Կամո Հովհաննիսյան. Ալմաթիի սարերն ինձ Հայաստանն են հիշեցնում
Հայաստանի ազգային հավաքականի պաշտպան Կամո Հովհաննիսյանը 2018-ին տեղափոխվեց Ղազախստան ու դարձավ «Ժետիսուի» ֆուտբոլիստ, իսկ ահա 2020-ին համալրեց «Կայրաթի» շարքերը:
Mediamax Sport-ը Հովհաննիսյանի հետ զրուցել է Ղազախստանի առաջնության, սիրելի վայրերի, նոր ակումբի հետ ունեցած ծրագրերի ու Հայաստանի ազգային հավաքականի մասին:
Լուսանկարը` FC Kairat
-Կամո, նախ սկսենք «Կայրաթ»-«Ժետիսու» խաղից, որի ժամանակ «Կայրաթի» կազմում քո առաջին գոլը խփեցիր: Սպասո՞ւմ էիր, որ հանդիպումն այդպիսի ընթացք կունենա քեզ համար:
-Մենք անհամբերությամբ սպասում էինք այդ հանդիպմանը, քանի որ երկար ժամանակ ցանկանում էինք, որ առաջնությունը վերսկսվեր: Առաջին անգամն էր, որ հանդես էի գալիս իմ նախկին թիմի դեմ, այդ պատճառով զգացողություններս երկակի էին: Ուրախ եմ, որ կարողացա գոլի հեղինակ դառնալ, բայց ավելի շատ ուրախ եմ հաղթանակի համար:
- Դու գրավեցիր քո նախկին թիմի դարպասը: Նախապե՞ս էիր որոշել, որ հաջողությունը բուռն չես նշելու:
-Միանշանակ հեշտ չէր, քանի որ «Ժետիսուն» շատ կազմակերպված թիմ է ու միշտ դժվար է անցնել նրան պաշտպանությունը, բայց մեզ մոտ ստացվեց: Ես չնշեցի գոլս, քանի որ շատ եմ հարգում այդ ակումբը, մարզչական շտաբը, բոլոր խաղացողներին ու աշխատակիցներին:
-Արի խոսենք «Կայրաթից»: Կպատմե՞ս ինչպես ու ինչո՞ւ որոշեցիր տեղափոխվել հենց այնտեղ:
-Մի օր գործակալս հայտնեց, որ հետաքրքրություն կա ու հնարավոր է պայմանագիր կնքել «Կայրաթի» հետ: Այդ զրույցից հետո ինձ զանգեց «Կայրաթի» մարզիչ Ալեքսեյ Շպիլեւսկին: Մենք զրուցեցինք, նա շատ հստակ բացատրեց, թե ինչ է ուզում ինձնից եւ ինչպիսի նպատակներ ունի ակումբը: Ես համաձայնվեցի տեղափոխվել այնտեղ:
-Ինչպե՞ս ես քեզ զգում ակումբում եւ հե՞շտ հարմարվեցիր:
-Այստեղ ամեն ինչ լավ է, հիանալի կոլեկտիվ է, բոլորն ինձ շատ լավ ընդունեցին: Այս առումով բախտս միշտ բերում է, ուր էլ գնում եմ՝ ամենուր հրաշալի մարդիկ են աշխատում: Թիմում ոչ մի ծանոթ չունեի, այսպես ասած, ամեն ինչ սկսեցի մաքուր էջից: Ինչպես բոլորին, ինձ էլ ժամանակ էր պետք հարմարվելու համար: Հիմա վստահ կարող եմ ասել, որ լիովին մերվել եմ թիմի հետ:
-Մարզչի ու, ընդհանրապես, թիմի փիլիսոփայությունը ո՞րն է ու ինչպե՞ս ես այն յուրացրել:
-Մենք ցանկանում ենք խաղադաշտում թելադրող լինել, ագրեսիվ խաղալ բոլոր դիրքերում: Իսկ երբ կորցնում ենք գնդակը, պետք է ճնշում գործադրենք ու արագ խլենք այն: Ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի այս ամենն ավելի լավ ընկալեմ: Այս առումով կարանտինն ինձ համար օգտակար եղավ:
-«Կայրաթի» նպատակներն այս մրցաշրջանում որո՞նք են եւ դու ինչի՞ ես ձգտելու:
-Մենք ցանկանում ենք դառնալ Ղազախստանի չեմպիոն, նվաճել երկրի Գավաթն ու դուրս գալ Եվրոպայի լիգայի խմբային փուլ: Իսկ կոնկրետ ես ցանկանում եմ աճել, որպես ֆուտբոլիստ ավելի ու ավելի լավը դառնալ:
-Մրցակցային առումով ինչպիսի՞ պայքար է ընթանում Ղազախստանի առաջնությունում:
-Բոլոր մրցակիցների դեմ խաղալն էլ դժվար է, այժմ բոլոր թիմերն էլ կարողանում են ֆուտբոլ խաղալ: Առաջնությունը նոր է սկսվել, այնպես որ, ամեն ինչ դեռ առջեւում է:
-Կորոնավիրուսի պատճառով երկար դադար եղավ, հետո դուք մեկ հանդիպում անցկացրիք, հաղթեցիք, բայց հիմա կրկին հանդիպումները հետաձգվել են: Սա որքանո՞վ է խանգարում:
-Իհարկե, կորոնավիրուսի հետեւանքով առաջացած այս դադարը շատ է խանգարում: Դուրս չէինք գալիս, չէինք շարժվում: Բայց կամաց-կամաց սկսեցինք մարզումներ անցկացնել ու հիմա կարծես ամեն ինչ դեպի լավն է գնում:
- Կամո, ինչպիսի՞ն է կյանքը Ղազախստանում, ի՞նչն ես հատկապես հավանում Ալմաթիում:
-Ես շատ եմ հավանում Ալմաթին, այն գեղեցիկ է, մաքուր եւ շատ այգիներ ունի: Միշտ զբաղվելու բան կգտնես: Շատ է դուրս գալիս այն փաստը, որ քաղաքը սարեր ունի, դրանք ինձ Հայաստանն են հիշեցնում:
-Որտե՞ղ խորհուրդ կտաս անպայման այցելել Ալմաթիում:
-Ով գա այստեղ, պարտադիր պետք է բարձրանա սարերը, տեսնի բարձրլեռնային Մեդեուն, լինի Չիմբուլակում: Այնտեղ ինձ շատ է դուր գալիս: Իսկ ընդհանրապես, գեղեցիկ տեղեր այստեղ շատ կան, ես էլ դեռ բոլորը չեմ տեսել ու մոտ ժամանակներս պետք է դրանք հերթով բացահայտեմ:
-Դու ինչպե՞ս ես անցկացնում ազատ ժամանակդ այդտեղ:
- Հիմնականում ֆիլմեր կամ սերիալներ եմ նայում, pubg խաղում: Երեկոները սիրում եմ քայլել, ինչ-որ հաճելի սրճարանում նստել:
-Կամո, արի ավարտենք մեր զրույցը Հայաստանի հավաքականի մասին խոսելով: Նոր գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսի մասին ի՞նչ կարծիք ունես:
-Կապառոսին անձամբ չեմ ճանաչում, իհարկե, գիտեմ նրա կենսագրությունը, թե ինչ թիմեր է ղեկավարել: Շատ փորձառու մասնագետ է ու կարող է օգուտ տալ մեր հավաքականին: Իսկ բոլոր խաղացողներս պետք է դրան նպաստենք:
-Որոշվեց, որ ազգային հավաքականներն արդեն սեպտեմբերից կանցկացնեն պաշտոնական հանդիպումներ: Ինչպիսի՞ խումբ է մեզ բաժին ընկել Ազգերի Լիգայում ու ինչի՞ է ձգտելու մեր հավաքականը:
-Ազգերի Լիգայում միանշանակ հեշտ չի լինելու: Բոլոր մրցակիցներն էլ շատ ուժեղ են ու խմբից դուրս գալու մեծ ցանկություն ունեն: Այնպես որ, մենք պետք է առավելագույնն ու նույնիսկ մի բան էլ առավել տանք: Ամեն ինչ անելու ենք խաղադաշտում ու դրա սահմաններից դուրս, որպեսզի հաջող մասնակցություն ունենանք եւ ուրախացնենք երկրպագուներին:

Камо Ованнисян: Горы Алматы напоминают мне Армению
Защитник национальной сборной Армении Камо Ованнисян в 2018-м переехал в Казахстан и стал футболистом «Жетысу», а уже в 2020-м пополнил ряды «Кайрата».
Mediamax Sport побеседовал с Ованнисяном о чемпионате Казахстана, любимых местах в этой стране, целях в новом клубе и национальной  сборной Армении.
Фото: FC Kairat
- Камо, начнем, прежде всего, с последнего матча, в ходе которого ты забил свой первый гол в составе «Кайрата». Ожидал ли ты, что встреча пройдет так, и что для тебя значит такой дебют?
- Мы все с нетерпением ждали этого матча, потому что долгое время ожидали возобновления чемпионата. Я первый раз играл против своей бывшей команды, так что ощущения были двоякие. Рад, что получилось забить, но еще больше рад тому, что команда выиграла.
- Ты забил гол своей бывшей команде. Легко ли это было? Ты заранее решил, что не будешь праздновать гол эмоционально?
- Однозначно было нелегко, потому что «Жетысу» очень организованная команда, и пробиться через их защиту всегда тяжело, но у нас получилось. Я не стал праздновать потому, что очень уважаю этот клуб, тренерский штаб, всех игроков и работников.
- Давай поговорим о «Кайрате». Расскажи, как и почему ты решил перейти именно туда?
- Мой агент сказал, что есть вариант заключить соглашение с «Кайратом». Потом мне позвонил тренер Алексей Шпилевский. Мы поговорили, он четко объяснил, что хочет от меня, какие цели у команды. Я согласился на переход.
- Как ты чувствуешь себя в клубе? Что тебе больше всего там нравится?
- Все замечательно. Коллектив отличный, все меня приняли хорошо. Мне везет в этом плане: куда бы ни поехал, везде классный коллектив. В команде у меня совершенно не было знакомых, я все начал, так сказать, с чистого листа. Мне, как и всем, нужно было время на адаптацию. Сейчас я уверенно могу сказать, что полностью адаптировался в команде.
- Какова философия тренера и клуба в целом? Легко ли ты ее освоил?
- Мы хотим доминировать на поле, играть агрессивно во всех фазах. При потере мяча мы должно быстро переключиться на прессинг, чтобы отобрать его. Понадобилось время для того, чтобы лучше это усвоить. В этом плане карантин мне помог.
- Какие цели поставил перед собой «Кайрат» в этом сезоне? К чему будешь стремиться ты?
- Мы хотим стать чемпионами, взять Кубок страны и выйти в групповой этап Лиги Европы. Сам же я хочу расти как игрок и становиться все лучше и лучше.
- Какая борьба разворачивается на Чемпионате Казахстана в плане конкуренции?
- Со всеми противниками тяжело. Сейчас все умеют играть в футбол. Чемпионат только начался, так что еще все впереди.
- Из-за пандемии коронавируса чемпионат вновь отложен. Как сильно все это мешает футболисту? Легко ли будет потом вернуться и быстро восстановиться с помощью тренировок?
- Конечно, эти паузы очень мешают. Во время карантина мы около двух месяцев не выходили, не двигались. Но мы потихоньку приступили к тренировкам, и сейчас все уже хорошо.
- Камо, какова жизнь в Казахстане, что именно тебя больше всего привлекает в этой стране?
- Мне очень нравиться Алматы. Тут красиво, чисто, есть много парков. Всегда найдешь, чем заняться. Мне очень нравится, что в Алматы есть горы. Они мне напоминают Армению.
- Где бы ты посоветовал обязательно побывать в Алматы и почему?
- Все, кто приезжает сюда, обязательно должны поехать в горы. Увидеть высокогорный каток Медео, подняться на горнолыжный курорт Чимбулак. Мне там очень нравится. А так, я сам еще не успел увидеть все красоты. Мне самому предстоит еще много чего посетить.
- Как ты проводишь свободное время?
- Люблю смотреть фильмы, сериалы, играть в pubg. Люблю прогуляться вечером, посидеть в каком-нибудь уютном кафе.
- Камо, давай завершим нашу беседу вопросом о сборной Армении. Что ты можешь сказать о новом главном тренере – Хоакине Капарросе?
- Я лично не знаком с Капарросом. Конечно, знаю его биографию, какие клубы он возглавлял. Он очень опытный специалист и может принести пользу нашей сборной. А мы, все игроки, должны этому способствовать.
- Решено, что с сентября уже возобновятся встречи сборной. Какая группа нам досталась в Лиге Наций? И к чему будет стремиться наша сборная?
- В Лиге Наций однозначно будет нелегко. Нас ждут очень серьезные соперники – все они желают выйти из группы. Так что мы должны сделать все, что от нас зависит – и даже больше.