took place this weekend in Vanadzor, Armenia. 100 wrestlers from 5 countries participated in the international tournament.
Head coach of Armenia freestyle wrestling team Habetnak Kurghinyan summed up the competition and talked about plans for the future.
“Almost all our athletes took part in the tournament, only those with injuries missed it. The wrestlers are preparing for a new stage after the World Championship and I’m mostly pleased with their performance. We have Armenian Championship in the end of the year. There will be new weight categories and regulations. The old regulations won’t be used anymore,” said the coach.
He noted that his team still has a lot to work on and errors to fix.
Garik Barseghyan (57kg), Ghazar Hambardzumyan (61kg) and Levan Berianidze (125kg) won gold medals for Armenia in Stepan Sargsyan Cup.