Հայաստանը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք վարկանշային մրցաշարին
Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիան որոշում է կայացրել չմասնակցել Բաքվում կայանալիք պատանեկան Օլիմպիական խաղերի վարկանշային մրցաշարին:
Mediamax Sport-ի թղթակցին ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գառնիկ Սարոյանն ասել է, որ վաղը կդիմեն ՀԱՕԿ, որպեսզի իրավունք ունենան խաղերի մասնակցության սպիտակ քարտ ստանալ:
«Մենք մտածում ենք երեխայի մասին, ոչ թե վախենում ենք Բաքու մեկնել: Մարմնամարզությունը նուրբ մարզաձեւ է, մարզիկը գործ ունի գործիքի հետ, ու ինչ-որ մեկի սուլոցը կամ հայհոյանքը կարող է խանգարել ու վնասվածքի պատճառ դառնալ: Մարմնամարզիկը պետք է ելույթ ունենա լռության մեջ, իսկ Բաքվում, կարծում եմ, նման բան չի լինի: Մենք վաղը կդիմենք մեր ազգային Օլիմպիական կոմիտե, որպեսզի վերջինս էլ պաշտոնական նամակ ուղղի ՄՕԿ: Ցանկանում ենք սպիտակ քարտ ստանալ ու մասնակցել Բուենոս Այրեսի խաղերին»,-ասել է Սարոյանը:
Նա նշել է, որ պատանեկան խաղերին մասնակցելու համար կարող են պայքարել Ժորա Սմբատյանն ու Գագիկ Խաչիկյանը, ովքեր այս տարի հանդես են գալու Եվրոպայի առաջնությունում: Երկու մարմնամարզիկներն են, եթե սպիտակ քարտ ստանան, ելույթ կունենան բազմամարտում:

Армения не будет участвовать в рейтинговом турнире в Баку
Федерация гимнастики Армении решила не участвовать в рейтинговом турнире юношеских Олимпийских игр в Баку.
Генеральный секретарь федерации Гарник Сароян сообщил корреспонденту Mediamax Sport, что завтра они обратятся в НОК Армении, чтобы получить уайлд-кардну для участия в Олимпийских играх.
«Мы не боимся поехать в Баку, но в первую очередь думаем о спортсмене. Спортивная гимнастика – весьма деликатный вид спорта, здесь спортсмен имеет дело с инструментами. Освистывания и ругательства могут помешать и стать причиной травм. Гимнаст должен выступать в тишине, а в Баку, на мой взгляд, такого не будет. Мы завтра обратимся в наш национальный Олимпийский комитет с просьбой направить в МОК официальное письмо. Хотим получить уайлд-кард и принять участие в играх в Буэнос-Айресе»,- отметил Сароян.
Он отметил, что за право участия в юношеских играх будут бороться Жора Смбатян и Гагик Хачикян, которые в этом году выступят в чемпионате Европы. Оба гимнаста смогут выступить в многоборье, если получат уайлд-кард.