Պողոսյան. Վնասվածքներս հաղթահարեցի ու կարողացա ԱԱ-ում մեդալ նվաճել
Այս տարվա մեծահասակների ԵԱ-ի բրոնզե մեդալակիր ու Օլիմպիական խաղերի մասնակից Սոնա Պողոսյանն ամենախոստումնալից հայ ծանրորդուհիներից է: Երեկ էլ Տոկիոյում ընթացքող երիտասարդների ԱԱ-ում նա բրոնզե մեդալ է նվաճել:
Պողոսյանը Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ համոզված է եղել՝ լավ աշխատելու դեպքում աշխարհի առաջնությունում կկարողանա մեդալ նվաճել:
«Բոլոր մրցակիցներինս էլ շատ լավ գիտեի: Մեդալն ինձ հեշտությամբ չտրվեց, քանի որ մեջքի եւ ուսի վանսվածքներ ունեի, բայց կարողացա հաղթահարել դրանք ու մտնել պայքարի մեջ»,- ասել է մարզուհին:
Երկամարտի արդյունքում նա 223 կգ է բարձրացրել ու, իր խոսքով, այս պահին առավելագույն քաշն էր, որ կարող էր գրանցել:
Հրման 3-րդ մոտեցումը Պողոսյանը չկարողացավ ավարտին հասցնել. «Ցավը խանգարեց, որ լիարժեք կատարեմ մոտեցումս: Բայց այդ կիլոգրամներն ինձ ոչինչ էլ չէին տալու, պարզապես 3-րդ մոտեցումն արդյունավետ կօգտագործեի»:
Հիմա մարզուհին ցանկանում է ապաքինվել վնասվածքներից ու պատրաստվել երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությանը:

Погосян: Переборола травмы и смогла завоевать медаль на ЧМ
Бронзовый призер ЧЕ среди взрослых этого года и участница Олимпийских игр Сона Погосян – одна из самых многообещающих штангисток. Вчера на проходящем в Токио молодежном ЧМ она завоевала бронзовую медаль.
В беседе с корреспондентом Mediamax Sport Погосян отметила, что была уверена, что в случае усердной работы сможет завоевать медаль на чемпионате мира.
«Всех участников я знала хорошо. Медаль далась мне нелегко, поскольку у меня были травмы спины и плеча, но смогла перебороть их и вступить в борьбу»,- отметила спортсменка.
В результате двоеборья она подняла 223 кг и, по ее словам, на данный момент это максимальный вес, который она могла показать.
Третий подход толчка Погосян не смогла довести до конца: «Помешала боль, чтобы я полностью совершила свой подход. Но эти килограммы не дали бы мне ничего, просто использовала бы третий подход эффективно».