Մեծ սպորտի ապագա աստղերը. Սահակ Հովհաննիսյան
Պատանեկան մրցաշարերից արդեն երեւում են մարզիկների իսկական որակները՝ հաղթանակի հասնելու վճռականությունն ու չհանձնվելը: Այդպիսի ըմբիշներից է պատանիների Եվրոպայի առաջնության հաղթող Սահակ Հովհաննիսյանը:
Mediamax Sport-ի «Մեծ սպորտի ապագա աստղերը» շարքն այս անգամ պատմելու է պատանեկան Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճած ըմբիշի մասին:
Մարզաձեւը՝ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտ
Տարիքը՝ 17
Բնակվում  է՝ Աշտարակում
Անձնական մարզիչը՝ Մարտին Ալիխանյան
Սովորում է՝ Օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջում
Նվաճումները՝ Հայաստանի առաջնության, պատանիների ԵԱ-ի ու միջազգային մրցաշարերի հաղթող
Մարզական կերպարը՝  Օլիմպիական չեմպիոն Ռոման Վլասով
Նպատակը՝ մի քանի անգամ դառնալ Օլիմպիական չեմպիոն
Սիրած զբաղմունքը՝ ֆուտբոլ խաղալ
Պատահական ծանոթությունն ըմբշամարտին. Սպորտով զբաղվելու մտադրություն չեմ ունեցել, հայրս է 5 տարեկանից ինձ տարել ըմբշամարտի: Քանի որ Աշտարակում հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի խումբ կար, այնտեղ էլ սկսեցի կատարել առաջին քայլերս: Մարզումների արդյունքում սիրեցի ըմբշամարտն ու մոտս աստիճանաբար ստացվեց լավ գոտեմարտել:
8 տարեկանից մարզումները շարունակել եմ Երեւանում ու մինչ օրս հաճախում եմ Նորայր Մուշեղյանի անվան մարզադպրոց: Շատ գոհ եմ դպրոցի մարզիչներից ու բոլոր պայմաններից, որ այստեղ կան: Սկզբում ծնողներս էին ինձ բերում Երեւան, հիմա ինքս եմ այդ ամենօրյա ճանապարհն անցնում, ժամանակի ընթացքում դրան էլ եմ սովորել:
Հաջողության գաղտնիքները. Ըմբշամարտում ինձ ամենաշատը դուր են գալիս մարզումները, քանի որ դրանց արդյունքում է հնարավոր դառնում հաջողությունների հասնել: Իսկ առհասարակ չեմ ցանկանա, որ մարզիկները վնասվածքներ ստանան ու  սպորտային անհաջողություններ ունենան:
Նպատակին հասնելու համար պարզապես անհրաժեշտ են կամային լավ որակներ, չհանձնվել դժվարությունների առաջ ու լսել մարզիչներին:
Իմ լավ կողմն աշխատասիրությունն ու չհանձնվելն եմ համարում: Ժամանակին հաճախ էի ընկճվածություն ունենում, պարտություններն ու վնասվածքները ծանր էի տանում, հիմա վերջապես հաղթահարել եմ այդ ամենն ու ստացվում է մեդալներ նվաճել:
Ստացված ԵԱ-ն ու կարեւոր մեդալը. Ամեն հաղթանակն ուրույն դժվարությամբ է ձեռք բերվում, սակայն Եվրոպայի առաջնության ոսկին յուրահատուկ է ինձ համար: Սկոպյեում 5 գոտեմարտ եմ անցկացրել ու 3-ում շատ մեծ դժվարությամբ հաղթել:
Վնասվածք ունեի, որն ինձ շատ խանգարեց, բայց այնպես չէ, որ մրցակիցներն էլ թույլ էին: Բոլոր գոտեմարտերն էլ, բացի առաջին երկուսի, պարտվելիս եմ հաղթել, կարողացել եմ հավաքվել ու առավելության հասնել: Հատուկ այդպիսի մարտավարություն չէր մշակվել, պարզապես լավ պատրաստված էի ու այդ վճռական պահերին չհանձնվեցի: Գոտեմարտը մինչեւ մրցավարի սուլիչն է տեւում, պետք է այդ մասին միշտ հիշել:
Հաղթանակից հետո էմոցիաներն ասես պայթեցին մեջս, մտածեցի, որ վերջապես հասա ոսկուն: Այն ինձ համար մեծ հաջողություն էր, սակայն մեծ սպորտի համար՝ շատ փոքր: Սա իմ ճանապարհի սկիզբն եմ համարում ու կարծում եմ, որ հաղթանակներս շարունակվելու են:
Վնասվածքն ու Օլիմպիական ուղեգիրը. Կոնքոսկրի վնասվածք ստացել եմ Եվրոպայի առաջնության նախապատրաստական հավաքի ժամանակ, առաջնությունից, երեւի, մեկ շաբաթ առաջ էր: Ամբողջ մրցաշարի ընթացքում էլ, եզրափակչում էլ, շատ էր խանգարում, բայց դրա վրա չկենտրոնացա:
Վնասվածքի պատճառով բաց կթողնեմ ամռանը կայանալիք Աշխարհի առաջնությունը, կփորձեմ ապաքինվել ու ճիշտ մոտենալ Օլիմպիական խաղերին:
Թեեւ, անկեղծորեն, դեռ չեմ զգում, որ հաղթել եմ ԵԱ-ում, ինչ-որ մեծ բան արել ու ուղեգիր նվաճել:  Բայց ամենադժվար փուլն անցել եմ, արդեն ուղեգիր ունեմ, լավ պարապելու շնորհիվ Արգենտինայում էլ կկարողանամ հաղթել:
Ապաքինվելուց հետո թիմի հետ Օլիմպավանում հավաքի կմասնակցեմ ու կփորձեմ լավ մարզավիճակ ձեռք բերել:
Կուռքն ու նրանից սովորած դասերը. Ինձ շատ է ոգեշնչում Ռոման Վլասովը, նա շատ կամային ըմբիշ է,  պատանի տարիքից ուսումնասիրել եմ նրան: Վլասովն էլ շատ անհաջողություններ ու վնասվածքներ է հաղթահարել, բայց կարողացել է դրանք անցյալում թողնել ու Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոն դառնալ:
2 տարի ինձ մոտ էլ չի ստացվել Հայաստանի առաջնություններում հաջող մասնակցել, նաեւ վնասվածքներ եմ ունեցել, երբ մրցումներին 2 ամիս էր մնացել հավաքի նախավերջին օրը մենիսկս ճաքեց, ծունկս վնասեցի: Ապա 2 տարի Հայաստանի առաջնությունում 3-րդ մրցանակակիր եղա, բայց հետ գնալու տեղ արդեն չկար, ավելի շատ աշխատեցի, ու եղավ այս մեդալը:
Մեր ըմբիշներից շատ եմ հավանում Արթուր Ալեքսանյանին ու Մաքսիմ Մանուկյանին: Մանուկյանի ոճն ինձ դուր է գալիս, դիտելով էլ արդեն նրանից սովորել եմ տեխնիկական որոշ հնարքներ ու պահեր: Իմ սիրած հնարքը փոխադրումն է, որն Արթուրի ու Մաքսիմի մոտ էլ լավ է ստացվում:
Պարտություններն ու ամենամեծ աջակցողը. Մարզիչներից բացի ինձ ամենաշատ ոգեւորողն ու օգնողը հայրս է: Նա միշտ կողքիս է ու բոլոր հարցերում աջակցում է, չի թողնում թուլանալ, հաղթանակի հույս է տալիս: Նաեւ նրա շնորհիվ է, որ ստացվեց ԵԱ-ում հաջող մասնակցել:
Ես էլ ժամանակի ընթացքում շատ եմ փոխվել, դասեր քաղել: Առաջ պարտությունները շատ ծանր էի տանում,  բայց հետո աշխարհայացքս փոխվեց, էլ չեմ ընկճվում, եթե զիջել եմ, ուրեմն մրցակիս ավելի ուժեղ էր ու բացթողումները մարզիչների հետ մինչ հաջորդ մրցումները շտկում ենք:
Որպեսզի հաջողությունները շարունակական լինեն, պետք է սպորտային կյանքով ապրել: Այնպես չէ, որ հաղթեցիր, վերջ, կարող ես ուզածդ անել, մարզումները, ռեժիմն ու քո առջեւ դրած նպատակդ ամենակարեւորն են:
Օլիմպիական երազանքը. Ուզում եմ Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն դառնալ ու ոչ մեկ անգամ: 2020 թվականին Տոկիոյում կայանալիք խաղերում էլ մասնակցությունս տեսնում եմ, թեեւ դրա համար շատ ջանքեր է պետք գործադրել, բայց չեմ կարծում, որ կլինեմ պատվոհարթակին:
Իմ առաջին մրցումից, երբ դեռ 20 կգ էի ու Թալինում առաջին մեդալս նվաճեցի, շատ ճանապարհ եմ անցել, այդ տպավորություններն անմոռանալի էին, ուզում եմ նման պահեր շատ ապրել:
Ըմբշամարտը, կամ սպորտն առհասարակ կյանքում մեծ դաս են տալիս, կոփում ու սովորեցնում են հաղթահարել դժվարությունները:
Ամենակարող մարզիչը. Եվրոպայի առաջնությունում չէի մտածում հաղթելու մասին, նպատակս ուղեգիր նվաճել էր: 8 տարեկանից տեղյակ էի այս խաղերի մասին ու մարզչիս խոստացել էի նրա հետ մեկնել Օլիմպիական խաղեր: Եզրափակչում նույնիսկ մի պահ եղավ, որ թուլացա ու միանգամից մտածեցի ուղեգրի մասին, այն ինձ օգնեց ոտքի կանգնել:
Եզրափակչից առաջ մարզչիս հետ մրցակցիս շատ լավ էինք ուսումնասիրել, ճիշտ մարտավարություն կազմել ու այդ ամենի օգնությամբ կարողացա հաղթել: Մարզչիս ձայնն անգամ ամենաաղմկոտ դահլիճում եմ լսում, ինձ համար նա միշտ հասանելի է: Լավ մարզիչը մարզիկի գլուխն է, իրար վստահելը պարտադիր պայման է: Նա պետք է ճիշտ ցուցումներ տա, դու էլ լիովին հավատաս մեջքիդ հետեւում նստած մարդուն: Սպորտում արդյունքները նման ճիշտ համագործակցության արդյունքում են լինում:
Ֆուտբոլի սիրահարը. Ըմբշամարտից հետո ֆուտբոլն եմ շատ սիրում: Ազատ ժամանակս էլ առանց ֆուտբոլի չեմ պատկերացնում, խաղում եմ հնարավորության դեպքում ու համարյա միշտ հարձակման գծում: Հետեւում եմ Աշխարհի առաջնությանը, էլի Գերմանիայի հավաքականին եմ երկրպագելու, հույս ունեմ կկրկնի հաջողությունը:
Սովորելու կարեւորությունը. Մարզիկ լինելը դեռ շատ քիչ է, պետք է կարողանալ տարբեր բնագավառներից գլուխ հանել: Կարիերան երկար չի տեւում, հետագա կյանքի ու զբաղվածության մասին էլ պետք է մտածել ու համապատասխան գիտելիքներ ստանալ:
Ես պլանավորում եմ նաեւ սովորել, դեռ չեմ հասցնի, քանի որ սպորտում շատ անելիքներ ունեմ, բայց մի քանի տարի հետո ուզում եմ պարապել ու ընդունվել Ֆրանսիական համալսարան: Նպատակ ունեմ սովորել ու մասնագիտություն ստանալ:

Будущие звезды большого спорта: Саак Ованнисян
Истинные качества спортсменов уже видны на юношеских турнирах – решимость достичь победы и не сдаваться. Таким борцом является победитель юношеского чемпионата Европы Саак Ованнисян.
Рубрика Mediamax Sport «Будущие звезды большого спорта» на этот раз расскажет о борце, завоевавшем путевку на юношеские Олимпийские игры.
Вид спорта: греко-римская борьба
Возраст: 17 лет
Живет: в Аштараке
Личный тренер: Мартин Алиханян
Учится: в Государственном спортивном колледже Олимпийской смены
Достижения: победитель чемпионата Армении, юношеского ЧЕ и международных турниров
Спортивный кумир: Олимпийский чемпион Роман Власов
Цель: несколько раз стать Олимпийским чемпионом
Любимое хобби: играть в футбол
Случайное знакомство с борьбой: У меня не было намерения заниматься спортом, отец с 5-и лет отвел меня на борьбу. Поскольку в Аштараке был кружок по греко-римской борьбе, там я начал свои первые шаги. В результате тренировок я полюбил борьбу и постепенно у меня стали получаться успешные поединки.
С 8-и лет я продолжил тренировки в Ереване и до сих пор посещаю спортшколу имени Норайра Мушегяна.
Секреты успеха: В борьбе мне больше всего нравятся тренировки, поскольку благодаря ним становится возможным достичь успеха. А в целом мне не хочется, чтобы спортсмены получали травмы и терпели спортивные неудачи.
Моя сильная сторона  - это трудолюбие и способность не сдаваться. В свое время я часто падал духом, сейчас наконец-то преодолел все это, и мне удается завоевывать медали.
Удавшийся ЧЕ и важная медаль: Каждая победа дается с особым трудом, однако золото чемпионата Европы является для меня особенным. Я провел 5 поединков и в 3-х из них победил с большим трудом.
У меня была травма, которая очень помешала, но не так, что мои соперники были слабыми. Все поединки, кроме первых двух, я победил проигрывая, сумел собраться и достичь преимущества.
После победы эмоции будто взорвались во мне, я понял, что, наконец, достиг золота. Это был большой успех для меня, однако для большого спорта это маленькое достижение. Я считаю это  началом своего пути.
Травма и Олимпийская путевка: Травму бедренной кости я получил во время подготовительного сбора чемпионата Европы, за неделю до чемпионата. За все время турнира и на финале травма очень мешала мне, но я не сконцентрировался на ней.
Из-за травмы я пропущу предстоящий летом чемпионат мира, попробую реабилитироваться и правильно подойти к Олимпийским играм. Самый сложный период я уже преодолел, у меня уже есть путевка, благодаря хорошим тренировкам в Аргентине мне также удастся победить.
Кумир и взятые у него уроки: Меня очень воодушевляет Роман Власов, он очень волевой борец, с юных лет я изучал его. Власова преодолел много неудач и травм, но сумел оставить их в прошлом и стать двукратным Олимпийским чемпионом.
2 года мне не удавалось успешно выступить на чемпионате Армении, у меня также были травмы. Затем в течение 2-х лет на чемпионате Армении я завоевал 3-е место, но отступать было уже некуда, я стал больше работать, и получилась эта медаль.
Из наших борцов мне очень нравятся Артур Алексанян и Максим Манукян.
Поражения и самая большая поддержка: Кроме тренеров больше всего меня воодушевляет и поддерживает отец. Он всегда рядом и поддерживает меня во всех, не разрешает расслабляться, дает надежду на победу. Успешное участие в ЧЕ удалось в том числе благодаря нему.
Я за это время очень изменился, извлек уроки. Раньше я тяжело переносил поражения, но затем мое мировоззрение из изменилось, больше не переживаю, если уступил, значит мой соперник был сильнее меня, и вместе с тренерами мы устраняем недочеты до следующих соревнований.
Чтобы успехи были продолжительными, необходимо жить спортивной жизнью. Не так, что ты победил, то все, можешь делать все, что хочешь: тренировки, режим и поставленная цель являются самыми важным.
Олимпийская мечта: Хочу стать чемпионом Олимпийских игр и не один раз. На предстоящих в 2020 году играх в Токио я вижу свое участие, хотя для этого нужно приложить много усилий, но не думаю, что встану на пьедестал почета.
После моего первого турнира, когда я весил еще 20 кг и завоевал первую медаль в Таллинне, я прошел большой путь, эти впечатления незабываемы, хочу пережить много таких моментов.
Борьба или спорт в целом дают большой жизненный урок, закаляют и учат  преодолевать трудности.
Всемогущий тренер: На чемпионате Европы  я не думал о победе, моей целью было завоевать путевку. С 8 лет я знал об этих играх и обещал своему тренеру вместе с ним отправиться на Олимпийские игры. В финале даже был момент, когда я расслабился и сразу подумал о путевке, это помогло мне встать на ноги.
Хороший тренер – это голова спортсмена, взаимное доверие является обязательным условием. Он должен давать правильные указания, а спортсмен должен полностью доверять человеку, стоящему за его спиной. В спорте успехи достигаются посредством такого правильного сотрудничества.
Любитель футбола: После борьбы я очень люблю футбол. Не могу представить свободное время без футбола, по возможности играю и почти всегда на линии атаки. Слежу за чемпионатом мира, снова буду болеть за сборную Германии, надеюсь, что она повторит успех.
Важность учебы: Быть спортсменом – это очень мало, нужно разбираться в различных областях. Карьера длится недолго, необходимо думать о дальнейшей жизни и роде деятельности и получить соответствующие знания.
Я планирую также учиться, пока не успею, поскольку предстоит много дел в спорте, но через несколько лет хочу заниматься и поступить во Французский университет. Преследую цель учиться и получить профессию.