Լուսանկարը` gibchess.com
Ջիբրալթար-օփենում հաղթելուց հետո Լեւոն Արոնյանը խոստովանել է, որ մրցաշարի դասական պարտիաների ժամանակ որոշ բացթողումներ է արել, սակայն կարողացել է հետ բերել կորցրած միավորներն ու լինել առաջինը:
«Թայ-բրեյքում վատ հանդես չեկա: Մաքսիմ Վաշյե-Լագրավի հետ ես խաղացել էի նաեւ Աշխարհի գավաթում, ես գիտեմ թայ-բրեյքում խաղալու հոգեբանությունը: Ուրախ եմ, որ կարողացա հաղթանակ տանել, սա մեծ պատիվ է»,-ասել է Արոնյանը:
Հայ գրոսմայստերը նշել է, որ ցանկացած մրցաշար ինքը մեկնում է բարձր տրամադրությամբ ու փորձում է ցույց տալ իր լավագույն խաղը: Մարտին կայանալիք հավակնորդների մրցաշարն էլ բացառություն չի լինելու:
«Յուրաքանչյուրն էլ երազում է Աշխարհի չեմպիոնական մրցամարտին մասնակցել: Ես էլ բացառություն չեմ: Դրա համար պետք է հավատալ, փորձել ու ձգտել: Ես մինչեւ հավակնորդների մրցաշար կմարզվեմ ու կհանգստանամ, ինչը եւս շատ կարեւոր է»,-եզրափակել է շախմատիստը:

Levon Aronian: I know the psychology of playing in tie-break
Having registered a victory in Gibraltar Open, Levon Aronian said that he had certain gaps during the classical chess pairings, but he was able to return the lost points and achieve the leadership.
“I performed well in tie-break. I played against Maxime Vachier-Lagrave in Chess World Cup as well, and I know the psychology of acting in tie-break. I am honored to able to win the competition,” Aronian said.
The Armenian grand master noted that he is always positive about any competition and tries to do his best to win. The Candidates Tournament to be held in March is no exception.
“Every chess player including myself dreams of participating in world championships. So you need to believe, try and aspire. I will be able to train and have some rest before the Candidates Tournament, which is also very important,” the chess player said.