Մարգարիտա Գասպարյան. Ցանկանում եմ հայտնվել top-10-ում
Բաքվում 2015 թվականին իր առաջին WTA տիտղոսը շահելուց հետո բախտը, կարծես, երես թեքեց Մարգարիտա Գասպարյանից (WTA-91):  Հայկական ծագումով ռուսաստանցի թենիսիստուհին ծնկի վնասվածք ստացավ, որի հետեւանքով բաց թողեց 2016-2018 թթ մրցաշրջանների մեծ մասը: Անհաջող վիրահատությունը երկարացրեց նրա վերականգնման ընթացքը:
2018 թվականի երկրորդ կեսին Մոսկվայում ծնված եւ մեծացած Գասպարյանը ցույց տվեց թենիսի աշխարհին, որ վերադարձել է: Անցած տարվա սեպտեմբերին Տաշքենդի WTA մրցաշարում տարած հաղթանակը եւ շաբաթներ անց Ավստրիայում առաջին անգամ թոփ տասնյակի թենիսիստուհուն (Կիկի Բերթընս) հաղթելու փաստը վկայում էին, որ 24-ամյա մարզուհին պատրաստ է 2019 թվականի մրցաշրջանին:
Մարգարիտա Գասպարյանը՝ Australian Open-2019-ում Մարգարիտա Գասպարյանը՝ Australian Open-2019-ում
Մարգարիտա Գասպարյանը տարին սկսել է աշխարհի թոփ 100-ի մեջ եւ ձգտում է հայտնվել թենիսի աշխարհի ընտրյալների շարքում: Իր 1,83 սմ հասակով եւ մեկ ձեռքի բեքհենդով նա մանրամասն ուժային խաղ է ցուցադրում: Իսպանացի մարզիչ Կառլոս Մարտինեսի ղեկավարության ներքո, ով նախկինում աշխատել է Սվետլանա Կուզնեցովայի հետ, Գասպարյանը պետք է որ հաջողություններ ունենա, եթե կարողանա խուսափել նոր վնասվածքներից:
Mediamax Sport-ին հաջողվել է Մելբուրնում ընթացող Ավստրալիայի բաց առաջնության ընթացքում մի քանի բառ փոխանակել Մարգարիտա Գասպարյանի հետ: Ցավոք, Australian Open-ի երկրորդ փուլում նա զիջեց բելգիացի թենիսիստուհի Էլիսա Մերտենսին(6-1, 7-5):
- Հայկական արմատներն ի՞նչ դեր ունեն Ձեր կյանքում:
- Ես սիրում եմ Հայաստանը: Ես սիրում եմ հայ մարդկանց: Ես Հայաստանում որոշ ժամանակ անցկացրել եմ, երբ ավելի երիտասարդ էի: Ցավոք, հայրենիք գնալուս վերջին պատճառը պապիկիս մահն էր: Սակայն, իրապես, հաճելի էր այնտեղ գտնվելը: Եթե հնարավորություն ունենամ նորից Հայաստան գնալ, ես դա, անշուշտ, կանեմ: Վերջին անգամ Հայաստանում եղել եմ 2-3 տարի առաջ: Էջմիածնում հորս կողմից բարեկամներ ունենք:
- Հայերեն խոսո՞ւմ եք:
- Հայրս՝ Մելիքը, Հայաստանից է, սակայն մանկությանս տարիներին նա երբեք ինձ հետ հայերեն չի խոսել: Դա է պատճառը, որ ես հայերեն չեմ խոսում: Բայց երբ մարդիկ հայերեն են խոսում, ես հասկանում եմ:
- Կապ պաշտպանո՞ւմ եք հայկական արմատներ ունեցող այլ խաղացողների, օրինակ, Կարեն Խաչանովի հետ:
- Մենք լավ հարաբերություններ ունենք, սակայն մտերիմ ընկերներ չենք: Ես իսկապես հպարտանում եմ նրանով: Նա շատ մոտ է ATP վարկանիշային աղյուսակի թոփ տասնյակին:
- Ի՞նչ նպատակ ունեք այս տարվա համար:
- Ցանկանում եմ հայտնվել թոփ տասնյակում: Եթե առողջ լինեմ, գիտեմ, որ կարող եմ լավ արդյունքներ ունենալ: Չգիտեմ, կլինեմ թոփ 10-ում, 20-ում թե 30-ում, սակայն համոզված եմ, որ արդյունքները լավն են լինելու:

Маргарита Гаспарян: Хочу попасть в топ-10
После того, как в 2015 году Маргарита Гаспарян завоевала свой первый титул WTA в Баку, удача словно отвернулась от нее. Российская теннисистка армянского происхождения получила травму колена, из-за которой пропустила большую часть сезонов 2016-2018. Неудачная операция затянула процесс восстановления спортсменки.
Во второй половине 2018 года Гаспарян, которая родилась и выросла в Москве, заявила миру тенниса о своем возвращении. Победа на турнире WTA в сентябре 2018 года в Ташкенте и последовавшая спустя пару недель в Австрии первая в ее жизни победа над теннисисткой из топ-10 (Кики Бертенс) свидетельствовали, что 24-летняя спортсменка готова к сезону 2019.
Маргарита Гаспарян на Australian Open-2019 Маргарита Гаспарян на Australian Open-2019
Маргарита Гаспарян начала этот год в топ-100 WTA, но хочет попасть в ряды мировой теннисной элиты. С ростом 1,83 см и одноручным бэкхендом она показывает силовую игру. Под руководством испанского тренера Карлоса Мартинеса, ранее работавшего со Светланой Кузнецовой, у Гаспарян есть все шансы добиться успехов, если ей удастся избежать новых травм.
Mediamax Sport удалось поговорить с Маргаритой Гаспарян в Мельбурне, где проходит открытый чемпионат Австралии. К сожалению, во втором туре Australian Open она уступила бельгийской теннисистке Элизе Мертенс (6-1, 7-5).
- Какую роль играют армянские корни в Вашей жизни?
- Я люблю Армению. Я люблю армян. Когда я была моложе, я провдила некоторое время в Армении. К сожалению, причиной моего последнего визита стала смерть дедушки. Однако там было действительно приятно находиться. Если у меня появится возможность снова посетить Армению, я это, безусловно, сделаю. В последний раз я была в Армении 2-3 года назад. В Эчмиадзине у нас живут родственники по отцовской линии.
- Вы говорите по-армянски?
- Мой отец, Мелик, родом из Армении, однако в детстве он не говорил со мной на армянском. По этой причине  я не говорю по-армянски. Но я понимаю армянскую речь.
- Поддерживаете ли связь с другими спортсменами с армянскими корнями, например, с Кареном Хачановым?
- У нас хорошие отношения, но мы не близкие друзья. Я действительно горжусь им. Он очень близок к тому, чтобы войти в топ 10 рейтингового списка ATP.
- Ваша цель на этот год?
- Хочу оказаться в первой десятке. Если буду здорова, знаю, что смогу показать хорошие результаты. Не знаю, буду ли я в топ 10, 20 или 30, но уверена, что результаты будут хорошими.