Հայաստանը որակազրկման համար կվճարի 50 հազ. դոլար տուգանք
Հունվարի 15-ին Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիան որոշում կկայացնի Հայաստանի, Չինաստանի եւ Թուրքիայի հավաքականների որակազրկումը կրճատելու մասին:
Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Փաշիկ Ալավերդյանն այսօր հայտնել է, որ այս երկրների ծանրորդները վերջին չորս տարում ոչ մի խախտում չեն արձանագրել:
«Վերջին չորս տարում մեր ծանրորդները 1200 դոպինգ-թեստ են հանձնել, եւ դրանցից ոչ մեկը դրական չի եղել: Ես շատ խիստ եմ դրել հարցը ու, երկար տարիներ լինելով այս ոլորտում, համոզված եմ, որ առանց արգելված նյութերի կարող ենք հասնել հաջողության, ինչին եւ վերջին շրջանում ականատես ենք լինում»,- ասել է Ալավերդյանը:
Հայաստանի ծանրամարտի թիմը որակազրկվել էր մեկ տարով, սակայն չի բացառվում, որ ժամկետները կրճատվեն, ու այն մասնակցի 2018-ի Եվրոպայի առաջնությանը:
«Մենք պարտավորություններ ենք վերցրել, որ մեր մարզիկները ամեն մրցումից առաջ առնվազն 3 անգամ պետք է դոպինգ-ստուգում անցնեն: Այս ընթացքում նրանք կարող են մասնակցել միայն Հայաստանի առաջնությունների ու ուսումնամարզական հավաքների»,-նշել է նա:
Պեկինի ու Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերի ժամանակ երեք հայ ծանրորդի որակազրկման համար Հայաստանը պետք է վճարի նաեւ 50 հազար դոլար տուգանք:
Որակազրկված մարզիկները 2018-ի մայիսից կարող են վերսկսել ելույթները: Ինչպես նշել է Ալավերդյանը, Հռիփսիմե Խուրշուդյանը մարզվում է ու պատրաստվում է կրկին ելույթներ ունենալ միջազգային հարթակներում, իսկ Տիգրան Մարտիրոսյանն այլեւս չի շարունակի մարզիկի կարիերան:

Армения заплатит штраф в размере 50 тыс. долларов за дисквалификацию
15 января Международная федерация тяжелой атлетики примет решение о сокращении срока дисквалификации сборных Армении, Китая и Турции.
Генеральный секретарь федерации борьбы Армении Пашик Алавердян сообщил сегодня, что за последние четыре года штангисты вышеперечисленных стран не допустили ни одного нарушения.
«За последние четыре года наши штангисты прошли 1200 допинг-теста, и ни один из них не дал положительный результат. Я очень строго поставил вопрос. Я работаю в этой сфере долгие годы и уверен, что мы можем достичь успеха и без запрещенных препаратов, чему в последнее время все мы становимся очевидцами»,- отметил Алавердян.
Сборная Армении по тяжелой атлетике была дисквалифицирована на год, однако не исключено, что сроки дисквалификации сократятся, и команда примет участие в чемпионате Европы 2018 года.
«Мы взяли на себя обязательство, что наши спортсмены перед каждым соревнованием минимум 3 раза будут проходить проверки на допинг. За это время они могут участвовать только в турнирах, проводимых в Армении, а также учебно-тренировочных сборах»,- отметил он.
Армения должна также заплатить штраф в размере 50 тысяч долларов за дисквалификацию троих штангистов на Олимпийских играх в Пекине и Лондоне.
Дисквалифицированные спортсмены с мая 2018 года смогут возобновить выступления. Как отметил Алавердян, Рипсиме Хуршудян тренируется и собирается снова выступать на международных турнирах, а Тигран Мартиросян завершает карьеру спортсмена.