Վարդան Մինասյան. «Շարունակում եմ ֆուտբոլային ռիթմի մեջ մնալ»
Հայաստանի հավաքականի, «Փյունիկ»-ի, «Արարատ Արմենիա»-ի եւ «Տարազ»-ի նախկին գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը մոտ մեկ տարի ակտիվ մասնագիտական գործունեություն չի ծավալել, բայց շարունակել է մնալ ֆուտբոլում: Mediamax Sport-ի հետ զրույցում նա պատմել է իր կյանքի այս փուլի, նոր առաջարկների, ժամանակակից ֆուտբոլում փոփոխությունների ու աննախադեպ ԱԱ-ի մասին, նշել, թե որն է Հայաստանի հավաքականի հիմնական խնդիրը:
- Պարոն Մինասյան, մեր վերջին հանդիպումից ուղիղ մեկ տարի է անցել, ինչո՞վ եք զբաղվել այս ընթացքում ու ֆուտբոլն ի՞նչ տեղ է զբաղեցրել Ձեր կյանքում:
- Հնարավոր չէ հանգիստ խոսել միայն ֆուտբոլի մասին, քանզի երկրում տեղի ունեցող իրադարձություններն ազդում են բոլոր բնագավառների վրա, ֆուտբոլն էլ բացառություն չէ: Իհարկե, այս ընթացքում տարբեր խաղեր եմ դիտել, վերլուծություններ արել: Մեկ տարի առաջ ավարտեցի աշխատանքս Ղազախստանում ու, բնականաբար, պիտի փորձեի հասկանալ, թե ինչ ստացվեց ինձ մոտ ու ինչ արդյունքի հասա: Հետեւում էի նաեւ ֆուտբոլում տեղի ունեցող միտումներին, թե որ ուղղությամբ է այն զարգանում: Տարբեր առաջնություններում նախընտրած թիմեր ունեմ, որոնց հանդիպումներին հետեւում եմ: Նաեւ համագործակցել եմ Interfootball-ի հետ ու նրանց համար մասնագիտական վերլուծություններ արել:
- Եվ ի՞նչ միտումներ եք նկատել, հիմնականում ո՞ր ուղղությամբ է զարգանում ժամանակակից ֆուտբոլը:
- Գլոբալ առումով, իհարկե, ֆուտբոլում մեծ փոփոխություններ չկան, պարզապես հիմա տակտիկան գնալով ավելի է գերակշռում, այն ավելի մանրակրկիտ է ուսումնասիրվում: Հոգեբանությունն է սկսել ավելի մեծ տեղ գրավել ֆուտբոլում: Տարբեր տեսակի տեխնոլոգիաներն են սկսել իրենց հետքը թողել մարզչի աշխատանքի վրա: VAR համակարգի պատճառով դադարներն են շատացել, ճիշտ է՝ խաղի դինամիկան մի քիչ ընկնում է, բայց, հաշվի առնելով, թե ֆուտբոլում որքան գումար է ծախսվում ու էմոցիաներ լինում, այդ համակարգի կիրառությունն անհրաժեշտ է․ խաղը չափազանց արագացել է, մրցավարի աչքից շատ բաներ կարող են վրիպել:
- Իսկ մասնագիտական առումով ինչպե՞ս եք ձեռք բերած գիտելիքներն օգտագործել մարզչական որակները պահելու ու զարգացնելու համար:
- Իրականում հանդիպումների վերլուծություններ անելը շատ է օգնում, տարատեսակ սխեմաներ ես ուսումնասիրում, մարտավարություններ, թե խաղն ինչ ուղղությամբ է ընթանում եւ մարզիչներն ինչպես են կարողանում ազդել դրա ընթացքի վրա, անհատի դերը թիմում, թիմային խաղ եւ այլն: Բայց ինչ էլ որ անենք, տեսությունը երբեք չի համեմատվի պրակտիկայի հետ: Երբ ինքդ ես մարզիչ, ամեն ինչ այլ է, անգամ որոշումներն ես կարողանում ավելի արագ գտնել: Դրա համար էլ սեփական փորձը ոչ մի բանի հետ չի համեմատվի:
Վարդան Մինասյանը Վարդան Մինասյանը
- Գիտենք, որ առաջարկներ եք ունեցել Հայաստանի առաջատար ակումբներից, ինչո՞ւ չեք ընդունել դրանք:
- Ընդհանուր ասեմ՝ չառանձնացնելով միայն Հայաստանը: Տարբեր երկրներից են եղել առաջարկներ, այդ թվում՝ Ղազախստանից ու Մերձբալթյան երկրներից: Ես գլխավորել եմ հավաքականը, մարզիչ եղել Հայաստանում եւ արտերկրում․ գտնում եմ, որ ամեն առաջարկ չէ, որ պետք է միանգամից ընդունեմ, ամեն ինչ ծանրութեթեւ եմ անում: Այն նախ ինձ պիտի գոհացնի, պետք է հասկանամ՝ այդ թիմի փիլիսոփայությունը որքանով է համապատասխանում ինձ: Որոշ առաջարկներ ինքս եմ մերժել, մյուսների դեպքում ակումբների ղեկավարության հետ փոխադարձ համաձայնության չենք եկել: Անկեղծ լինեմ՝ սա իմ ամենաերկար ընդմիջումն էր առանց ակտիվ ֆուտբոլի, մինչ այդ ամենաշատը 6 ամիս էր եղել։ Բայց ոչինչ, կսպասեմ ինձ հարմար տարբերակի: Աշխատում եմ իմ ապրելակերպով եւ ուսումնասիրություններով անհրաժեշտ մասնագիտական ռիթմի մեջ մնալ:
- Պարոն Մինասյան, իսկ որո՞նք են Ձեր պահանջներն ու ո՞ր դեպքում կտաք համաձայնությունը:
- Շատ գործոններ կան, օրինակ, թե ակումբի ղեկավարությունն ինչ խնդիր է դնում թիմի եւ մարզչի առջեւ, ինչ փիլիսոփայություն ունի թիմը, քեզնից ինչ են պահանջում, այդ ամենն իր մեջ ներառում է նաեւ ֆինանսական կողմը, որովհետեւ, եթե ակումբի ղեկավարը արդյունք է ակնկալում, ապա նա պետք է ապահովի թիմի բնականոն գործունեությունը: Մի գործոնից չէ, որ կախված է։ Նաեւ, երբ համաձայնվում ես արտասահմանում աշխատել, առնվազն մեկ տարով կտրվում ես քո երկրից ու ընտանիքից, դրա համար ամեն առաջարկ չէ, որ միանգամից գրավում է:
- Շարունակե՞լ եք հետեւել Ղազախստանի առաջնությանն ու Ձեր նախկին ակումբ «Տարազ»-ին: Կցանկանա՞ք այդ երկրում նորից աշխատել:
- Հետեւում եմ, բայց ոչ շատ ինտենսիվ, առաջնությունից ու նաեւ ակումբներից ամեն դեպքում տեղյակ եմ: «Տարազ»-ի խաղացողներն ինձ հաճախակի են զանգահարում, խոսում ենք, մտքեր փոխանակում ու նաեւ խորհուրդներ եմ տալիս: Դրա համար էլ տեղյակ եմ, թե այնտեղ ինչ է կատարվում: Երբ առաջարկությունների մասին նշեցի, երկուսը հենց Ղազախստանից էին ու ակումբների ղեկավարներն էին արել: Իհարկե, կհամաձայնվեմ այնտեղ աշխատել։ Գտնում եմ, որ այդ երկրում պոտենցիալ կա, որը մինչեւ վերջ չի օգտագործվում: Բացի այդ էլ ֆուտբոլիստների մոտ տեսել եմ սովորելու ու զարգանալու ձգտում, այդ առումով այնտեղ շատ հետաքրքիր է: Ճիշտ է՝ կան նաեւ թերություններ, բայց դրանք կան համարյա բոլոր երկրներում: Ղազախստանում աշխատելն ինձ դուր էր գալիս: Հատկապես երբ արդյունքի ես հասնում, ֆուտբոլիստների մոտ աճ նկատում, ավելի է այն քեզ գրավում: Քանի որ ֆուտբոլը նաեւ կիրք է:
- Ունե՞ք նախընտրելի առաջնություն ու նաեւ հնարավո՞ր է, որ Հայաստանում Ձեզ տեսնենք:
- Ոչ մի բան չեմ բացառում, մարզչի աշխատանքն այնպիսին է, որ կարող է Հայաստանում լինել, Ռուսաստանում, Կիպրոսում, Ղազախստանում կամ որեւէ այլ ակումբներում կամ հավաքականում, այդ ամենն այնքան էլ էական չէ: Պետք է հասկանալ, թե ակումբն ինչ արժեհամակարգի ու փիլիսոփայության վրա է հիմնված, դա է ինձ համար շատ կարեւոր: Պարզապես աշխատելն իմաստ չունի, պետք է մոտիվացիադ շատ բարձր լինի: Իսկ այն բարձր է, երբ կա հստակ նպատակ: Բացի այդ էլ՝ ֆուտբոլին չես կարող խաբել:
Հասմիկ Բաբայանը եւ Վարդան Մինասյանը Հասմիկ Բաբայանը եւ Վարդան Մինասյանը
- Իսկ մարզչական աշխատանքի առումով ֆուտբոլում փոփոխություններ շա՞տ են եղել:
- Հիմա երիտասարդ մարզիչների միտում կա, այսպես կոչված՝ լափթոփ մարզիչների, որոնք սիրում են տեխնոլոգիաներ: Նման նոր մի սերունդ կա Գերմանիայում, բավական շատ երիտասարդ մասնագետներ են այնտեղ աշխատում: Պորտուգալական մարզչական դպրոցն է շատ առաջադիմել:Իսկ ընդհանուր առմամբ վերջին շրջանում մարզչական աշխատանքում ինձ շատ բան չի զարմացրել կամ նոր եղել: Առհասարակ, ֆուտբոլում վերջին շրջանում մեծ տեղաշարժեր չեմ նկատում:
- Մերօրյա ֆուտբոլը հիմնականում անցում է կատարում Ռոնալդուի եւ Մեսսիի դարաշրջանից դեպի նոր ժամանակներ, որտեղ իրենց խոսքն ասելու հնարավորություն ունի նոր սերունդը:
- Իհարկե, բոլորը մնացել էին այդ երկուսի ստվերում, թեեւ էլի լավ խաղացողներ կային: Հիմա նրանց թիվը բավական մեծ է, որոնց թվում են Նեյմարը, Մբապեն եւ էլի ուրիշներ: Ռոնալդուն ու Մեսսին իրենց խաղամակարդակով մյուսներից շատ էին տարբերվում:
- Մոտ օրերս մեկնարկում է Աշխարհի առաջնությունը, գուցե նոր հետաքրքիր խաղացողների էլ բացահայտենք:
- Այս առաջնությունում ակնհայտ ֆավորիտներ ոչ թե չկան, այլ բավական շատ են: Նախկինում հազիվ 2-3 հավաքական էինք առանձնացնում, հիմա թիվը 7-8-ի է հասել, որոնցից ցանկացածի հաղթանակի դեպքում անակնկալի չենք գա: Այդ առումով այս առաջնությունը բավական մրցակցային ու հետաքրքիր է լինելու, քանի որ առաջին անգամ անցկացվելու է աշնանը: Այդ ամենն ազդեցություն է ունենալու նաեւ խաղի վրա: Սովորաբար ԱԱ-ն լինում էր ամռանը՝ առաջնությունների ու Եվրագավաթների խաղարկություններից հետո, երբ թոփ լիգաների ֆուտբոլիստները մոտ 50-60 խաղ էին անցկացրած լինում: Նրանք էմոցիոնալ առումով ավելի հոգնած էին, ֆիզիկականի մասին չեմ էլ խոսում: Իսկ տարվա այս շրջանում իրենց մարզավիճակի գագաթնակետին են գտնվում ու դեռ բավական թարմ են:
- Հիմնականում հակառակ կարծիքներ են հնչել, որ ֆուտբոլիստները հավաքականների տրամադրության տակ ավելի քիչ են եղել ու չեն հասցրել բավականաչափ ընկերական հանդիպումներ անցկացնել:
-Առաջնության մասնակից հավաքականների մեծ մասը հիմնական կորիզ ունի, որոնք խաղակցվածության խնդիր չունեն, բացի այդ էլ նրանք բարձրակարգ ֆուտբոլիստներ են ուժեղ առաջնություններից, այսինքն՝ շատ արագ կարող են վերականգնել այդ բացը: Ամեն դեպքում, 1-2 ընկերական խաղ անցկացրած կլինեն ու ոչ մի խնդիր այդ առումով չի լինի: Բացի այդ, երբ ամռանն էր անցկացվում աշխարհի առաջնությունը, վնասվածքներն ավելի շատ էին լինում, քանի որ նրանք 10-11 ամիս անդադար ֆուտբոլ էին խաղում:
- Իսկ ֆավորիտների շարքում ո՞ւմ կառանձնացնեք:
- Բրազիլիա, Արգենտինա, Պորտուգալիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Բելգիա, Անգլիա։ Խորվաթիան էլ լավ թիմ ունի: Հուսով եմ՝ ոչ մեկին չեմ մոռացել:
- Քանի որ հավաքականներից խոսեցինք, անդրադառնանք մեր ընտրանու մրցելույթին։ Ի՞նչ կարծիք ունեք:
- Սովորաբար չեմ պատասխանում հավաքականի վերաբերյալ հարցերին, հիմա էլ չեմ ուզում խոսել մարտավարությունից եւ կազմից այն պարզ պատճառով, որ շատ հարգանքով եմ վերաբերվում իմ գործընկերներին, ու ամեն մեկն ունի իր փիլիսոփայությունը եւ աշխատաոճը: Մանավանդ գիտեմ, թե որքան մեծ ճնշում է ենթադրում հավաքականի մարզիչ լինելը: Բայց գլոբալ ու մեծ բաներից կխոսեմ, որոնք անհանգստացնող են, անհասկանալի ու անընդունելի մեր ֆուտբոլում: Նախ եւ առաջ, պետք է լինի հստակ, խիստ եւ հետեւողական պահանջ:
- Ո՞վ պետք է պահանջի՝ ֆեդերացի՞ան, թե՞ մարզիչը:
- Ամենագլխավորը՝ ֆեդերացիան, որն ընտրում է մարզչին, ու այն մարդիկ, որոնք պատասխանատու են ոլորտի համար: Պետք է պահանջը շատ խիստ, հստակ ու հետեւողական լինի: Եթե դա չի լինում, այն անձանց մոտ, ում դու ղեկավարում ես, պատասխանատվության զգացումը պակասում է, ընկնում: Մարդիկ հայտնվում են հարմարավետության գոտում: Դրա հետեւանքով ընկնում են նաեւ արդյունքները: Իսկ պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլում ամենակարեւորը արդյունքն է: Մենք տեսնում ենք հետընթաց: Այս մոտեցումը կարող ենք պրոյեկտել Հայաստանում բազմաթիվ ոլորտների վրա, այդ թվում՝ պետության: Չկա հետեւողականություն՝ չկա ասածի եւ արածի համար պատասխանատվություն, չկա արդյունք:
- Իսկ Հայաստանի առաջնությունում դրական փոփոխություն նկատո՞ւմ եք:
- Թեեւ ակտիվորեն հանդիպումներին չեմ հետեւել, բայց ընդհանուր պատկերին ծանոթ եմ: Ինձ շատ հաճելի է տեսնել «Փյունիկ»-ի հաջողությունները եվրագավաթներում: Նախ «Արարատ-Արմենիա»-ն մի աստիճանով բարձրացրեց հայկական ակումբների եվրագավաթներում հանդես գալու մակարդակը, հետո «Ալաշկերտ»-ը խմբային փուլ մտավ, իսկ «Փյունիկ»-ը կարողացավ նաեւ հաղթանակներ տանել խմբային փուլում: Դա, միանշանակ, հայկական ֆուտբոլի համար լավ է, դրական, ինչի առթիվ շնորհավորում եմ նախ եւ առաջ Եղիշե Մելիքյանին, որովհետեւ այս ամենում իր լուման շատ մեծ է: Հաջորդ տարի եվրագավաթներում հանդես եկող թիմերը կունենան բարձր նշաձող ու կփորձեն այն գերազանցել: Այն մթնոլորտն ու ակտիվությունը, որ խաղերի օրերին տիրում էր ստադիոնում, ակումբի ձեռքբերումն է: Ստացվում է, որ ինչ-որ քայլ ենք անում դեպի եվրոպական ֆուտբոլային ընտանիք:
- Իսկ դա որքանո՞վ կօգնի ներքին առաջնության մակարդակի բարձրացմանը:
- Ֆինանսական մեծ միջոցներ ներդնելով՝ «Արարատ Արմենիա»-ն նոր երեւույթ բերեց հայկական ֆուտբոլ, իսկ մյուս թիմերը փորձեցին հետ չմնալ: Այնպես չէ, որ բոլորը միայն ուժեղ լեգեոներներ են բերում, բայց մրցակցության մեծանալու դեպքում մեր ֆուտբոլիստներն էլ կաճեն:
- Եվ վերջում՝ որո՞նք են հաջորդ տարվա Ձեր ծրագրերը:
- Շարունակելու եմ հետեւել ֆուտբոլի նոր միտումներին, մանավանդ մոտ օրերս սկսվելու է Աշխարհի առաջնությունը: Սպասում եմ նաեւ աշխատանքի առաջարկների: Մեկ բան պարզ է՝ ինչ թիմ էլ գլխավորեմ, ինձնից արդյունք են ակնկալելու շատ արագ, քանի որ հիմա ակումբները բավական քիչ ժամանակ են տալիս մարզիչներին: Հենց դրա համար էլ նախընտրում եմ աշխատել իմ օգնականների հետ, որոնց վաղուց գիտեմ, որպեսզի ժամանակ չկորցնեմ զանազան այլ հարցերի վրա:

Вардан Минасян: «Продолжаю оставаться в футбольном ритме»
Бывший главный тренер сборной Армении, команд «Пюник», «Арарат Армения» и «Тараз» Вардан Минасян около года не ведет активной профессиональной деятельности, однако футболом заниматься не прекращал. В беседе с Mediamax Sport он рассказал об этом этапе своей жизни, о новых предложениях, изменениях в современном футболе и беспрецедентном первенстве мира, а также о том, в чем главная проблема сборной Армении.
- Господин Минасян, с момента нашей последней встречи прошел ровно год, чем вы занимались все это время, и какое место в вашей жизни занимал футбол?
- Невозможно спокойно говорить лишь о футболе, поскольку происходящие в стране события затрагивают все сферы, и футбол - не исключение. Конечно, за это время я смотрел разные матчи, анализировал их. Я закончил свою работу в Казахстане год назад и, естественно, мне нужно было попытаться понять, что у меня получилось и чего я добился. Я также следил за тенденциями в футболе, за тем, в каком направлении он развивается. У меня есть любимые команды в разных чемпионатах, за играми которых я слежу. Я также сотрудничал с «Интерфутболом», делал для них профессиональный анализ матчей.
- А какие тенденции Вы заметили, в каком направлении, в основном, развивается современный футбол?
- Глобальных изменений в футболе, конечно, нет, просто сейчас все более доминирующей становится тактика, ее изучают более тщательно. Все большее место в футболе стала занимать психология. Различные типы технологий начали оставлять свой след в работе тренера. Из-за системы VAR пауз стало больше: хотя динамика игры немного падает, но учитывая, сколько денег тратится и сколько эмоций в футболе, использование этой системы необходимо: темп игры слишком увеличился, судья может многое упустить.
- А как Вы использовали полученные знания для поддержания и развития тренерских навыков в профессиональном плане?
- На самом деле анализ матчей очень помогает, изучаешь различные схемы, тактики, как идет игра, как могут влиять тренеры на ход игры, роль личности в команде, командную игру и т.д. Однако, что бы мы ни делали, теория никогда не сравнится с практикой. Когда ты сам тренер, все по-другому, ты быстрее находишь решения. Поэтому личный опыт не сравнится ни с чем.
Вардан Минасян Вардан Минасян
- Мы знаем, что у Вас были предложения от ведущих клубов Армении, почему Вы их не приняли?
- Скажу в целом, не выделяя лишь Армению. Были предложения из разных стран, в том числе, из Казахстана и Прибалтики. Я руководил сборной, был тренером в Армении и за границей. Я считаю, что не каждое предложение стоит принимать сразу - я долго взвешиваю все за и против. Прежде всего, оно меня должно устраивать, я должен понять, насколько мне подходит философия той или иной команды. От некоторых предложений я отказался сам, по другим мы не достигли взаимного согласия с руководством клубов. Если честно, это был мой самый долгий перерыв без активного футбола, до этого - максимум 6 месяцев. Но ничего, буду ждать подходящего предложения. Своим образом жизни и учебой стараюсь оставаться в нужном профессиональном ритме.
- Господин Минасян, каковы Ваши требования и в каком случае Вы бы согласились?
– Факторов много, например, какую задачу руководство клуба ставит перед командой и тренером, какая у команды философия, чего они требуют от тебя - все это включает также финансовый аспект, поскольку, если руководство клуба ждет результатов, он должен обеспечить нормальное функционирование команды. Это зависит от многих факторов. Кроме того, когда вы соглашаетесь работать за границей, то разлучаетесь со своей страной и семьей как минимум на  год, поэтому далеко не каждое предложение привлекает сразу.
- Продолжаете наблюдать за первенством Казахстана и своим бывшим клубом «Тараз»? Хотели бы вновь работать в этой стране?
- Наблюдаю не очень интенсивно, но в курсе чемпионата и клубов. Мне часто звонят игроки «Тараза», мы общаемся, обмениваемся идеями, иногда даю советы. Именно благодаря этому я в курсе того, что там происходит. Я упомянул о предложениях - два из них были из Казахстана и были сделаны руководителями клубов. Конечно, я соглашусь там работать. Считаю, что в этой стране есть потенциал, который используется не полностью. Кроме того, я заметил у футболистов желание учиться и развиваться, в этом смысле там очень интересно. Есть, правда, и недостатки, но они есть почти во всех странах. Мне понравилось работать в Казахстане. Особенно, когда добиваешься результатов, замечаешь рост футболистов, это привлекает еще больше. Потому что футбол - это тоже страсть.
- Есть ли у Вас предпочтительное первенство и возможно ли увидеть Вас в Армении?
- Ничего не исключено, тренерская работа такова, что может быть и в Армении, и в России, и на Кипре, и в Казахстане, и в любых других клубах или командах  - все это не столь важно. Необходимо понять, какая система ценностей и философия лежит в основе работы того или иного клуба  - для меня это очень важно. Просто работать не имеет смысла, должна быть высокая мотивация. И она высока, когда есть четкая цель. Кроме того, футбол обмануть невозможно.
Асмик Бабаян и Вардан Минасян Асмик Бабаян и Вардан Минасян
- А в плане тренерской работы много изменений произошло в футболе?
- Сейчас есть тенденция молодых тренеров, так называемых ноутбук-коучей, которые любят технологии. Подобное новое поколение есть в Германии, там работает немало молодых специалистов. Большого прогресса добилась также португальская тренерская школа. Но в целом в тренерской работе последнего времени меня мало что может удивить или показаться чем-то новым. В целом, больших изменений в футболе в последнее время я не замечаю.
- Сегодняшний футбол, в основном, переходит из эпохи Роналду и Месси в новую эру, где право слова будет за молодым поколением.
- Конечно, все остались в тени этих двоих, хотя хорошие игроки все же были. Сейчас их довольно много, в том числе, Неймар, Мбаппе и другие. Роналду и Месси сильно отличались от других по уровню игры.
- Скоро стартует чемпионат мира, возможно, мы откроем для себя новых интересных игроков.
- Явных фаворитов в этом чемпионате не то чтобы нет, напротив, их очень много. Раньше мы с трудом выделяли 2-3 команды, сейчас их уже 7-8, и победа любой из них не окажется для нас неожиданностью. В этом смысле чемпионат будет достаточно конкурентным и интересным, так как впервые пройдет осенью. Все это отразится и на игре. Обычно первенство мира проходило летом, после чемпионатов и еврокубков, когда игроки высших лиг уже наиграли порядка 50-60 матчей. Игроки были более уставшими эмоционально, о физической форме и не говорю. А в этот период года они находятся на пике своей физической формы и еще достаточно бодры.
- Звучали, в основном, противоположные мнения, что футболисты оказались в распоряжении сборных на более короткое время и не успели провести достаточное количество товарищеских матчей.
- Большинство сборных, участвующих в чемпионате, имеют стержень, у них нет проблем с игрой, кроме того, они футболисты высшего класса, которые играли в чемпионатах высшего разряда, то есть могут очень быстро наверстать этот пробел. В любом случае, они сыграют 1-2 товарищеских матча, в этом плане проблем не будет. Когда первенство мира проходило летом, травм было больше, потому что играли без перерыва по 10-11 месяцев.
- Кого бы Вы выделили среди фаворитов?
- Бразилия, Аргентина, Португалия, Франция, Германия, Бельгия, Англия. У Хорватии тоже хорошая команда. Надеюсь, никого не забыл.
- Раз уж мы заговорили о сборных, давайте поговорим о нашей сборной. Что Вы о думаете о ее нынешнем состоянии?
- Обычно я не отвечаю на вопросы о сборной, и сейчас не хочу говорить о тактике, стратегии и составе по той простой причине, что отношусь к своим коллегам с большим уважением, а у каждого своя философия и стиль работы. Мне хорошо известно, какое давление подразумевает работа тренером сборной. Я скажу о глобальных вещах, которые вызывают беспокойство, непонятны мне и неприемлемы в нашем футболе. Прежде всего, должно быть четкое, строгое и последовательное требование.
- Кто должен требовать - федерация или тренер?
– Самое главное - федерация, которая выбирает тренера и людей, которые отвечают за сферу. Требование должно быть очень строгим, четким и последовательным. Если этого не происходит, чувство ответственности у лиц, которыми вы руководите, падает. Они оказываются в зоне комфорта. В результате падают и результаты. А результат - самое главное в профессиональном футболе. Мы наблюдаем регресс. Подобный подход можно проецировать на многие сферы в Армении, в том числе, на государственную. Нет последовательности, нет ответственности за сказанное и сделанное - нет результата.
- Вы замечаете положительные изменения в первенстве Армении?
- Хоть я и не следил активно за встречами, но с общей картиной знаком. Мне очень приятно видеть успехи «Пюника» в еврокубках. Сначала «Арарат-Армения» поднял уровень участия армянских клубов в еврокубках на одну ступень, затем «Алашкерт» вышел в групповой этап, а «Пюник» сумел также победить в нескольких встречах в групповом этапе. Это, безусловно, хорошо и позитивно для армянского футбола, в связи с чем, в первую очередь, поздравляю Егише Меликяна, поскольку его роль во всем этом велика. У команд-участниц еврокубков в следующем году будет высокая планка, и они постараются ее превзойти. Атмосфера и активность, царившие на стадионе в дни матчей, – заслуга клуба. Получается, мы уже делаем какие-то шаги навстречу европейской футбольной семье.
- И насколько это поможет поднять уровень внутреннего чемпионата?
- Вложив большие финансовые средства, клуб «Арарат Армения» привнес в армянский футбол новое явление, за которым постарались не отставать и другие команды. Не факт, что все привозят только сильных легионеров, но если возрастет конкуренция, то и наши футболисты будут расти.
- И, наконец, какие у Вас планы и программы на следующий год?
- Буду и дальше следить за новыми футбольными тенденциями, тем более, что скоро стартует первенство мира. Жду также предложений о работе. Ясно одно: какую бы команду я ни возглавлял, от меня будут ждать быстрых результатов, поскольку многие клубы сейчас выделяют тренерам очень мало времени, чтобы достичь результата. Именно поэтому я предпочитаю работать со своими помощниками, которых давно знаю, чтобы не тратить время на разные другие вопросы.