Վարդան Մինասյան. Երբեք ոչ մեկին թույլ չեմ տվել խառնվել իմ մարզչական գործերին
Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին մարզիչ Վարդան Մինասյանը օրերս լքել է Կոստանայի «Տոբոլի» գլխավոր մարզչի պաշտոնը եւ վերադարձել Երեւան: Հրաժարականի պատճառների եւ հետագա պլանների մասին անվանի ֆուտբոլային մասնագետը պատմել է Mediamax Sport-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում:
- Պարոն Մինասյան, Հայաստանի հավաքականից հեռանալուց հետո մեզ տված բացառիկ հարցազրույցում ասել էիք, որ ցանկանում եք ուժերը փորձել ակումբային ֆուտբոլում միջազգային ասպարեզում: Ի՞նչ եք կարծում, Ղազախստանում աշխատանքը ի՞նչ տվեց Ձեզ որպես մասնագետի:
- Շնորհակալ եմ ճակատագրին, որ ինձ հնարավորություն տրվեց աշխատել արտասահմանյան ակումբում: Սա շատ մեծ փորձ էր մարդկանց հետ շփվելու,  մենթալիտետի եւ, իհարկե, ֆուտբոլային, մասնագիտական առումով:
- Կոստանայի «Տոբոլը» հայտարարեց, որ Ձեր հեռանալու պատճառն անբավարար արդյունքներն էին, սակայն ղազախստանյան մամուլը կարծես հակված չէր վստահելու այդ հայտարարությանը: Ո՞րն էր իրականում հեռանալու պատճառը:
- Ես կխոսեմ փաստերով: Մեր առջեւ խնդիր էր դրվել տեղ գրավել առաջին վեցյակում: Թիմը առաջին 6 տուրից հետո ընթանում էր 5-րդ տեղում: Դրանից հետո մենք պարտվեցինք Ղազախստանի առաջնության ֆավորիտներից մեկին՝ «Ակտոբեին», երկրորդ խաղակեսում խաղալով տասը հոգով: Եվ դա դեռ 7-րդ տուրն էր: Ինչ վերաբերում է թիմին, ապա փոխհարաբերությունները ֆուտբոլիստների հետ հիանալի էին՝ մենք կարծես մի ընտանիք լինեինք, խաղային առումով էլ թիմը առաջընթաց էր ապրում: Եվ այդ ամենը՝ ընդամենը մեկ տարում: Իսկ թիմ կառուցելու համար անհրաժեշտ է 3 տարի: Պետք է հաշվի առնել նաեւ թիմի ֆինանսական հնարավորությունները:
- Ղազախստանյան ֆորումներում գրում էին նաեւ, որ «Ակտոբեի» հետ խաղից հետո հանդերձարանում վեճ է տեղի ունեցել Ձեր եւ Կոստանայի նահանգապետի միջեւ: Բոլորին հետաքրքրում է, թե ինչ է եղել իրականում:
- Դա մեր ներթիմային հարցերն են, որ պետք է մնան թիմի ներսում: Ես ուղղակի  կասեմ, որ կյանքում եւ ֆուտբոլում ունեմ իմ սկզբունքները, որոնց փորձում եմ չդավաճանել: Երբեք ոչ մեկին թույլ չեմ տվել խառնվել իմ մարզչական գործերին: Ով եւ ինչպես պետք է խաղա, ինչպեսեւ թիմի մարտավարությունն ու խաղաոճը որոշում են մարզիչները:
- Ղազախստանի առաջատար լրատվամիջոցները գրում են, որ այդ երկրի ֆուտբոլը չի զարգանում առաջին հերթին այն պատճառով, որ  չեն ստեղծվում ժամանակակից ենթակառույցներ, մարզադպրոցներ, ակադեմիաներ: Ձեր վերջին ասուլիսում Դուք եւս շոշափեցիք այդ միտքը՝ նշելով, որ առաջ շարժվելու համար շատ բաներ պետք է փոխել: Մեզ հայտնի է, որ Ղազախստանում հսկայական միջոցներ են ծախսում ֆուտբոլի զարգացման համար, սակայն թե հավաքականը, թե ակումբները միջազգային ասպարեզում հաջողություններ չեն գրանցում: Այնուամենայնիվ, Ձեր կարծիքով, ի՞նչն է պետք փոխել:
- Ֆուտբոլի զարգացման համար կա երեք կարեւոր նախապայման՝ ֆուտբոլային ենթակառուցվածքներ, մանկապատանեկան ֆուտբոլ եւ բարձր որակավորում ունեցող մարզիչներ: Ես կխոսեմ «Տոբոլի» մասին. թիմն ունի շատ լավ երիտասարդ սերունդ ու կարողանում է ֆուտբոլիստներ մատակարարել առաջին թիմին:
Մարզչական առումով էլ Ղազախստանում կա առաջընթաց: Շատ մարզիչներ աշխատում են ժամանակակից մեթոդիկայով: Ակումբները միջազգային ասպարեզում գրանցում են որոշակի արդյունքներ: Բարձրագույն խմբում կան թիմեր, որոնք հետաքրքիր ֆուտբոլ են ցուցադրում: Իսկ ահա ենթակառուցվածքների առումով կան բացթողումներ, խնդիրներ:
Ակումբի ղեկավարները պետք է փոխեն իրենց վերաբերմունքը թիմի եւ ֆուտբոլի նկատմամբ: Ես հասկանում են, որ կա մենթալիտետի խնդիր, բայց արդեն մի առիթով ասել եմ, որ ֆուտբոլում կան հարցեր, որոնք անկախ երկրից, մենթալիտետից ենթադրում են մեկ ճիշտ պատասխան: Ներկայումս ղեկավար-մարզիչ-ֆուտբոլիստ հարաբերություններն արմատապես տարբերվում են նախկինում ընդունված չափանիշներից:
- Ի՞նչ հիշողություններ կմնան Ձեզ մոտ Ղազախստանի, Կոստանայի, ղազախ ժողովրդի եւ թիմի երկրպագուների վերաբերյալ:
- Ղազախները հյուրընկալ ժողովուրդ են, սրտաբաց, հանգիստ: Թիմի երկրպագուներն իրոք ցավում են թիմի համար, աջակցում են նրան եւ ուզում են տեսնել թիմի հաջողությունները:Ես ծանոթացել եմ շատ լավ մարդկանց հետ: Կուզենայի խոսել թիմի մասին: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել թիմի ֆուտբոլիստներին իրենց մարդկային որակների եւ պրոֆեսիոնալիզմի համար՝ թիմի ավագ Նուրբոլ Ժումասկալիեւի գլխավորությամբ: Նուրբոլը մեծ պրոֆեսիոնալ է եւ հանդիսանում է ղազախական ֆուտբոլի լեգենդը: Նա ապագայում կարող է դառնալ լավ մարզիչ ու մեծ օգուտ բերել եւ «Տոբոլին», եւ ամբողջ ղազախական ֆուտբոլին:
- Եթե երբեւիցե կրկին առաջարկ ստանաք Ղազախստանից, կընդունե՞ք այն:
- Որոշակի անհրաժեշտ նախապայմանների դեպքում` միգուցե:
- Արդեն Հայաստանում եք: Ի՞նչ պլաններ ունեք ապագայի վերաբերյալ:
- Այսօրվանից զբաղեցնելու եմ  «Փյունիկ» ակումբի գործադիր տնօրենի պաշտոնը:
- Եղան հրապարակումներ, որ արդեն երկու հրավեր ունեք օտարերկրյա ակումբներից: Կարո՞ղ եք մեկնաբանել այդ լուրը:
- Եղել է երկու առաջարկ գործակալի կողմից, բայց այս պահին ինձ պետք է շատ բաներ վերլուծել: Մնացածը ցույց կտա ժամանակը:

Вардан Минасян: Никогда не позволял кому-либо вмешиваться в мою тренерскую работу
Бывший тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян на днях покинул пост главного тренера костанайского «Тобола» и вернулся в Ереван. О причинах отставки и своих дальнейших планах известный специалист рассказал в эксклюзивном интервью Mediamax Sport.
- Г-н Минасян, в интервью, которое Вы дали нам после ухода с поста главного тренера сборной Армении, Вы говорили, что хотели бы попробовать себя на международной клубной арене. Как Вы считаете, что Вам как специалисту дала работа в Казахстане?
- Я благодарен судьбе за возможность поработать в иностранном клубе. Это был огромный опыт общения с людьми, с другим менталитетом и, конечно же, в футбольном, профессиональном плане.
- Костанайский «Тобол» объявил, что причина Вашего ухода – неудовлетворительные результаты, однако казахстанская пресса, кажется, не склонна доверять этим заявлениям. Какова на самом деле причина отставки?
- Я отвечу фактами. Перед нами была поставлена задача попасть в первую шестерку. Команда после первых 6 туров шла пятой. Потом мы проиграли одному из сильнейших казахских клубов – «Актобе», играя во втором тайме в меньшинстве. И это был всего лишь 7-й тур. Что касается команды, то взаимоотношения с футболистами были замечательными, мы были как семья. В плане игры команда развивалась. И все это всего лишь за год. А для построения команды необходимо три года. Нужно учитывать также финансовые возможности клуба.
- В казахстанских форумах пишут также, что после матча с «Актобе» в раздевалке произошла ссора между Вами и главой Костанайской области. Всем интересно, что произошло на самом деле?
- Это наши внутренние проблемы, которые должны оставаться внутри команды. Скажу только, что у меня есть свои принципы, как в жизни, так и в футболе, и я стараюсь  оставаться им верен. Я никогда не позволял кому-либо вмешиваться в мои тренерские дела. Кто и как должен играть, а также тактику и стиль игры команды определяет тренер.
- Ведущие СМИ Казахстана пишут, что футбол в стране не развивается в первую очередь из-за того, что не создается современная инфраструктура, спортивные школы, академии. На своей последней пресс-конференции Вы также коснулись этого вопроса, отметив, что для развития нужно поменять очень многое. Нам известно, что в Казахстане тратятся огромные средства на развитие футбола, однако как сборная, так и клубы не достигают успеха на международном уровне. Что, тем не менее, нужно поменять?
- Для развития футбола существуют три важных условия: футбольная инфраструктура, детско-юношеский футбол и тренеры высокой квалификации. Возьмем «Тобол»: в команде есть очень хорошее юное поколение, оно поставляет ведущему клубу отличных футболистов. В тренерском плане в Казахстане также заметен прогресс: многие тренеры используют современные методы работы. Клубы уже показывают определенные результаты на международном уровне. В высшей лиге есть команды, которые показывают интересный футбол. А вот в плане инфраструктуры есть некоторые упущения, проблемы.
Руководители клуба должны изменить свое отношение к команде и к футболу. Я понимаю, что есть проблема менталитета, но я уже говорил по другому поводу, что в футболе есть вопросы, которые, независимо от страны и менталитета, предполагают единственно правильный ответ. В настоящее время отношения руководитель-тренер-футболист в корне отличаются от принятых в прошлом.
- Какие воспоминания Вы сохраните о жителях Казахстана, Костаная и о болельщиках команды?
- Казахи – гостеприимный народ, люди там открытые, спокойные. Болельщики действительно болеют за команду, поддерживают ее, хотят видеть ее успехи. Я познакомился с очень хорошими людьми. Хотелось бы сказать о команде. Хочу поблагодарить игроков команды во главе с капитаном команды Нурболом Жумаскалиевым за их человеческие качества и профессионализм. Нурбол – большой профессионал, легенда казахского футбола. В будущем он может стать хорошим тренером и принести большую пользу «Тоболу» и казахскому футболу в целом.
- Если Вы снова получите приглашение из Казахстана, примете его?
- При наличии определенных необходимых условий - возможно.
- Вы уже в Армении. Какие у Вас планы на будущее?
- С сегодняшнего дня я занимаю пост исполнительного директора в клубе «Пюник».
- Были публикации, что Вы уже получили два приглашения из иностранных клубов. Прокомментируйте эти сведения.
- Было два предложения от агента, но на данный момент мне нужно многое проанализировать. Остальное покажет время.