Հայաստանը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք վարկանշային մրցաշարին
Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիան որոշում է կայացրել չմասնակցել Բաքվում կայանալիք պատանեկան Օլիմպիական խաղերի վարկանշային մրցաշարին:
Mediamax Sport-ի թղթակցին ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գառնիկ Սարոյանն ասել է, որ վաղը կդիմեն ՀԱՕԿ, որպեսզի իրավունք ունենան խաղերի մասնակցության սպիտակ քարտ ստանալ:
«Մենք մտածում ենք երեխայի մասին, ոչ թե վախենում ենք Բաքու մեկնել: Մարմնամարզությունը նուրբ մարզաձեւ է, մարզիկը գործ ունի գործիքի հետ, ու ինչ-որ մեկի սուլոցը կամ հայհոյանքը կարող է խանգարել ու վնասվածքի պատճառ դառնալ: Մարմնամարզիկը պետք է ելույթ ունենա լռության մեջ, իսկ Բաքվում, կարծում եմ, նման բան չի լինի: Մենք վաղը կդիմենք մեր ազգային Օլիմպիական կոմիտե, որպեսզի վերջինս էլ պաշտոնական նամակ ուղղի ՄՕԿ: Ցանկանում ենք սպիտակ քարտ ստանալ ու մասնակցել Բուենոս Այրեսի խաղերին»,-ասել է Սարոյանը:
Նա նշել է, որ պատանեկան խաղերին մասնակցելու համար կարող են պայքարել Ժորա Սմբատյանն ու Գագիկ Խաչիկյանը, ովքեր այս տարի հանդես են գալու Եվրոպայի առաջնությունում: Երկու մարմնամարզիկներն են, եթե սպիտակ քարտ ստանան, ելույթ կունենան բազմամարտում:

Armenia to miss Youth Olympics Qualifier in Azerbaijan
Gymnastics Federation of Armenia has announced that Armenian athletes will miss the Youth Olympic Games Qualifier in Baku, Azerbaijan.
Secretary General of the federation Garnik Saroyan has told Mediamax Sport they are going to apply to the Armenian National Olympic Committee for a wild card tomorrow.
“We are not scared to travel to Baku. We are taking care of our young athletes. Gymnastics is a delicate sport, where equipment is involved, and any loud whistle or offensive remark can throw the kid off balance and result in an injury. The gymnasts should perform in silence and I don’t believe Armenian athletes will be provided that in Baku. We will apply to our national Olympic committee tomorrow so that they contact IOC. We want to get a wild card and compete in Summer Youth Olympics in Buenos Aires,” said Saroyan.
He has noted that Zhora Smbatyan and Gagik Khachatryan are eligible for the youth games. The boys will compete in the European Championship this year and both can compete in the all-around in Buenos Aires, provided that they get the wild card.