Ծանրամարտի թիմերը մրցաշրջանին կպատրաստվեն հունվարի 15-ից
Հայաստանի ծանրամարտի տղամարդկանց ու կանանց հավաքականները տարվա առաջին հավաքները կսկսեն հունվարի 15-ից:
Ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանը նշել է, որ կանանց թիմը կմարզվի Երեւանում, իսկ տղամարդկանցը՝ Ծաղկաձորում:
«Փետրվարի 20-26-ը կկայանա Հայաստանի առաջնությունը: Բոլոր ուժեղ ու տիտղոսակիր ծանրորդները մասնակցելու են առաջնությանը: Սրանից հետո էլ կորոշվի հավաքականի կազմն ու կշարունակենք մարզումները»,-ասել է Ալավերդյանը:
Հունվարին պարզ կլինի Հայաստանի հավաքականի որակազրկման ժամկետը: Չի բացառվում, որ հայ ծանրորդներն իրավունք կունենան մասնակցել Եվրոպայի առաջնությանը: Եթե այդ որոշումը հաստատվի, ապա երիտասարդ ու պատանի մարզիկները կկարողանան ելույթներ ունենալ ինչպես ԵԱ-ում, այնպես էլ ԱԱ-ում:
«Պատանիների ԵԱ-ում մեր թիմը կպայքի 2018-ի Օլիմպիական խաղերի ուղեգրի համար: Տղաներն այս պահին մեկ ուղեգիր ունեն, իսկ աղջիկները դեռ ոչ»,-նշել է նա:

Сборные по тяжелой атлетике с 15 января начнут подготовку к новому сезону
Мужская и женская сборные Армении по тяжелой атлетике с 15 января проведут первые сборы в этом году.
Генеральный секретарь федерации тяжелой атлетики Пашик Алавердян отметил, что женская сборная будет тренироваться в Ереване, а мужская – в Цахкадзоре.
«20-26 февраля состоится чемпионат Армении. Все титулованные и сильные штангисты примут участие в турнире, после чего будет определен состав сборной, и мы продолжим тренировки»,- отметил Алавердян.
В январе будут ясны сроки дисквалификации сборной Армении. Не исключено, что армянские штангисты получат право участия в чемпионате Европы. Если это решение будет утверждено, то молодые штангисты и юниоры смогут выступить как на ЧЕ, так и на ЧМ.
«На юношеском ЧЕ наша сборная будет бороться за право участия в Олимпийских играх 2018 года. На данный момент мужская сборная уже завоевала одну путевку, а женская –  пока нет»,- отметил он.