Արոնյանի նոր մարտահրավերը հավակնորդների մրցաշարում խաղալն է
Լեւոն Արոնյանը պարզապես փայլեց Սենթ-Լուիսում ու մի քանի օրերի ընթացքում հաղթեց արագ ու կայծակնային մրցաշարերում:
Բացի դրամական խոշոր պարգեւատրումից, նա նաեւ զգալիորեն ավելացրել է վարկանշային միավորները, այս պահին 4-րդ տեղում է ընթանում:
Հայ գրոսմայստերը հիմա լրջորեն է տրամադրված Աշխարհի Գավաթին, որը կայանալու է Թբիլիսիում սեպտեմբերի 2-28-ը:
«Եթե որեւէ մեկը կարծում էր, որ ես ուժեղ չեմ արագ շախմատում, սխալվում էր: Թբիլիսիի մրցաշարում իմ մրցակիցները մի լավ կմտածեն, նախքան հիմնական ժամանակում ոչ-ոքի անեն ու հույսը թայ-բրեյքի վրա դնեն»,- ասել է նա:
Արոնյանի խոսքով Աշխարհի գավաթը Հավակնորդների մրցաշարում խաղալու իր վերջին շանսն է ու ամեն ինչ կանի այնտեղ հայտնվելու համար. «Դա մեծ մարտահրավեր է, իսկ ես մարտահրավերներ սիրում եմ»:

Новый вызов Ароняна – сыграть в турнире претендентов
Кроме крупного денежного вознаграждения, он также значительно увеличил рейтинговые очки и на данный момент находится на 4-м месте.
Армянский гроссмейстер сейчас серьезно настроен на Кубок мира, который состоится в Тбилиси 2-28 сентября.
«Если кто-то думал, что я не столь силён в рапиде, то ошибся. Мои соперники в Тбилиси хорошенько подумают, прежде чем делать короткие ничьи в основное время, рассчитывая на тай-брейк»,- отметил он.
По словам Ароняна, Кубок мира - последний для него шанс сыграть в турнире претендентов, и он сделает все, чтобы оказаться там. «Это большой вызов, а я люблю вызовы».