Զարգացնելով պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտը. Հայ մարզիկների այցը Երեւան
Ամբողջ աշխարհում բազմաթիվ հայ մարզիկներ ներկայացնում են տարբեր երկրներ, մեդալներ ու տիտղոսներ նվաճում դրանց համար:
Նրանցից են պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկներ Սերգեյ Հակոբյանն ու Պետրոս Անանյանը, որոնք ապրում են Մոսկվայում: Չնայած երկուսն էլ մենամարտերի ժամանակ իրենց հետ ունենում են Հայաստանի դրոշը, ամեն դեպքում պաշտոնապես ներկայացնում են Ռուսաստանը:
Հակոբյանն ու Անանյանն անցած շաբաթ Երեւանում էին, հանդիպել են ՀԱՕԿ-ի նախագահի հետ ու քննարկել Հայաստանը ներկայացնելու, պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտը մեր երկրում զարգացնելու ծրագրերը:
Mediamax Sport-ը հանդիպել է մարզիկների հետ, խոսել սպասվող նորությունների, հայկական բռնցքամարտի ապագայի ու սպասելիքների մասին:
Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի հիմնադրումը Հայաստանում
Պետրոս. Հայաստանում մենք կապ ենք պահում Վիգեն Գրիգորյանի հետ, որը միշտ հետեւում է մեր ելույթներին: Երբ Սերգեյը հաղթեց IBA Ասիա գոտին, Վիգենի օժանդակությամբ ՀԱՕԿ-ից հրավեր ստացավ գալ Հայաստան: Նա ցանկանում է, որ հայ մարզիկները ներկայացնեն Հայաստանը:
Սերգեյ. Վիգենը միշտ մոտիվացնում է, մենամարտերից առաջ ոգեւորում, ես շատ բաների եմ հասել նրա օգնությամբ: Մի քանի շաբաթ առաջ, երբ Պետրոսն ԱՄՆ-ում շատ մասշտաբային մենամարտ անցկացրեց եւ ուժեղ մրցակցի հաղթեց, տեսագրությունն ուղարկեցի Վիգենին, որն էլ Հակոբ Հակոբյանի հետ քննարկել էին մեր ապագան Գագիկ Ծառուկյանի հետ: Չնայած միշտ մենամարտերի ժամանակ Հայաստանի դրոշով էլ ենք ներկայանում, բայց առաջարկ ստացանք գալ Երեւան, հանդիպումներ ունենալ ու սկսել ներկայացնել մեր երկիրը: Ես մոտ ժամանակներս արդեն կհաստատվեմ այստեղ ու կսկսեմ մարզումներ անցկացնել:
Պետրոս. ՀԱՕԿ-ի նախագահի կողմից առաջարկություն կա, որ ռինգ դուրս գանք Հայոց եռագույնով: Հիմա դեռ աշխատանքները տարվում են, պետք է սահուն կերպով անցում կատարենք: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում շատ նրբություններ կան, կամաց-կամաց ամեն ինչ կկարողանանք հարթել: Որոշ ժամանակ անց ամեն ինչ ավելի կհստակեցվի:
Սերգեյ. Հայաստանում պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի ֆեդերացիա չկա, նոր պետք է ստեղծվի ու հիմա գործընթացի մեջ է: Սա մեծ նախագիծ է, շատ աշխատանքներ պետք է արվեն, որպեսզի մեր երկրում պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտն իսկապես զարգանա:
Պետրոս. Հասկանում ենք, որ դժվար է լինելու: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում շատ մեծ գումարներ պետք է ներդրվեն, բայց ճիշտ աշխատանքների շնորհիվ հնարավոր է հաջողություն գրանցել: Հեռուստատեսությամբ հեռարձակելը շատ կարեւոր է, ինչպես դա անում են ԱՄՆ-ում:
Ցավոք, բայց սիրողական բռնցքամարտը թողնելուց հետո հայ մարզիկները չեն իմանում ինչով զբաղվել, մի տեսակ կորչում են ասպարեզից, այլ գործեր փնտրում: Իսկ եթե ֆեդերացիա լինի, կանցնեն պրոֆեսիոնալի ու կշարունակեն ելույթները: Թող ԱՄՆ-ում մարզվեն, որտեղ շատ է զարգացած, բայց ներկայացնեն մեր երկիրը:
Եթե ֆեդերացիան ստեղծվի, լավ բռնցքամարտիկներ եւ բարձրակարգ մարզիչներ նեգրավվեն, փրոմոութերական ընկերություն ունենանք, մենեջմենթը կազմակերպվի, կսկսի առաջ շարժվել: Ես հավաքի եմ մասնակցել Ծաղկաձորում, ամեն ինչ շատ լավ է այնտեղ, կարող ենք մարզումներ ունենալ, ապա նաեւ դրսում սպարինգներ անցկացնել:
Սերգեյ. Երեւանում ես եղա Օլիմպավանում, որտեղ եւս պայմանները շատ լավն են: Այնտեղ կաշխատեմ հայ մասնագետների հետ, որոնք մեծ փորձ ունեն: Հույս ունեմ, որ ամեն ինչ հաջող կդասավորվի: Ես միշտ եմ ցանկացել գալ իմ երկիր, ծնողներս Վանաձորից են, բայց Երեւանում կարծես իմ տանը լինեմ, շատ հարազատ է ինձ ամեն ինչ:
Պետրոս. Իմ վերջին մենամարտից հետո տարբեր պայմանագրերի առաջարկություններ եմ ստանում ԱՄՆ-ի թոփ-փրոմոութերական ընկերությունների կողմից: Հիմա այս գործընթացով եմ զբաղվում, սա մի մեծ ճանապարհ է, որին հասնելու համար բազմաթիվ խոչընդոտներ եմ հաղթահարել: Դրա համար մոտ ժամանակներս դեռ Հայաստանում չեմ մարզվի, բայց ամեն դեպքում իմ մյուս հաղթանակը Հայաստանի դրոշի տակ կլինի:
Բռնցքամարտն ընտրելը, հոգեբանորեն պատրաստվելն ու խելացի գործելը
Սերգեյ. Ծնվել եմ Ռուսաստանում ու 9 տարեկանից սկսել զբաղվել բռնցքամարտով: Մի անգամ մրցաշարի էի մեկնել, մարզիչ մոտեցավ ինձ ու ասաց, որ ոճս շատ է համապատասխանում պրոֆեսիոնալին եւ կարող եմ տեղափոխվել: 19 տարեկան էի, զգում էի, որ սիրողականն ինձ էլ հետաքրքիր չի: Փոքր տարիքից նայում էի Վիկ Դարչինյանի, Արթուր Աբրահամի մենամարտերը, հետո Ռոյ Ջոնսի ու Մայք Թայսոնի, ցանկանում էի նրանց նման լինել: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտն ավելի դինամիկ է, շատ ռաունդներ ունի, հիանալի շոուներ են կազմակերպում:
Պետրոս. Ես Աբովյան քաղաքից եմ, բայց 4 տարեկանում տեղափոխվել ենք Ռուսաստան: Արդեն 11 տարեկանից սկսեցի բոքսի հաճախել, հետո դարձա ԲԿՄԱ-ի Ռուսաստանի չեմպիոն, մի քանի մրցաշարերում մեդալներ նվաճեցի, հավաքականի կազմում ընդգրկվեցի, բայց հասկացա, որ պետք է պրոֆեսիոնալ տեղափոխվեմ: Շատ դժվարություններ եղան՝ սկսած հովանավորներից մինչեւ ճիշտ եւ ուժեղ մրցակիցներ ունենալը, բայց հաղթահարեցի ու ճանապարհ հարթեցի ինձ համար: Օրինակ՝ իմ վերջին մենամարտի ժամանակ ոչ ոք չէր հավատում հաղթանակիս, բացի ինձնից: Տրամաբանությամբ մրցակիցս պետք է հաղթեր, բայց ես տրամադրվել էի այլ բանի: Ամենակարեւորը հոգաբենական պարապմունքներն են, հարկավոր է դրական լինել ու հասնել նպատակիդ:
Սերգեյ. Մենամարտից առաջ ես էլ եմ հոգեբանականի վրա աշխատում: Մինչ այսօր ոչ ոքի չէի ասել, բայց հիմա խոստովանեմ, որ հոգեբանի հետ էի ծանոթացել, որն ինձ շատ օգնեց: Գիտեք, երբեմն հոգնում ես մարզումներից, բացասական մտքեր են գալիս, խնդիրներ ես ունենում կյանքում: Մի տեսակ դեպրեսիայի մեջ էի ընկել, երբ ծանոթացա այդ կնոջ հետ: Նա ինձ խորհուրդներ տվեց, որոնք մենամարտի ժամանակ շատ պետք եկան: Բացի այդ ինձ միշտ մոտիվացնում են ֆիդայական երգերը, ու, իհարկե, Աստծուն եմ հավատում:
Պետրոս. Բռնցքամարտում կարեւոր է խելացի գործելը: Միայն ֆիզիկապես ուժեղ լինելով հնարավոր չէ հաջողության հասնել: Եթե ռինգում վերահսկես ամեն ինչ, հաջողությունն էլ քոնը կլինի:
Սերգեյ. Բռնցքամարտի ժամանակ գլուխն ամենակարեւորն է, այն պարզապես կռիվ չէ, այլ հոգաբանություն, խելք, մտածելակերպ, սրանք իրար հետ կապված են: Միայն ֆիզիկականով մի քանի անգամ կարող ես հաղթել, ավելիին չես հասնի:
Պետրոս. Ես Սերգեյի հետ Մոսկվայի մարզումային դահլիճներից մեկում եմ ծանոթացել: Շատ շուտ մտերմացանք, նա ինձ դուր եկավ ու սկսեցինք շփվել: Իհարկե, մարզումներին մի լավ ծեծում ենք իրար, բայց դա ամենալավ ու թանկ օգնությունն է (ծիծաղում է):
Սերգեյ. Պետրոսի փորձն անհամեմատ մեծ է, մենք շատ ենք զրուցում, խորհուրդներ է տալիս, ինձ շատ բաներ է սովորեցնում: Մենք միշտ օգնում ենք միմյանց, ոչ միայն ռինգում, այլ նաեւ կյանքում ենք լավ ընկերներ:

Развивая профессиональный бокс: Визит армянских боксеров в Ереван
Среди них профессиональные боксеры Сергей Акопян и Петрос Ананян, которые живут в Москве. Хотя во время поединков флаг Армении всегда с ними, они все равно представляют Россию.
Акопян и Ананян на прошлой неделе были в Ереване. Они встретились с председателем НОК Армении, с которым обсудили возможность представлять Армению, программы по развитию бокса в нашей стране.
Mediamax Sport встретился со спортсменами, чтобы обсудить перспективы развития армянского бокса.
Основание профессионального бокса в Армении
Петрос: В Армении мы сохраняем связь с Вигеном Григоряном, который всегда следит за нашими выступлениями. Когда Сергей выиграл пояс IBA Азии, он при поддержке Вигена получил предложение от НОК посетить Армению. Он хочет, чтобы армянские спортсмены представляли Армению.
Сергей: Виген всегда мотивирует, воодушевляет перед поединками, я многого добился благодаря его помощи. Несколько недель назад, когда Петрос провел в США очень масштабный поединок и победил сильного соперника, я отправил эту запись Вигену. Он, в свою очередь, обсудил с Акопом Акопяном и Гагиком Царуякяном наше будущее. Несмотря на то, что во время поединков с нами всегда флаг Армении, мы получили предложение приехать в Ереван, провести некоторые встречи и начать представлять нашу страну. В скором времени я уже буду жить здесь и начну тренировки.
Петрос: Поступило предложение от президента НОК выйти на ринг с армянским триколором. На данный момент мы еще работаем над этим вопросом, мы должны осуществить переход максимально гибко. В профессиональном боксе есть множество тонкостей, но шаг за шагом мы сможем все преодолеть. Через некоторое время все станет ясно.
Сергей: В Армении нет федерация по профессиональному боксу, и сейчас идет процесс по ее созданию. Это большой проект, нужно приложить большие усилия, чтобы в нашей стране профессиональный бокс действительно развивался.
Петрос: Понимаем, что будет трудно. В профессиональный бокс должны вкладываться очень большие деньги, но, расставив правильные акценты, мы можем зафиксировать успехи. Очень важна трансляция по телевидению, как это делают в США.
К сожалению, после ухода из любительского бокса армянские спортсмены не знают, чем заняться, они пропадают из арены, ищут другую работу. А если будет действовать федерация, они перейдут в профессиональный бокс и продолжат выступления.
Если создать федерацию, включить в нее хороших боксеров и высококлассных тренеров, у нас появится промоутерская компания, менеджмент будет организован, мы начнем двигаться вперед. Я участвовал в сборе в Цахкадзоре, там все очень хорошо, у нас могут быть тренировки, за границей можно затем проводить спарринги.
Сергей: В Ереване я был в Олимпаване, где тоже очень хорошие условия. Там я буду работать с армянскими специалистами, у которых есть большой опыт. Надеюсь, что все сложится удачно. Я  всегда хотел приехать в свою страну, мои родители родом из Ванадзора, но в Ереване я чувствую себя как дома. Для меня здесь все такое родное.
Петрос: После моего последнего поединка я получаю разные предложения контрактов от топ-промоутерских компаний США. Сейчас занимаюсь этими вопросами. Чтобы достичь этого, я преодолел множество препятствий. Поэтому я пока не буду тренироваться в Армении в ближайшее время, но, в любом случае, моя следующая победа будет под армянским флагом.
Выбрать бокс, подготовиться психологически и действовать разумно
Сергей: Я родился в России и с 9 лет начал заниматься боксом. Однажды я поехал на турнир, тренер подошел ко мне и сказал, что мой стиль очень подходит для профессионального бокса. Мне было 19, я чувствовал, что любительский бокс мне больше не интересен. С самого детства я смотрел поединки Вика Дарчиняна, Артура Абрахама, потом Роя Джонса и Майка Тайсона, мне хотелось быть похожим на них. Профессиональный бокс более динамичен, там много раундов, организовываются великолепные шоу.
Петрос: Я из города Абовян, когда мне было 4 года, мы переехали в Россию. Уже с 11 лет я начал посещать бокс, затем стал чемпионом ЦСКА России, завоевал медали в нескольких турнирах, был включен в состав сборной, но понял, что должен перейти в профессиональный бокс. Было много трудностей, начиная от спонсоров до правильных и сильных соперников, но я преодолел это и проложил себе путь.
Например, во время моего последнего поединка никто не верил в мою победу кроме меня. По логике мой соперник должен был победить, но я настроился на другое. Самое главное – психологические упражнения, необходимо быть позитивным и достигать своей цели.
Сергей: Перед поединком я тоже работаю над психологической подготовкой. До сегодняшнего дня я никому этого не говорил, но сейчас признаюсь, что когда-то я познакомился с психологом, которая очень мне помогла. Знаете, иногда устаешь от тренировок, возникают негативные мысли, бывают проблемы в жизни. Я был в какой-то депрессии, когда познакомился с этой женщиной. Она дала мне советы, которые во время поединка очень мне пригодились. Кроме этого, меня всегда мотивировали фидаинские песни и, конечно, моя вера в Бога.
Петрос: В боксе важно действовать разумно. Невозможно достичь успеха только будучи физически сильным. Если сможешь контролировать на ринге все, то успех будет твой.
Сергей: В боксе самое главное – это голова, это не просто бой, а психология, ум, мировоззрение, все это взаимосвязано. Сделав ставку только на физическую подготовку, ты можешь победить несколько раз, но не более.
Петрос: Я познакомился с Сергеем в одном из тренировочных залов Москвы. Мы очень быстро подружились. Конечно, на тренировках мы можем хорошенько подраться, но это самая лучшая и ценная помощь (смеется).
Сергей: У Петроса несравнимо больше опыта, мы очень много разговариваем, подбадриваем друг друга советами, он многому меня научил. Мы всегда помогаем друг другу не только на ринге, но и в жизни. У нас очень крепкая дружба.