Ալեքսանյան. Պետական աջակցությունը մարզիկների համար կարեւոր է
Օրեր առաջ Եվրոպայի 5-ակի չեմպիոն հռչակված Աշխարհի ու Օլիմպիական ոսկե խաղերի մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը լրագրողների հետ ամփոփեց իր հաջողություններն ու խոսեց 2020-ի ծրագրերից:
Իմ հիմնական ու գլխավոր նպատակն ամռանը կայանալիք Օլիմպիական խաղերում հաղթելն է: Կձգտեմ ու ինձնից ինչ կախված է կանեմ, որ այս տարի դառնամ Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոն: Թե ինչպես կստացվի, ժամանակը ցույց կտա:
Միշտ նշել եմ, որ ինձ մոտիվացնում է մեր ժողովուրդը: Այն, որ մարդիկ դրսում մոտենում ու շնորհավորում են, ջերմ խոսեր ասում, ինձ շատ է օգնում: Օլիմպիական 2-րդ ոսկուն հասնելու ճանապարհին էլ դա ինձ համար շարժիչ ուժ կլինի:
Մարզիկների համար պետության կողմից ուշադրությունը շատ կարեւոր է ու ավելի պարտավորեցնող: Ոգեւորվում ենք, երբ երկիրն ուշադրություն է դարձնում մեր նվաճումներին:
Իմ կարծիքով՝ հաջողությունների հասնելու համար պետք է քրտնաջան աշխատել, նպատակ դնել ու իրագործել այն: Դրա շնորհիվ էլ սպորտում կկարողանանք արդյունքներ գրանցել:
Չեմ ափսոսում, որ Եվրոպայի առաջնությունում նվաճած 5-րդ ոսկե մեդալս նվիրեցի Կարեն Գիլոյանին: Խոստացել էի նրան, իսկ երբ ես որեւէ բան եմ ասում, անպայման կատարում եմ: Կարեւորն այն է, որ այդ ոսկին Հայաստանում է, էական չէ Գիլոյանի, թե՝ ինձ մոտ:

Artur Aleksanyan: Government support is important for athletes
World and Olympic champion Artur Aleksanyan, who won his 5th European titlea few days ago, has talked to the press about his achievements and the plans for 2020.
My main goal is to win in Tokyo Olympics. I will do everything I can to get another Olympic gold. Time will tell if I can do it.
I always said my people were my motivation. Yes, when Armenians approach me abroad and thank me, it helps me so much. It will be my engine on the way to the second gold medal in the Olympic Games.
Government support is very important for athletes, it highlights our responsibility. We are encouraged when our country notices our achievements.
I believe it takes hard work to achieve success. You have to set a goal and realize it. This approach will make successful in sport too.
I don’t regret gifting my 5th gold medal from the European Championship to Karen Giloyan (prominent Armenian pundit – Mediamax Sport). I promised him and I always keep my word. What matters is that the medal is in Armenia, whether it is kept at Karen’s or my place.