Լուսանկարը` aiba.org
Այս տարվա հունիսին Եվրոպայի առաջնությունում չեմպիոն դառնալուց հետո Հովհաննես Բաչկովն (64 կգ) օրեր առաջ բրոնզե մեդալ է նվաճել Համբուրգում կայացած Աշխարհի առաջնությունում:
Mediamax Sport-ին բռնցքամարտիկն ասել է, որ տարին, իսկապես, հաջողված է իր համար, թեեւ ԱԱ-ում այլ ակնկալիքներ է ունեցել:
«Եվրոպայի առաջնությունում հաղթանակն ինձ անչափ շատ մոտիվացրեց ու օգնեց հասկանալ, որ ԱԱ-ում էլ կարող եմ նման կերպ հանդես գալ: Այդ ոսկե մեդալն այնքան ուրախություն պարգեւեց ինձ, որ մինչեւ կյանքիս վերջը չեմ մոռանա»,- խոստովանել է բռնցքամարտիկը:
Բաչկովը հույս է ունեցել, որ Համբուրգից էլ ոսկե մեդալով է վերադառնալու, սակայն կիսաեզրափակչում շատ հմուտ, ուժեղ ու իր գործի իսկական վարպետի հետ է հանդիպել: Արդյունքում կուբացի Էնդի Կրուզ Գոմեսը հաղթել է ու նվաճել Աշխարհի չեմպիոնի կոչումը:
«ԱԱ-ում բոլոր մենամարտերի ժամանակ էլ հոգնածություն էի զգում, սակայն տրամադրում էի ինձ, որ անգամ այսպես ի զորու եմ հաղթել մրցակիցներիս: Կիսաեզրափակչում, ցավոք, զիջեցի: Այդ պարտությունն ինձ տխրեցնում է, սակայն պատճառները կվերլուծենք, որպեսզի հետագայում էլ չկրկնվեն»,- ասել է նա:
Հիմա բռնցքամարտիկը ցանկանում է լավ հանգստանալ ու վերականգնվել: Հաջորդ տարին անհամեմատ հեշտ է լինելու՝ ԱԱ ու ԵԱ չեն անցկացվելու: Բաչկովը դեռ չի որոշել տեղափոխվել պրոֆեսիոնալ բռնցքմարտ, շարունակել կատարելագործվել սիրողականում, թե երկուսն էլ համատեղել:

Бачков: Победа на ЧЕ помогла мне вернуться с медалью также с ЧМ
После того, как в июне текущего года Бачков стал чемпионом на чемпионате Европы, боксер на днях завоевал бронзовую медаль на состоявшемся в Гамбурге чемпионате мира.
Боксер сообщил Mediamax Sport, что год, действительно, был успешным для него, хоть и на ЧМ у него были другие ожидания.
«Победа на чемпионате Европы меня очень мотивировала и помогла осознать, что смогу так же выступить на ЧМ. Эта золотая медаль доставила меня столько радости, что не забуду до конца жизни»,- признался боксер.
Бачков надеялся, что вернется из Гамбурга с золотой медалью, однако в полуфинале он встретился с опытным, сильным и знающим свое дело мастером. В результате кубинец Энди Круз Гомес победил и завоевал звание чемпиона мира.
«Во всех поединках на ЧМ я чувствовал усталость, однако настраивал себя, что даже в таком состоянии смогу победить своих противников. В полуфинале, увы, уступил. Это поражение меня огорчает, но мы анализируем причины, чтобы в дальнейшем они не повторились»,- отметил он.
Сейчас боксер желает как следует отдохнуть и восстановиться. Следующий год будет гораздо легче: чемпионаты мира и Европы не будут проводиться. Бачков пока еще не решил: перейти в профессиональный бокс, продолжать совершенствоваться в любительском или совмещаться оба.