Ֆուտբոլային աշխարհում մրցակցում ու հաղթանակի են ձգտում ոչ միայն թիմերը, այլ նաեւ դրանց հանդերձանքն ապահովող ընկերությունները:
Դարեր առաջ, երբ ֆուտբոլը պրոֆեսիոնալ մարզաձեւ չէր դարձել, իսկ խաղացողները հագնում էին այն, ինչ ունեին, հագուստ արտադրող ընկերությունները չէին էլ կարող ենթադրել, որ մի օր հսկայական գումարներ են վաստակելու ֆուտբոլի շնորհիվ:
Լուսանկարը` Nike
Մարզահագուստի պահանջը, Պելեի կոշիկներն ու Կրուիֆի հրաժարվելն ազգային թիմից
1870-ականներից Անգլիայում որոշեցին, որ միմյանց դեմ մրցող ֆուտբոլիստները պետք է նույն համազգեստը կրեն: Ղեկավարներն իրենց վրա վերցրին մարզահագուստ կարելու ծախսերը: Տարիներ անց որոշվեց նաեւ, որ թիմերը պետք է ունենան երկու տարբեր մարզահագուստ ՝ սեփական ու մրցակցի հարկի տակ հագնելու համար:
Արդեն 20-րդ դարի սկզբին եվրոպական ակումբներն ընտրեցին իրենց համապատասխան գույներն ու որոշեցին շապիկների դիզայնը:
1950-ականներին շապիկները սկսեցին կարել սինթետիկ կտորից, իսկ Adidas-ն արտադրեց առաջին ֆուտբոլային մարզակոշիկները, որոնք երկու անգամ ավելի թանկ արժեին, քան սովորականները:
Լուսանկարը` Fifa
Շուրջ 20 տարի անց մարզահագուստներին էլ ավելի շատ սկսեցին ուշադրություն դարձնել: Շապիկներ կարվում էին նաեւ կոմերցիոն նպատակով, երկրպագուները կարող էին գնել սիրելի թիմի հանդերձանքը: Հետո արդեն ակումբները սկսեցին համագործակցել հովանավորների հետ՝ շապիկների վրա տպելով վերջիններիս լոգոտիպերը:
Հերթը հասավ նաեւ ֆուտբոլիստների անհատական պայմանագրերին: Օրինակ՝ 1974-ին Յոհան Կրուիֆը հրաժարվել է հագնել Հոլանդիայի հավաքականի մարզաշապիկը, քանի որ վերջինս արտադրում էր Adidas ընկերությունը, իսկ ինքը պայմանագիր ուներ Puma-ի հետ: Արդյունքում, նրան թույլ տվեցին խաղադաշտ դուրս գալ առանց Adidas-ի լոգոտիպի: Իսկ 1970 թվականի Աշխարհի առաջնության ժամանակ Puma-ն 120 հազար դոլար է վճարել Պելեին, որպեսզի նա ընկերության խաղակոշիկներով  դաշտ դուրս գալուց առաջ կռանար ու տեսախցիկների առջեւ կապեր կապիչները:
Լուսանկարը` Puma
1990-ականներից սկսած խոշոր արտադրողները մարզահագուստի բիզնեսը բարձրացրին լրիվ այլ մակարդակի: Ամեն ինչ ավելի պրոֆեսիոնալ դարձավ, այսօր նրանք արդեն միլիոնավոր դոլարների պայմանագրեր ու վաճառք են ապահովում:
Ընկերությունները պայմանագիր չեն կնքում թույլ հավաքականների հետ
Մարզահագուստների ընկերություններում աշխատում են ամենահայտնի դիզայներները, ովքեր անընդհատ կատարելագործում են իրենց արտադրանքը՝ հաշվի առնելով հավաքականների առանձնահատկությունները:
Ընկերություններից եւ ոչ մեկը պայմանագիր չի ստորագրում այնպիսի ընտրանու կամ ֆեդերացիաների հետ, որոնք անընդհատ պարտություններ են կրում, չունեն հայտնի ֆուտբոլիստներ, հետեւաբար չեն ապահովում ծախսված գումարի վերադարձը:
Ֆեդերացիաներն ու ֆուտբոլիստները միայն գովազդների շնորհիվ ապահովում են հագուստ արտադրողների եկամուտների մեծ մասը: Այսօր, երբ սոցիալական ցանցերը մտել են յուրաքանչյուրի կյանք, ավելի հեշտ է գովազդային արշավները նպատակային օգտագործելը: Ֆուտբոլիստներն իրենց էջերում հագուստի բրենդի մասին նույնիսկ մեկ հիշատակման համար մեծ հոնորարներ են ստանում:
Ֆուտբոլային մարզահագուստի շուկայում այսօրվա դրությամբ ակնհայտ առաջատարներն Adidas-ն ու Nike-ն են: Այս ընկերությունները կարողանում են աշխատել հավաքականների, ակումբների, ֆեդերացիաների, ինչպես նաեւ առանձին ֆուտբոլիստների հետ ու ապահովել վերջիններիս հանդերձանքը:
Մունդիալ-2018-ում ամենաշատը կրելու են Adidas-ի շապիկներ
Յուրաքանչյուր առաջնություն ոչ միայն հավաքականների, այլ նաեւ սպորտային ապրանքանիշերի պայքար է: Այդ պայքարն էլ հիմնականում ընթանում է Nike-ի ու Adidas-ի միջեւ:
2016-ի Եվրոպայի առաջնության ժամանակ Adidas-ի շապիկներով հանդես է եկել 9 հավաքական, Nike կրել են 6-ը, իսկ Puma՝ 5-ը: Եւս 4 թիմերի համար հագուստ կարել են այլ ընկերություններ:
Լուսանկարը` Adidas
2018 թվականի Աշխարհի առաջնությունում եւս հաղթողի կոչման համար պայքարելու են Adidas-ն ու Nike-ը: Այս երկու հսկաները տարիներ շարունակ մրցակցում են, աստղաբաշխական գումարներ տալիս հայտնի մարզիկներին, նկարահանում գովազդներ ու փորձում անընդհատ նորարարություններ մտցնել սպորտային հագուստի ոլորտում:
Մունդիալին մասնակցող 32 հավաքականից 11-ն այս ամռանը հանդես է գալու Adidas-ի շապիկով, իսկ 10-ը՝ Nike-ի: Կան հավաքականներ, որոնց հովանավորը Adidas-ն է, սակայն ֆուտբոլիստներից մի քանիսը կրելու է Nike-ի խաղակոշիկ: Օրինակ՝ Գերմանիայի ընտրանին ելույթ է ունենալու Adidas-ի մարզահագուստով, սակայն Սամի Խեդիրան հագնելու է Nike-ի խաղակոշիկ, քանի որ անձնական պայմանագիր ունի ամերիկյան ընկերության հետ:
Nike-ի ու Adidas-ի պայքարը ֆուտբոլային աշխարհում
Չնայած առաջնության մեկնարկին դեռ ժամանակ կա, սակայն PR Marketing ընկերությունն ուսումնասիրություններ է կատարել ու պարզել, որ ամռանը ֆուտբոլիստների կեսից ավելին հանդես է գալու Nike-ի խաղակոշիկներով: Համեմատության համար նշենք, որ 2014-ի ԱԱ-ում մարզիկների 52%-ը հանդես է եկել Nike-ի, իսկ 36%-ը՝ Adidas-ի կոշիկներով:
Nike-ում մեծ ուշադրություն են դարձնում անհատական պայմանագրերի վրա: Բացի Խեդիրայից, Ռոնալդուն, Իբրահիմովիչը, Լեւանդովսկին պայմանագրեր ունեն ամերիկյան ընկերության հետ ու հանդիպումների ժամանակ կրում են վերջինիս արտադրած կոշիկները:
Ամերիկացիների համար կարեւորը ոչ թե լայն հովանավորչությունն է, այլ բարձրակարգ թիմերն ու աստղերը: Նրանք միլիոնավոր երկրպագուների բանակ ունեն, ովքեր էլ ապահովում են Nike-ի մարզահագուստի վաճառքը:
Իսկ ահա գերմանական Adidas-ը դեռ նախորդ դարի 70-ական թվականներից շեշտը դնում է ազգային հավաքականների ու ֆեդերացիաների հետ աշխատանքի վրա: Ողջ Եվրոպայում Adidas-ը շուրջ 800 մլն եվրո ծախսում է ակումբների վրա, իսկ ազգային հավաքականների՝ մոտավորապես կես միլիարդ:
Adidas-ի ամենամեծ առավելությունը թերեւս այն է, որ շապիկներն ավելի շատ են վաճառվում, քան մարզակոշիկները: Չէ՞ որ երկրպագուներն իրենց սիրելի ֆուտբոլիստի կամ հավաքականի շապիկն են գնում, այլ ոչ թե խաղակոշիկը:
Գերմանական ընկերությունը ՖԻՖԱ-ի հետ մինչեւ 2030 թվականը պայմանագիր է կնքել եւ ամեն մրցաշարում պետք է ներդնի 70 մլն դոլար, նաեւ ներկայացնի առաջնությունների պաշտոնական գնդակը:
Մունդիալ-2018-ի մեկնարկին դեռ ամիսներ կան, սակայն հավաքականներն ու հագուստի ընկերությունները մեծ թափով պատրաստվում են: Բոլորն են ցանկանում լավ ու ներկայանալի տեսք ունենալ:
Աշխարհի առաջնության 7 հավաքականի մարզահագուստ Adidas-ն արդեն ներկայացրել է: Գերմանիայի հավաքականի հանդերձանքը կարվել է 1990 թվականի հագուստի մոտիվներով, իսկ իսպանացիներինը՝ 1994-ի Մունդիալի:
Արգենտինայի հագուստը նվիրված է լինելու այդ երկրի ֆուտբոլի ասոցիացիայի 125-ամյակին:
Իսկ թե ինչպիսի մարզահագուստ է կրում Հայաստանի հավաքականը, որ ընկերությունների հետ է համագործակցում ՀՖՖ-ն, մենք կներկայացնենք սպորտային հանդերձանքին նվիրված հոդվածաշարի հաջորդ նյութում:

В мире футбола конкуренция и стремление к победе свойственны не только играющим командам, но и компаниям, обеспечивающим их одеждой.
Многие века назад, когда футбол еще не был профессиональным видом спорта, а игроки одевались в то, во что имели, компании-производители одежды не могли предположить, что благодаря футболу однажды смогут заработать огромные суммы.
Фото: Nike
Потребность в спортивной форме, обувь Пеле и отказ Круифа от национальной сборной
С 1870-х годов в Англии решили, что футболисты команд, играющих друг против друга, должны носить одинаковую форму. Расходы на пошив спортивной одежды команды взяли на себя.
Уже в начале 20 века европейские команды выбрали соответствующие им цвета и определились с дизайном маек.
В 1950-е годы для пошива маек использовалась синтетическая ткань, а Adidas выпустил первую спортивную обувь.
Фото: Fifa
Спустя около 20 лет спортивной одежде стали уделять больше внимания. Изготовление маек преследовало также коммерческие цели: поклонники могли приобрести спортивную форму любимой команды.
Дело дошло до индивидуальных контрактов с футболистами. Например, в 1974 году Йохан Круиф отказался надевать футболку сборной Голландии, поскольку последняя была изготовлена компанией Adidas, а у футболиста был контракт с Puma. В итоге ему позволили выйти на поле без логотипа Adidas. А во время чемпионата мира 1970 года компания Puma заплатила 120 тысяч долларов Пеле, чтобы перед выходом на поле футболист нагнулся и завязал перед камерами шнурки.
Фото: Puma
Компании не заключают контракты со слабыми сборными
В компаниях по производству спортивной одежды работают известные дизайнеры, которые постоянно совершенствуют свою продукцию, учитывая особенности сборных.
Ни одна из компаний не заключает контракт со сборными или федерациями, которые постоянно проигрывают и в которых не выступают известные футболисты, тем самым не обеспечивая возврат потраченной суммы.
На сегодняшний день явными лидерами на рынке футбольной одежды являются Adidas  и Nike. Компаниям удается работать со сборными, клубами, федерациями, а также с отдельными футболистами и обеспечивать последних формой.
На Мундиале-2018 больше всего будут носить майки Adidas
Каждый чемпионат – это противостояние не только между сборными, но и между спортивными брендами. В основном конкуренция идет между компаниями Nike и Adidas.
На чемпионате Европы 2016 года в майках Adidas выступили 9 сборных, 6 команд носили форму  Nike , a 5 – Puma.
Фото: Adidas
На чемпионате мира 2018 года за звание победителя будут также бороться Adidas и Nike.
Этим летом на Мундиале из 32 сборных 11 выступят в футболках Adidas, а 10 – в Nike. Есть сборные, чьим спонсором является Adidas, однако несколько футболистов сыграют в обуви  Nike.
Борьба Nike и Adidas в мире футбола
До старта чемпионата еще есть время, но компания PR Marketing  уже провела исследования и выяснила, что летом больше половины футболистов будут выступать в обуви  Nike. Для сравнения отметим, что на ЧМ 2014 года 52% спортсменов выступали в обуви Nike, a 36% – Adidas.
В Nike большое внимание уделяют индивидуальным контрактам. Такие контракты есть у Хедиры, Роналду, Ибрагимовича и Левандовского.
Для американцев отнюдь не важны масштабы спонсорской деятельности, а первоклассные команды и звезды, у которых есть миллионная армия поклонников, обеспечивающих продажу одежды Nike.
А немецкая компания Adidas еще с 70-х ходов прошлого века делала акцент на работе с национальными сборными и федерациями.
Наибольшим преимуществом Adidas является тот факт, что майки продаются лучше, чем спортивная обувь. Ведь поклонники в основном стремятся приобрести не бутсы, а футболку любимого футболиста или сборной.
Adidas подписала контракт с ФИФА, согласно которому до 2030 года немецкая компания обязана вложить 70 млн долларов в каждый чемпионат, а также обеспечивать официальный мяч первенства.
До начала Мундиаля-2018 еще есть время, однако сборные и компании по производству одежды уже  усиленно готовятся к турниру. Все хотят выглядеть красиво и солидно.
Adidas уже представил спортивную форму 7 сборных. Форма сборной Германии была сшита по мотивам формы 1990 года, а за основу формы испанцев был взят Мундиаль 1994 года.
Форма Аргентины будет посвящена 125-летию футбольной ассоциации этой страны.
В следующем материале из цикла статей, посвященных спортивной одежде, мы расскажем, какую форму носит сборная Армении и с какими компаниями сотрудничает ФФА.