Ալբանիայի խաղին ընդառաջ. Հայերը հարգում են մրցակցին, բայց չեն վախենում
Հայաստանի բասկետբոլի ազգային հավաքականը Եվրոպայի նախընտարական փուլում փետրվարի 25-ին ուժերն է չափելու Ալբանիայի թիմի հետ:
Ընտրանու գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը հանդիպել է լրագրողների հետ ու ներկայացրել իր տեսակետները թիմի ու սպասվող հանդիպման վերաբերյալ:
Բոաթրայթն այլեւս չի հրավիրվի հավաքական
Նախ կցանկանայի խոսել Ռայան Բոաթրայթից: Քանի ես գլխավորում եմ հավաքականը, նա այստեղ չի խաղա: Նա մեր ծրագրի մասը չի կազմում իր պահվածքի պատճառով: Նա ուզում էր ապրել ոչ թե թիմի հետ, այլ առանձին հյուրանոցում, ուտեր այլ սնունդ, պահանջում էր հատուկ վերաբերմունք:
Բասկետբոլը թիմային մարզաձեւ է, ու բոլորը պետք է միասին լինեն ու գործեն: Բոաթրայթին չհրավիրելը միայն իմ որոշումը չէ, այն կայացրել է ամբողջ ֆեդերացիան: Կարծում եմ, յուրաքանչյուրն էլ նման վերաբերմունք ստանալուց հետո այդպես կվարվեր:
Նրան փոխարինելու է Արագատ Աբրահամյանը, որը հայկական բասկետբոլի ապագա լավագույն խաղացողներից է: Ցավոք, նա հիմա ակումբ չունի, սակայն մեծ պոտենցիալով մարզիկ է ու շատ լավ մարզումներ է անցկացնում:
Թիմի կորուստները
Խմբի վերջին խաղում մենք կորցրինք Դանիային հաղթելու հնարավորությունը, այնպես որ, Ալբանիայի հետ մեզ անչափ կարեւոր խաղ է սպասվում: Խնդիրներ ունենք, քանի որ մի շարք առանցքային բասկետբոլիստներ չեն կարողանալու օգնել թիմին:
ԱՄՆ-ի ուսանողական լիգայում հանդես եկող տղաները գրաֆիկի պատճառով չեն միացել մեզ: Անդրանիկ Չրաբաշը վնասվածք ունի, Ալբերտ Թադեւոսյանը ոլորեց ոտքը, հնարավոր է ելույթ չունենա: Բժիշկներն անում են ամեն ինչ, որպեսզի նա վերականգնվի, բայց դեռ վերջնական ոչինչ հայտնի չէ: Լուկաս Ֆիշերը երեկ է միացել թիմին եւ առավոտյան է միայն մարզվել:
Ալբանիայի խաղին ընդառաջ:
Երեկ մենք դիտեցինք Դանիա-Ալբանիա դիմակայությունը: Ալբանացիները լավ էին գործում, չնայած հետո չդիմացան ճնշմանն ու պարտություն կրեցին: Նրանք 6 նոր խաղացողով են ժամանելու Երեւան, որոնցից կցանկանայի առանձնացնել Էլվիչի Դուշանին, որն Անգլիայի առաջնությունում է հանդես գալիս: Եւս երկու բասկետբոլիստներ՝ Կլաուդիո Նդոյան ու Շիման եւս բավականին ուժեղ մարզիկներ են:
Մենք լավ ուսումնասիրել ենք ալբանացիներին, գիտենք, թե ինչպես են գործում: Հարգում ենք մրցակցին, բայց չենք վախենում: Դժվար հանդիպում է լինելու, սակայն ես ու իմ տղաներն անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի հաղթանակ տանենք ու խաղի վերջում բոլորս ժպտանք: Հույս ունեմ, որ երկրպագուները կօգնեն մեզ այդ հարցում:
Հայաստան-Ալբանիա հանդիպումը կայանալու է փետրվարի 25-ին: Խաղը մեկնարկելու է 19:00-ին «Միկա» մարզադահլիճում, մուտքն ազատ է:

В преддверии матча против Албании: Армяне уважают, но не боятся соперника
25 февраля национальная сборная Армении по баскетболу в отборочном туре сверит силы со сборной Албании.
Главный тренер сборной Никша Бавцевич встретился с журналистами и поделился мыслями относительно предстоящей игры.
Боатрайта больше не пригласят в сборную
Для начала мне бы хотелось поговорить о Райане Боатрайте. До тех пор, пока я возглавляю сборную, он здесь играть не будет играть. Из-за своего поведения он не может быть частью нашей программы. Боатрайт не хотел оставаться с командой, жил в отдельной гостинице, ел другую пищу, требовал особого отношения к себе.
Баскетбол – это командный вид спорта, все должны держаться вместе и действовать сообща. Не пригласить Боатрайта – это не только моя прихоть. Соответствующее  решение приняла вся федерация. Думаю, после такого отношения каждый поступил бы аналогичным образом.
Его заменит Арагат Абраамян, который в будущем станет одним из лучших армянских баскетболистов. К сожалению, у него сейчас нет клуба, но есть большой потенциал. Абраамян проводит замечательные тренировки.
Потери команды
В последнем матче мы упустили возможность победить Данию, так что игра с Албанией крайне важная для нас. У нас есть проблемы, поскольку ряд ключевых баскетболистов не смогут помочь команде.
Баскетболисты, выступающие в студенческой лиге США, не смогли присоединиться к нам из-за графика. У Андраника Чрабаша есть травма, Альберт Тадевосян подвернул ногу и, возможно, не сыграет. Врачи делают все возможное, чтобы он восстановился, но окончательно пока ничего не ясно. Лукас Фишер вчера присоединился к команде и только утром смог приступить к тренировкам.
В преддверии матча против Албанией
Вчера мы смотрели матч Дания-Албания. Албанцы действовали хорошо, несмотря на то, что после не выдержали давление и проиграли. В Ереван сборная прибудет с 6 новыми игроками, из которых мне бы хотелось выделить Эльвичи Душана, который выступает в чемпионате Англии. Еще двое футболистов – Клаудио Ндоян и Шиман также являются достаточно сильными игроками.
Мы хорошо изучили игру албанцев, знаем, как они действуют. Мы уважаем соперника, но не боимся его. Нам предстоит сложная игра, однако я и мои воспитанники сделаем все возможное, чтобы одержать победу и завершить игру с улыбками на лицах. Надеюсь, что болельщики помогут нам в этом вопросе.
Баскетбольный матч Армения-Албания состоится 25 февраля. Игра начнется в 19:00 , в спортивном зале «Мика», вход свободный.