Արմեն Մկրտչյանը հեշտությամբ է հարմարվել ազատ ոճի հավաքականում
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Ծաղկաձորում պատրաստվում է մարտի 9-ին Թուրքիայում կայանալիք միջազգային մրցաշարին:
Թիմն առաջին անգամն է մարզվում նոր գլխավոր մարզիչ Արմեն Մկրտչյանի ղեկավարությամբ: Mediamax Sport-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ հեշտությամբ է լեզու գտել տղաների հետ:
«Աշխատում ենք տեխնիկական, ֆիզիկական պատրաստվածության եւ արագության վրա: Ամեն ինչ անում ենք, որ լավ մասնակցենք առաջիկա մրցաշարին: Դեռ քիչ ժամանակ ենք ճանաչում իրար, չեմ կարող գնահատական տալ, բայց թիմում լավ ըմբիշներ ունենք»,- նշել է Մկրտչյանը:
Ծաղկաձորյան հավաքին, որը կավարտվի մարտի 8-ին, 30 ըմբիշներ են մասնակցում: Նրանք բոլորն էլ մի քանի շաբաթ առաջ կայացած Հայաստանի առաջնությունում մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել: Թիմի 2-րդ ու 3-րդ համարներին էլ մարզիչը իրենց դրսեւորելու հնարավորություն է տալիս:
«Շատ կարեւոր է, որ նրանք միմյանց հետ մարզվեն ու իրարից սովորեն: Բոլորն էլ պետք է հասկանան, որ անտեսված չեն: 3-րդ համարներին էլ առաջիկայում նախատեսում ենք մրցաշարի տանել»,- ասել է նա:
Թուրքիայում իրենց ուժերը կչափեն Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (61 կգ), Նարեկ Սիրունյանը (65 կգ), Վալտեր Մարգարյանը (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը, Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), Վահե Թամրազյանը (86 կգ), Շամիր Աթյանը, Գեորգի Կետոեւը (97 կգ) եւ Անդրանիկ Գալստյան (125) կգ:
Մրցաշարը բաց կթողնի գերծանր քաշային Լեւան Բերիանիձեն, իսկ Աշոտ Վելիցյանը (61 կգ) կմասնակցի, եթե հասցնի լուծել անձնագրի հետ կապված հարցերը:

Сборная Армении по вольной борьбе в Цахкадзоре готовится к международному турниру, который состоится в Турции 9 марта.
Команда впервые тренируется под руководством нового главного тренера Армена Мкртчяна. В беседе с Mediamax Sport он сказал, что с легкостью нашел общий язык со спортсменами.
«Мы работаем над технической, физической подготовкой и над скоростью. Делаем все, чтобы хорошо выступить на предстоящем турнире. Мы знаем друг друга еще недолго, и мне сложно давать оценки, но в команде есть хорошие борцы», - отметил Мкртчян.
В цахкадзорском сборе, который завершится 8 марта, участвуют 30 борцов. Все они заняли призовые места на первенстве Армении, которое состоялось две недели назад. Тренер дал возможность показать себя также спортсменам, занявшим вторые и третьи места.
«Очень важно, чтобы они тренировались вместе и учились друг у друга. Все должны понять, что их не игнорируют. Занявших третьи места мы также собираемся брать на соревнования в будущем», - сказал он.
В Турции будут выступать Гарик Барсегян (57 кг), Володя Франгулян (61 кг), Нарек Сирунян (65 кг), Вальтер Маркарян (70 кг), Григор Григорян, Варужан Каджоян (74 кг), Ваге Тамразян (86 кг), Шамир Атьян, Георгий Кетоев (97 кг) и Андраник Галстян (125 кг).
Турнир пропустит борец в супертяжелом весе Леван Берианидзе, а Ашот Велицян (61 кг) примет участие в соревновании, если успеет решить проблемы с документами.