12 տարի անց հաջողության կրկնություն. Հունահռոմեականների ԵԱ-ն
Օրեր առաջ Հռոմում ավարտված Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի հունահռոմեական ոճի հավաքականը նվաճել էր 2-ական ոսկե ու բրոնզե մեդալներ:
Չեմպիոններ են դարձել Գեւորգ Ղարիբյանն ու Արթուր Ալեքսանյանը, իսկ Կարեն Ասլանյանն ու Կարապետ Չալյանը բրոնզե մեդալներ են նվաճել: Հավաքականի մարզչական շտաբն այսօր ամփոփել է մրցաշարը:
Էդուարդ Սահակյան
Չորս մեդալ ունեցանք, թեեւ բացթողումներ եղան մյուս քաշային կարգերում: Բրոնզե մեդալակիրներն էլ կարող էին եզրափակչում հայտնվել: Պայքարը թեժ էր Եվրոպայի առաջնությունում, դժգոհ չենք ընդհանուր առմամբ արդյունքներից, ԵԱ-ն բավարար ենք գնահատում: Առաջիկայում վարկանշային մրցումներ ունենք, կպատրաստվենք դրանց:
Գեւորգ Ալեքսանյան
Ընդհանուր արդյունքները լավ են, բայց տարբեր քաշային կարգերում բացթողումներ էլ եղան:
Գեւորգ Ղարիբյանն ապացուցեց, որ բարձրակարգ մարզիկ է, դժվար գոտեմարտեր ունեցավ, բայց մեր հույսերն արդարացրեց: Կարեն Ասլանյանն արդեն երկու անգամ բրոնզե մեդալակիր էր դարձել, այս անգամ էլ մրցավարական սխալի արդյունքում նա եզրափակիչ չմտավ: Այդ գոտեմարտի երեք մրցավարներն այդ սխալի պատճառով հեռացվեցին, բայց դա մեզ չսփոփեց:
Կարապետ Չալյանը ծանր գոտեմարտերով հասավ մինչեւ կիսաեզրափակիչ, լավ պայքար ծավալեց, 4-րդ գոտեմարտում իր հնարավորություններից ցածր հանդես եկավ ու 3-րդ էր: Դեռ ավելացնելու շատ տեղ ունի: Արթուր Ալեքսանյանը նորից ապացուցեց, որ վնասվածքից ապաքինվել է, փորձելու ենք մինչեւ Օլիմպիական խաղերն ավելացնել: Ոչ մի շանս չտվեց իր մրցակիցներին, նրանք համակերպվել են, որ պարտվելու են ու սկսում են գոտեմարտի մեկնարկում հարվածել նրան, լավ է, որ Արթուրը հունից դուրս չեկավ: Հիմա նրա մոտ ատամների շարժ ու բորբոքում է, քանի որ 3 մրցակիցներն էլ խփել են: Դեռ բուժում ենք:
Սամվել Գեւորգյան
Ուրախալի է, որ նոր չեմպիոն ունեցանք, Ղարիբյանը երիտասարդների չեմպիոն է եղել ու այս անգամ փայլեց նաեւ մեծահասակների պայքարում: 12 տարի առաջ էր եղել, որ այսքան մեդալներ էինք նվաճել, ուրախ եմ, որ կրկնեցինք այդ հաջողությունը:

Повторить успех 12 лет спустя: ЧЕ греко-римских борцов
Несколько дней назад на завершившемся в Риме чемпионате Европы сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала 2 золотые и 2 бронзовые медали.
Чемпионами стали Геворг Гарибян и Артур Алексанян, а Карен Асланян и Карапет Чалян удостоились бронзовых медалей. Тренерский штаб сборной сегодня подвел итоги турнира.
Эдуард Саакян
Мы завоевали четыре медали, хотя были и недочеты в других весовых категориях. Бронзовые медалисты также могли оказаться в финале. Борьба на чемпионате Европы была напряженной, и, в целом, мы довольны результатами, оцениваем ЧЕ удовлетворительно. В дальнейшем у нас намечаются квалификационные соревнования. Будем к ним готовиться.
Геворг Алексанян
Общие результаты хороши, но были и пробелы в разных весовых категориях.
Геворг Гарибян доказал, что является высококлассным спортсменом, он провел сложные поединки и оправдал наши надежды. Карен Асланян уже дважды становится бронзовым медалистом, в этот раз он не прошел в финал из-за судейской ошибки. За эту ошибку были удалены трое судей этого поединка, но нас это не утешило.
Карапетян Чалян провел тяжелые поединки и дошел до полуфинала, развернул хорошую борьбу, но на 4-м поединке выступил ниже своих возможностей и занял 3-е место. Ему еще есть над чем работать. Артур Алексанян вновь доказал, что восстановился после травмы, попробуем поднажать до Олимпийских игр. Он не оставил сопернику шансов, они смирились с поражением и в начале поединков стали наносить ему удары.  Хорошо, что Артур не вышел из себя. Сейчас у него смещение зубов и воспаление, так как трое соперников нанесли удары. Пока лечим.
Самвел Геворгян
Радует, что у нас есть новый чемпион. Гарибян был чемпионом среди молодежи и на этот раз прекрасно выступил также во взрослой борьбе. Мы выигрывали столько медалей 12 лет назад, и я рад, что мы повторили этот успех.