Արա Պողոսյան. Հայկական բասկետբոլն ապագա ունի
Հունիսի 1-ին Երեւանում մեկնարկել է Հայաստանի բասկետբոլի ազգային ընտրանու հավաքը: Հունիսի 28-ին թիմը կանցկացնի իր առաջին պաշտոնական հանդիպումը:
2011թ. Հայաստանի հավաքականը մասնակցել էր մինչեւ 16 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը, թիմի կազմում ընդգրկվել էին սփյուռքահայ խաղացողներ: Այն ժամանակ թիմը զբաղեցրեց 6-րդ տեղը: 2015թ. մինչեւ 20 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությանը նույնպես մասնակցել էր սփյուռքահայ խաղացողներով համալրված Հայաստանի հավաքականը, որը զբաղեցրել էր 11-րդ տեղը:
Հայաստանի ազգային հավաքականը 2016թ. առաջին անգամ կմասնակցի Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությանը: Բացի այդ, այս տարի Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցի աղջիկների երկու հավաքական՝ մինչեւ 20 եւ մինչեւ 18 տարեկանների: Երկուսի խաղացողներն էլ նույնպես Սփյուռքից են:
Առաջիկա ելույթների ու հայկական բասկետբոլի զարգացման հեռանկարների մասին Mediamax Sport-ը զրուցել է Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանի հետ:
- Պարոն Պողոսյան, մենք երկար տարիներ սպասել ենք Հայաստանի ազգային հավաքականի ձեւավորմանը…
- Այո, եւ դա վերջապես տեղի ունեցավ: Հունիսի 1-ին ազգային հավաքականը հավաք է սկսել Երեւանում, իսկ հունիսի 28-ին կանցկացնի իր առաջին պաշտոնական հանդիպումը: Ինձ համար դա երազանք էր, որը դեռ մեկ տարի առաջ անիրական էր թվում: Ուզում եմ մեզ բոլորիս շնորհավորել այս առթիվ:
- Ու՞մ է հաջողվել ընդգրկել հավաքականում:
- Թիմը հիմնականում կազմված է պրոֆեսիոնալ եւ NCAA-ի խաղացողներից: Պրոֆեսիոնալներից կարող եմ նշել Ամիրան Ամիրխանովին, Բրայանտ Դանսթոնին, Մայք Դանիելյանին, Կոնստանտին Միրզոյանցին: NCAA խաղացողներից՝ Արկադի Մկրտչյանին, Արտեմ Թավաքալյանին, Անդրե Սպայտին ու Միքայել Պողոսյանին:
Կան NCAA-ից խաղացողներ, ովքեր հայտավորվելու են թե՛ ազգային հավաքականում, եւ թե՛ մինչեւ 20 տարեկանների հավաքականում: Խոսքը, մասնավորապես, Կարեն Չիվիչյանի, Մեթյու Մադոյանի, Պյոտր Ստեփանյանցի մասին է: Նրանք բոլորն արժանի են ազգային հավաքականը ներկայացնելու, սակայն մենք չենք ցանկանա թուլացնել երիտասարդական հավաքականը, որի առջեւ այս տարի լուրջ նպատակներ են դրված: Հիմնական թիմի վերջնական կազմի մասին որոշումը կկայացվի հավաքների ընթացքում:
Ցավոք, մի քանի բարձրակարգ խաղացողներ տարբեր պատճառներով չեն ընդգրկվի հավաքականում: Նրանց թվում են Վիկտոր Հովսեփյանը, ով Բելառուսում է խաղում, ԱՄՆ-ում հանդես եկող Կրիս Յանկուն, Սասուն Աբրահամյանը Իրանից: Ամենայն հավանականությամբ, առաջնությունը վնասվածքի պատճառով բաց կթողնի Ռուսաստանում հանդես եկող Ալբերտ Թադեւոսյանը:
Հույս ունենք, որ մեզ կհասցնի միանալ Արկադի Մկրտչյանը: Նրա թիմն այժմ Չինաստանում մրցաշարի է մասնակցում: Անդրեյ Կոնստանտինովն ու Միքայել Պողոսյանը վերականգնվել են վնասվածքներից հետո, սակայն նրանց մարզավիճակի մասին կարող ենք դատել միայն հավաքի ընթացքում:
Թեեւ կորուստները բավականին լուրջ են, մենք մարտունակ եւ հայրենասեր թիմ ունենք: Եթե անցած տարի մինչեւ 20 տարեկանների հավաքական մենք մեծ դժվարությամբ հավաքեցինք, ապա այս տարի խաղացողներն իրենք են մեզ գտնում եւ առաջարկում պաշտպանել հայկական դրոշի գույները:
Ուզում եմ նշել, որ հայտնի ամերիկացի մարզիչ Ռեքս Քամալյանը, ով աշխատում է NBA-ում «Տորոնտո Ռապտորս» թիմի հետ, սկսել է համագործակցել ֆեդերացիայի հետ: Նա համաձայնել է հունիսի 15-ին ժամանել Երեւան եւ օգնել ազգային հավաքականի մարզումները կազմակերպելու հարցում:
- Բրայանտ Դանթսոնը շատ հայտնի է Եվրոպայում: Ինչպե՞ս ստացվեց, որ նա համաձայնեց ներկայացնել Հայաստանը:
- Իսկապես, Դանթսոնը Եվրոպայում լավագույն կենտրոնականներից է: Նա մարզական եւ բարեկամական կապեր ունի Եվրոպայի հայկական սփյուռքի հետ եւ ինքն է ցանկություն հայտնել ներկայացնել Հայաստանը: Մենք, իհարկե, մեծ ուրախությամբ նրան ներառեցինք մեր թիմում: FIBA-ն թույլ է տալիս հավաքականում ընդգրկել մեկ խաղացողի, որը ծննդով ՀՀ քաղաքացի չէ: Ինչ խոսք, դա մեծ հաջողություն է: Դանթսոնը մեզ ավելի ուշ կմիանա․ նրա թիմը դեռ մասնակցում է առաջնությունը:
- Հավաքականը մեկ ամիս լինելու է Երեւանում: Անցկացվելո՞ւ են արդյոք ստուգողական հանդիպումներ:
- Այո, իհարկե: Մենք մեկ-երկու խաղ կանցկացնենք երիտասարդական եւ ազգային հավաքականների միջեւ: Այդ ստուգողական հանդիպումների անցկացման օրերը մարզիչները կորոշեն մարզումների ընթացքում:
Իրանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի հետ պայմանավորվել ենք, որ նրանց ազգային եւ երիտասարդական հավաքականները հունիսի 20-ից 23-ը կգան Երեւան եւ մեզ հետ մրցաշար անցկացնեն: Նաեւ բանակցություններ ենք վարում ռուսաստանյան թիմերի հետ՝ Մոսկվայի հավաքականի եւ МБЛ-ի չեմպիոն «Ռոսնեֆտի» հետ:
- Այս տարի Հայաստանը Եվրոպայի առաջնությունում ներկայացնելու են 4 թիմեր: Հասկանալի է, որ դա ապահովելու համար հարկավոր է բազմաթիվ ֆինանսական եւ կազմակերպչական խնդիրներ լուծել: Ինչպե՞ս է դա ձեզ հաջողվում:
- Ցավոք, հնարավոր հովանավորների հետ բանակցությունները դեռ ոչ մի արդյունք չեն տվել, բայց մենք սկսել ենք այս գործը եւ միտք չունենք հետ կանգնելու: Բասկետբոլի ֆեդերացիայի բյուջեն մեծ դժվարությամբ է բավականացնում զուտ ներքին առաջնությունների անցկացմանը: Երբեմն կարողանում ենք դրամաշնորհներ ստանալ, բայց դա, իհարկե, բավարար չէ:
Այս տարի ֆեդերացիային լուրջ աջակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեն: Հուսով ենք, մինչ Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը մենք կկարողանանք բասկետբոլի զարգացմամբ հետաքրքրված հովանավորներ գտնել: Սակայն նույնիսկ եթե դա տեղի չունենա, երաշխավորում ենք, որ անհրաժեշտ պատրաստությունները տեղի կունենան ողջ ծավալով:
Ինչ վերաբերում է կազմակերպչական կառուցվածքին, ապա խանդավառության ալիքի վրա մի թիմ է ձեւավորվել, որը շատ բաների է ընդունակ: Գրեթե բոլորն աշխատում են կամավորական սկզբունքով՝ գիտակցելով իրենց առջեւ դրված խնդրի կարեւորությունը: Ֆեդերացիայի ղեկավարությունը զգացել է, որ գտել է հաջողության ուղին, բոլորը մեծ ոգեւորություն են ապրում: Ուրախ ենք, որ մեզ միացել է եւ որպես անգային թիմի մարզիչ է աշխատում Տիգրան Գյոկչյանը: ԱՄՆ-ում մեծ աշխատանք է կատարել Արթուր Էլմոյանը: Կա Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Իրանից մասնագետների խումբ, եւ նրանք մեծ ոգեւորությամբ մեզ օգնում են իրենց ուժերի չափով: Ֆեդերացիան ավելի ուժեղ եւ փորձառու է դառնում, միավորվում է մեր խնդիրները իրականացնելու համար:
- Իհարկե, կանխատեսում անելը անշնորհակալ գործ է, սակայն կցանկանայինք իմանալ, թե ի՞նչ նպատակներ են դրված Հայաստանի հավաքականի առջեւ:
- Ազգային հավաքականի կազմը թույլ է տալիս Փոքր երկրների Եվրոպայի առաջնությանը մրցանակային տեղ զբաղեցնել: Հուսանք, որ մեր խանդավառությունն ու ոգեւորությունը մեզ կօգնեն հաղթել այդ առաջնությունում: Բացի Հայաստանից առաջնությանը մասնակցելու են Իռլանդիան, Ուելսը, Մոլդովան, Մալթան, Անդորրան, Ջիբրալթարն ու Սան Մարինոն: Ի դեպ, Ադրբեջանը հրաժարվեց մասնակցությունից, երբ Հայաստանը հաստատեց իր մասնակցությունը:
Չէի ցանկանա առանձնացնել ազգային հավաքականը երիտասարդականից (U20) եւ պատանեկանից (U16), որոնք նույնպես պատրաստվելու են Եվրոպայի իրենց առաջնություններին: Մենք հատուկ բոլոր հավաքները միաժամանակ ենք կազմակերպել, որպեսզի միավորենք այդ գործընթացները, քանի որ U20 եւ U16 խաղացողները ազգային հավաքականի ապագա խաղացողներ են: Մարզիչները պետք է տեսնեն, թե ով կարող է ապագայում համալրել հավաքականի շարքերը:
Երիտասարդական հավաքականի նպատակն է ութնյակի մեջ մտնելը: Մենք լավ արդյունք ենք ակնկալում, սակայն հասկանում ենք, որ այս տարի մեր հակառակորդները շատ ուժեղ են՝ Ռուսաստանը, Խորվաթիան, Հունաստանը, Մոնտենեգրոն, Մակեդոնիան, Լեհաստանը… Բայց մենք էլ շատ մարտունակ թիմ ենք հավաքել:
Պատանեկան հավաքականը համալրվել է առանց Սփյուռքի խաղացողների ներգրավման, բայց բավականին մեծ փորձ ունի եւ լավ արդյունքի հույս է ներշնչում:
Այս տարի մենք շատ ուժեղ մինչեւ 18 տարեկան աղջիկների հավաքական ունենք, որի մեջ ներառվել են Ռուսաստանում եւ Սիրիայում խաղացող հայ բասկետբոլիստուհիներ:

Ара Погосян: «У армянского баскетбола есть будущее»
1 июня в Ереване начала сбор национальная сборная Армении по баскетболу, которая 28 июня проведет свою первую официальную игру в истории.
Напомним, что в 2011 году на чемпионате Европы среди сборных до 16 лет играла сборная Армении, собранная из баскетболистов диаспоры, которая заняла 6-е место.
В 2015 году на чемпионате Европы среди сборных до 20 лет играла сборная Армении, также собранная из баскетболистов диаспоры. Результатом выступления стало 11-е место.
В 2016 году впервые на Чемпионате Европы среди малых стран будет представлена национальная сборная Армении. Кроме того, в этом году в чемпионатах Европы выступят женская молодежная сборная (до 20 лет) и сборная девушек до 18 лет, также сформированные из представителей диаспоры.
О предстоящих выступлениях и о перспективах развития армянского баскетбола Sport.Mediamax.am побеседовал с вице-президентом Федерации баскетбола Армении Ара Погосяном.
- Г-н Погосян, мы долгие годы ждали формирования национальной сборной Армении...
- Да, и наконец это свершилось! 1 июня национальная сборная начинает сбор в Ереване, а 28 июня проведет первую официальную игру. Для меня это было мечтой, которая еще год назад казалась несбыточной! Хочу поздравить всех нас с этим событием.
- Кого удалось привлечь в сборную?
- Команда состоит в основном из профессиональных игроков и игроков NCAA. Из профессионалов отмечу Амирана Амирханова, Браянта Данстона, Майка Даниеляна, Константина Мирзоянца. Из игроков NCAA - Аркадия Мкртычяна, Артема Тавакаляна, Андре Спайта, Микаэла Погосяна.
Есть игроки из NCAA, которые будут заявлены и за Национальную команду, и за сборную U20. Это Карен Чивичян, Метью Мадоян, Петр Степанянц. Все они достойны играть за национальную команду, но нам не хочется ослаблять молодежную сборную, перед которой в этом году стоят очень важные задачи.  В течение сборов будет принято решение об окончательном составе главной команды.
К сожалению, есть несколько игроков очень высокого уровня, которые по разным причинам не прибыли в распоряжение сборной. Это Виктор Овсепян, который играет в Белоруссии, Крис Янку, выступающий в США, Сасун Абрамян из Ирана. Скорее всего, из-за травмы пропустит чемпионат Альберт Татевосян, играющий в России.
Надеемся, что успеет приехать Аркадий Мкртычян, команда которого участвует в турнире в Китае. Андрей Константинов и Микаэл Погосян восстановились после травм, но об их форме можно будет судить во время сбора.
Несмотря на то, что потери достаточно значительные, у нас боеспособный и патриотичный коллектив. Если в прошлом году сборную до 20 лет (U20) мы собирали с большим трудом, то сейчас сами игроки находят нас, проявляют готовность защищать цвета армянского флага.
Хочу также отметить, что известный американский тренер Рекс Каламян, работающий в НБА с командой «Торонто Рапторс», начал сотрудничать с федерацией и согласился приехать 15 июня на сбор национальной команды, чтобы помочь в организации тренировочного процесса.
- Браянт Данстон очень известен в Европе. Как получилось, что он дал согласие представлять Армению?
- Действительно, Данстон - один из лучших центровых Европы! У него дружеские и спортивные связи с представителями армянской диаспоры Европы. Он сам изъявил желание играть за сборную Армении, и мы с большим удовольствием включили его в состав нашей команды. ФИБА разрешает иметь в составе одного игрока, не являющегося гражданином Армении по рождению. Несомненно, это большая удача. Данстон присоединится к нам чуть позже - его команда пока доигрывает свой чемпионат.
- Сборная в течение месяца будет находиться в Ереване. Будут ли проведены контрольные игры?
- Да, конечно. Одну-две игры мы проведем между молодежной и национальной сборными. Решение о датах этих контрольных игр будет принято тренерами в процессе подготовки.
Достигнута договоренность с Федерацией баскетбола Ирана, о том что национальная и молодежные команды Ирана приедут в Ереван 20-23 июня, где мы сыграем с ними турнир. Ведутся переговоры с российскими командами - сборной Москвы и чемпионом МБЛ - БК Роснефть.
- Итак, в этом году четыре команды будут представлять Армению на чемпионатах Европы. Понятно, что для обеспечения этого приходится решать массу финансовых и организационных вопросов. Как вам это удается?
- К сожалению, переговоры с потенциальными спонсорами пока ни к чему не привели, но мы начали этот процесс и останавливаться не собираемся. Бюджет федерации баскетбола с большим трудом покрывает лишь проведение внутренних турниров и чемпионатов. Иногда нам удается получать гранты, хотя, конечно, этого недостаточно.
В этом году серьезную поддержку федерации оказывает Олимпийский комитет Армении. Надеемся, что за оставшееся до чемпионата время мы сможем привлечь спонсоров, заинтересованных в развитии баскетбола. Но даже если этого не произойдет, гарантируем, что вся необходимая подготовка будет проведена в полном объеме.
Что касается организационной структуры, то на волне энтузиазма у нас сформировалась команда, которая способна на многое. Практически все работают на добровольной основе, понимая важность стоящих перед нами задач. Руководство Федерации почувствовало, что найден путь к успеху, все проявляют большое воодушевление. Мы рады, что к нам присоединился и начал работать тренером национальной команды Тигран Гёкчян. В США большую работу провел Артур Элмоян. Есть группа специалистов из России, США, Ирана, которые с большим воодушевлением помогают нам по мере своих возможностей. Сама Федерация становится более сильной и опытной, сплачивается для выполнения наших задач.
- Конечно, прогнозы - дело неблагодарное. Но все же хотелось бы узнать, какие задачи ставятся перед сборной Армении?
- Состав национальной сборной позволяет занять одно из призовых мест на чемпионате Европы малых стран, но наш энтузиазм и воодушевление, надеюсь, поможет нам победить на этом турнире. Помимо Армении, в чемпионате примут участие Ирландия, Уэльс, Молдова, Мальта, Андорра, Гибралтар и Сан-Марино. Кстати, Азербайджан отозвал свою заявку после того, как было подтверждено участие сборной Армении.
Не хочу отделять национальную сборную от молодежной (U20) и юношеской (U16), которые будут готовиться к своим чемпионатам Европы. Мы специально организовали все сборы практически одновременно, чтобы получить синергию от этого процесса, ведь игроки U20 и U16 - будущие игроки Национальной команды. Тренеры должны уже сейчас видеть, кто сможет в ближайшем будущем пополнить ряды сборной.
Перед U20 стоит задача попасть в восьмерку. Мы надеемся на хороший результат, но понимаем, что в этом году наши соперники слишком сильны - Россия, Хорватия, Греция, Черногория, Македония, Польша... Но и у нас собрана очень боеспособная команда.
Команда U16 создана без привлечения игроков диаспоры, но обладает достаточным опытом, что также дает надежду на хороший результат.
В этом году у нас появилась очень сильная сборная девушек U18, в которую привлечены армянские баскетболистки, играющие в России и Сирии.