Արմեն Մկրտչյանը հեշտությամբ է հարմարվել ազատ ոճի հավաքականում
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականը Ծաղկաձորում պատրաստվում է մարտի 9-ին Թուրքիայում կայանալիք միջազգային մրցաշարին:
Թիմն առաջին անգամն է մարզվում նոր գլխավոր մարզիչ Արմեն Մկրտչյանի ղեկավարությամբ: Mediamax Sport-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ հեշտությամբ է լեզու գտել տղաների հետ:
«Աշխատում ենք տեխնիկական, ֆիզիկական պատրաստվածության եւ արագության վրա: Ամեն ինչ անում ենք, որ լավ մասնակցենք առաջիկա մրցաշարին: Դեռ քիչ ժամանակ ենք ճանաչում իրար, չեմ կարող գնահատական տալ, բայց թիմում լավ ըմբիշներ ունենք»,- նշել է Մկրտչյանը:
Ծաղկաձորյան հավաքին, որը կավարտվի մարտի 8-ին, 30 ըմբիշներ են մասնակցում: Նրանք բոլորն էլ մի քանի շաբաթ առաջ կայացած Հայաստանի առաջնությունում մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել: Թիմի 2-րդ ու 3-րդ համարներին էլ մարզիչը իրենց դրսեւորելու հնարավորություն է տալիս:
«Շատ կարեւոր է, որ նրանք միմյանց հետ մարզվեն ու իրարից սովորեն: Բոլորն էլ պետք է հասկանան, որ անտեսված չեն: 3-րդ համարներին էլ առաջիկայում նախատեսում ենք մրցաշարի տանել»,- ասել է նա:
Թուրքիայում իրենց ուժերը կչափեն Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (61 կգ), Նարեկ Սիրունյանը (65 կգ), Վալտեր Մարգարյանը (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը, Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), Վահե Թամրազյանը (86 կգ), Շամիր Աթյանը, Գեորգի Կետոեւը (97 կգ) եւ Անդրանիկ Գալստյան (125) կգ:
Մրցաշարը բաց կթողնի գերծանր քաշային Լեւան Բերիանիձեն, իսկ Աշոտ Վելիցյանը (61 կգ) կմասնակցի, եթե հասցնի լուծել անձնագրի հետ կապված հարցերը:

Armen Mkrtchyan easily settles as manager for Armenia freestyle wrestling team
The Armenia freestyle wrestling team is preparing in Tsaghkadzor for the international tournament that’ll take place in Turkey on March 9.
This is the team’s first training with the new manager, Armen Mkrtchyan. He told Mediamax Sport that he easily found common ground with the athletes.
“We are working on technical, physical fitness and speed. We do everything to perform well in the upcoming tournament. We don’t know each other well yet, so I cannot give evaluation to the athletes, but I believe we have a good team,” Mkrtchyan said.
The team’s training in Tsaghkadzor will end on March 8. The 30 athletes, participating in it, took prize place in the Armenian Championship, held several weeks ago. Mkrtchyan also gives the substitutes an opportunity to show what they can do.
“It’s very important for them to train together and learn from each other. They all need to know they aren’t neglected. I intend to take the third substitutes to the tournament as well,” he said.
In the Turkey tournament Armenia will be represented by Garik Barseghyan (57kg), Valodya Frangulyan (61kg), Narek Sirunyan (65kg), Valter Margaryan (70kg), Grigor Grigoryan and Varuzhan Kajoyan (74kg), Vahe Tamrazyan (86kg), Shamir Atyan and Georgi Ketoev (97kg), and Andranik Galstyan (125kg).
Super weight Levan Berianidze will miss the upcoming tournament, and Ashot Velitsyan (61kg) will compete if he solves his passport issue timely.