Կառլոս Ռոու. Եթե մարզիկը կրթված է, ապա նվազում է դոպինգ ընդունելու ռիսկը
Հայաստանի հակադոպինգային կենտրոնի հրավերով Հայաստանում է ըմբշամարտի համաշխարհային միության (UWW) հակադոպինգային հարցերի պատասխանատու Կառլոս Ռոուն:
Ռոուն Երեւանում, ապա նաեւ Գյումրիում ու Թբիլիսիում կրթական սեմինար է անցկացնելու ու հայ ըմբիշներին եւ մարզիչներին ներկայացնելու է դոպինգի վնասների մասին:
Կառլոս Ռոու
Անչափ կարեւոր հանդիպումներ են լինելու, որովհետեւ բոլորը պետք է հասկանան արգելված նյութերի ընդունման վտանգավորությունը: ՄՕԿ-ն ուշադրություն է դարձնում սպորտի մաքրությանը, եւ ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիայում եւս դոպինգի դեմ պայքարն ամենակարեւոր ուղղություններից է: 2016-ից որոշակի փոփոխություններ են եղել, ու ես այստեղ եմ, որպեսզի կրթական ծրագրի միջոցով բացատրեմ մարզիկներին ու մարզիչներին ամեն մի մանրուք:
Եթե մարզիկը կրթված է, ապա նվազում է նաեւ արգելված նյութեր օգտագործելու ռիսկը: Դոպինգ օգտագործելու պարագայում ազգային ֆեդերացիան կենթարկվի ֆինանսական տույժի (20 հազ. շվեյցարական ֆրանկ), իսկ մարզիկների քանակից ու օգտագործած խթանիչի արդյունավետությունից որակազրկումը կարող է տեւել մինչեւ մեկ տարի:
Արեգ Հովհաննիսյան
Հայաստանի հակադոպինգային կազմակերպությունը շատ է կարեւորում նման կրթական ծրագրերը: Ի սկզբանե մենք ցանկանում էինք սեմինարն անցկացնել ըմբշամարտի ու ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիաների հետ, սակայն ծանրամարտի ֆեդերացիայից այդպես էլ պատասխան չստացանք: Մենք շատ սերտ հարաբերություններ ունենք UWW-ի հետ ու միասին ցանկանում ենք մաքուր պահել այս մարզաձեւը:
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն սպորտը դոպինգից մաքուր պահելու հատուկ ֆոնդ ունի, եւ այդ դրամաշնորհով մենք կազմակերպել ենք այս միջոցառումը, կազմվել ու թարգմանվել են ձեռնարկներ, որոնք կտրվեն ըմբշամարտով զբաղվողներին ու մարզադպրոցներին:
Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի սպորտը մաքուր լինի, իսկ դրա համար կրթական ծրագրեր կազմակերպելը, մարզիչների ու մարզիկների հետ հանդիպումներ կազմակերպելն անչափ կարեւոր են:

Carlos Roy: Educated sportsmen are less likely to use doping
Director of Medical, United World Wrestling (UWW) Carlos Roy visited Armenia by the invitation of Sport Medicine and Anti-doping Service Republican Center.
Roy will hold educational seminars in Yerevan, Gyumri and Tbilisi, introducing Armenian wrestlers and coaches to the dangers of using doping.
Carlos Roy
We are going to have very important meetings, since everyone should understand the harm that prohibited substances may cause. International Olympic Committee (IOC) pays special attention to proving justice in sports. Fight against doping is one of the main directions of United World Wrestling  (UWW) as well. There were certain changes of rules in 2016, so I am here to use our educational program to explain athletes and coaches each and every nuance.
Educated athletes are less likely to use prohibited substances. In case of violations, Wrestling Federation of Armenia will be fined (CHF 20k), while depending on the number of athletes involved and efficiency of the used substances the disqualification may be relevant for up to 1 year.
Areg Hovhannisyan
Armenian National Anti-Doping Organization attaches special importance to similar programs. Initially, we wanted to organize a joint seminar with International Wrestling Federation and International Weightlifting Federation, but we did not receive s response from the latter. We are closely cooperating with UWW, intending to keep this sport transparent.
UNESCO’s Fund for the Elimination of Doping in Sport provided us with a grant, which we used to organize the event, elaborate and translate guide books to be distributed to sportsmen and sports schools.
We should put all efforts possible to keep sports transparent and organizing educational programs, meeting with athletes and coaches is very important in that pursuit.