Լիլիթ Հարությունյանը
Նրանցից է Լիլիթ Հարությունյանը, որը, չնայած տարբեր դժվարություններին, տքնաջան մարզվում է ու աստճանաբար մոտենում իր ամենամեծ երազանքի կատարմանը՝ Օլիմպիական խաղերում ելույթ ունենալուն:
- Լիլիթ, արի մեր զրույցը սկսենք հենց ուղեգրից: Ինչպե՞ս հաջողվեց քեզ ապահովել տեղդ Հայաստանի Օլիմպիական թիմում:
-Արտաշատում կայացած վարկանշային մրցաշարի առաջին օրը ելույթ ունեցա, սակայն ուժերս պահել էի արգելավազքի համար, որտեղ ինձ ավելի լավ եմ զգում: Արգելավազքը դժվար ձեւ է, ամեն արգելքն անցնելը մեծ ջանքեր է պահանջում, բայց կարողացա հաղթահարել ու նվաճել Ռիո մեկնելու իրավունք: Եթե անկեղծ լինեմ, ապա սպասում էի այս հաջողությանը, քանի որ երկար ու դժվարին պարապմունքներ եմ ունեցել:
- Աթլետիկայում արգելավազքն, իսկապես, հեշտ ձեւերից չէ: Որո՞նք են այն նրբությունները, որոնց պետք է տիրապետի մարզիկը:
- Աթլետը պետք է ֆիզիկապես ուժեղ լինի, ոտքերը պինդ, մեջքը միշտ ճիշտ պահի: 400 մետրում ես հաղթահարում եմ 10 արգելք, մի փոքր բան սխալ անեմ, չեմ կարող շարունակել: Հիմա մարզիչներիս օգնությամբ պարապում եմ, որպեսզի լավ մասնակցեմ խաղերին, իսկ Ռիոյում իմ գլխավոր նպատակն արդյունքս բարելավելն է:
- Ինչի՞ շնորհիվ Հայաստանի աթլետիկայի թիմը հինգ ուղեգիր ապահովեց:
- Առաջինն ուղեգիր նվաճեց Ամալիյան: Ես երանի էի տալիս ու անում ամեն ինչ, որպեսզի կարողանամ միանալ նրան: Այդ ոգեւորությունը բոլորիս էլ պատել էր ու շղթայական ստացվեց: Ռիոյում անչափ ուժեղ մարզիկներ են լինելու, պետք է փորձենք մեր ողջ ուժերը ներդնել ու լավագույն արդյունքները ցույց տալ:
Լիլիթ Հարությունյանը Լիլիթ Հարությունյանը
- Աթլետիկա մարզաձեւում առկա խնդիրները բազմազան են: Գաղտնիք չէ, որ մեր երկիրն այս ձեւում բազմաթիվ բացթողումներ ունի: Դու ինչպե՞ս ես հաղթահարում դրանք:
- Հայաստանում ամենամեծ խնդիրը վազքուղիների վատ վիճակն է: Մենք նախ փոսերն ենք հաղթահարում, հետո շարունակում վազել, ինչը շատ է խանգարում: Եթե գոնե այդ խնդիրը լուծվի, մենք էլ կփորձենք մրցանակային տեղերի համար պայքարել: Ես ուրախանում եմ, որ արտերկրում մրցում է լինում՝ լավ վազքուղիների վրա եմ աշխատում, հանդիպում եմ ուժեղ մրցակիցների, սա միայն լավ ազդեցություն է ունենում ինձ վրա:
- Լիլիթ, քո ընտանիքը մարզական է. հայրդ ըմբիշ է, մայրիկդ զբաղվել է սեղանի թենիսով, բասկետբոլով, եղբայրդ պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ է, իսկ քույրդ՝ Քրիստինեն, նույնպես աթլետ է ու մասնակցել է Լոնդոնի Օլիմպիադային:  Դու ինչպե՞ս ես ընտրել աթլետիկան:
- Այո, մեր ընտանիքը խիստ մարզական է, սպորտը բոլորիս ժառանգական է անցել: Դպրոցում ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչն ասաց, որ մարզվեմ, սակայն ես չէի ուզում վազել ու գլուխ էի պահում: Մի անգամ գնացի ստադիոն ու տեսա, թե ինչպես են մարզվում, այդ օրվանից իմ մեջ շատ բան փոխվեց: Հայրս դեմ էր, որ զբաղվենք աթլետիկայով, բայց հետո տեսավ մեր հաջողություններն ու համակերպվեց:
- Ամուսնանալուց ու երեխա ունենալուց հետո հե՞շտ էր մեծ սպորտ վերադառնալը:
- Ամուսինս ու սկեսուրս նույնպես աթլետ են եղել, իսկ հիմա նաեւ իմ մարզիչներն են: Եթե անկեղծ լինեմ, ապա ամուսնանալուց հետո ես ավելի լուրջ սկսեցի պարապել: Իսկ երեխայիս ծնվելուց հետո ամուսնուս ու սկեսուրիս շնորհիվ կարողացա կրկին վերադառնալ աթլետիկա, մենք միասին հաղթահարեցինք բոլոր դժվարությունները: Իմ հաջողություններում մեծ ներդրում ունի նաեւ Վանաձորի աթլետիկայի ֆեդերացիայի նախագահ Ադիկ Արդարյանը, առանց որի ես չէի կարող շատ բանի հասնել:
- Ի՞նչ դեր ունի քո մարզումային կյանքում աղջիկդ:
- Վիկտորիան միշտ գալիս է իմ մարզումներին ու մեկնարկից առաջ ասում «պատրաստ», ու ես պոկվում եմ: Մեկ-մեկ էլ բարկանում է, թե մամ, լավ չես պարապում:  Միշտ ասում եմ, որ ինքն է ինձ հաղթելու, ու այդ ժամանակ ես կթողնեմ սպորտը:
- Ի՞նչն է քեզ դուր գալիս սպորտում:
- Մրցակցությունը: Սիրում եմ պայքարել, իսկ որտեղ կա պայքար, կա նաեւ արդյունք: Չեմ սիրում խուսափել հակառակորդներից, միշտ ձգտում եմ մեկնարկի դուրս գալ ուժեղների հետ, որպեսզի նաեւ սովորեմ նրանցից:
- Կա՞ հայտնի աթլետ, որին կցանկանայիր հանդիպել:
- Մեծ հաճույքով եմ հետեւում տղամարդկանց 100 մ վազքին ու կցանկանամ տեսնել Ուսեյն Բոլտին:
- Ամենատպավորիչ ու հիշվող սպորտային իրադարձությունը քեզ համար:
- Այս ձմռանը կայացած Բալկանյան երկրների առաջնությունը, որտեղ ես լրացրի սպորտի վարպետի կոչումը: Բացի այդ, հաղթեցի թուրք մարզիկին, սա ինձ շատ էր ոգեւորել:

Сборная Армении по легкой атлетике поедет на Рио-2016 в составе пяти участников.
Среди них будет Лилит Арутюнян, которая, несмотря на множество трудностей, упорно тренируется и постепенно приближается к исполнению самой большой своей мечты.
- Лилит, давай начнем разговор с путевки. Как тебе удалось обеспечить себе место в олимпийской сборной Армении?
- Я выступала в первый день рейтингового турнира в Арташате, но берегла силы для бега с барьерами, в котором чувствую себя увереннее. Бег с барьерами– сложный вид спорта, преодоление каждого барьера требует больших усилий, но мне удалось все сделать и заработать право отправиться в Рио-де-Жанейро. Если честно, я ждала этой удачи, потому что до этого я очень долго тренировалась.
- Бег с барьерами, действительно, непростой вид в легкой атлетике. Какими тонкостями должен владеть спортсмен?
- Атлет должен быть физически сильным, ноги – крепкими, спину нужно всегда держать правильно. Я преодолеваю 10 препятствий за 400 метров, одна небольшая ошибка – и я не смогу продолжить. Сейчас я готовлюсь с помощью тренеров, чтобы хорошо выступить на играх, а главной моей целью в Рио будет добиться лучшего результата.
- Благодаря чему сборная Армении по атлетике завоевала пять путевок?
- Первой путевку завоевала Амалия. Я мечтала и делала все, чтобы суметь присоединиться к ней. Мы все были воодушевлены, и по цепочке получили свои путевки. В Рио соберутся очень сильные спортсмены, нужно постараться приложить все усилия и показать лучший результат.
Лилит АрутюнянФото: Медиамакс
- Лилит, у тебя спортивная семья: твой отец – борец, мать занималась настольным теннисом и баскетболом, брат – профессиональный боксер, а сестра, Кристине, также участвовала в соревнованиях по атлетике на Олимпиаде в Лондоне. Как ты выбрала легкую атлетику?
- Да, у нас очень спортивная семья, спорт перешел к нам по наследству. Учитель физкультуры в школе сказал, чтобы я тренировалась, но мне не хотелось бегать, и я ленилась. Однажды я пошла на стадион, и увидела тренирующихся спортсменов. Это многое изменило во мне. Отец был против того, чтобы мы занимались атлетикой, но потом он увидел наши успехи, и смирился.
- Было легко вернуться в большой спорт после замужества и рождения ребенка?
- Мой муж и свекровь также были атлетами, а теперь они стали моими тренерами. Если честно, после замужества я стала тренироваться серьезнее. А после рождения ребенка я снова сумела вернуться в атлетику благодаря мужу и свекрови. Нам удалось вместе преодолеть все трудности. Большой вклад в мой успех внес также глава Федерации атлетики Ванадзора Адик Ардарян, без которого я бы не добилась многого.
- Какую роль играет дочь в твоей спортивной жизни?
- Виктория всегда приходит на мои тренировки, и говорит «внимание» перед стартом, и я бегу. Иногда она сердится, говорит, что я плохо тренируюсь. Я всегда говорю, что она победит меня, и тогда я уйду из спорт.
- Что тебе нравится в спорте?
- Соперничество. Мне нравится бороться. А там, где есть борьба, есть и результат. Я не люблю избегать соперников, всегда стараюсь выходить на старт с сильнейшими, чтобы учиться у них.