Սարգսյան.Աշոցքը կփորձենք դահուկային կենտրոն դարձնել
Հայաստանի այս տարվա դահուկավազքի առաջնությունը Ծաղկաձորի փոխարեն կայանալու է Աշոցքում: Տեղափոխության պատճառը ձնի սակավությունն է:
Առաջնությանը կմասնակցեն մոտ 50 մարզիկներ, կլինեն նաեւ դահուկորդներ Իրանից, Մեքսիկայից, Չիլիից ու Բրազիլիայից: Քանի որ մրցաշարը վարկանշային է, նրանք կփորձեն ապահովել իրենց մասնակցությունը 2018-ի Օլիմպիական խաղերում:
Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ Հայաստանի առաջնությամբ նաեւ սկսելու են զարգացնել դահուկային սպորտի նոր կենտրոնը:
«Փորձելու ենք Աշոցքին միջազգային ճանաչում տալ ու հավաքականների մարզումային լուրջ կենտրոն դարձնել: Հայաստանյան մրցաշարերի մեծ մասն այնտեղ ենք անցկացնելու:  Դահուկասպորտի միջազգային ֆեդերացիայի ու դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ այն փորձելու ենք զարգացնել»,- նշել է Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ կան բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները. հարմար բնակլիմայական պայմանները, նոր Հյուսիս-հարավ ճանապարհի կառուցումը, Գյումրու օդանավակայանը, Վրաստանին սահմանակից լինելը:
«Գյումրուց հեռավորությունն ընդամենը 30 կմ է, մենք հնարավորություն կտանք էժան ավիատոմսերով մարզվել հիանալի պայմաններում: Արդեն հրաշալի դահուկուղի ունենք, մի քանի օր է այն շահագործվում է»,- ավելացրել է նա:

В этом году чемпионат Армении по лыжному спорту состоится вместо Цахкадзора в Ашоцке. Причиной смены места является недостаток снега.
В чемпионате примут участие около 50 спортсменов. Среди участников будут также лыжники из Ирана, Мексики, Чили и Бразилии. Поскольку турнир является рейтинговым, они попытаются обеспечить свое участие в Олимпийских играх 2018 года.
Генеральный секретарь федерации лыжного спорта Армении Гагик Саргсян сообщил Mediamax Sport, что чемпионат Армении даст старт развитию нового центра лыжного спорта.
«Мы постараемся добиться международного признания Ашоцка и превратить его в профессиональный центр для тренировок и сборов. Большая часть местных турниров будет проводиться здесь. При поддержке международной федерации лыжного спорта и донорских организаций мы постараемся развить новый центр»,- отметил Саргсян.
По его словам, для этого есть все необходимые предпосылки: удобные климатические условия, строительство новой магистрали Север-Юг, аэропорт Гюмри, близкое расположение от границы с Грузией.
«Расстояние от Гюмри составляет всего 30 км. Мы предоставим возможность тренироваться в замечательных условиях по низким ценам на авиабилеты. У нас уже есть замечательная лыжная трасса, которая функционирует несколько дней»,- добавил он.