Մեկ կադրում. 17-ամյա Պելեի խոստումն ու հաղթանակը
1958 թվականի հունիսի 29-ին Բրազիլիայի ֆուտբոլի հավաքականը 5:2 հաշվով հաղթեց Շվեդիային ու դարձավ Աշխարհի չեմպիոն:
Այս եզրափակչում գրանցվեցին մի քանի ռեկորդներ: Առաջինն, իհարկե, 17-ամյա Պելեի գոլերն էին: Այդ տարիքում ոչ մի ֆուտբոլիստի չի հաջողվել եզրափակչում գոլի հեղինակ դառնալ, իսկ Պելեն 1958-ին խփել է միանգամից երկու գնդակ:
«1950 թվականին Բրազիլիայի հավաքականն ԱԱ-ի եզրափակչում պարտվեց Ուրուգվային: Առաջին անգամ տեսա, թե ինչպես է հայրս լաց լինում: Հիշում եմ, նրան ասացի, որ իր համար հաղթելու եմ Աշխարհի առաջնությունում: Այդ պահին մտքիս ուրիշ բան չեկավ»,- պատմել է Պելեն:
8 տարի անց նա կատարեց խոստումն ու նվաճեց Աշխարհի գավաթը:
«Հաղթանակից հետո միայն ընտանիքիս մասին էի մտածում, գիտե՞ն որ չեմպիոն եմ դարձել: Ուզում էի խոսել ծնողներիս հետ, բայց հեռախոս չկար ու միայն մտքիս մեջ կրկնում էի «այս մասին պետք է պատմեմ հայրիկիս»: Միայն մի քանի օր հետո ռացիայով խոսացի նրա հետ ու ասացի, թե տեսե՞լ է ինձ արդյոք Շվեդիայի թագավորի հետ»,- ինքնակենսագրականում գրել է ֆուտբոլիստը:
Բրազիլիայի հավաքականին հայրենիքում դիմավորել են որպես հերոսների: Իսկ Պելեն արդեն դարձել էր ազգային հպարտություն. «Վերջապես հանդիպեցի հայրիկիս: Ու կրկին նրա աչքերում արցունքներ էին, բայց այս անգամ ուրախության»:

В одном кадре: Обещание и победа 17-летнего Пеле
На этом финале были установлены несколько рекордов. Первый – это, конечно же, голы 17-летнего Пеле. В таком возрасте ни одному футболисту не удавалось стать автором гола в финале, а Пеле в 1958 году забил сразу два мяча.
« В 1950 году сборная Бразилии проиграла в финале ЧМ сборной Уругвая. Я впервые в жизни видел, как отец плачет. Помню, как я сказал ему, что выиграю Чемпионат мира для него. В этот момент ничего другого мне просто не пришло в голову»,- рассказал Пеле.
8 лет спустя он сдержал обещание и завоевал Кубок мира.
«После победы мои мысли были обращены к семье, знают ли они, что я стал чемпионом? Я хотел поговорить со своими родителями, но тогда еще не было телефонов, и я все время повторял: «Мне надо рассказать об этом папе». Мне удалось поговорить с ним лишь через несколько дней по рации, и я сказал ему: «Ты видел меня с королем Швеции?»,- написал футболист в своей автобиографии.
Сборную Бразилии встретили на родине как героев. А Пеле уже стал национальной гордостью. «Наконец-то встретился с отцом. И снова у него на глазах были слезы, но на сей раз слезы счастья».