Լեւոն Արոնյանը պատրաստ է միանալ բանակին ու պաշտպանել հայրենիքը
Գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը հերթական անգամ բարձրաձայնել է Արցախում ընթացող պատերազմի մասին: Այս անգամ նա հարցազրույց է տվել chess24.com կայքին ու նշել, որ պատրաստ է պայքարել հանուն իր հայրենիքի: Մինչ այդ նա Նորվեգիայում մրցաշարի էր մասնակցել ու 3-րդ տեղը գրավել:
«Իմ երկիրը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի կողմից հարձակումների է ենթարկվում: Փորձում ենք պաշտպանել մեզ ու խաղաղության մեջ ապրելու մեր իրավունքը: Աշխարհի բոլոր հայերի համար սա ամենակարեւոր խնդիրն է: Վաղը վերադառնում եմ Հայաստան ու կանեմ ամեն ինչ, որպեսզի օգնեմ իմ երկրին հաղթահարել այս խնդիրը:
Ամեն ինչ կանեմ, ինչ կարող եմ: Եթե անհրաժեշտ լինի բանակում լինել, դա էլ կանեմ: Սեպտեմբերի 27-ից, ինչ պատերազմը սկսվել է, չեմ կարողանում նորմալ քնել ու կենտրոնանալ շախմատի վրա:
Միեւնույն ժամանակ շատ անկաշկանդ էի խաղում, քանի որ անհանգստանում էի ընկերներիս ու ընտանիքիս համար, որոնք մասնակցում են պատերազմին, գուցե, դրա համար էլ արդյունքներս լավն էին:
Հայերով ամեն ինչ կանենք, որ գոյատեւենք: Ներկա պահին լավատեսության կամ հոռետեսության մասին չենք մտածում: Մեր պարտքի մասին ենք մտածում:
Երկու պապերս էլ մասնակցել են պատերազմի: Պապս թողել է իր երեխաներին ու մեկնել կռվի, առանց հարցեր տալու`արդյոք դա ճիշտ է, թե ոչ: Նա գիտեր, որ պարտավոր էր այդպես վարվել: Ես էլ եմ այդպես զգում»:

Levon Aronian is ready to join the army and defend his country
Armenian grandmaster Levon Aronian has spoken again about the war in Artsakh. In an interview to chess24.com, he has told he is ready to join the army and fight for his country. The interview followed Aronian’s third-place finish in Norway Chess.
“My country is under assault by Turkey and Azerbaijan. We are trying to protect ourselves and our right to live in peace. For every Armenian in the world this is now the main concern. I am going back tomorrow and will do everything I can to help my country overcome this trouble.
I will do everything to help my country with everything I can. If it is necessary for my country for me to be in the army I will do that. I can tell you that since the war started September 27 I haven’t had any normal sleep and have not been able to concentrate on chess
At the same time, it has allowed me to relax because I care so much about my friends and family who are there in the war so I think I am just letting myself go. Maybe that is why my results were good, because I didn’t care.
I know we will do everything to survive. At the moment you don’t really think about optimism or pessimism. You think about your duty. And this is our duty.
Both my grandfathers fought in a war. My grandfather left his two children and went to the war without questioning if this is right or wrong. He knew he had to do it. That’s how I feel as well.|