Հայ պատանի ծանրորդները կարող են մասնակցել 2018-ի մրցաշարերին
Հայաստանի ծանրամարտի պատանիների հավաքականը կկարողանա մասնակցել հուլիսի 20-ից Միլանում մեկնարկող Եվրոպայի առաջնությանը:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան որոշում է կայացրել կասեցնել 9 երկրի, այդ թվում եւ Հայաստանի, որակազրկումը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանը կատարել է բոլոր պահանջները, հայ ծանրորդները միշտ գտնվել են հակադոպինգային կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում, մուծվել է տուգանքը:
«Ես գիտեի, որ այս տարվանից արդեն կարող ենք մասնակցել մրցաշարերի, սակայն սպասում էի պաշտոնական հրավերի: Որոշումն առայժմ գործում է միայն պատանիների համար, ովքեր հավաքներ են անցկացնում ու պատրաստվում Եվրոպայի առաջնությանը»,-Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Նա նշել է, որ մեծահասակների մասին նմանատիպ որոշում կկայացվի օգոստոսին: Մինչ այդ տղամարդկանց ու կանանց հավաքականները կշարունակեն մարզումներն ու կպատրաստվեն աշնանը կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը:
Միջազգային ֆեդերացիան 9 երկրի որակազրկել էր, քանի որ վերջիններս ներկայացնող ծանրորդների մոտ հայտնաբերվել էին արգելված նյութեր: Հայաստանի հավաքականից դոպինգ թեստի դրական պատասխան էին տվել Տիգրան Մարտիրոսյանի, Հռիփսիմե Խուրշուդյանի եւ Նորայր Վարդանյանի անալիզները:

Armenian national cadet weightlifting team will be able to participate in the European Championship starting on July 20, Milan.
International Weightlifting Federation made a decision to cancel the disqualification of 9 countries including Armenia.
The statement reads that Armenia met all the demands, the anti-doping agency was focused on the Armenian weightlifters, and the team paid the fine.
“I knew that we would be able to participate in tournaments this year, but I was waiting for the official invitation. The decision is now valid for cadets only, who currently hold training camps and get prepared for the European Championship,” Secretary General of Armenian Weightlifting Federation Pashik Alaverdyan told in a conversation with Mediamax Sport correspondent.
He noted that similar decision for adults is expected in August. Before that men’s and women’s teams will continue trainings and preparation for the World Championship in autumn.
The International Federation disqualified 9 countries, test results of athletes from these countries revealed use of prohibited substances. The doping test was positive for the following athletes from the Armenian team: Tigran Martirosyan, Hripsime Khurshudyan and Norayr Vardanyan.