Յուրի Ջորկաեֆ. Հայաստանը, մանկությունն ու «գսիրեմ»-ը
1998-ին, երբ Ֆրանսիայում ընթանում էր Աշխարհի առաջնությունը, մեր քաղաքում բոլորը երկրպագում էին ֆրանսիացիներին: Ինչո՞ւ: Որովհետեւ այնտեղ էին խաղում «մեր հայերը»՝ Յուրի Ջորկաեֆն ու Ալեն Պողոսյանը: Ես շատ բան չէի հասկանում ու ֆուտբոլ նայելու փոխարեն նախընտրում էի խաղալ:
Բայց Ֆրանսիա-Բրազիլիա եզրափակիչը հայրիկիս հետ նայեցի, վերջապես տեսա «մեր հայերին», տեսա նաեւ Զիդանին ու … սկսեցի սիրել ու երկրպագել Ֆրանսիայի հավաքականին:
Իմ մանկության թիմից երկու ֆուտբոլիստի այս տարի արդեն հանդիպել էի (Դեշամին ու Լիզարազյուին), իսկ երրորդը եղավ Յուրի Ջորկաեֆը:
Բաց, շփվող, ազատ, խարիզմայով, հետաքրքիր… ահա այսպիսինն էր նա: Հայաստանում եղած չորս օրերի ընթացքում անընդհատ հանդիպեցինք, խոսեցինք, բայց ինչ-որ տարբերվող հարցազրույց ամեն դեպքում շատ էի ցանկանում անել:
Ի վերջո բարեգործական ֆուտբոլային խաղից հետո, երբ Ջորկաեֆը պատասխանեց լրագրողների հարցերին ու շտապում էր հեռանալ, մոտեցա. «Կներեք, ուզում եմ առանձին խոսել, 5 րոպե կտրամադրե՞ք»:
«Այո, իհարկե, եթե քայլեք ինձ հետ»:
«Հաճույքով»,- պատասխանեցի ու նայեցի հարցերիս:
Ֆրանսիայում Ջորկաեֆին անվանում են «Snake»`օձ: Մամուլն օգտագործել է այս անգլերեն բառը պաշտպաններին սահելով շրջանցելու նրա կարողության համար:
Ես դեռ այն նույն մարդն եմ, ով կարող է փոխել խաղը: Իմ խանդավառությունը եւ վստահությունն ինձ ուժ են տալիս փոխելու խաղը: Չգիտեմ ինչպես բացատրել դա, պարզապես այն մի բան է, որը ես ունեմ:
Ինչ է Հայաստանն ինձ համա՞ր: Չեմ կարող ասել: Հայաստանն ու հայերն անբացատրելի զգացողություն են: Ես միշտ կապված եմ եղել ու մեծ սեր եմ զգացել այս երկրի ու մարդկանց նկատմամբ: Ամեն անգամ այստեղ գալը տոն է:
Մանկությանս ամենաանմոռանալի հուշերը կապված են տատիկիս ու պապիկիս հետ, որոնց հետ մենք անց էինք կացնում ուրախ, անհոգ օրեր: Հենց նրանց շնորհիվ է, որ ես չեմ հեռացել իմ արմատներից: Տատիկս հայկական շատ-շատ համեղ կերակուրներ էր պատրաստում, մինչեւ հիմա չեմ մոռացել դրանց համը:
Ֆուտբոլը միշտ ինձ հետ է եղել: Հայրս, որը հանդես է եկել Ֆրանսիայի հավաքականում, 1966 թվականի Աշխարհի առաջնության խորհրդանիշն էր գնել: Այն իմ մանկության սիրելի խաղալիքն էր: Կարիերաս ավարտելուց հետո չգիտեի, թե ինչով եմ զբաղվելու: Մի որոշ ժամանակ հանգստացա ու զգացի, որ կրկին ուզում եմ խաղադաշտ վերադառնալ:
1998-ին մեր թիմում հրաշալի տղաներ էին հավաքվել, բոլորս շատ լավ էինք հասկանում իրար: Անմոռանալի է Բրազիլիայի դեմ տոնած հաղթանակը. մենք Աշխարհի չեմպիոն էինք:
Անպայման կրկին գալու եմ Հայաստան, բայց այս անգամ կնոջս ու երեխաներիս հետ: Միգուցե դա կլինի արդեն հաջորդ տարի:
Արդեն մոտեցանք մեքենային, «վերջին հարցը»,- ասաց նա: Նայեցի հարցերիս, որոնք դեռ չէին սպառվել, չգիտեի որ մեկը տամ:

Юрий Джоркаефф: Армения, детство и «гсирем»
В 1998 году, когда во Франции проходил Чемпионат мира, в нашем городе все болели за французов. Почему? Потому что в сборной Франции играли «наши армяне»: Юрий Джоркаефф и Ален Погосян. Тогда я понимала немного в футболе, и предпочитала играть.
Но финал Франция-Бразилия я смотрела вместе с папой, и именно тогда я впервые увидела «наших армян», а также Зидана… и тогда же я начала болеть за сборную Франции.
Двух футболистов из команды своего детства мне довелось увидеть в этом году (Дешама и Лизаразю). Третьим стал Юрий Джоркаефф.
Открытый, общительный, непринужденный, харизматичный…после благотворительного матча он отвечал на вопросы журналистов, и согласился уделить мне пять минут.
Во Франции Джоркаеффу дали прозвище Snake – змея. Это имя пресса присвоила ему за умение скользя обходить защитников.
Я все тот же человек, который умеет менять ход игры. Мое рвение и уверенность дают мне силы для этого. Не знаю, как это объяснить. Просто это нечто, что я умею.
Что для меня Армения? Не могу сказать. Армения и армяне – необъяснимое переживание. Я всегда был связан с этой страной и ее жителями, испытывал любовь к ней. Приезжать сюда для меня - каждый раз праздник.
Самые незабываемые воспоминания детства у меня связаны с бабушкой и дедушкой, с которыми мы проводили веселые, беззаботные дни. Именно благодаря ним я не забыл о своих корнях. Бабушка готовила очень вкусные армянские блюда – я до сих пор помню их вкус.
Футбол всегда сопровождал меня. Отец выступал в сборной Франции, он купил символ Чемпионата мира 1966 года. Это была моя любимая игрушка в детстве. После завершения карьеры, я не знал, чем заняться. Через некоторое время я отдохнул и понял, что снова хочу вернуться на поле.
В нашей команде 1998 года собрались замечательные парни. Мы прекрасно понимали друг друга. Победа над Бразилией незабываема: мы стали чемпионами мира.
Я обязательно снова вернусь в Армению, но уже с женой и детьми. Возможно, это будет уже в следующем году.
«Уже подошли к машине, давайте последний вопрос», - сказал он. Я осмотрела вопросы, которых еще оставалось много, и не знала, какой из них задать.
«Вы немного знаете армянский. Какое Ваше любимое слово?»
Он подумал и сказал: «Очень хороший вопрос». Еще подумал и сказал: «Гсирем». («люблю» - западноармянский).