Հայաստանը որակազրկման համար կվճարի 50 հազ. դոլար տուգանք
Հունվարի 15-ին Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան որոշում կկայացնի Հայաստանի, Չինաստանի եւ Թուրքիայի հավաքականների որակազրկումը կրճատելու մասին:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանն այսօր հայտնել է, որ այս երկրների ծանրորդները վերջին չորս տարում ոչ մի խախտում չեն արձանագրել:
«Վերջին չորս տարում մեր ծանրորդները 1200 դոպինգ-թեստ են հանձնել, եւ դրանցից ոչ մեկը դրական չի եղել: Ես շատ խիստ եմ դրել հարցը ու, երկար տարիներ լինելով այս ոլորտում, համոզված եմ, որ առանց արգելված նյութերի կարող ենք հասնել հաջողության, ինչին եւ վերջին շրջանում ականատես ենք լինում»,- ասել է Ալավերդյանը:
Հայաստանի ծանրամարտի թիմը որակազրկվել էր մեկ տարով, սակայն չի բացառվում, որ ժամկետները կրճատվեն, ու այն մասնակցի 2018-ի Եվրոպայի առաջնությանը:
«Մենք պարտավորություններ ենք վերցրել, որ մեր մարզիկները ամեն մրցումից առաջ առնվազն 3 անգամ պետք է դոպինգ-ստուգում անցնեն: Այս ընթացքում նրանք կարող են մասնակցել միայն Հայաստանի առաջնությունների ու ուսումնամարզական հավաքների»,-նշել է նա:
Պեկինի ու Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ երեք հայ ծանրորդի որակազրկման համար Հայաստանը պետք է վճարի նաեւ 50 հազար դոլար տուգանք:
Որակազրկված մարզիկները 2018-ի մայիսից կարող են վերսկսել ելույթները: Ինչպես նշել է Ալավերդյանը, Հռիփսիմե Խուրշուդյանը մարզվում է ու պատրաստվում է կրկին ելույթներ ունենալ միջազգային հարթակներում, իսկ Տիգրան Մարտիրոսյանն այլեւս չի շարունակի մարզիկի կարիերան:

Armenia to be fined USD 50,000 for doping violations
The International Weightlifting Federation is set to make the final decision on possible reduction of the ban term for Armenia, China and Turkey on January 15, 2018.
Secretary General of the Armenian Weightlifting Federation Pashik Alaverdyan has announced that athletes from the mentioned countries committed no violations in the last four years.
“Our weightlifters passed 1200 doping tests in the last four years without any violations. I am very strict in this matter and after many years in this sport, I am certain we can have success without doping, which has been proved in recent times,” said Alaverdyan.
The Armenian national weightlifting team had been banned from international competitions for a year, but that term might be reduced, allowing Armenia to compete in the 2018 European Championship.
“We made commitments and our athletes must take doping tests for at least 3 times before every tournament. They may participate only in Armenian tournaments and in training camps during this period,” he noted.
As a punishment for doping violations committed by three Armenian athletes during Beijing and London Olympics, Armenia has to pay USD 50,000 fine.
The disqualified athletes can resume competing in May 2018. According to Alaverdyan, Hripsime Khurshudyan is training and preparing to get back into international tournaments, but Tigran Martirosyan has ended his career as an athlete.