Փաշիկ Ալավերդյանը գոհ է Եվրոպայի առաջնության արդյունքից
Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը գոհ է Եվրոպայի առաջնությունում իր թիմի ցույց տված արդյունքից:
Նա նշել է, որ Օլիմպիական խաղերից հետո տղաները երկար ժամանակ չեն մարզվել, սակայն կարողացել են մի քանի ամսում ճիշտ աշխատել ու ԵԱ-ում մեդալներ նվաճել:
«Այս տարի ես պետք է ընտրեմ այն երիտասարդներին, ովքեր կկարողանան համալրել հավաքականի հիմնական կազմն ու ելույթ ունենալ Աշխարհի առաջնություններին ու նաեւ 2020-ի Օլիմպիական խաղերում: Սամվել Գասպարյանն ու Կարուշ Ղուկասյանն առաջին անգամն էին մասնակցում մեծահասակների առաջնությանը: Սամվելը շատ լավ դրսեւորեց իրեն, իսկ Կարուշն աշխատելու դեռ շատ տեղ ունի: Գոհ եմ նաեւ Անդրանիկ Կարապետյանից, որը վնասվածքից հետո առաջին անգամ ելույթ ունեցավ: Նա կարող էր ավելի շատ կիլոգրամներ բարձրացնել, սակայն մարզիչներով որոշեցինք ռիսկի չդիմել: Իսկ մեդալակիրներից գոհ եմ, նրանք շատ լավ արդյունք գրանցեցին»,- ասել է Ալավերդյանը:
Եվրոպայի առաջնությունում չեմպիոն էր դարձել Սիմոն Մարտիրոսյանը (105 կգ), Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+105 կգ) նվաճել էին արծաթե ու բրոնզե մեդալներ:

Пашик Алавердян доволен результатами чемпионата Европы
Главный тренер мужской сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян доволен выступлением команды на первенстве Европы.
Он отметил, что после Олимпийских игр участники долгое время не тренировались, но сумели за несколько месяцев хорошо поработать и завоевать медали ЧЕ.
«В этом году я должен выбрать молодых спортсменов, которые смогут пополнить состав сборной и выступить на чемпионате мира и на Олимпиаде 2020. Самвел Гаспарян и Каруш Гукасян впервые выступали на взрослом соревновании. Самвел прекрасно проявил себя, а Карушу еще нужно поработать. Я доволен также Андраником Карапетяном, который после травмы выступил впервые. Он мог поднять больше килограммов, но тренерский состав решил не рисковать. А всеми медалистами я доволен, они показали отличные результаты», - сказал Алавердян.
Чемпионом Европы стал Симон Мартиросян (105 кг), а Гор Минасян и Рубен Алексанян (+105 кг) завоевали серебряную и бронзовую медали.