Հայաստանը բողոքարկել է Ալեքսանյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպը
Այսօր Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները հանդիպել են լրագրողների հետ ու եւս մեկ անգամ անդրադարձել Թբիլիսում տեղի ունեցած մրցաշարի մանրամասները:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյան
Վերջերս Թբիլիսիում կայացած Գրան Պրիի ժամանակ Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի գոտեմարտի ժամանակ վիճաբանություն էր տեղի ունեցել:
Ալեքսանյանը մեծ մարզիկ է ու նրա մասին չի կարելի կեղծ լուրեր տարածել: Նա շատ լավ է պահել իրեն ու գեղեցիկ դրսեւորել, ավելորդ ոչինչ թույլ չի տվել, նա որեւէ կոպիտ խախտում չի կատարել, պարզապես մի քանի վայրկյանով գորգից է իջել, ինչն անթույլատրելի է:
Այս միջադեպն Արթուրին միայն կոգեւորի առաջիկա Աշխարհի առաջնությանն ավելի լավ պատրաստվել ու մասնակցել:
Մենք դիմել ենք ըմբշամարտի միջազգային ֆեդերացիային, որ նման մոտեցումը տհաճ է: Երկրպագուները մրցավարների անարդարության պատճառով են բորբոքվել: Մենք խնդրել ենք քայլեր ձեռքնարկել, որ մրցավարները գոտեմարտերի ընթացքում իրենց տեղում լինեն, ճիշտ կատարեն աշխատանքն, ու նման պոռթկումներ չլինեն:
Մենք ձեռքներս ծալած չենք նստի ու համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արայիկ Բաղդադյան
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայում այդ միջադեպը քննարկել ենք ու նամակ ուղարկել UWW-ի նախագահ Նենադ Լալովիչին: Մենք ընդունում ենք, որ կարող էին Ալեքսանյանին պարտություն գրանցել, բայց իրավունք չունեին որակազրկել նրան ու մեդալից զրկել: Դրա համար էլ մենք բողոքարկել ենք:

Армения обжаловала случай, произошедший с Алексаняном
Сегодня представители федерации Армении по борьбе встретились с журналистами и еще раз обратились к подробностям завершившегося в Тбилиси турнира.
Главный тренер сборной Армении по борьбе греко-римской борьбе Левон Джулфалакян
Во время недавно проходившего в Тбилиси Гран-при во время схватки Артура Алексаняна произошел конфликт.
Алексанян – великий спортсмен, и о нем нельзя распространять ложные слухи. Он очень хорошо себя вел и красиво себя проявил, ничего лишнего не позволил, не сделал какого-либо грубого нарушения, просто на несколько секунд сошел с ковра, что недопустимо.
Этот случай только воодушевит Артура лучше подготовиться и принять участие в предстоящем Чемпионате мира.
Мы обращались в Международную федерацию борьбы, заявив, что такой подход неприятен. Поклонники разгорячились из-за несправедливости судей. Мы попросили предпринять меры, чтобы судьи во время схваток были на своих местах, правильно выполняли свою работу, и чтобы таких вспышек не было.
Мы не будем сидеть сложа руки и предпримем соответствующие шаги.
Главный секретарь федерации Араик Багдадян
Мы обсудили этот случай в Армянской федерации по борьбе и направили письмо президенту UWW Ненаду Лаловичу. Мы признаем, что они могли засчитать поражение Алексаняну, но не имели права дисквалифицировать его и лишать медали. Поэтому мы обжаловали.