Կարապետյան. Ապացուցեցինք, որ ցանկացած իրավիճակում հայերը հաղթող են
Մեկ տարվա ընթացքում ընդամենը 1 օրվա տարբերությամբ ծանրորդ Անդրանիկ Կարապետյանը կարողացավ Եվրոպայի բրոնզե մեդալակրից դառնալ «հին աշխարհամասի» չեմպիոն:
Երեկ Նորվեգիայի Ֆորդե քաղաքում կայացած Եվրոպայի առաջնությումում 20-ամյա ծանրորդը երկամարտի 367 կգ-ով հռչակվեց չեմպիոն:
Mediamax Sport-ի հետ զրույցում Կարապետյանը պատմել է չեմպիոնական զգացողությունների, հայրենիքին սատարելու ու Օլիմպիական սպասումների մասին:
-Անդրանիկ, քո առաջին չեմպիոնությունն էր, կխնդրեի կիսվել զգացողություններով:
-Ես նախկինում էլ երիտասարդական Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնություններում, պատանեկան մրցաշարերում զգացել էի հաղթանակի բերկրանքը: Այս անգամն էլ բացառություն չէր, նույն ապրումներն ունեի, անսահման երջանիկ էի զգում, քանի որ կարողացել էի կատարել առաջադրանքս:
-Ելույթից առաջ զգացվում էր, որ շատ հանգիստ ես ու պատրաստված: Ինչի՞ շնորհիվ էիր կարողացել նման լավ մարզավիճակ ձեռք բերել:
-Մինչ առաջնությունը շատ լավ էինք պատրաստվել, աշխատել մեզ վրա, տրամադրվել: Վստահ էի ուժերիս, այդ պատճառով էլ որեւէ լարվածություն չկար ու շատ հանգիստ էի ելույթ ունենում:
-Ոսկու համար պայքարը հայկական էր: 2015-ին ԵԱ-ում դու զիջել էիր Տիգրան Մարտիրոսյանին, այս տարի արդեն անգազանցելի դարձար: Ի՞նչ կասես ձեր դիմակայությունից:
-Շատ ուրախալի է, որ 77 կգ քաշային կարգում հայ ծանրորդները շարունակում են ուժեղ լինել: Ինձ միայն ոգեւորում է, որ ուժեղ մրցակիցներ եմ ունենում, հատկապես, երբ նա իմ ընկերն ու հայրենակիցն է: Բայց իմ միակ մրցակիցը ծանրաձողն է, նրան հաղթելու դեպքում եմ հասնում նպատակիս:
-Այդ մեկ տարվա ընթացքում քո կարիերայում ի՞նչ փոփոխություններ են եղել, ինչի՞ շնորհիվ ես նման աճ արձանագրել:
-Ես անընդհատ ավելացրել եմ, քրտնաջան մարզվել ու յուրաքանչյուր մրցաշարում ավելի շատ կիլոգրամներ բարձրացրել: Ու հիմա Եվրոպայի առաջնությունում արդյունքը եղավ ոսկե մեդալի տեսքով:
-Գիտես, որ Հայաստանում լարված վիճակ է ու քո հաղթանակը շատ կարեւոր էր մեզ համար: Ի՞նչ կասես մեր հայրենակիցներին:
- Այդ լարվածությունը նաեւ մեզ է փոխանցվել, թեեւ հայրենիքից հեռու ենք գտնվում: Բայց միեւնույն ժամանակ նաեւ պարտավորված ենք ու պատասխանատվությունն է մեծացել: Ամեն ինչ արեցինք, որ մեր եռագույնը ծածանվի Նորվեգիայում ու բոլորին եւս մեկ անգամ ապացուցեցինք, որ ցանկացած իրավիճակում հայերն են հաղթող դուրս գալիս:
-Ասել էիր, որ եթե հաջողության հասնես, հաղթանակդ կնվիրես մեր զինվորներին:
-Հիմա, երբ արդեն ոսկե մեդալ եմ նվաճել, վստահորեն կարող եմ ասել, որ հաղթանակս նվիրում եմ սահմանը հսկող մեր քաջ զինվորներին:
-Այս տարին Օլիմպիական է ու, բնականաբար, առաջնային նպատակդ այնտեղ լավ ելույթ ունենալն է: Ինչպե՞ս ես տրամադրված Օլիմպիադայից առաջ:
-Այս հաղթանակը շատ կարեւոր էր ինձ համար, այն ոգեշնչեց ու նոր լիցքեր տվեց: Հիմա էլ պետք է շարունակեմ նույն կերպ մարզվել ու տրամադրվել: Ամեն գնով կփորձեմ Օլիմպիախան խաղերում լավ ելույթ ունենալ ու մեդալ նվաճել:

Andranik Karapetyan managed to get from European bronze medalist to the “Old World” champion in just 1 year, with a difference of 1 day.
The 20-year-old athlete had a total result of 367 kg and won the European Championship in Førde, Norway.
Karapetyan told Mediamax Sport about a champion’s feelings, support for homeland and expectations from the Olympics.
-Andranik, this is your first champion title. Could you tell us what you feel?
-I felt the joy of victory before. This time was no exception, I had the same feelings and was infinitely happy, as I managed to carry out my tasks.
-We could see that you were very calm and prepared before the competition. What helped you get into such great shape?
-We prepared very well before the Championship, worked hard and built our spirit. I was confident about my strength, that is why there was no tension and I performed very calmly.
-The struggle for gold was between Armenians. You lost to Tigran Martirosyan in 2015 European Championship, this year you were undefeatable. What can you tell about your competition?
-It’s great that Armenian athletes remain the strongest in 77 kg weight category. I am only inspired to have strong competitors, particularly if they are my friends and countrymen. However, my only opponent is the barbell, I achieve my goal when I defeat it.
-What changed in your career during that one year? What helped you grow so much?
-I consistently added weight, trained hard and lifted more kilograms at every tournament.
-You know that situation in Armenia is tense now, and your victory was very important for us. What will you say to our compatriots?
-We felt that tension too, even though we were far from home. At the same time, the responsibility grew. We did everything for our flag to wave in Norway, and proved to everyone again that Armenians win in any situation.
-You said you would dedicate your victory to our soldiers if you succeeded.
-Now, when I have a gold medal, I can say confidently that I dedicate this victory to our brave soldiers who defend the borders.
-This is the year of Olympics, and naturally, the main goal is to perform well at the Games. What is your attitude before the Olympics?
-This victory was very important for me, it inspired me and gave me more energy. I will try to perform well at the Olympics and win a medal at any cost.