Լուսանկարը` Աշոտ Լեւոնյանի
Ռոբերտ Էմմիյանի 8,86 մ ցատկը, որը նա կատարեց 1987 թվականի մայիսի 22-ին  Ծաղկաձորում Աթլետիկայի համամիութենական մրցումներում՝ սահմանելով Եվրոպայի ռեկորդ, մինչ օրս չի գերազանցվել:
Սա աշխարհում երրորդ արդյունքն է՝ ամերիկացիներ Ռոբերտ (Բոբ) Բիմոնի 8,90 մ (1968թ.) եւ Մայք Փաուելի` 8,95 մ (1991թ.) ցատկերից հետո:
Միգուցե 22-ամյա Էմմիյանին հաջողվեր գերազանցել իր հայտնի անվանակցի ռեկորդը, եթե նա մարզումների ժամանակ չցատկեր 8 մետրից ավելի:
«Այ տղա, ի՞նչխ կենես»,- Լենինականի բարբառով բղավեց Ռոբերտի անփոխարինելի մարզիչ Մկրտիչ Կարապետյանը:
Բանն այն է, որ մարզումների ընթացքում մարզիկը պետք է միայն տաքացնի մկանները՝ ցատկելով կես ուժով:
«Ես շատ էի ուզում գոհացնել հայրենակիցներիս՝ առաջին անգամ Հայրենիքում
ելույթ ունենալով նման կարեւոր մրցաշարում: Հետեւաբար` անմիջապես անցա պայքարի»,- ավելի ուշ ժպտալով կասի Ռոբերտը:
Հանդիսատեսն ու մասնագետները եկել էին Ծաղկաձոր՝ ԽՍՀՄ գլխավոր Օլիմպիական բազայի աթլետիկայի հրապարակ: Ռոբերտ Էմմիյանը հանդես էր գալիս 3-րդ համարով: Մարզադաշտը պահել էր շունչը:
Սրընթաց վազքաթափ, հզոր հրում, եւ մարզիկը, կարծես, սառչում է օդում... Բոլորի համար պարզ է դառնում՝ նրանք բացառիկ ցատկի ականատես դարձան: Ռոբերտը զուսպ ժպտում է ՝ դեռեւս չհասկանալով, որ դարձել է պատմական ցատկի հեղինակ:
Մարզիչ Մկրտիչ Կարապետյանն արտաքուստ հանգիստ է, բայց կարելի է կռահել, թե ինչ գնով է նրան հաջողվում պահպանել զսպվածությունը: Մրցավարներն էլ չեն թաքցնում իրենց հուզմունքը եւ, գիտակցելով պահի ողջ պատասխանատվությունը, առանձնահատուկ ճշգրտությամբ մի քանի անգամ չափումներ են կատարում:
Ժամանակը սողում է շատ դանդաղ, եւ մրցավարը վերջապես հայտարարում է ցնցող արդյունքի մասին՝ 8 մ 86 սմ:
Ռոբերտն արժանանում է երկրպագուների ծափերին, բայց վերադառնում է սեկտոր՝ մրցումները դեռ չեն ավարտվել, առջեւում եւս հինգ փորձ կա:
Երկրորդ փորձը չեն հաշվում՝ խախտում կա, երրորդը եւ վեցերորդը կրկին հաջող են՝ 8 մ 61 սմ եւ 8 մ 53 սմ:
Ռոբերտ Էմմիյանը Ռոբերտ Էմմիյանը
Ելույթից անմիջապես հետո Ռոբերտը եւ ես նստեցինք նստարանին: Ինձանից եւ Հայկական հեռուստատեսության մարզական մեկնաբան Համլետ Ղուշչյանից բացի Ծաղկաձորում այլ լրագրողներ չկային:
Շնորհավորանքներիս Էմմիյանը պատասխանեց.
«Շնորհակալություն: Առաջին անգամն էր, որ ինձ հաջողվեց այդքան հաջող հանդես գալ Հայաստանում՝ հայրենակիցներիս առջեւ: Ուրախ եմ եւ՛ ինձ, եւ՛ նրանց համար՝ չէ՞ որ նրանք իմ հաջողության ականատեսը դարձան:
Եթե մրցաշարն անցկացվեր իմ հարազատ Լենինականում, Բիմոնի ռեկորդը հաստատ չէր դիմանա, - կատակեց Ռոբերտը: - Բայց եթե անկեղծ, այսօր այդպիսի նպատակ չէի դրել՝ կարծում եմ, որ ինձ համար դեռ վաղ է մտածել նրան գերազանցելու մասին, բայց փորձել անպայման պետք է»:
Ռոբերտ Էմմիյանը՝ Բարի կամքի խաղերում Ռոբերտ Էմմիյանը՝ Բարի կամքի խաղերում
Լուսանկարը` ՏԱՍՍ
«Ես գիտեի, որ Ռոբերտը հեռու է ցատկելու,- ասաց մարզիչ Մկրտիչ Կարապետյանը, - եւ հույս ունեի, որ նա կթարմացնի Բարի կամքի խաղերում գրանցած Եվրոպայի իր իսկ ռեկորդը (8 մ 61 սմ):
Մրցելույթից առաջ ամեն կերպ փորձում էի հանգստացնել ու զսպել նրա եռանդը, որ ժամանակից շուտ «չհանգչի»: Կարծում եմ, որ Բիմոնի ռեկորդը հազիվ թե դիմանար, եթե Էմմիյանն իր առաջին մարզումների եռանդը պահեր մեկնարկի համար»:
Արդեն Երեւանից զանգահարեցի Մոսկվա եւ խնդրեցի ԽՍՀՄ աթլետիկայի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզչին, Եվրոպայի 8-ակի ռեկորդակիր, 1960 եւ 1964 թվականների Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, ԽՍՀՄ սպորտի վաստակավոր վարպետ եւ վաստակավոր մարզիչ Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանին հայտնել իր կարծիքը:
Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը եւ Ռոբերտ Էմմիյանը Արցախում 2018 թվականին Իգոր Տեր-Հովհաննիսյանը եւ Ռոբերտ Էմմիյանը Արցախում 2018 թվականին
Լուսանկարը` Արցախպրես
«Էմմիյանի ցատկն ինձ վրա մեծ տպավորություն թողեց: Անկեղծ ասած, ցնցված եմ ու ապշած: Կարծում եմ, այս արդյունքը սպորտային աշխարհում ամենաակնառու իրադարձությունն է վերջին տասը տարվա ընթացքում: Ես հպարտ եմ իմ հայրենակցով, ուրախ, որ դա հաջողվեց հենց նրան»,-ասաց նա:

Прыжок армейца из Ленинакана Роберта Эммияна на 8 метров 86 сантиметров, который он совершил 22 мая 1987 года на всесоюзных легкоатлетических соревнованиях в Цахкадзоре, установив рекорд Европы, не превзойдён до сих пор.
Это третий результат в мире после прыжков американских атлетов Роберта (Боба) Бимона на 8м 90см (1968 год) и Майка Пауэлла - 8м 95 см (1991 год).
Возможно, 22-летнему Эммияну удалось бы сокрушить рекорд своего знаменитого тёзки, если бы во время разминочных попыток он не прыгал далеко за 8 метров.
- Парень, ты что делаешь? – на ленинаканском диалекте прикрикнул на него его бессменный тренер Мкртыч Карапетян.
Дело в том, что во время разминочных прыжков атлет должен только разогревать мышцы, прыгая вполсилы. «Мне очень хотелось порадовать своих соотечественников, впервые выступая на столь ответственных соревнованиях у себя на родине. Поэтому я сразу же кинулся в бой», - с улыбкой скажет потом Роберт.
Зрители и специалисты, пришедшие на легкоатлетический манеж Главной Олимпийской базы СССР в Цахкадзоре, в предчувствии того, что именно здесь развернутся главные события, столпились у прыжкового сектора. Роберт Эммиян выступал третьим номером. Стадион притих.
Стремительный разбег, мощное отталкивание, и атлет словно зависает в воздухе… Всем становится ясно, что они стали свидетелями уникального прыжка. Роберт сдержанно улыбается, ещё не осознав, что стал автором исторического прыжка.
Тренер Мкртыч Карапетян внешне спокоен, но можно догадаться, чего стоит ему сохранять невозмутимость. Судьи же не скрывают своего волнения и, сознавая всю ответственность момента, с особой тщательностью несколько раз производят измерения. Время ползёт очень медленно, и, наконец, судья-информатор объявляет ошеломляющий результат: 8м 86см!
Болельщики устраивают овации Роберту, но он направляется в сектор – соревнования ещё не завершились, впереди ещё пять попыток.
Вторая попытка не засчитывается – заступ; третья и шестая вновь удачные – 8м61см и 8м53см.
Роберт Эммиян Роберт Эммиян
Фото: Ашот Левонян
- С такими результатами можно смело претендовать на самые высокие мировые награды, - сказал тогда вашему корреспонденту старший тренер Госкомспорта СССР по прыжковым дисциплинам Р.Зотько. – Много лет назад на проводимых в Артеке детских соревнованиях «Старты надежд» Карапетян, показав на юного Эммияна, сказал, что перед нами будущий чемпион. Откровенно говоря, взглянув на щуплого подростка, ничем не выделяющегося среди сверстников, никто не воспринял всерьёз слова тренера. Но с тех пор он от старта к старту приводит в изумление скептиков. Видимо, в этом парне сидит что-то сверхсильное.
Сразу после соревнований мы с Робертом присели на скамейку. Благо, кроме меня и спортивного комментатора Армянского телевидения Гамлета Гущяна, других журналистов в Цахкадзоре не было.
На мои поздравления с установлением рекорда Европы Эммиян ответил:
- Спасибо! Мне впервые удалось столь удачно выступить в Армении перед своими соотечественниками. Рад и за себя, и за них – ведь они стали свидетелями моего успеха. Микроклимат вокруг турнира был столь благоприятным, что я не мог выступить иначе.
- Если бы соревнования проходили в моём родном Ленинакане, рекорд Бимона не устоял бы, - пошутил Роберт. – А если серьёзно, то сегодня я и не ставил такой цели, поскольку считаю, что посягать на него для меня ещё рано, но пытаться надо обязательно.
Роберт Эммиян на Играх Доброй воли Роберт Эммиян на Играх Доброй воли
Фото: ТАСС
- Я знал, что Роберт прыгнет далеко, - говорит тренер Мкртыч Карапетян, - и рассчитывал на обновление его же рекорда Европы, установленного на Играх доброй воли (8м61см).
Перед соревнованием я пытался всячески успокоить его, поубавить его пыл, чтобы он не «перегорел». Думаю, рекорд Бимона вряд ли устоял бы, если свою первую разминочную попытку Эммиян приберёг для старта.
Уже из Еревана я позвонил в Москву и попросил поделиться своим мнением главного тренера сборной СССР по лёгкой атлетике, 8-кратного рекордсмена Европы, бронзового призёра двух Олимпиад - 1960 и 1964 годов, заслуженного мастера спорта СССР, заслуженного тренера СССР Игоря Арамовича Тер-Ованесяна:
Игорь Тер-Ованесян и Роберт Эммиян в Арцахе в 2018 году  Игорь Тер-Ованесян и Роберт Эммиян в Арцахе в 2018 году
Фото: Арцахпресс
- Прыжок Эммияна произвёл на меня сильное впечатление. Откровенно говоря, я потрясён и ошеломлён. Считаю, что этот результат является самым выдающимся событием в спортивном мире за последние десять лет. Я горжусь своим соотечественником, рад, что это удалось именно ему.