Կատերինա Զոհնովա. «Հավակնոտ էի, կրքոտ, գժվում էի սպորտի համար»
Կատերինա Զոհնովան հանդես է գալիս Չեխիայի բասկետբոլի կանանց  հավաքականում, որի կազմում էլ մասնակցել է Լոնդոնի օլիմպիական խաղերին: 29-ամյա Զոհնովայի հասակը 179 սմ է: Մի շարք հեղինակավոր կայքեր նրան անվանում են աշխարհի 50 ամենագեղեցիկ մարզուհիներից մեկը:
-Կատերինա, վաղ տարիքում շատ մարզաձեւեր ես փորձել` սկսած աթլետիկայից մինչեւ դահուկավազք: Ինչու՞ ընտրությունդ կանգ առավ հենց բասկետբոլի վրա:
- Չեմ կարող հաստատ ասել, թե մեկ ակնթարթում եմ հասկացել, որ կարող եմ բասկետբոլիստ դառնալ, կամ որ այդ սպորտաձեւի տաղանդն ունեմ: Փոքր էի, երբ սկսեցի բասկետբոլ խաղալ այն փոքր քաղաքում, որտեղ ապրում էի: Հավակնոտ էի, կրքոտ, գժվում էի սպորտի համար, իսկ ժամանակի ընթացքում այնպես ստացվեց, որ դարձա պրոֆեսիոնալ մարզիկ: Այսօր ես երջանիկ եմ ու կարող եմ ասել, որ իմ սպորտային կարիերայում ինչ-որ բանի հասել եմ:
- Ասում են` բասկետբոլը տղամարդկային սպորտաձեւ է: Այդպե՞ս է:
- Ես սիրում եմ մրցել ինչպես տղամարդ եւ, միեւնույն ժամանակ, ունենալ բացառապես այլ տեսք:
- Կյանքում` առավել եւս սպորտում, ինչ-որ բան նախաձեռնելու համար ներշնչա՞նք է պետք:
- Այո, ինձ ոգեշնչում են հիմնականում այն մարդիկ, ովքեր գիտեն, թե ինչ են ուզում, եւ փորձում են հասնել իրենց նպատակին առանց բողոքելու, թե ինչու դա չի ստացվում: Ոգեշնչվում եմ, երբ տեսնում եմ մարդկանց, ովքեր զրոյից սկսելով` հասել են իրենց նպատակի իրականացմանը:
- Պատկերացրու, որ հնարավորություն ես ստացել մեկ ժամ շարունակ բասկետբոլ խաղալու որեւէ հայտնի մարզիկի հետ: Նշիր մարզիկի անունը:
- Երբեք չեմ մտածել այդ մասին, բայց ինչո՞ւ ոչ` Մայքլ Ջորդանը:
- Սպորտում քեզ համար նպատակակետ սահմանե՞լ ես, թե՞ սիրում ես ապրել այսօրվա օրով:
- Ես մի մարդ եմ, ով պլաններ չի կազմում: Ես վերցնում եմ այն, ինչ ամեն բացվող օրը բերում է ինձ համար: Բայց կար մի բան, ինչի մասին ես երազում էի ու ինչին փորձում էի հասնել` մասնակցել օլիմպիական խաղերին: Իրականում այդ մասին երազում են բոլոր մարզիկները: Հիմա, երբ ետ եմ նայում, հասկանում եմ, որ երբեք չեմ  պատկերացրել, որ դա կարող է ինձ համար իրականություն դառնալ: Բայց, երազանքս, այնուամենայնիվ, կատարվեց:
- Կատերինա, ի՞նչն է քեզ համար այս պահին առաջնային:
- Ինձ համար միշտ առաջին տեղում բասկետբոլն է եղել: Տարիքի հետ որոշ բաներ փոխվում են, բայց ինձ դուր է գալիս այն, ինչ անում եմ: Ես դեռ ցանկանում եմ շարունակել խաղալ լավագույն ձեւով:
- Առօրյայում Կատերինա Զոհնովան տարբերվու՞մ է սպորտում գտնվող Կատերինա Զոհնովայից:
- Բասկետբոլն իմ կյանքից շատ ժամանակ է խլում: Երբ մրցաշրջանն ավարտվում է, փորձում եմ շատ ժամանակ անցկացնել ընտանիքիս եւ ընկերներիս հետ, որովհետեւ տարվա ընթացքում նրանց հազվադեպ եմ տեսնում: Սիրում եմ ընկերներիս հետ կինո ու լավ ռեստորաններ հաճախել: Փորձում եմ ինձ այլ սպորտաձեւերում, որպեսզի մի փոքր թարմանամ սովորական դարձած առօրյայից:
- Ի՞նչ ոճում կարելի է քեզ տեսնել սպորտից դուրս:
- Ես մարզիկ եմ, եւ իմ ոճը սպորտայինն է: Բայց նաեւ ցանկանում եմ սեքսուալ տեսք ունենալ: Այնպես որ զգեստները եւ բարձրակրունկ կոշիկներն էլ ինձ համար օտար չեն (ժպտում է):
- Ի՞նչ կարելի է գտնել քո մարզական պայուսակում:
- Հիմնականում պահեստային հագուստ եւ իմ հեռախոսը: Եթե պետք է շատ արագ դիմահարդարվել, ուղղակի թարթիչաներկ եմ օգտագործում եւ պատրաստ եմ (ժպտում է):
- Այս պահին քո iPod-ը միացնելու դեպքում ի՞նչ կարելի է լսել:
-  U2-ի Ordinary love-ը:
- Հետաքրքիր կլիներ լսել գեղեցկության մի քանի խորհուրդ Չեխիայի ամենագեղեցիկ մարզուհիներից մեկից:
- Անկեղծ ասած, չունեմ հատուկ կանոններ կամ խորհուրդներ: Կարծում եմ` ամեն ինչ ապրելակերպից է կախված: Եթե ներսումդ երջանիկ ես ու լավ ես զգում, դա դրսից էլ տեսանելի կլինի (ժպտում է): Գեղեցկության համար էլ պետք է շնորհակալություն հայտնեմ ծնողներիս (ծիծաղում է):
-Կատերինա Զոհնովան…
- Աղջիկ է, ով սիրում է կյանքի պարզությունը, բաց է մարդկանց առաջ եւ գիտի, թե ինչ է ցանկանում:
- Սպորտ եւ անձնական կյանք. ասում են, հնարավոր չէ միաժամանակ ապրել այս երկու իրականությունում եւ 100 տոկոսով երջանիկ լինել:
- Չեմ կարծում, որ դա հեշտ է: Ես միշտ պայքարել եմ հեռավորություն երեւույթի դեմ: Բայց այսպիսի կյանքում, երբ դու հաճախ ես ճանապարհորդում, խաղում այլ երկրներում, միշտ պետք է զոհաբերես ինչ-որ բաներ եւ պատրաստ լինել ընտրություն կատարելու:
- Հայկական սպորտի մասին ի՞նչ գիտես:
-Եթե անկեղծ լինեմ, ոչ այնքան շատ բան: Գիտեմ, որ Հայաստանը փորձում է զարգացնել սպորտային մշակույթը: Հայ մարզիկներից գիտեմ Հենրիխ Մխիթարյանին, ով խաղում է Դորտմունդի “Բորուսիայում”:
- Քո մասնակցությամբ ամսագրային ֆոտոսեսիաներն ինչ որ բան արտահայտելու միջո՞ց են, թե՞ պարզապես հաճելի երեւույթ:
- Պարզապես դա երբեմն հնարավորություն է` լավ տեսքով ներկայանալու, քանի որ ժամանակիս մեծ մասը մարզասրահում եմ անցկացնում: Դա փորձ է եւ, միեւնույն ժամանակ, հաճույք:
- Կատերինա, շնորհավորում ենք: Մեդիամաքս Սպորտ-ի կողմից դու ճանաչվել ես այս շաբաթվա գեղեցկուհի:
- Դա ինձ համար մեծ պատիվ է, շնորհակալ եմ: Ձեզ բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում ձեր նախաձեռնություններում: Ամենակարեւրը` եղեք երջանիկ:

“Mediamax Sport” continues “Sports Beauty of the Week” series.
Katerina Zohnova plays in Czech Republic women's national basketball team, within which she took part in London Olympic Games. 29-year-old Zohnova is 179sm tall. A number of prestigious websites have named her one of the most beautiful female athletes in the world.
-Katerina, why did you decide to become a basketball player?
-Well...... I am not sure I can say I momentarily realized I should be a basketball player or I have a talent for this kind of sport ... I started as a small kid in my little city. I was ambitious, passionate and crazy for sport and with time and step by step I became a professional athlete. Today I am happy as I can say I achieved something in my sport career...
-Do you agree that basketball is a male sport?
-I like competing like a man on the court and at the same, time looking in a completely different way....
-People look for inspiration to do something. Do you do so too?
-Yes. In general, people who know what they want do their best to achieve it without complaining why it is not possible... It’s what inspires me in my daily life – to see people who started at "zero" and made their dreams come true.... I think what people can do is simply amazing...
-If you had a chance to play basketball with one athlete for an hour long, who would that athlete be?
-I never thought about it, but why not, with Michael Jordan. :-)
-Which is your target in life?
-I am a person who does not make plans. I take what each day brings to me...... But there is one thing I used to dream about and wanted to achieve – to participate in Olympic Games. I think all professional athletes dream about it. I never thought it would ever become a reality and it was an amazing experience for me. :)
-As of today, which is the top thing in your life?
-It has always been basketball for me. As time passes, several things change but I love what I am doing and I still want to continue playing the best I can.
-How would you describe Katerina out of sport?
-Basket is a big part in my life, so when the seasons finish I am trying to spend time with my family and friends, because I am not seeing them during the year. I like hanging out with my friends, going to the cinema, good restaurants as well going for other sports and new activities to clear my mind from daily routine.
-What style do you prefer in general?
- I am an athlete, I like sport style in general but I also like to look sexy. So dresses and heels are not alien for me. :)
-What do you keep in your training bag?
-Usually clothes for changing, a theraband and my phone. If I want to get ready really quickly I just use mascara and I am ready. :)
-If you turn on your iPod right now, what music/song will it be playing?
-Ordinary love by U2.
-You are often named one of the most beautiful Czech athletes. Which is your main beauty tip?
-I don’t have any special tips. I think it’s about lifestyle. And if u feel happy and good inside it will be visible also from outside. :) For beauty issues, I have to thank my parents. :)
- Katerina Zohnova is…
-A girl, who likes simple things in life, who is opens to people and knows what she wants.
-Sport and personal life – do you think these two realities can be combined and a 100% happy life can be led?
-I don’t think it's easy. I have been always dealing with "distance thing". But in a life full of travels and matches abroad you always have to sacrifice some things and make choices.
-What do you know about Armenian sport?
-To be honest, I don't know a lot of things. It's a country, which is trying to develop in sport culture. The only Armenian athlete I have heard about is Borussia Dortmund’s footballer Henrikh Mkhitaryan.
-You have also taken part in various photo-shoots for different magazines. Is there anything you express through them?
-From time to time, it’s simply nice to have this opportunity and to look good when you are spending most of the time in the gym... It's another experience and fun.
- Katerina, I would like to inform you that this week you are named as Mediamax Sport's "Sport Beauty of the week". It means you will have more Armenian fans after the interview is published. What would you like to wish them?
-I am really honored. Thank you. I wish good luck to all of you in everything you do and most importantly, to be HAPPY.