Էդգար Ստեփանյան. Ուրախ եմ Հայաստանի մեդալներն ավելացնելու համար
Էդգար Ստեփանյանը հեծանվասպորտում այս տարի իր արդեն 2-րդ հաջողությունն է գրանցել: 2014-ի երիտասարդների ԱԱ-ի բրոնզե մեդալակիրը հուլիսին նախ դարձել է Եվրոպայի չեմպիոն, իսկ օրեր առաջ Աստանայում կայացած երիտասարդների առաջնության 25 կմ (100 շրջան) խմբակային հեծանվավազքի մրցումներում նվաճել արծաթե մեդալ:
Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում Ստեփանյանն ասել է, որ եզրափակիչ փուլում շատ թեժ պայքար է ընթացել ու բոլորն էլ ձգտել են հաղթանակի:
«Ես էլ բացառություն չէի: Երբ ես ու ճապոնացի հեծանվորդը մյուսներից 1 շրջանով առաջ անցանք, արդեն մեդալ նվաճելու հույսեր ունեի: Այնպես ստացվեց, որ ճապոնացին հաղթող դարձավ, ես էլ արծաթե մեդալակիր դարձա»,- նշել է հեծանվորդը:
Ի տարբերություն Եվրոպայի առաջնության, որտեղ յուրաքանչյուր երկիր ներկայացված էր երկուական մարզիկով, ԱԱ-ում միայն մեկը կարող էր պաշտպանել իր երկրի գույները: Ստեփանյանն էլ խոստովանում է, որ Եվրոպայի չեմպիոնի կարգավիճակով Աստանա մեկնելով՝ ամեն ինչ արել է ձեռնունայն չվերադառնալու համար, մանավանդ, որ գտնվել է լավ մարզավիճակում:
«Ինձ շատ է օգնել հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արմեն Գյոզալյանը, մեր տարիների աշխատանքի շնորհիվ է, որ կարողացել եմ նման հաջողության հասնել: ԱԱ-ում իմ կողքին են եղել նաեւ մեր մեխանիկը՝ Արսեն Բորյանը, թիմի մերսող Արթուր Ղազարյանը եւ թիմակիցս՝ Պավել Ստեփանյանը: Առհասարակ շատերն են օգնել ինձ»,- ավելացրել է նա:
Ստեփանյանը խոստովանել է, որ իր համար մեծ պատիվ է հեծանվասպորտում Հայաստանը ճանաչելի դարձնելն ու միջազգային հարթակներում երկրի դրոշը բարձրացնելը.
«Երիտասարդական մրցաշարերում այս տարի վերջին անգամ եմ մասնակցում, 2016-ից արդեն ելույթ եմ ունենալու մինչեւ 23 տարեկանների ու մեծահասակների պայքարում»:

Эдгар Степанян: Я рад приносить медали Армении
Эдгар Степанян уже добился второй удачи в велосипедном спорте в этом году. Бронзовый призер чемпионата мира 2014 года среди молодежи сначала стал чемпионом Европы, а на днях в Астане на групповом велопробеге среди молодежи (25 км) завоевал серебряную медаль.
В беседе с корреспондентом Mediamax Sport Степанян рассказал, что борьба в Астане была упорной.
«Когда я и японец опередили других на целый круг, у меня появилась надежда завоевать медаль. Так получилось, что японец стал победителем, а я стал серебряным призером», - отметил велосипедист.
В отличие от Европейского первенства, на котором каждую страну представляли по два спортсмена, на ЧМ только один представитель может бороться за свою страну. Степанян признается, что, отправляясь в Астану в статусе чемпиона Европы, сделал все, чтобы не вернуться с пустыми руками.
«Мне очень помог главный тренер сборной Армен Гезалян. Благодаря нашей многолетней работе я сумел добиться успеха. На ЧМ рядом со мной был также наш механик Арсен Борян, массажист Артур Казарян и другой член команды – Павел Степанян. Очень многие помогали мне», - добавил он.
Степанян признается, что очень гордится тем, как успешно представляет Армению в велоспорте: «В молодежных первенствах в этом году я буду участвовать в последний раз: с 2016 года я буду соревноваться в категории до 23 лет и со взрослыми спортсменами».