Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարին մոտ 100 ազատ ոճայիններ կմասնակցեն
Հոկտեմբերի 6-8-ը Վանաձորը կրկին հյուրընկալելու է Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն ու Աշխարհի Գավաթակիր Ստեփան Սարգսյանին նվիրված ազատ ոճի մրցաշարը:
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ արդեն իրենց մասնակցությունը հաստատել են 7 երկրներ: Նրանք են Վրաստանը, Ուկրաինան, ԱՄՆ-ն, Իրանը, Գվատեմալան, Բուլղարիան, Ռուսաստանն էլ մի քանի թիմերով է մասնակցելու:
«Մասնակից երկրների թիվը դեռ կավելանա: Նախատեսում ենք մոտ 100 ըմբիշների մասնակցություն: Հայաստանը 40 ազատ ոճայիններ կներկայացնեն, կլինեն եւ հիմնական կազմի մարզիկները եւ խոստումնալից երիտասարդ ըմբիշները: Մրցաշարը բավական ուժեղ կազմ է հավաքելու»,- ասել է Բաղդադյանը:
Հիմա ըմբիշներն անհատական մարզումներ են անցկացնում իրենց անձնական մարզիչների հետ: Մրցաշարից հետո երիտասարդները կպատրաստվեն նոյեմբերին Լեհաստանում կայանալիք Մ-23 տ. Աշխարհի առաջնությանը, մեծահասակներն էլ հավաք կունենան:

В турнире Степана Саргсяна примут участие около 100 вольных борцов
6-8 октября в Ванадзоре вновь пройдет турнир по борьбе вольного стиля, посвященный серебряному призеру Олимпийских игр, чемпиону Европы и обладателю Кубка мира Степану Саргсяну.
Генеральный секретарь федерации борьбы Армении Араик Багдадян сообщил Mediamax Sport, что свое участие уже подтвердили 7 стран. Среди них Грузия, Украина, США, Иран, Гватемала, Болгария, а  Россия будет представлена несколькими командами.
«Число стран-участниц еще увеличится. Планируется участие около 100 борцов. Армению представят 40 вольных борцов, будут как спортсмены основного состава, так и многообещающие молодые борцы. Турнир соберет сильный состав»,- отметил Багдадян.
Сейчас борцы проводят индивидуальные тренировки со своими личными тренерами. После турнира молодые борцы будут готовиться к чемпионату мира до 23 лет, который состоится в ноябре в Польше, а взрослые проведут сбор.