Մարիա Գեւորգյան. Կոչ ենք անում Եվրոպային ու ահաբեկիչներին վայր դնել զենքերն ու խաղաղ բանակցել
Հայաստանի բազմակի չեմպիոն, գրոսմայստեր Մարիա Գեւորգյանը դիմել է արտերկրում ապրող իր ընկերներին ու միջազգային հանրության պես «մտահոգություն» հայտնել Եվրոպայում մեծ թափ հավաքող ահաբեկչական գործողությունների առնչությամբ: Նրանք նույնն անում էին Արցախում ընթացող պատերազմի վերաբերյալ:
«Թանկագին ընկերներ, հույս ունեմ, որ ապահով եք: Մենք խորապես մտահոգված ենք իրավիճակով ու կոչ ենք անում հակամարտության 2 կողմերին`Եվրամիության քաղաքացիներին ու ահաբեկիչներին, վայր դնել զենքերն ու փորձել խաղաղ բանակցություններով լուծել խնդիրը: Պատերազմը սարսափելի է, դուք էլ գիտեք, բնակիչներն ու ահաբեկիչները խաղաղության մեջ ապրելու կարիք ունեն:
Մի քիչ տարօրինակ է հնչում, այդպե՞ս չէ: Բայց դա հենց այն է, ինչ հայերը լսում են վերջին գրողի տարած 1 ամսվա ընթացքում: Ամեն դեպքում, ցանկանում եմ ձեզ հիշեցնել, որ Թուրքիայում, Ադրբեջանում, Սիրիայում ու Պակիստանում կան տղաներ, որոնք իսկապես ուրախ են Վիեննայում տեղի ունեցածի համար: Ու հայերն անհավասար պատերազմում հիմա պայքարում են այդ տղաների դեմ: Հայաստանը աջակցում է ձեզ:
Դուք գիտեք ինչ անել:
Օգնեք մեզ դադարեցնել միջազգային ահաբեկչությունը:
Պահանջեք հենք հիմա ճանաչել Արցախը»,-Facebook-ի իր էջում գրել է Գեւորգյանը:
Երեկոյան Վիեննայի կենտրոնում տեղի էր ունեցել ահաբեկչական հարձակում, ոչ պաշտոնական տվյալներով կա 7 զոհ:

Maria Gevorgyan: We urge Europe and terrorists to lay down arms and negotiate
Holder of multiple national titles, Armenian grandmaster Maria Gevorgyan has addressed her foreign friends, expressing concerns over the growing terrorist presence in Europe in a message similar to those previously made by European states regarding the Karabakh conflict.
"Dear friends in Europe, hope you are safe. We are deeply concerned by the situation, and we call on both sides of the conflict - EU civilians and terrorists - to lay down their arms and try to find common understanding through peaceful negotiations. War is a terrible thing, you know, EU citizens and jihadists need to live in peace.
Sounds a bit absurd, right? But that's what Armenians hear for the last month. Anyway, I just want to remind you that there are guys in Turkey, Azerbaijan, Syria, and Pakistan, who are really happy about that terrible massacre in Vienna. And Armenians are now fighting those guys in an unequal war. Armenia stands with you.
You know what to do.
Help us stop international terrorism.
Demand to recognize Artsakh now!" she wrote on her Facebook page.
The incident in Vienna she refers to is a recent terrorist attack. According to unofficial data, the attack has left 7 people dead.