Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Սահակ Հովհաննիսյան
Պատանեկան մրցաշարերից արդեն երեւում են մարզիկների իսկական որակները՝ հաղթանակի հասնելու վճռականությունն ու չհանձնվելը: Այդպիսի ըմբիշներից է պատանիների Եվրոպայի առաջնության հաղթող Սահակ Հովհաննիսյանը:
Mediamax Sport-ի «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքն այս անգամ պատմելու է պատանեկան Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճած ըմբիշի մասին:
Մարզաձեւը՝ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ
Տարիքը՝ 17
Բնակվում  է՝ Աշտարակում
Անձնական մարզիչը՝ Մարտին Ալիխանյան
Սովորում է՝ Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում
Նվաճումները՝ Հայաստանի առաջնության, պատանիների ԵԱ-ի ու միջազգային մրցաշարերի հաղթող
Մարզական կերպարը՝  Օլիմպիական չեմպիոն Ռոման Վլասով
Նպատակը՝ մի քանի անգամ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Սիրած զբաղմունքը՝ ֆուտբոլ խաղալ
Պատահական ծանոթությունն ըմբշամարտին. Սպորտով զբաղվելու մտադրություն չեմ ունեցել, հայրս է 5 տարեկանից ինձ տարել ըմբշամարտի: Քանի որ Աշտարակում հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի խումբ կար, այնտեղ էլ սկսեցի կատարել առաջին քայլերս: Մարզումների արդյունքում սիրեցի ըմբշամարտն ու մոտս աստիճանաբար ստացվեց լավ գոտեմարտել:
8 տարեկանից մարզումները շարունակել եմ Երեւանում ու մինչ օրս հաճախում եմ Նորայր Մուշեղյանի անվան մարզադպրոց: Շատ գոհ եմ դպրոցի մարզիչներից ու բոլոր պայմաններից, որ այստեղ կան: Սկզբում ծնողներս էին ինձ բերում Երեւան, հիմա ինքս եմ այդ ամենօրյա ճանապարհն անցնում, ժամանակի ընթացքում դրան էլ եմ սովորել:
Հաջողության գաղտնիքները. Ըմբշամարտում ինձ ամենաշատը դուր են գալիս մարզումները, քանի որ դրանց արդյունքում է հնարավոր դառնում հաջողությունների հասնել: Իսկ առհասարակ չեմ ցանկանա, որ մարզիկները վնասվածքներ ստանան ու  սպորտային անհաջողություններ ունենան:
Նպատակին հասնելու համար պարզապես անհրաժեշտ են կամային լավ որակներ, չհանձնվել դժվարությունների առաջ ու լսել մարզիչներին:
Իմ լավ կողմն աշխատասիրությունն ու չհանձնվելն եմ համարում: Ժամանակին հաճախ էի ընկճվածություն ունենում, պարտություններն ու վնասվածքները ծանր էի տանում, հիմա վերջապես հաղթահարել եմ այդ ամենն ու ստացվում է մեդալներ նվաճել:
Ստացված ԵԱ-ն ու կարեւոր մեդալը. Ամեն հաղթանակն ուրույն դժվարությամբ է ձեռք բերվում, սակայն Եվրոպայի առաջնության ոսկին յուրահատուկ է ինձ համար: Սկոպյեում 5 գոտեմարտ եմ անցկացրել ու 3-ում շատ մեծ դժվարությամբ հաղթել:
Վնասվածք ունեի, որն ինձ շատ խանգարեց, բայց այնպես չէ, որ մրցակիցներն էլ թույլ էին: Բոլոր գոտեմարտերն էլ, բացի առաջին երկուսի, պարտվելիս եմ հաղթել, կարողացել եմ հավաքվել ու առավելության հասնել: Հատուկ այդպիսի մարտավարություն չէր մշակվել, պարզապես լավ պատրաստված էի ու այդ վճռական պահերին չհանձնվեցի: Գոտեմարտը մինչեւ մրցավարի սուլիչն է տեւում, պետք է այդ մասին միշտ հիշել:
Հաղթանակից հետո էմոցիաներն ասես պայթեցին մեջս, մտածեցի, որ վերջապես հասա ոսկուն: Այն ինձ համար մեծ հաջողություն էր, սակայն մեծ սպորտի համար՝ շատ փոքր: Սա իմ ճանապարհի սկիզբն եմ համարում ու կարծում եմ, որ հաղթանակներս շարունակվելու են:
Վնասվածքն ու Օլիմպիական ուղեգիրը. Կոնքոսկրի վնասվածք ստացել եմ Եվրոպայի առաջնության նախապատրաստական հավաքի ժամանակ, առաջնությունից, երեւի, մեկ շաբաթ առաջ էր: Ամբողջ մրցաշարի ընթացքում էլ, եզրափակչում էլ, շատ էր խանգարում, բայց դրա վրա չկենտրոնացա:
Վնասվածքի պատճառով բաց կթողնեմ ամռանը կայանալիք Աշխարհի առաջնությունը, կփորձեմ ապաքինվել ու ճիշտ մոտենալ Օլիմպիական խաղերին:
Թեեւ, անկեղծորեն, դեռ չեմ զգում, որ հաղթել եմ ԵԱ-ում, ինչ-որ մեծ բան արել ու ուղեգիր նվաճել:  Բայց ամենադժվար փուլն անցել եմ, արդեն ուղեգիր ունեմ, լավ պարապելու շնորհիվ Արգենտինայում էլ կկարողանամ հաղթել:
Ապաքինվելուց հետո թիմի հետ Օլիմպավանում հավաքի կմասնակցեմ ու կփորձեմ լավ մարզավիճակ ձեռք բերել:
Կուռքն ու նրանից սովորած դասերը. Ինձ շատ է ոգեշնչում Ռոման Վլասովը, նա շատ կամային ըմբիշ է,  պատանի տարիքից ուսումնասիրել եմ նրան: Վլասովն էլ շատ անհաջողություններ ու վնասվածքներ է հաղթահարել, բայց կարողացել է դրանք անցյալում թողնել ու Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոն դառնալ:
2 տարի ինձ մոտ էլ չի ստացվել Հայաստանի առաջնություններում հաջող մասնակցել, նաեւ վնասվածքներ եմ ունեցել, երբ մրցումներին 2 ամիս էր մնացել հավաքի նախավերջին օրը մենիսկս ճաքեց, ծունկս վնասեցի: Ապա 2 տարի Հայաստանի առաջնությունում 3-րդ մրցանակակիր եղա, բայց հետ գնալու տեղ արդեն չկար, ավելի շատ աշխատեցի, ու եղավ այս մեդալը:
Մեր ըմբիշներից շատ եմ հավանում Արթուր Ալեքսանյանին ու Մաքսիմ Մանուկյանին: Մանուկյանի ոճն ինձ դուր է գալիս, դիտելով էլ արդեն նրանից սովորել եմ տեխնիկական որոշ հնարքներ ու պահեր: Իմ սիրած հնարքը փոխադրումն է, որն Արթուրի ու Մաքսիմի մոտ էլ լավ է ստացվում:
Պարտություններն ու ամենամեծ աջակցողը. Մարզիչներից բացի ինձ ամենաշատ ոգեւորողն ու օգնողը հայրս է: Նա միշտ կողքիս է ու բոլոր հարցերում աջակցում է, չի թողնում թուլանալ, հաղթանակի հույս է տալիս: Նաեւ նրա շնորհիվ է, որ ստացվեց ԵԱ-ում հաջող մասնակցել:
Ես էլ ժամանակի ընթացքում շատ եմ փոխվել, դասեր քաղել: Առաջ պարտությունները շատ ծանր էի տանում,  բայց հետո աշխարհայացքս փոխվեց, էլ չեմ ընկճվում, եթե զիջել եմ, ուրեմն մրցակիս ավելի ուժեղ էր ու բացթողումները մարզիչների հետ մինչ հաջորդ մրցումները շտկում ենք:
Որպեսզի հաջողությունները շարունակական լինեն, պետք է սպորտային կյանքով ապրել: Այնպես չէ, որ հաղթեցիր, վերջ, կարող ես ուզածդ անել, մարզումները, ռեժիմն ու քո առջեւ դրած նպատակդ ամենակարեւորն են:
Օլիմպիական երազանքը. Ուզում եմ Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն դառնալ ու ոչ մեկ անգամ: 2020 թվականին Տոկիոյում կայանալիք խաղերում էլ մասնակցությունս տեսնում եմ, թեեւ դրա համար շատ ջանքեր է պետք գործադրել, բայց չեմ կարծում, որ կլինեմ պատվոհարթակին:
Իմ առաջին մրցումից, երբ դեռ 20 կգ էի ու Թալինում առաջին մեդալս նվաճեցի, շատ ճանապարհ եմ անցել, այդ տպավորություններն անմոռանալի էին, ուզում եմ նման պահեր շատ ապրել:
Ըմբշամարտը, կամ սպորտն առհասարակ կյանքում մեծ դաս են տալիս, կոփում ու սովորեցնում են հաղթահարել դժվարությունները:
Ամենակարող մարզիչը. Եվրոպայի առաջնությունում չէի մտածում հաղթելու մասին, նպատակս ուղեգիր նվաճել էր: 8 տարեկանից տեղյակ էի այս խաղերի մասին ու մարզչիս խոստացել էի նրա հետ մեկնել Օլիմպիական խաղեր: Եզրափակչում նույնիսկ մի պահ եղավ, որ թուլացա ու միանգամից մտածեցի ուղեգրի մասին, այն ինձ օգնեց ոտքի կանգնել:
Եզրափակչից առաջ մարզչիս հետ մրցակցիս շատ լավ էինք ուսումնասիրել, ճիշտ մարտավարություն կազմել ու այդ ամենի օգնությամբ կարողացա հաղթել: Մարզչիս ձայնն անգամ ամենաաղմկոտ դահլիճում եմ լսում, ինձ համար նա միշտ հասանելի է: Լավ մարզիչը մարզիկի գլուխն է, իրար վստահելը պարտադիր պայման է: Նա պետք է ճիշտ ցուցումներ տա, դու էլ լիովին հավատաս մեջքիդ հետեւում նստած մարդուն: Սպորտում արդյունքները նման ճիշտ համագործակցության արդյունքում են լինում:
Ֆուտբոլի սիրահարը. Ըմբշամարտից հետո ֆուտբոլն եմ շատ սիրում: Ազատ ժամանակս էլ առանց ֆուտբոլի չեմ պատկերացնում, խաղում եմ հնարավորության դեպքում ու համարյա միշտ հարձակման գծում: Հետեւում եմ Աշխարհի առաջնությանը, էլի Գերմանիայի հավաքականին եմ երկրպագելու, հույս ունեմ կկրկնի հաջողությունը:
Սովորելու կարեւորությունը. Մարզիկ լինելը դեռ շատ քիչ է, պետք է կարողանալ տարբեր բնագավառներից գլուխ հանել: Կարիերան երկար չի տեւում, հետագա կյանքի ու զբաղվածության մասին էլ պետք է մտածել ու համապատասխան գիտելիքներ ստանալ:
Ես պլանավորում եմ նաեւ սովորել, դեռ չեմ հասցնի, քանի որ սպորտում շատ անելիքներ ունեմ, բայց մի քանի տարի հետո ուզում եմ պարապել ու ընդունվել Ֆրանսիական համալսարան: Նպատակ ունեմ սովորել ու մասնագիտություն ստանալ:

The determination and mental strength of athletes become clear even in junior tournaments. Armenian wrestler, European Champion Sahak Hovhannisyan has no shortage of both qualities.
In this edition of Future stars of big-time sports, Mediamax Sport tells about the young athlete who has won the Olympic quota for Armenia in recent Cadet European Championship.
Sport: Greco-Roman wrestling
Place of residence: Ashtarak, Armenia
Personal coach: Martin Alikhanyan
Education: Yerevan State Sports College of Olympic Reserve
Achievements: gold medals in Armenian Championship, Cadet European Championship, various international tournaments
Sport idol: Olympic champion Roman Vlasov
Goal: gold medals in Olympics
Hobby: football
On accidental introduction to wrestling: I didn’t plan to go into sports, but my father took me to a wrestling training when I was five years old. There was a Greco-Roman wrestling group in our town, Artashat, so I started training with it. I grew to wrestling and gradually I learned to do it well.
I trained in Yerevan since I turned 8 and I still go to Norayr Musheghyan Children and Youth Olympic Wrestling School.
On secrets to success: I love training sessions the most in wrestling. They teach you how to succeed. In general, I wish athletes didn’t get injuries and fail.
My strong points are diligence and never giving up. I used to get upset a lot and feel down because of losses and injuries. Fortunately, I have overcome that and now I can win medals.
On European Championship and the gold medal: Every win is difficult in its own way, but the gold medal in Cadet European Championship was the most special for me. I had five matches in Skopje and winning three of them was very hard.
I had an injury that was pulling me back a lot, although all my opponents were strong and I had to beat them. Apart from the first two matches, I won all others by coming back from lost points.
I felt like emotions accumulated in me and exploded when I won the gold. It was a big achievement for me and a small one in terms of big-time sports, so I consider this the beginning of my journey.
On the injury and Olympic quota: I received a hipbone injury at the training camp around a week prior to the European Championship. It bothered me a lot throughout the tournament and in the final, but I tried not to focus on the injury.
I’m going to miss the World Championship in summer because I need to recover and prepare for the Olympics. I have passed the hardest stage, I have the quote, and if I train well, I can win in Argentina too.
On sport idol and what Sahak learned from him: Roman Vlasov is a big inspiration for me. He has strong will. I have been studying his matches for a long time. Vlasov had many losses and injuries, but he didn’t let it stop him and won two times in Olympics.
I couldn’t perform well in Armenian Championships for two years and had several injuries. Then I won the bronze two times, and there was no retreating from that and I had to work harder, climb higher. So, I won the gold.
My favorite Armenian wrestlers are Artur Aleksanyan and Maksim Manukyan.
On lost matches and the biggest supporter: Apart from the coaches, my father is my biggest supporter. He always encourages me and gives me the hope to win. I have him too to thank for my European gold.
I have changed a lot over time and learned my lessons. I used to feel really down when I lost a match, but my worldview changed and I no longer feel disappointed when things don’t go my way. Losing just means my opponent was stronger and I need to correct my errors and improve in the training with my coaches.
You need to live sport to have lasting success. It’s not like you win something and then you can do anything you want. The training, the schedule and the goals are the most important things.
On the Olympic dream: I want to become an Olympic champion, more than once. I can see myself competing in Tokyo Olympics 2020, although I have a lot of work ahead to reach it. I don’t think I will win a medal just yet, but I want to be competing.
It’s a long road since my first medal, when I was in 20kg category. I won it in Talin, Armenia. The memories will stay with me forever and I want to have many moments like this.
Wrestling, sport in general teaches you important lessons, hardens you and teaches you to overcome difficulties.
On the almighty manager: I didn’t think about winning the European Championship, I just wanted to earn the Olympic quota. I started watching Olympics when I was 8 and I promised my manager we would go to the games together. In the final match of the European Championship, I gave way to fatigue for a moment, but then I immediately remembered the quota and it gave me strength to keep wrestling and win.
A good manager, good coach leads their athletes. Mutual trust is a must. The coach has to give correct instructions and you should fully trust the person who has your back. Results in sport come from this cooperation.
On love for football: My second favorite sport after wrestling is football. I can’t imagine my free time without football and I always almost play in attack. I watch the World Cup and I support Germany, I hope that can win again.
On the importance of education: It is not enough to just be a sportsman. You have to be educated, to know things from different fields. An athlete’s career is short, so you need to think about your life and work after it ends, acquire knowledge.
I plan to get an education a few years later, when my schedule isn’t so packed. I would like to enroll in the French University of Armenia. My goal is to get a profession.