Հայ պատանի ծանրորդները կարող են մասնակցել 2018-ի մրցաշարերին
Հայաստանի ծանրամարտի պատանիների հավաքականը կկարողանա մասնակցել հուլիսի 20-ից Միլանում մեկնարկող Եվրոպայի առաջնությանը:
Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան որոշում է կայացրել կասեցնել 9 երկրի, այդ թվում եւ Հայաստանի, որակազրկումը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանը կատարել է բոլոր պահանջները, հայ ծանրորդները միշտ գտնվել են հակադոպինգային կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում, մուծվել է տուգանքը:
«Ես գիտեի, որ այս տարվանից արդեն կարող ենք մասնակցել մրցաշարերի, սակայն սպասում էի պաշտոնական հրավերի: Որոշումն առայժմ գործում է միայն պատանիների համար, ովքեր հավաքներ են անցկացնում ու պատրաստվում Եվրոպայի առաջնությանը»,-Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը:
Նա նշել է, որ մեծահասակների մասին նմանատիպ որոշում կկայացվի օգոստոսին: Մինչ այդ տղամարդկանց ու կանանց հավաքականները կշարունակեն մարզումներն ու կպատրաստվեն աշնանը կայանալիք Աշխարհի առաջնությանը:
Միջազգային ֆեդերացիան 9 երկրի որակազրկել էր, քանի որ վերջիններս ներկայացնող ծանրորդների մոտ հայտնաբերվել էին արգելված նյութեր: Հայաստանի հավաքականից դոպինգ թեստի դրական պատասխան էին տվել Տիգրան Մարտիրոսյանի, Հռիփսիմե Խուրշուդյանի եւ Նորայր Վարդանյանի անալիզները:

Юные армянские штангисты могут принять участие в турнирах 2018 года
Юношеская сборная Армении по тяжелой атлетике сможет принять участие в чемпионате Европы, который стартует с 20 июля в Милане.
Международная федерация тяжелой атлетики приняла решение упразднить дисквалификацию 9 стран, в том числе Армении.
В сообщении отмечается, что Армения выполнила все требования, армянские штангисты всегда находились в центре внимания антидопинговой организации, был оплачен штраф.
«Я знал, что с этого года уже сможем участвовать в турнирах, но ждал официального приглашения. Решение пока действует только для юниоров, которые проводят сборы и готовятся к чемпионату Европы»,- в беседе с корреспондентом Mediamax Sport заявил генеральный секретарь федерации тяжелой атлетики Армении Пашик Алавердян.
Он отметил, что подобное решение о взрослых будет принято в августе. Тем временем мужские и женские сборные продолжат тренировки и будут готовиться к предстоящему чемпионату мира.
Международная федерация дисквалифицировала 9 стран, поскольку у представляющих их штангистов были обнаружены запрещенные вещества. Из сборной Армении положительный результат был получен в допинг-тестах Тиграна Мартиросяна, Рипсиме Хуршудян и Норайра Варданяна.