Ժոզե Մոուրինյո. Չեմ սիրում աշխատել թույլ մարդկանց հետ
«Մանչեսթեր Յունայթեդի» գլխավոր մարզիչ Ժոզե Մոուրինյոն շարունակում է շնորհավորանքներ ստանալ Եվրոպայի Լիգայի եզրափակչում հաղթելու կապակցությամբ:
Կարմիր սատանաների մարզիչը թիմի նախկին պաշտպան Ռիո Ֆերդինանդին տված հարցարզույցում ամփոփել է իր առաջին մցաշրջանը ՄՅՈւ-ի ղեկին:
«Ակումբում ես դեռ ինձ այնպես եմ զգում, ասես ոչինչ էլ չեմ արել: Գավաթների ու նվաճումների առումով թիմում 2 լեգենդներ կան՝ Մեթ Բասբին ու սեր Ալեքս Ֆերգյուսոնը»,- խոստովանել է նա:
Նա անդրադարձել է մրցաշրջանի ամենավառ խաղերից մեկին, երբ «Օլդ Թրաֆորդում» ՄՅՈւ-ն 2:0 հաշվով հաղթել է իր նախկին ակումբին՝ «Չելսիին»: Լոնդոնյան ակումբի շատ երկրպագուներին դուր չի եկել Մոուրինյոյի ժեստը: Պորտուգալացին ձեռքով հարվածել է իր մարզահագուստի վրա պատկերված «Մանչեսթեր Յունայթեդի» տարբերանշանին:
«Այդ խաղի ժամանակ ես սպորտային հագուստով էի, սովորաբար այդպես չեմ անում: Պարզապես ցանկանում էի բոլորին ցույց տալ, որ այլեւս «Չելսիին» չեմ պատկանում: «Չելսին» իմ պատմությունն է, ինչպես եւ ես նրանը: Շատ շնորհակալ եմ երկրպագուներից, սակայն հիմա ես ՄՅՈւ-ի հետ եմ»,- ընդգծել է նա:
Պորտուգալացի մասնագետը նաեւ գովասանքի խոսքեր է ասել Մարկուս Ռեշֆորդի հասցեին: Նրա խոսքով, Ռեշֆորդն այն խաղացողներից է, որը շարունակում է մարզվել անգամ պարապմունքների ավարտից հետո, նա ապրում է  ֆուտբոլով ու ավելին ուզում.
«Սիրում եմ այդպիսի բնավորությամբ մարդկանց: Թույլերն ինձ դուր չեն գալիս: Որպես մարզիչ, դա իմ թուլությունն է: Դժվարանում եմ հասկանալ մարդկանց, ում հոգեբանությունն իմից տարբեր է»:
Մոուրինյոն ակումբի հետ հեռուն գնացող պլաններ չի կապում, դեռ մտածում է միայն 3 տարվա պայմանագրի մասին, որը կնքել է: Այդ ընթացքում է նա փորձելու շտկել ՄՅՈւ-ի գործերը, ինչպես եւ ցանկացել են թիմի ղեկավարներ. «Դա ինձ համար յուրահատուկ մարտահրավեր է»:

Жозе Моуриньо: Мне не нравится работать со слабыми людьми
Главный тренер «Манчестер Юнайтед» Жозе Моуринью продолжает принимать поздравления в связи с победой в Лиге Европы.
Тренер «Красных дьяволов» в интервью бывшему защитнику команды Рио Фердинанду тренер подвел итоги первого сезона, проведенного во главе МЮ.
«В этом клубе я чувствую себя так, как будто не сделал ничего. Тут есть две легенды в плане титулов и трофеев: это сэр Мэтт Басби и сэр Алекс Фергюсон», - сказал Моуринью.
Одним из самых ярких моментов сезона стала победа на «Олд Траффорд» со счетом 2-0 над бывшим клубом Моуринью «Челси». Многих болельщиков лондонского клуба рассердил жест португальца, который постучал по эмблеме «Юнайтед» на своей груди во время матча.
«Я надел спортивный костюм, что я обычно не делаю. Я хотел дать всем понять, что я больше не часть «Челси». «Челси» - это моя история, и я – это часть истории «Челси». Я отношусь с огромным уважением к болельщикам, но сейчас с «Манчестер Юнайтед»», - сказал Моуринью.
Португальский специалист похвалил Маркуса Рашфорда. По его словам, Рашфорд из тех игроков, которые продолжают тренировку, даже когда для всех остальных она уже закончилась. Он хочет большего и живет футболом.
«Мне нравятся люди с таким характером. Мне сложно работать с игроками со слабым характером. Я бы сказал, это моя слабость, как тренера. Мне сложно понимать людей, психология которых отличается от моей», - отметил тренер.
Моуринью признался, что на данный момент не строит далеко идущих планов, и сконцентрирован на подписанном трехлетнем контракте с МЮ. За это время он будет стараться наладить дела команды, как того хотело руководство клуба.  «Это был необыкновенный вызов для меня», - сказал Жозе Моуриньо.