Ազատ ոճի ըմբիշները պատրաստվում եմ Կիեւի մրցաշարին
Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականն Օլիմպավանում հավաք է անցկացնում ու պատրաստվում փետրվարին 23-25-ը Կիեւում կայանալիք միջազգային մրցաշարին:
Այնտեղ ելույթ են ունենալու Միհրան Ջաբուրյանը, Գարիկ Բարսեղյանը (57 կգ), Վալոդյա Ֆրանգուլյանը (65 կգ), Վալտեր Մարգարյանը, Նարեկ Սիրունյանը (70 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (74 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (79 կգ), Մարզպես Գալստյանը (86 կգ) եւ Շամիր Աթյանը (92 կգ):
Թիմի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանը Mediamax Sport-ին ասել է, որ սա իրենց 2-րդ հավաքն է, առաջինն անցկացրել են Ծաղկաձորում ու հիմնականում աշխատել ֆիզիկական պատրաստվածության վրա:
«Տղաների մարզավիճակը նորմալ եմ գնահատում, կարեւորը վնասվածքներ չունենք, աստիճանաբար ավելի լավ տեսք կունենանք: Մեզ հետ մարզվում են նաեւ երիտասարդ ըմբիշները, որոնք Հայաստանի առաջնությունում լավ դրսեւորեցին իրենց ու մրցանակային տեղեր գրավեցին: Մարտի 1-3-ը նրանք կմասնակցեն Հարոյանի հուշամրցաշարին, որն ընտրական է լինելու Մ-23 տ. Եվրոպայի առաջնության համար»,- ավելացրել է Կուրղինյանը:
Առաջին հավաքի պես այս անգամ էլ թիմի հետ չեն Գեորգի Կետոեւն ու Լեւան Բերիանիձեն, նրանք առանձին են մարզվում ու հավաքականին կմիանան Եվրոպայի առաջնությունից առաջ:

Freestylers prepare for Kiev tournament
Armenia’s freestyle wrestling team is holding a training camp in Olimpavan to get ready for the XXII Outstanding Ukrainian Wrestlers and Coaches Memorial on February 23-25, Kiev.
The Armenian athletes to perform at the international tournament are Mihran Jaburyan, Garik Barseghyan (57 kg), Volodya Frangulyan (65 kg), Valter Margaryan, Narek Sirunyan (70 kg), Grigor Grigoryan (74 kg), Varuzhan Kajoyan (79 kg), Marzpes Galstyan (86 kg) and Shamir Atyan (92 kg).
Head coach of the team Habetnak Kurghinyan told Mediamax Sport that it had been their 2nd camp, and the first one was held in Tsaghkadzor and was mainly focused on physical readiness of the athletes.
“I estimate the physical readiness of our athletes as normal. Most importantly, they don’t have injuries at the moment, and gradually they will be in a better shape. Cadets, who performed well during the Armenian Championship and won places, are also training with us. They will participate in Haroyan Memorial on March 1-3, which will be a qualifying competition for U23 group for participation in the European Championship,” Kurghinyan added.
Georgi Ketoev and Levan Berianidze won’t be included in the second training camp as well, because they are now training on their own and will join the team before the European Championship.