Լիլիթ Հարությունյանը
Նրանցից է Լիլիթ Հարությունյանը, որը, չնայած տարբեր դժվարություններին, տքնաջան մարզվում է ու աստճանաբար մոտենում իր ամենամեծ երազանքի կատարմանը՝ Օլիմպիական խաղերում ելույթ ունենալուն:
- Լիլիթ, արի մեր զրույցը սկսենք հենց ուղեգրից: Ինչպե՞ս հաջողվեց քեզ ապահովել տեղդ Հայաստանի Օլիմպիական թիմում:
-Արտաշատում կայացած վարկանշային մրցաշարի առաջին օրը ելույթ ունեցա, սակայն ուժերս պահել էի արգելավազքի համար, որտեղ ինձ ավելի լավ եմ զգում: Արգելավազքը դժվար ձեւ է, ամեն արգելքն անցնելը մեծ ջանքեր է պահանջում, բայց կարողացա հաղթահարել ու նվաճել Ռիո մեկնելու իրավունք: Եթե անկեղծ լինեմ, ապա սպասում էի այս հաջողությանը, քանի որ երկար ու դժվարին պարապմունքներ եմ ունեցել:
- Աթլետիկայում արգելավազքն, իսկապես, հեշտ ձեւերից չէ: Որո՞նք են այն նրբությունները, որոնց պետք է տիրապետի մարզիկը:
- Աթլետը պետք է ֆիզիկապես ուժեղ լինի, ոտքերը պինդ, մեջքը միշտ ճիշտ պահի: 400 մետրում ես հաղթահարում եմ 10 արգելք, մի փոքր բան սխալ անեմ, չեմ կարող շարունակել: Հիմա մարզիչներիս օգնությամբ պարապում եմ, որպեսզի լավ մասնակցեմ խաղերին, իսկ Ռիոյում իմ գլխավոր նպատակն արդյունքս բարելավելն է:
- Ինչի՞ շնորհիվ Հայաստանի աթլետիկայի թիմը հինգ ուղեգիր ապահովեց:
- Առաջինն ուղեգիր նվաճեց Ամալիյան: Ես երանի էի տալիս ու անում ամեն ինչ, որպեսզի կարողանամ միանալ նրան: Այդ ոգեւորությունը բոլորիս էլ պատել էր ու շղթայական ստացվեց: Ռիոյում անչափ ուժեղ մարզիկներ են լինելու, պետք է փորձենք մեր ողջ ուժերը ներդնել ու լավագույն արդյունքները ցույց տալ:
Լիլիթ Հարությունյանը Լիլիթ Հարությունյանը
- Աթլետիկա մարզաձեւում առկա խնդիրները բազմազան են: Գաղտնիք չէ, որ մեր երկիրն այս ձեւում բազմաթիվ բացթողումներ ունի: Դու ինչպե՞ս ես հաղթահարում դրանք:
- Հայաստանում ամենամեծ խնդիրը վազքուղիների վատ վիճակն է: Մենք նախ փոսերն ենք հաղթահարում, հետո շարունակում վազել, ինչը շատ է խանգարում: Եթե գոնե այդ խնդիրը լուծվի, մենք էլ կփորձենք մրցանակային տեղերի համար պայքարել: Ես ուրախանում եմ, որ արտերկրում մրցում է լինում՝ լավ վազքուղիների վրա եմ աշխատում, հանդիպում եմ ուժեղ մրցակիցների, սա միայն լավ ազդեցություն է ունենում ինձ վրա:
- Լիլիթ, քո ընտանիքը մարզական է. հայրդ ըմբիշ է, մայրիկդ զբաղվել է սեղանի թենիսով, բասկետբոլով, եղբայրդ պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ է, իսկ քույրդ՝ Քրիստինեն, նույնպես աթլետ է ու մասնակցել է Լոնդոնի Օլիմպիադային:  Դու ինչպե՞ս ես ընտրել աթլետիկան:
- Այո, մեր ընտանիքը խիստ մարզական է, սպորտը բոլորիս ժառանգական է անցել: Դպրոցում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչն ասաց, որ մարզվեմ, սակայն ես չէի ուզում վազել ու գլուխ էի պահում: Մի անգամ գնացի ստադիոն ու տեսա, թե ինչպես են մարզվում, այդ օրվանից իմ մեջ շատ բան փոխվեց: Հայրս դեմ էր, որ զբաղվենք աթլետիկայով, բայց հետո տեսավ մեր հաջողություններն ու համակերպվեց:
- Ամուսնանալուց ու երեխա ունենալուց հետո հե՞շտ էր մեծ սպորտ վերադառնալը:
- Ամուսինս ու սկեսուրս նույնպես աթլետ են եղել, իսկ հիմա նաեւ իմ մարզիչներն են: Եթե անկեղծ լինեմ, ապա ամուսնանալուց հետո ես ավելի լուրջ սկսեցի պարապել: Իսկ երեխայիս ծնվելուց հետո ամուսնուս ու սկեսուրիս շնորհիվ կարողացա կրկին վերադառնալ աթլետիկա, մենք միասին հաղթահարեցինք բոլոր դժվարությունները: Իմ հաջողություններում մեծ ներդրում ունի նաեւ Վանաձորի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ադիկ Արդարյանը, առանց որի ես չէի կարող շատ բանի հասնել:
- Ի՞նչ դեր ունի քո մարզումային կյանքում աղջիկդ:
- Վիկտորիան միշտ գալիս է իմ մարզումներին ու մեկնարկից առաջ ասում «պատրաստ», ու ես պոկվում եմ: Մեկ-մեկ էլ բարկանում է, թե մամ, լավ չես պարապում:  Միշտ ասում եմ, որ ինքն է ինձ հաղթելու, ու այդ ժամանակ ես կթողնեմ սպորտը:
- Ի՞նչն է քեզ դուր գալիս սպորտում:
- Մրցակցությունը: Սիրում եմ պայքարել, իսկ որտեղ կա պայքար, կա նաեւ արդյունք: Չեմ սիրում խուսափել հակառակորդներից, միշտ ձգտում եմ մեկնարկի դուրս գալ ուժեղների հետ, որպեսզի նաեւ սովորեմ նրանցից:
- Կա՞ հայտնի աթլետ, որին կցանկանայիր հանդիպել:
- Մեծ հաճույքով եմ հետեւում տղամարդկանց 100 մ վազքին ու կցանկանամ տեսնել Ուսեյն Բոլտին:
- Ամենատպավորիչ ու հիշվող սպորտային իրադարձությունը քեզ համար:
- Այս ձմռանը կայացած Բալկանյան երկրների առաջնությունը, որտեղ ես լրացրի սպորտի վարպետի կոչումը: Բացի այդ, հաղթեցի թուրք մարզիկին, սա ինձ շատ էր ոգեւորել:

Armenia’s Athletics Team will send five participants to Rio 2016.
Lilit Harutiunyan is one of them, who, despite various difficulties, trains hard and is gradually approaching the fulfillment of her biggest dream, to have performed at the Olympics.
- Lilit, let’s start our conversation by your Olympic quota place. How did you manage to get it?
-Hurdles is a difficult type, takes a lot of effort but I managed to win and get the Rio Olympic quota place. If I am completely honest, I was expecting this as I spent long and difficult time training.
- Hurdling is not the easiest type in athletics indeed. Which are the nuances that the athlete should know?
- The athlete must be physically fit, must keep the spine in correct position every time. I pass 10 hurdles in 400 meters and if I do anything wrong, I can’t continue. I’m training with my coach to run better in the Olympics and my main goal is to improve my own result.
-How could Armenian athletics team get 5 places?
-Amalia was the first to secure the quota place. I was doing all I could to join her. There will be a lot of strong athletes in Rio that’s why we need to give everything we can to have good results.
Lilit Harutyunyan Lilit Harutyunyan
-Lilit, you have an athletic family. Your father is a wrestler and your mother did table tennis, basketball, brother is a professional boxer and your sister Christine is also an athlete and took part in London Olympics. How did you become an athlete?
-Yes, my family is extremely athletic. Sport was our heritage. My school physics education teacher told me to train but I had no wish to run. I went to the stadium once and saw how people are training and something just changed inside me. My father was against us pursuing athletics as a career but seeing our success, he made his peace with it.
-Was it easy to return to sport after getting married and having a child?
-My husband and mother in law used to be athletes as well and now they are coaches. Honestly, I started training more after getting married. And after giving birth I could easily come back to sport with the help of my husband and mother in law and could overcome the obstacles together with them. The Head of Athletics Federation in Vanadzor Adik Ardaryan also has a huge contribution in my success.
-What’s the role of your daughter in your training life?
- Victoria always attends my trainings and gives me instructions when to start. She sometimes even gets angry when I don’t train as well. I always say that one day she will run better than me, and I will leave sport.
-What is it that you like about sport?
-Competitiveness. I like to compete and I think where there is struggle there is also a result. I don’t like avoiding competitors. I like competing with stronger athletes to learn from them.