Կուրղինյան. ԵԱ-ում վատ ելույթները կսթափեցնեն ըմբիշներին ու դաս կլինեն
9 ազատ ոճայիններով Կասպիյսկում կայացած Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցած Հայաստանի հավաքականը վերադարձել է առանց մեդալի:
Ընտրանու գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է ձախողման  հիմնական պատճառներին ու ազատ ոճում առկա խնդիրներին:
Չստացված ԵԱ-ն
Ակնկալիքներ մեր թիմից, բնականաբար, կային: Հավաքականում մենք ընդգծված առաջատար չունենք, չկան նաեւ Եվրոպայի ու Աշխարհի առաջնությունների հաղթողներ: Եթե վիճակահանությունը մեզ համար լավ դասավորվեր, հնարավոր է, կարողանայինք մեդալներ նվաճել: Սպորտային բախտը մեր կողմը չէր:  Իհարկե, թերություններ էլ ունենք, հետագայում դրանք պետք է շտկենք:
Ըմբշամարտային երկրները
Եվրոպայի առաջնությունում մեդալների համար հիմնականում պայքարում էին Վրաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ընտրանիները, որոնք շատ լուրջ ներդրումներ են կատարում ըմբշամարտում, մեծ քանակությամբ մրցաշարերի մասնակցում, արտերկրում հավաքներ կազմակերպում, լավ վերականգնիչներ օգտագործում: Իսկ մենք լավագույն դեպքում մեկ հավաք ենք ունենում:
Համեմատությունը հունահռոմեականների հետ
Ազատ ու հունահռոմեական ըմբշամարտը տարբեր մրցաձեւեր են, տարբեր մոտեցում են պահանջում ու ֆիզիկական հատկություններ: Այդ պատճառով էլ համարում եմ, որ իրար հետ համեմատելը տեղին չէ: Հունահռոմեական ընտրանու հաջողությունները գովելի են, նրանց պրոֆեսիոնալիզմը տեսանելի է:
Երիտասարդների պոտենցիալն ու խնդիրները
Պետք է ամբողջ աշխատանքը կենտրոնացնել երիտասարդների վրա: Նրանք պետք է կանոնավոր մրցումների մասնակցեն, փորձ ձեռք բերեն, մեզնից՝ հավաքականի ու անհատական մարզիչներից էլ շատ բան է կախված:
Անհաջողությունների պատճառները մեծ են ու ընդգրկուն, մարզադպրոցներում մասնագետների սոցիալական վիճակն է անհրաժեշտ բարելավել, լուծել բանակի խնդիրը, քանի որ շատ հաճախ ծառայությունից վերադառնալուց հետո մարզիկները չեն շարունակում ելույթները: Այդ ամենի հանրագումարն էլ բերում է այս իրավիճակին: Առանձին դիտարկելը սխալ է, սպորտում ամեն ինչ փոխկապակցված է:
Նոր մրցումներ
Մայիսի 24-ից հավաք կսկսենք անցկացնել Օլիմպավանում ու կպատրաստվենք Մ-23 տ. Եվրոպայի առաջնությանը: Այն կայանալու է հունիսի 4-10-ը Ստամբուլում: Ապա մարզումները կշարունակենք Ծաղկաձորում:
Կարծում եմ, որ Եվրոպայի առաջնությունում ելույթները ավելի կսթափեցնեն ըմբիշներին, նրանք տեսել են իրենց բացերը, դասեր կքաղեն, իրենց էլ այդ մասին ասել եմ:

Кургинян: Неудачное выступление на ЧЕ отрезвит и послужит уроком для борцов
Сборная Армении по вольной борьбе, представленная на чемпионате Европы 9 вольными борцами, вернулась с турнира без медалей.
Главный тренер сборной Абетнак Кургинян в беседе с корреспондентом Mediamax Sport затронул основные причины провала выступлений и проблемы, имеющиеся в этом стиле борьбы.
Провальный ЧЕ
Ожидания от нашей сборной, естественно, были. У нас не было лидера в составе сборной, не было также победителей чемпионатов Европы и мира. Если бы жеребьевка сложилась для нас успешно, возможно, мы бы сумели завоевать медали. Спортивная удача была не на нашей стороне. Конечно, были и провалы, в дальнейшем мы должны устранить их.
«Борцовские» страны
На чемпионате Европы в основном за медали боролись сборные Грузии, России, Азербайджана и Турции, которые внесли серьезный вклад в борьбу, принимают участие в большом количестве турниров, организуют сборы за границей, употребляют хорошие препараты-реабилитаторы. А мы проводим в лучшем случае один сбор.
Сравнение с греко-римскими борцами
Вольная и греко-римская борьба – это разные виды спорта, требующие разных подходов и физических качеств. Поэтому, на мой взгляд, их сравнение неуместно. Успехи греко-римской борьбы похвальны, их профессионализм очевиден.
Потенциал и проблемы молодежи
Необходимо сконцентрировать внимание на молодежь. Они должны участвовать в регулярных тренировках, приобрести опыт, от нас – тренеров сборной и индивидуальных тренеров – многое зависит.
Неудача обусловлена рядом комплексных причин. Необходимо улучшить социальное положение специалистов в спортшколах, решить вопрос армии, поскольку очень часто, вернувшись из армии, спортсмены не продолжают выступления. Все это в совокупности приводит к этой ситуации. В спорте все взаимосвязано.
Новые тренировки
С 24 мая мы начнем сборы в Олимпаване и будем готовиться к чемпионату Европы до 23 лет, который состоится 4-10 июня в Стамбуле. Затем продолжим тренировки в Цахкадзоре.
На мой взгляд, выступления на чемпионате Европы отрезвят борцов, они увидят свои провалы, извлекут уроки. Я уже говорил им об этом.