Սարգսյան.Աշոցքը կփորձենք դահուկային կենտրոն դարձնել
Հայաստանի այս տարվա դահուկավազքի առաջնությունը Ծաղկաձորի փոխարեն կայանալու է Աշոցքում: Տեղափոխության պատճառը ձնի սակավությունն է:
Առաջնությանը կմասնակցեն մոտ 50 մարզիկներ, կլինեն նաեւ դահուկորդներ Իրանից, Մեքսիկայից, Չիլիից ու Բրազիլիայից: Քանի որ մրցաշարը վարկանշային է, նրանք կփորձեն ապահովել իրենց մասնակցությունը 2018-ի Օլիմպիական խաղերում:
Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ Հայաստանի առաջնությամբ նաեւ սկսելու են զարգացնել դահուկային սպորտի նոր կենտրոնը:
«Փորձելու ենք Աշոցքին միջազգային ճանաչում տալ ու հավաքականների մարզումային լուրջ կենտրոն դարձնել: Հայաստանյան մրցաշարերի մեծ մասն այնտեղ ենք անցկացնելու:  Դահուկասպորտի միջազգային ֆեդերացիայի ու դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ այն փորձելու ենք զարգացնել»,- նշել է Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ կան բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները. հարմար բնակլիմայական պայմանները, նոր Հյուսիս-հարավ ճանապարհի կառուցումը, Գյումրու օդանավակայանը, Վրաստանին սահմանակից լինելը:
«Գյումրուց հեռավորությունն ընդամենը 30 կմ է, մենք հնարավորություն կտանք էժան ավիատոմսերով մարզվել հիանալի պայմաններում: Արդեն հրաշալի դահուկուղի ունենք, մի քանի օր է այն շահագործվում է»,- ավելացրել է նա:

Sargsyan: We will try to make Ashotsk a ski resort
This year Armenia’s Skiing Championship will be held in Ashotsk instead of Tsaghkadzor, conditioned by the lack of snow in Tsaghkadzor.
Around 50 athletes will take part in the completion, including skiers from Iran, Mexico, Chile and Brazil. As this is a ranking competition, the sportsmen will try to qualify for 2018 Olympic Games.
Secretary General of the Armenian Ski Federation Gagik Sargsyan told Mediamax Sport that this competition will be the first step in achieving Armenia’s goal of making Ashotsk a ski resort.
“We are going to provide Ashotsk with international recognition and make it a great center for training the athletes. We will hold most of the Armenian competitions here, trying to develop the area with the support of International Ski Federation and donor organizations,” he noted.
According to him, the area has all the necessary prerequisites: convenient conditions, construction of new North-South road, Shirak Airport, border with Georgia.
“It is only 30km of Gyumri. You will be able to acquire low-cost tickets and train in perfect conditions. We have already prepared a perfect ski slope, which has operated for several days now,” he added.