Հայաստանը բողոքարկել է Ալեքսանյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը
Այսօր Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները հանդիպել են լրագրողների հետ ու եւս մեկ անգամ անդրադարձել Թբիլիսում տեղի ունեցած մրցաշարի մանրամասները:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյան
Վերջերս Թբիլիսիում կայացած Գրան Պրիի ժամանակ Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի գոտեմարտի ժամանակ վիճաբանություն էր տեղի ունեցել:
Ալեքսանյանը մեծ մարզիկ է ու նրա մասին չի կարելի կեղծ լուրեր տարածել: Նա շատ լավ է պահել իրեն ու գեղեցիկ դրսեւորել, ավելորդ ոչինչ թույլ չի տվել, նա որեւէ կոպիտ խախտում չի կատարել, պարզապես մի քանի վայրկյանով գորգից է իջել, ինչն անթույլատրելի է:
Այս միջադեպն Արթուրին միայն կոգեւորի առաջիկա Աշխարհի առաջնությանն ավելի լավ պատրաստվել ու մասնակցել:
Մենք դիմել ենք ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիային, որ նման մոտեցումը տհաճ է: Երկրպագուները մրցավարների անարդարության պատճառով են բորբոքվել: Մենք խնդրել ենք քայլեր ձեռքնարկել, որ մրցավարները գոտեմարտերի ընթացքում իրենց տեղում լինեն, ճիշտ կատարեն աշխատանքն, ու նման պոռթկումներ չլինեն:
Մենք ձեռքներս ծալած չենք նստի ու համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյան
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայում այդ միջադեպը քննարկել ենք ու նամակ ուղարկել UWW-ի նախագահ Նենադ Լալովիչին: Մենք ընդունում ենք, որ կարող էին Ալեքսանյանին պարտություն գրանցել, բայց իրավունք չունեին որակազրկել նրան ու մեդալից զրկել: Դրա համար էլ մենք բողոքարկել ենք:

Armenia appeals against Aleksanyan decision
Today representatives of the Armenian Wrestling Federation met with the press to talk again the details of the incident that happened during the Tbilisi tournament.
Head coach of Armenia’s Greco-Roman wrestling team Levon Julfalakyan
“A dispute broke out during the wrestling match of Olympic champion Artur Aleksanyan in Tbilisi Grand Prix recently.
Aleksanyan is a great athlete. Spreading false news about him is unacceptable. He behaved admirably and didn’t commit any gross violations. He simply stepped off the mat for a few seconds, which is not allowed.
This incident will only make Artur stronger for preparing and competing in the upcoming World Championship.
We contacted United World Wrestling, telling them such treatment is unpleasant. The fans were reacting to unfair judgment of the referee. We requested the organization to see that the referees always stay in place during the matches and conduct their work correctly, so such incidents can be avoided.
We won’t sit back and do nothing. We’ll take corresponding measures.”
Secretary General of the Federation Arayik Baghdadyan
“The Wrestling Federation of Armenia held a discussion on the subject of the incident and addressed a message to UWW President Nenad Lalovic. We accept they had the right to give the loss to Aleksanyan, but they had no right to disqualify him and take away the medal. We appealed against that decision.”