Արդեն մի քանի օր է, ինչ մեկնարկել է ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունն ու երկրպագուներին հետաքրքիր խաղեր պարգեւել:
ԵՎՐՈ-2020-ի հանդիպումները տեղից մեկնաբանելու դիմում ներկայացրած 2 հայ լրագրողների հայտերը մերժվել են: Նրանք են Դավիթ Եղիազարյանն (NEWS.am Sport) ու Կարեն Ռաֆայելյանը (vnews.am):
Mediamax Sport-ի հետ զրույցում նրանք ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան մեկնաբանել են ՈւԵՖԱ-ի մերժումն ու խոսել հետագա անելիքների մասին:
Դավիթ Եղիազարյան
Դավիթ Եղիազարյանը Դավիթ Եղիազարյանը
«ԵՎՐՈ-2020-ի խաղերը լուսաբանելու համար ՈւԵՖԱ-ին դիմել էի դեռ նախորդ տարի։ Եվրոպայի առաջնությունը մեկ տարով հետաձգելուց հետո այս տարվա սկզբնամասում ՈւԵՖԱ-ից ստացա նամակ, որ պետք է վերահաստատել հայտը։ Ի սկզբանե, ընտրել էի եվրոպական մի քանի քաղաքներում նախատեսված հանդիպումներ, սակայն կորոնավիուսի համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պատճառով որոշեցի մեկնել միայն Ռուսաստանի Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում անցկացվող խմբային փուլի հանդիպումներին։
Մայիսի 20-ին ՈւԵՖԱ-ն պաշտոնական գրությամբ հաստատել էր, որ ես հավատարմագրվել եմ խաղերը լուսաբանելու համար եւ ուղարկել Սանկտ Պետերբուրգում նախատեսված հանդիպումներին հավատարմագրվելու համար հղումները։ Սակայն Եվրոպայի առաջնության մեկնարկից 2 օր անց՝ հունիսի 13-ի ուշ երեկոյան, ՈւԵՖԱ-ից հայտնեցին, որ հավատարմագրումը չի հաստատվել կազմակերպիչ երկրներից մեկի ոստիկանության որոշմամբ։ Ենթադրաբար դա եղել է Բաքվի կազմկոմիտեի միջամտությամբ։
Նոբել Առուստամյանի հետ կապված իրավիճակին, կարծում եմ, ծանոթ են բոլորը։ Սակայն նրան հավատարմագիր չտրամադրելու մասին տեղեկացրել էին Եվրոպայի առաջնության մեկնարկից մի քանի օր առաջ, իսկ Հայաստանի լրագրողների դեպքում՝ մրցաշարի մեկնարկից հետո, երբ ես արդեն ամրագրել էի ինքնաթիռի տոմսեր ու հյուրանոցներ, պայմանավորվածություն ձեռք բերել հովանավորների հետ։
Պաշտոնական գրությամբ դիմել ենք ՈւԵՖԱ՝ պարզելու, թե կոնկրետ որ քաղաքն ու ինչի համար է մերժել հավատարմագրումը։ Պատասխան դեռ չենք ստացել։ Այդ հարցում կարեւոր խորհրդատվություն ենք ստացել սպորտային իրավաբան Արծրուն Բադալյանից, ինչի համար շնորհակալ եմ նրան արագ արձագանքելու ու մեզ օգնելու ցանկության համար։
ՈւԵՖԱ-ն միշտ ընդգծում է, որ ֆուտբոլը պետք է հեռու պահել քաղաքականությունից, սակայն փաստացի աչք է փակում նման երեւույթների վրա։ Ստացվում է, որ Ադրբեջանի պետական մարմիններն արգելում են հայ լրագրողներին ներկա լինել Ռուսաստանում կայանալիք խաղերին։ Դա, իհարկե, անընդունելի է, սպորտը քաղաքականացնելու վառ դրսեւորում ։
Հիմա սպասում ենք ՈւԵՖԱ-ի պատասխանին։ Հուսով եմ՝ խնդիրը կլուծվի»։
Կարեն Ռաֆայելյան
Կարեն Ռաֆայելյանը Կարեն Ռաֆայելյանը
«Նոբել Առուստամյանի ու մյուս դեպքերից հետո շատ էին հարցնում ինձ՝ արդյո՞ք հավատարմագրում ստացե՞լ եմ, թե՞ ոչ:
Երեք շաբաթ առաջ ՈւԵՖԱ-ից ստացել եմ հավատարմագրման հաստատումը, սակայն հունիսի 13-ին մեկ այլ նամակով տեղեկացրել են, որ ընդունող երկրների իրավապահ մարմինների քննությունից հետո ինձ մերժել են:
ՈւԵՖԱ-ն կոնկրետ չի տեղեկացրել, թե որ երկրի մասին է խոսքը, բայց, բնականաբար, պարզ է, որ Ադրբեջանն է: Ես նորից նամակ եմ գրել ՈւԵՖԱ, որպեսզի պարզաբանեն, թե կոնկրետ ո՞ր երկրի մասին է խոսքը: Դրանից հետո արդեն հստակ կիմանամ իմ անելիքը:
Այս պահին խնդրի լուծում չեմ տեսնում, բայց հնարավորինս պետք է շատ խոսել այդ մասին ու բարձրաձայնել: Չեմ պատրաստվում մոռացության մատնել այն:
F խմբի (Հունգարիա, Պորտուգալիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա) խաղերի համար էի հավատարմագրում ներկայացրել: Հասկանում եմ, որ կորոնավիրուսով պայմանավորված կմերժեին, քանի որ մահվան խումբը մեկնաբանողների թիվն իսկապես շատ է, բայց կշարունակեի հավատարմագրված լրագրող լինել ու հետո կկարողանայի դիմել փլեյ-օֆֆի խաղերին աշխատելու համար»:
ՀՖՖ հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության բաժնի պետ Հայկ Կարապետյան
Հայկ Կարապետյանը Հայկ Կարապետյանը
«Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան տեղյակ է լրագրողներին Եվրոպայի առաջնությանը չհավատարմագրվելու մասին: Այդ մասին իմացել ենք հենց իրենցից՝ հրապարակումների եւ անձնական շփումների միջոցով:
ՀՖՖ-ն անթույլատրելի է համարում ազգային հողի վրա խտրականության դրսեւորումը եւ դրա հետեւանքով լրագրողների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը:
Ֆեդերացիան այսօր դիմել է ՈւԵՖԱ-ի համապատասխան մարմիններին՝ խնդրին լուծում տալու նպատակով: Այս պահին դեռ պատասխան չենք ստացել:
Առայժմ անհրաժեշտություն չենք տեսնում դիմելու այլ իրավական միջոցների, քանի որ ՀՖՖ-ն հույս ունի, որ խնդիրը շուտով կլուծվի»:

Чемпионат Европы по футболу в самом разгаре, а армянские журналисты уже лишились возможности освещать их с места. Заявки двух армянских журналистов, которые должны были на месте комментировать матчи ЕВРО-2020, отклонены. Это Давид Егиазарян (NEWS.am Sport) и Карен Рафаелян (vnews.am).
Вместе с Федерацией футбола Армении они прокомментировали отказ УЕФА в беседе с Mediamax Sport и обсудили свои дальнейшие действия.
Давид Егиазарян
Давид Егиазарян Давид Егиазарян
«Для освещения игр ЕВРО-2020 я подал заявку в УЕФА еще в прошлом году. В начале этого года я получил письмо из УЕФА, в котором говорилось, что заявку следует подтвердить. Изначально я выбрал встречи в нескольких европейских городах, но из-за ограничений, связанных с эпидемией коронавируса, решил посетить только матчи группового этапа в Санкт-Петербурге (Россия).
20 мая в официальном письме УЕФА подтвердил, что я аккредитован на турнир, и отправил мне ссылки для аккредитации на матчи, запланированные в Санкт-Петербурге. Однако спустя два дня после начала чемпионата Европы, 13 июня поздно вечером, из УЕФА сообщили, что аккредитация не подтверждена решением полиции одной из стран-организаторов. Предположительно, это произошло при вмешательстве Бакинского оргкомитета.
Думаю, ситуация с Нобелем Арустамяном известна всем. Однако о том, что ему не дали аккредитацию, его проинформировали за несколько дней до начала чемпионата Европы, в случае же с армянскими журналистами это было сделано после начала турнира, когда билеты на самолет и отели были уже забронированы, а также приобретена договоренность со спонсорами.
Мы обратились в УЕФА с официальным письмом, чтобы узнать, какой город и по какой причине отказал в аккредитации. Ответа мы пока не получили.
УЕФА всегда подчеркивает, что футбол должен быть вне политики, а на деле закрывает глаза на подобные явления. Выходит, что государственные органы Азербайджана могут запретить армянским журналистам присутствовать на играх, которые пройдут в России. Это яркое проявление политизации спорта, которое, конечно, недопустимо.
В настоящий момент мы ждем ответа из УЕФА. Надеюсь, проблема будет решена».
Карен Рафаелян
Карен Рафаелян Карен Рафаелян
«После случая с Нобелем Арустамяном и другими коллегами меня часто спрашивали, получил ли я аккредитацию.
Три недели назад я получил аккредитацию от УЕФА, однако 13 июня мне прислали еще одно письмо, в котором сообщалось, что после проверки, проведенной правоохранительными органами принимающих стран, мне отказали.
В УЕФА не уточнили, что это за страна, но, естественно, речь идет об Азербайджане. Я написал письмо в УЕФА еще раз, чтобы уточнить, о какой конкретно стране идет речь. После того, как получу ответ, буду точно знать, что делать.
На данный момент решения проблемы я не вижу, но мы должны говорить о ней как можно больше. Я не собираюсь забывать то, что произошло.
Я был аккредитован на игры группы F (Венгрия, Португалия, Германия, Франция).  Понимаю, что мне могли бы отказать из-за коронавируса, так как количество журналистов на матчах «группы смерти» действительно велико, но я продолжал бы оставаться аккредитованным журналистом и мог бы подать заявку на игры плей-офф».
Айк Карапетян, глава отдела по связям с общественностью и информации ФФА
Айк Карапетян Айк Карапетян
«Федерация футбола Армении осведомлена о том, что журналисты не получили аккредитацию на чемпионат Европы. Мы узнали об этом из их публикаций и личных контактов.
ФФА считает недопустимой дискриминацию по национальному признаку и, как следствие, наложение ограничений на журналистов.
Федерация обратилась сегодня в соответствующие органы УЕФА для решения вопроса. Ответа мы пока не получили.
Мы пока не видим необходимости прибегать к другим правовым мерам, поскольку ФФА надеется, что вопрос будет решен в ближайшее время».