Ալեքսանյան. Պետական աջակցությունը մարզիկների համար կարեւոր է
Օրեր առաջ Եվրոպայի 5-ակի չեմպիոն հռչակված Աշխարհի ու Օլիմպիական ոսկե խաղերի մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանը լրագրողների հետ ամփոփեց իր հաջողություններն ու խոսեց 2020-ի ծրագրերից:
Իմ հիմնական ու գլխավոր նպատակն ամռանը կայանալիք Օլիմպիական խաղերում հաղթելն է: Կձգտեմ ու ինձնից ինչ կախված է կանեմ, որ այս տարի դառնամ Օլիմպիական կրկնակի չեմպիոն: Թե ինչպես կստացվի, ժամանակը ցույց կտա:
Միշտ նշել եմ, որ ինձ մոտիվացնում է մեր ժողովուրդը: Այն, որ մարդիկ դրսում մոտենում ու շնորհավորում են, ջերմ խոսեր ասում, ինձ շատ է օգնում: Օլիմպիական 2-րդ ոսկուն հասնելու ճանապարհին էլ դա ինձ համար շարժիչ ուժ կլինի:
Մարզիկների համար պետության կողմից ուշադրությունը շատ կարեւոր է ու ավելի պարտավորեցնող: Ոգեւորվում ենք, երբ երկիրն ուշադրություն է դարձնում մեր նվաճումներին:
Իմ կարծիքով՝ հաջողությունների հասնելու համար պետք է քրտնաջան աշխատել, նպատակ դնել ու իրագործել այն: Դրա շնորհիվ էլ սպորտում կկարողանանք արդյունքներ գրանցել:
Չեմ ափսոսում, որ Եվրոպայի առաջնությունում նվաճած 5-րդ ոսկե մեդալս նվիրեցի Կարեն Գիլոյանին: Խոստացել էի նրան, իսկ երբ ես որեւէ բան եմ ասում, անպայման կատարում եմ: Կարեւորն այն է, որ այդ ոսկին Հայաստանում է, էական չէ Գիլոյանի, թե՝ ինձ մոտ:

Алексанян: Господдержка важна для спортсменов
Сегодня лучшие спортсмены Армении были приглашены в Резиденцию президента и получили денежные вознаграждения.
Ставший несколько дней назад 5-кратным чемпионом Европы, золотой призер ЧМ и Олимпийских игр Артур Алексанян в беседе с журналистами обобщил свои успехи и рассказал о планах на 2020 год.
Моя основная и главная цель – победить на предстоящих летом Олимпийских играх. Буду стремиться и сделаю все, что от меня зависит, чтобы стать в этом году двукратным Олимпийским чемпионом. А что из этого получится, покажет время.
Всегда отмечал, что меня мотивирует наш народ. То, что люди подходят и поздравляют на улице, говорят теплые слова – мне это очень помогает. На пути ко второму Олимпийскому золоту это также станет для меня движущей силой.
Для спортсменов внимание со стороны государства очень важно, и оно очень обязывает. Нас воодушевляет, что страна не обделяет вниманием наши достижения.
По моему мнению, для достижения успехов нужно усердно работать, поставить перед собой цель и реализовать ее. Благодаря этому можно добиться успехов в спорте.
Не жалею, что подарил мою 5 медаль ЧЕ Карену Гилояну. Я обещал ему, а я всегда выполняю свои обещания. Важно то, что это золото в Армении. Неважно у меня, или у Гилояна.