Արդեն մի քանի օր է, ինչ մեկնարկել է ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունն ու երկրպագուներին հետաքրքիր խաղեր պարգեւել:
ԵՎՐՈ-2020-ի հանդիպումները տեղից մեկնաբանելու դիմում ներկայացրած 2 հայ լրագրողների հայտերը մերժվել են: Նրանք են Դավիթ Եղիազարյանն (NEWS.am Sport) ու Կարեն Ռաֆայելյանը (vnews.am):
Mediamax Sport-ի հետ զրույցում նրանք ու Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան մեկնաբանել են ՈւԵՖԱ-ի մերժումն ու խոսել հետագա անելիքների մասին:
Դավիթ Եղիազարյան
Դավիթ Եղիազարյանը Դավիթ Եղիազարյանը
«ԵՎՐՈ-2020-ի խաղերը լուսաբանելու համար ՈւԵՖԱ-ին դիմել էի դեռ նախորդ տարի։ Եվրոպայի առաջնությունը մեկ տարով հետաձգելուց հետո այս տարվա սկզբնամասում ՈւԵՖԱ-ից ստացա նամակ, որ պետք է վերահաստատել հայտը։ Ի սկզբանե, ընտրել էի եվրոպական մի քանի քաղաքներում նախատեսված հանդիպումներ, սակայն կորոնավիուսի համավարակով պայմանավորված սահմանափակումների պատճառով որոշեցի մեկնել միայն Ռուսաստանի Սանկտ Պետերբուրգ քաղաքում անցկացվող խմբային փուլի հանդիպումներին։
Մայիսի 20-ին ՈւԵՖԱ-ն պաշտոնական գրությամբ հաստատել էր, որ ես հավատարմագրվել եմ խաղերը լուսաբանելու համար եւ ուղարկել Սանկտ Պետերբուրգում նախատեսված հանդիպումներին հավատարմագրվելու համար հղումները։ Սակայն Եվրոպայի առաջնության մեկնարկից 2 օր անց՝ հունիսի 13-ի ուշ երեկոյան, ՈւԵՖԱ-ից հայտնեցին, որ հավատարմագրումը չի հաստատվել կազմակերպիչ երկրներից մեկի ոստիկանության որոշմամբ։ Ենթադրաբար դա եղել է Բաքվի կազմկոմիտեի միջամտությամբ։
Նոբել Առուստամյանի հետ կապված իրավիճակին, կարծում եմ, ծանոթ են բոլորը։ Սակայն նրան հավատարմագիր չտրամադրելու մասին տեղեկացրել էին Եվրոպայի առաջնության մեկնարկից մի քանի օր առաջ, իսկ Հայաստանի լրագրողների դեպքում՝ մրցաշարի մեկնարկից հետո, երբ ես արդեն ամրագրել էի ինքնաթիռի տոմսեր ու հյուրանոցներ, պայմանավորվածություն ձեռք բերել հովանավորների հետ։
Պաշտոնական գրությամբ դիմել ենք ՈւԵՖԱ՝ պարզելու, թե կոնկրետ որ քաղաքն ու ինչի համար է մերժել հավատարմագրումը։ Պատասխան դեռ չենք ստացել։ Այդ հարցում կարեւոր խորհրդատվություն ենք ստացել սպորտային իրավաբան Արծրուն Բադալյանից, ինչի համար շնորհակալ եմ նրան արագ արձագանքելու ու մեզ օգնելու ցանկության համար։
ՈւԵՖԱ-ն միշտ ընդգծում է, որ ֆուտբոլը պետք է հեռու պահել քաղաքականությունից, սակայն փաստացի աչք է փակում նման երեւույթների վրա։ Ստացվում է, որ Ադրբեջանի պետական մարմիններն արգելում են հայ լրագրողներին ներկա լինել Ռուսաստանում կայանալիք խաղերին։ Դա, իհարկե, անընդունելի է, սպորտը քաղաքականացնելու վառ դրսեւորում ։
Հիմա սպասում ենք ՈւԵՖԱ-ի պատասխանին։ Հուսով եմ՝ խնդիրը կլուծվի»։
Կարեն Ռաֆայելյան
Կարեն Ռաֆայելյանը Կարեն Ռաֆայելյանը
«Նոբել Առուստամյանի ու մյուս դեպքերից հետո շատ էին հարցնում ինձ՝ արդյո՞ք հավատարմագրում ստացե՞լ եմ, թե՞ ոչ:
Երեք շաբաթ առաջ ՈւԵՖԱ-ից ստացել եմ հավատարմագրման հաստատումը, սակայն հունիսի 13-ին մեկ այլ նամակով տեղեկացրել են, որ ընդունող երկրների իրավապահ մարմինների քննությունից հետո ինձ մերժել են:
ՈւԵՖԱ-ն կոնկրետ չի տեղեկացրել, թե որ երկրի մասին է խոսքը, բայց, բնականաբար, պարզ է, որ Ադրբեջանն է: Ես նորից նամակ եմ գրել ՈւԵՖԱ, որպեսզի պարզաբանեն, թե կոնկրետ ո՞ր երկրի մասին է խոսքը: Դրանից հետո արդեն հստակ կիմանամ իմ անելիքը:
Այս պահին խնդրի լուծում չեմ տեսնում, բայց հնարավորինս պետք է շատ խոսել այդ մասին ու բարձրաձայնել: Չեմ պատրաստվում մոռացության մատնել այն:
F խմբի (Հունգարիա, Պորտուգալիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա) խաղերի համար էի հավատարմագրում ներկայացրել: Հասկանում եմ, որ կորոնավիրուսով պայմանավորված կմերժեին, քանի որ մահվան խումբը մեկնաբանողների թիվն իսկապես շատ է, բայց կշարունակեի հավատարմագրված լրագրող լինել ու հետո կկարողանայի դիմել փլեյ-օֆֆի խաղերին աշխատելու համար»:
ՀՖՖ հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության բաժնի պետ Հայկ Կարապետյան
Հայկ Կարապետյանը Հայկ Կարապետյանը
«Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան տեղյակ է լրագրողներին Եվրոպայի առաջնությանը չհավատարմագրվելու մասին: Այդ մասին իմացել ենք հենց իրենցից՝ հրապարակումների եւ անձնական շփումների միջոցով:
ՀՖՖ-ն անթույլատրելի է համարում ազգային հողի վրա խտրականության դրսեւորումը եւ դրա հետեւանքով լրագրողների նկատմամբ սահմանափակումների կիրառումը:
Ֆեդերացիան այսօր դիմել է ՈւԵՖԱ-ի համապատասխան մարմիններին՝ խնդրին լուծում տալու նպատակով: Այս պահին դեռ պատասխան չենք ստացել:
Առայժմ անհրաժեշտություն չենք տեսնում դիմելու այլ իրավական միջոցների, քանի որ ՀՖՖ-ն հույս ունի, որ խնդիրը շուտով կլուծվի»:

The UEFA EURO championship is underway and several games have been played already, but the two Armenian journalists who applied for covering the championship have been denied access.
Mediamax Sport has talked with the two correspondents, David Yeghiazaryan from NEWS.am Sport and Karen Rafaelyan from vnews.am, and with the Football Federation of Armenia about the UEFA’s rejection and what they intend to do about it.
David Yeghiazaryan
David Yeghiazaryan David Yeghiazaryan
“I applied to the UEFA last year to cover the EURO 2020 games. After the championship was postponed for a year, I received a letter from UEFA earlier this year that the application should be reconfirmed. Initially, I planned to go to the games in several European cities, but due to pandemic-related limitations, I decided to go only to the group stage matches in St. Petersburg, Russia.
On May 20, UEFA confirmed in an official letter that I had been accredited to cover the games and sent the links for accreditation to the matches scheduled for St. Petersburg. However, two days after the start of the EURO, late in the evening of June 13 UEFA told me that my accreditation was not confirmed by the decision of the police of one of the hosting countries. Presumably, the Baku Organizing Committee intervened.
I think everyone is familiar with the case of Nobel Arustamyan. However, he was informed he would not get the credentials a few days before the start of the European Championship, and in this case, I am getting the rejection after the tournament started, after I booked plane tickets and hotels and reached an agreement with the sponsors.
We applied to UEFA with an official letter to find out which city and for what reason refused the accreditation. We have not received an answer yet. Sports lawyer Artsrun Badalyan has provided some very valuable recommendations, and I want to thank him for his quick response and desire to help us.
UEFA always emphasizes that football should be kept away from politics, but in reality, the organization turns a blind eye whenever politics intervene in football. We suspect that it is Azerbaijani state bodies that are banning Armenian journalists from attending games that are to be held in Russia. This, of course, is unacceptable, it is a vivid manifestation of politicizing sports.
We are now waiting for UEFA’s response. I hope the problem will be resolved.”
Karen Rafaelyan
Karen Rafaelyan Karen Rafaelyan
“After the case of Nobel Arustamyan and many others, I got a lot of questions from people who wanted to know if I got the accredication.
I received my accreditation from UEFA three weeks ago, but on June 13 I got another letter informing me that I was rejected after an examination by the law enforcement agencies of the host countries.
UEFA did not specify the country, but, of course, it is clearly Azerbaijan. I have written a letter to UEFA again to clarify the country. After that, I will know exactly what to do.
At the moment, I don’t see a solution for this problem, but we need to keep talking about this and making our voice heard. I am not going to just let it go.
I was accredited for Group F games (Hungary, Portugal, Germany, and France). I understand that they might reject applications for pandemic-related causes, as the number of commentators for the “group of death” is really large, but I would continue to be an accredited journalist and then I would be able to apply for the playoff games.”
Hayk Karapetyan, head of PR and press department of FFA
Hayk Karapetyan Hayk Karapetyan
“The Football Federation is aware of the accreditation issues of the Armenian journalists. We learned about them directly from the journalists themselves, through their messages and publications.
The Federation considers ethnic discrimination and thus motivated limitations of journalists’ work to be unacceptable.
The Federation today has appealed to the corresponding UEFA bodies to get the matter resolved. We have not yet received a response.
We do not yet see a need for applying legal measures, because the Federation hopes the problem will be solved soon.”