Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարին մոտ 100 ազատ ոճայիններ կմասնակցեն
Հոկտեմբերի 6-8-ը Վանաձորը կրկին հյուրընկալելու է Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն ու Աշխարհի Գավաթակիր Ստեփան Սարգսյանին նվիրված ազատ ոճի մրցաշարը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ արդեն իրենց մասնակցությունը հաստատել են 7 երկրներ: Նրանք են Վրաստանը, Ուկրաինան, ԱՄՆ-ն, Իրանը, Գվատեմալան, Բուլղարիան, Ռուսաստանն էլ մի քանի թիմերով է մասնակցելու:
«Մասնակից երկրների թիվը դեռ կավելանա: Նախատեսում ենք մոտ 100 ըմբիշների մասնակցություն: Հայաստանը 40 ազատ ոճայիններ կներկայացնեն, կլինեն եւ հիմնական կազմի մարզիկները եւ խոստումնալից երիտասարդ ըմբիշները: Մրցաշարը բավական ուժեղ կազմ է հավաքելու»,- ասել է Բաղդադյանը:
Հիմա ըմբիշներն անհատական մարզումներ են անցկացնում իրենց անձնական մարզիչների հետ: Մրցաշարից հետո երիտասարդները կպատրաստվեն նոյեմբերին Լեհաստանում կայանալիք Մ-23 տ. Աշխարհի առաջնությանը, մեծահասակներն էլ հավաք կունենան:

On October 6-8 Vanadzor will once again host the free style wrestling tournaments, named after Stepan Sargsyan, silver medalist of the Olympic Games, European champion and winner of the World Cup.
Secretary General of Armenian Wrestling Federation Arayik Baghdadyan told Mediamax Sport that 7 countries have already confirmed their participation: Georgia, Ukraine, U.S., Iran, Guatemala, Bulgaria and Russia. The latter will be represented by several teams.
“This tournament will involve quite strong athletes. The number of participating countries will probably increase. The organizers anticipate 100 freestylers during the tournament. Armenia will be represented by 40 freestylers both from the national team and promising young athletes,” Baghdadyan said.
Currently the athletes have private trainings with their coaches. The Armenian freestylers will then prepare for U23 World Championship 2017 in November, Lithuania. Adults will hold training camps.