Դավիթ Սաֆարյան. Հաղթանակի գլխավոր գրավականը հայրենիքդ սիրելն ու նրա համար պայքարելն է
2013 թվականին ազատ ոճի ըմբիշ Դավիթ Սաֆարյանը տիրացավ հնարավոր  բոլոր տիտղոսներին: Նա Եվրոպայի ու Աշխարհի չեմպիոն է. այսպիսի տիտղոսներ հայկական ազատ ոճի ըմբշամարտը չէր ունեցել ավելի քան 10 տարի: Mediamax Sport-ը բացառիկ հարցազրույց է արել Հայաստանի լավագույն մարզիկի հետ ու փորձել է բացահայտել Դավիթի սպորտային ու մարդկային որակները:
Չէի պատկերացնում, որ Հայրենիքում ինձ այդքան ջերմ կընդունեն
- Դավիթ, այս տարի դու կարողացար նվաճել միանգամից երկու տիտղոս, այն էլ չեմպիոնական: Կարո՞ղ ենք համարել, որ տարին քոնն էր:
- Այո, տարին իրոք ինձ համար լավ դասավորվեց: Շատ հաճելի է, որ դառնում ես չեմպիոն ու կարողանում ես բարձր պահել քո երկրի պատիվը: Եթե անկեղծ լինեմ, ես նույնիսկ չգիտեի, որ 10 տարուց ավել Հայաստանն ազատ ոճում Աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն չէր ունեցել: Շատ ուրախ եմ, որ ես կոտրեցի այդ «սառույցը»:
- Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերն անհաջող էին քեզ համար: Մեկ տարվա ընթացքում ինչի՞ վրա աշխատեցիր, որ կարողացար նման հաջողություններ արձանագրել:
- Օլիմպիադայում երեւի փորձի բացակայությունը զգացնել տվեց, չեմ կարող բացատրել, թե այնտեղ ինչ տեղի ունեցավ: Խաղերից հետո մի քիչ հանգստացա ու սկսեցի մարզվել ավելի եռանդուն, ամեն ինչին ավելի լուրջ մոտեցա ու սկսեցի անընդհատ հետեւել սխալներիս: Եվ կարծում եմ, որ ամեն ինչ ճիշտ եմ արել, քանի որ դարձել եմ Եվրոպայի ու Աշխարհի չեմպիոն:
- Իսկ ճի՞շտ է, որ լոնդոնյան խաղերից հետո ցանկացել ես հեռանալ սպորտից:
- Ոչ, դա ճիշտ չէ: Այդ ժամանակ ես շատ հուսահատ էի, գուցե ինձ ճիշտ չեն հասկացել, քանի որ ասել էի, որ հանգստի կարիք ունեմ: Օլիմպիադայից հետո 2-3 ամիս հանգստացա ու ընդհանրապես չէի մտածում ըմբշամարտի մասին, դրանից հետո կրկին սկսեցի մարզվել:
- Երկու չեմպիոնական մեդալների շնորհիվ դու դարձար նաեւ 2013 թվականի Հայաստանի լավագույն մարզիկ: Ի՞նչ է այդ կոչումը նշանակում քեզ համար:
- Չէի պատկերացնում, որ Հայրենիքում ինձ այդքան ջերմ կընդունեն: Չափազանց հաճելի է նման ուժեղ մարզիկների մեջ լավագույնը ճանաչվել: Ինձ բնակարան են նվիրել Երեւանում, դա եւս մեկ առիթ է, որ ավելի հաճախակի լինեմ Հայաստանում: Նման նվերները չեն մոռացվում, ինչի համար չափազանց շնորհակալ եմ:
Արայիկ Բաղդադյանը պարզապես ասաց. «Աշխատիր հաղթել: Սա վերջին մենամարտն է»:
- Խոսենք հավաքականի գլխավոր մարզչից՝ Արայիկ Բաղդադյանից, ու նրա հետ քո փոխհարաբերություններից: Ի՞նչ ես սովորել նրանից:
- Բաղդադյանից սովորել եմ միշտ պահպանել հանգստություն ու սառնասրտություն: Նա ինքնավստահ է, լավատեսորեն է տրամադրված, միշտ աջակցում է իր սաներին ու միայն առաջ է նայում: Նա հիանալի է կարողանում մեզ հոգեբանորեն տրամադրել: Խոշոր միջազգային մրցաշարերից առաջ Բաղդադյանը շատ ճիշտ է կազմում նախապատրաստական ծրագիրը, ու մենք միշտ կատարյալ հավաքներ ենք անցկացնում, լինում ենք տարբեր քաղաքներում: Ավելի լավ հավաքներ դժվար է պատկերացնել:
- Եվրոպայի եւ Աշխարհի առաջնությունների եզրափակիչներից առաջ ի՞նչ է մարզիչն ասել քեզ ու ինչպե՞ս է տրամադրել վճռորոշ մենամարտերին:
- Նա ինձ չի ծանրաբեռնել ու պարզապես հանգիստ ասել է. «Աշխատիր հաղթել: Սա վերջին մենամարտն է»: Եզրափակիչներում ես գորգ եմ դուրս եկել շատ հանգիստ, ընդհանրապես չեմ հուզվել, տրամադրվել եմ, ինչպես մյուս մենամարտերի ժամանակ: Մտքովս անգամ չէր անցնում, որ հաղթելով չեմպիոն եմ դառնալու: Միայն եզրափակիչներից մի քանի օր անց եմ հասկացել, որ հաղթող եմ դարձել:
- Հատկապես Աշխարհի առաջնության ոսկե մեդալը նվաճելուց հետո Բաղդադյանը շատ ուրախ էր ու քեզ գորգից գրկած իջեցրեց, մի պահ թվաց նույնիսկ, որ քեզնից շատ է ուրախացել: Դու ի՞նչ էիր զգում այդ պահին:
- Սկզբում ոչինչ չէի հասկանում ու չէի գիտակցում: Երբ տեսա մարզիչների, թիմակիցներիս ու երկրպագուների ցնծությունը, դա ինձ բավական էր: Կարծում եմ՝ այդպիսի պահերի համար արժե տանջվելով մարզվել ու անցնել բոլոր դժվարությունների միջով: Հաջորդ օրն առաջին իսկ չվերթով Բուդապեշտ էին ժամանել հայրս ու եղբայրս, ու միասին ենք երկրպագել մյուս տղաներին:
- Բաղդադյանի շնորհիվ էր նաեւ, որ դու Ռուսաստանի ֆեդերացիայից տեղափոխվեցիր Հայաստան ու սկսեցիր ներկայացնել մեր երկիրը: Կպատմե՞ս, ինչպես կայացրիր այդ որոշումը:
- Վանաձորում մասնակցեցի Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարին ու դարձա հաղթող: Արայիկ Բաղդադյանը նկատել էր ինձ ու առաջարկել հանդես գալ Հայաստանի հավաքականում: Ճիշտն ասած, երկար չեմ մտածել, հայրս էլ այդ կարեւոր պահին ինձ աջակցեց ու ասաց, որ անպայման պետք է մեր երկիրը ներկայացնեմ: Եվ ես առանց տատանվելու համաձայնվեցի:
Եթե ուզում ես հասնել քո նպատակին, պետք է ինչ-որ բան զոհաբերես
- Դու ծնվել ես Ռուսաստանում, բայց հետո սկսել ես ներկայացնել Հայաստանը:
- Ես ծնվել եմ Չերկեսկում, հիմա արդեն մի քանի տարի է ընտանիքով ապրում ենք Կրասնոդարում: Բայց մանկությունս անցել է Հայաստանում, ողջ ամառն ու ձմեռն ես այստեղ էի լինում: Սակայն Հայաստանում ուղղակի չէի հանգստանում, այստեղ նաեւ մարզվում էի: Ճիշտն ասած, վերջին ժամանակներս ես Հայաստանում ավելի շատ եմ լինում, քան Ռուսաստանում: Այնպես է ստացվել, որ Հայաստանի հավաքական տեղափոխվելով՝ սկսեցի բարձր կարգի մեդալներ նվաճել (ծիծաղում է):
- Դու ըմբշամարտից բացի զբաղվել ես նաեւ մարմնամարզությամբ: Ինչպե՞ս ստացվեց, որ տեղափոխվեցիր ազատ ոճի ըմբշամարտ:
- Այո, ես զբաղվում էի մարմնամարզությամբ: Վատ չէր ստացվում, նույնիսկ մրցանակային տեղեր եմ զբաղեցրել: Մարզիչս չէր թողնում, որպեսզի տեղափոխվեմ ըմբշամարտ: Բայց ես ի սկզբանե գիտեի, որ ըմբիշ եմ դառնալու: Մարմնամարզությունը շատ է օգնում ֆիզիկական պատրաստվածությանը, ավելի ամուր ես դառնում, ինչն էլ հետագայում օգնում է:
- Ի՞նչ որակներ պետք է ունենա ըմբիշը, որպեսզի կարողանա միջազգային ասպարեզում բարձր տեղեր զբաղեցնել:
- Ինչպես կյանքում, այնպես էլ սպորտում կարեւոր են բնավորությունն ու կամային մեծ որակները: Ըմբշամարտում էլ սրան գումարվում են տեխնիկան, արագությունն ու դիմացկունությունը: Իսկ ամենագլխավորը՝ հաղթանակներն հենց այնպես չեն գա, պետք է հայրենասեր լինել: Սիրել հայրենիքդ ու պայքարել նրա համար՝ սա է հաղթանակի գլխավոր գրավականը:
- Ինչպիսի՞ մարդ ես դու:
- Հանգիստ ու հավասարակշռված, երբեմն էլ մի քիչ չարություն եմ անում:
-Երբ տանն ես ու ոչինչ չկա անելու, ինչո՞վ ես զբաղվում:
- Աշխատում եմ շատ ժամանակ հատկացնել հարազատներիս ու ընտանիքիս: Հանդիպում եմ ընկերներիս հետ, սա ինձ համար շատ կարեւոր է:
- Իսկ ինչպիսի՞ն են հարաբերություններդ եղբորդ հետ:
- Մենք միաժամանակ ենք սկսել մարզվել ըմբշամարտով, նա մի քանի մրցաշարերում նույնիսկ հաղթել է: Հիմա էլ է մարզվում, բայց միայն սիրողական մակարդակով, իսկ ընդհանրապես նա բիզնեսով է զբաղվում: Աշխարհի առաջնության ամեն մի գոտեմարտից առաջ նա զանգում էր ինձ ու խորհուրդներ տալիս: Ես նրա ցանկացած խորհուրդ ընդունում եմ ու բոլոր կարեւոր հանդիպումներից առաջ պարտադիր խոսում եմ եղբորս հետ:
- Տնից շատ ես բացակայում, ի՞նչն ես հիմնականում կարոտում:
- Ես շատ-շատ եմ կարոտում տունը, ընտանիքիս, ընկերներիս: Ցանկացած ուսումնամարզական հավաքին մնալը դժվար է ինձ համար, քանի որ շատ եմ կարոտում: Մի խոսքով, չեմ սիրում հավաքները: Բայց դե եթե ուզում ես հասնել նպատակիդ, պետք է ինչ-որ բան զոհաբերես:

Давид Сафарян: Победы не придут без патриотизма, надо любить свою страну
В 2013 году вольный борец Давид Сафарян завоевал все возможные титулы. Он - чемпион мира и Европы, таких успехов армянской сборной по вольной борьбе не удавалось добиться почти 10 лет. Mediamax Sport побеседовал с Давидом и постарался раскрыть человеческие и спортивные качества нашего борца.
Не ожидал, что на родине меня так встретят
- Давид, в этом году тебе удалось завоевать два чемпионских титула. Каким был год для тебя в целом?
- 2013-й год был очень удачным. Очень приятно, когда становишься чемпионом, и тебе удается защитить честь своей страны. Если честно, я не знал, что Армения почти 10 лет на чемпионатах мира и Европы не имела чемпионов. Я очень рад, что именно мне удалось после такого периода порадовать мою страну.
- Лондонские Олимпийские игры для тебя сложились неудачно. Над чем ты работал в течение года, чтобы добиться такого большого успеха?
- На Олимпиаде мне, наверное, не хватило опыта: не могу объяснить, что там произошло. Ну, я отдохнул после Олимпиады, потом начал усиленно тренироваться, серьезнее подошел ко всему и начал постоянно следить над ошибками. Я считаю, что все правильно сделал, раз стал чемпионом мира и Европы.
- А правда, что после Олимпиады ты задумывался об уходе из спорта?
- Нет, это неправда. Я был очень расстроен, возможно, меня неправильно поняли, я просто сказал, что нуждаюсь в отдыхе. Отдохнул просто 2-3 месяца, вообще не думал о борьбе, но затем приступил к тренировкам.
- Благодаря чемпионским медалям ты стал лучшим спортсменом Армении 2013 года. Что для тебя значить такое признание?
- Конечно, не ожидал, что так меня встретят на Родине. Безусловно, приятно занимать первое место среди таких сильных спортсменов. Мне подарили квартиру в Ереване, и это еще один повод, чтобы почаще приезжать в Армению. Такой подарок не забывается, за что я очень благодарен.
Араик Багдадян просто спокойно сказал: “Постарайся победить. Это последняя схватка”
- Давай поговорим о главном тренере сборной Армении и о ваших взаимоотношениях. Как тебе работается с ним, и чему ты научился у него?
- У Араика Багдадяна научился всегда сохранять спокойствие и хладнокровье. Он всегда уверен в себе, настроен оптимистически, всегда поддерживает своих подопечных и смотрит только вперед. Умеет очень хорошо настраивать нас психологически. Багдадян всегда грамотно составляет план подготовок к крупным турнирам, и мы всегда проводим идеальные сборы, бываем в разных городах, Думаю, что лучших подготовок просто не придумать.
- Что говорил тебе тренер перед финальными схватками чемпионата Европы и мира и как готовил к решающим схваткам?
- Он меня не грузил сильно и просто спокойно сказал: “Постарайся победить. Это последняя схватка”. В финалах я выходил на ковер очень спокойно, абсолютно не переживал, просто настраивался как на обычную схватку, не думал, что, победив, стану чемпионом. Ощущение, что я стал чемпионом, ко мне пришло лишь несколько дней спустя после победы.
- После финала чемпионата мира Арайик Багдадян был безумно рад, он не мог сдержать свои эмоции. А ты был очень спокоен, что чувствовал в этот момент?
- Сначала вообще ничего не понимал и ничего не соображал. Потом, уже когда увидел радость моих тренеров, друзей, болельщиков, этого мне было достаточно. Ради таких моментов стоит себя мучить и проходить через тяжелый труд. На следующий день первым же рейсом в Будапешт приехали отец и брат, и мы уже вместе болели за остальных ребят.
- Благодаря Багдадяну ты из российской федерации перешел в армянскую. Как ты принял это решение?
- Я выступал в Ванадзоре на турнире Степана Саркисяна и стал победителем, Араик Багдадян заметил меня и предложил выступать в составе сборной Армении. Честно говоря, я недолго думал, и отец меня в этом решении поддержал, сказал, что обязательно надо представлять нашу страну. И я согласился.
Если хочешь выиграть, надо чем-то жертвовать
- Ты родился в России, но потом стал представлять Армению.
- Я родился в Черкесске, уже несколько лет мы с семей живем в Краснодаре. Но еще в детстве я все лето и зиму проводил в Армении. Я на родине не только отдыхал, но и проводил тренировки. Честно говоря, я сейчас в Армении больше бываю, чем в России. Так получилось, что как только стал представлять Армению, начал добиваться больших результатов (смеется).
- В детстве ты занимался гимнастикой. Как получилось, что перешел в вольную борьбу?
- С гимнастикой у меня тоже неплохо получалось, призовые места занимал, меня тренер даже не хотел отпускать в борьбу. Но я с самого начала знал, что стану именно борцом. Гимнастика очень помогает физически, она очень укрепляет и дает отличную растяжку.
- Какими качествами должен обладать борец, чтобы на чемпионатах мира и Европы занимать призовые места?
- Главное, как в жизни, так и в спорте, - характер и боевые качества. А в борьбе к этому прибавляются еще и техника, выносливость и скорость. Самое главное -  победы не придут без патриотизма, надо любить свою страну.
- Охарактеризуй себя 3 качествами.
- Я спокойный, уравновешенный человек, временами бываю вредным.
- Когда ты дома и нечем заняться, что делаешь?
- Стараюсь больше времени уделять близким. Провожу время с друзьями или с семьей, для меня это очень важно.
- А какие отношения у тебя с братом?
- Мы одновременно начали заниматься борьбой, он даже победил в нескольких турнирах. Сейчас тоже тренируется, но для себя, а вообще он занимается бизнесом. На чемпионате мира перед каждой схваткой он звонил, давал советы. Я его советы очень серьезно воспринимаю. Всегда перед важными схватками разговариваю с братом.
- Ты часто отсутствуешь из дома. Скучаешь?
- Я очень скучаю по дому. Всегда трудно переношу сборы, для меня это что-то… Не люблю сборы. Но что поделаешь: если хочешь выиграть, то надо чем-то жертвовать.