Պողոսյան. Վնասվածքներս հաղթահարեցի ու կարողացա ԱԱ-ում մեդալ նվաճել
Այս տարվա մեծահասակների ԵԱ-ի բրոնզե մեդալակիր ու Օլիմպիական խաղերի մասնակից Սոնա Պողոսյանն ամենախոստումնալից հայ ծանրորդուհիներից է: Երեկ էլ Տոկիոյում ընթացքող երիտասարդների ԱԱ-ում նա բրոնզե մեդալ է նվաճել:
Պողոսյանը Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ համոզված է եղել՝ լավ աշխատելու դեպքում աշխարհի առաջնությունում կկարողանա մեդալ նվաճել:
«Բոլոր մրցակիցներինս էլ շատ լավ գիտեի: Մեդալն ինձ հեշտությամբ չտրվեց, քանի որ մեջքի եւ ուսի վանսվածքներ ունեի, բայց կարողացա հաղթահարել դրանք ու մտնել պայքարի մեջ»,- ասել է մարզուհին:
Երկամարտի արդյունքում նա 223 կգ է բարձրացրել ու, իր խոսքով, այս պահին առավելագույն քաշն էր, որ կարող էր գրանցել:
Հրման 3-րդ մոտեցումը Պողոսյանը չկարողացավ ավարտին հասցնել. «Ցավը խանգարեց, որ լիարժեք կատարեմ մոտեցումս: Բայց այդ կիլոգրամներն ինձ ոչինչ էլ չէին տալու, պարզապես 3-րդ մոտեցումն արդյունավետ կօգտագործեի»:
Հիմա մարզուհին ցանկանում է ապաքինվել վնասվածքներից ու պատրաստվել երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությանը:

Bronze medalist of seniors’ European Championship 2017 and participant of Rio Olympics Sona Poghosyan is one of the most promising female weightlifters in Armenia. Yesterday Sona won a bronze medal in Juniors World Championship.
Sona told Mediamax Sport she was certain she would earn a medal in the World Championship if she worked hard.
“I knew all my competitors well. Winning the medal wasn’t easy as I had back and shoulder injuries, but I managed to compete despite them,” the athlete said.
She lifted 223kg in total and she believes it was the most weight she was able to lift at that moment.
Poghosyan failed to complete the 3rd attempt of clean and jerk: “The pain took the better of me and I couldn’t complete the exercise. But those kilograms would’ve given me nothing but simply successful use of the third attempt.”