Լուսանկարը` Արփի Մալյանց/Ա-լիգա
Օրեր առաջ ավարտված Ա-լիգայում «Ուրարտու» բասկետբոլային ակումբը գրավեց 2-րդ տեղը: Mediamax Sport-ը մրցաշարի ընթացքում ներկայացրել է մասնակից 5 թիմերին, իսկ վերջինի՝ «Ուրարտու»-ի մասին կպատմենք կանոնավոր առաջնության ավարտից հետո:
Ակումբի անցած ճանապարհի, ձեռքբերումների եւ Հայաստանում բասկետբոլի զարգացման հեռանկարների մասին պատմել է գլխավոր մարզիչ Միքայել Պողոսյանը: Նա ընդգրկված է նաեւ Հայաստանի բասկետբոլի ազգային հավաքականի մարզչական շտաբում:
Ա-լիգայի թիմերն ու մրցակցությունը
«Առաջին տարին էր, որ «Ուրարտու»-ն արտասահմանցի խաղացող չուներ: Այս տարվա կանոններով թույլատրվեց խաղադաշտում 3-ի փոխարեն 2 լեգիոներ ունենալ, ինչը ճիշտ որոշում էր: Թեեւ մրցաշարը որոշակի ժամանակահատվածով կարող է թուլանալ, բայց փոխարենը կաճեն տեղացի բասկետբոլիստները:
Ա-լիգայի մեկնարկում մեր կազմն ամենաուժեղն էր համարվում, բայց ընթացքում կորուստներ ունեցանք: Մի քանի խաղացող մեկնեց Չինաստան, այնտեղ ավելի լավ պայմաններ էին առաջարկել:
Մրցաշարի ընթացքում բավական ավելացրեց եւ աճեց «Արթիկ»-ը, բայց իրենց դեմ վատ հանդես չեկանք՝ հաշվի առնելով, որ կազմում 2 ամերիկացի խաղացող ունեն: Պայքարը հետաքրքիր ու լավն էր, երբեմն ստացվում էր նաեւ հաղթել:
Զգացվեց, որ Ա-լիգայում մրցակցությունը նախորդ տարվա համեմատ թուլացել է, բայց խաղամակարդակն այնքան էլ ցածր չէր: Լուրջ նախագիծ ունեցանք՝ ԲԿՄԱ-ն, որը համալրված էր մեր լավագույն երիտասարդ բասկետբոլիստներով՝ 18-20 տարեկան, նրանց հաջողվեց 3-րդ տեղը գրավել:
Իրեն վատ չդրսեւորեց «Դվին»-ը, որը մեկնարկում այնքան էլ հաջող չէր խաղում, բայց կարողացավ մտնել փլեյ-օֆֆ ու պայքարել մյուս թիմերի դեմ: ՖԻՄԱ-ն ու «Էրեբունի»-ն էլ հետաքրքիր կազմ էին հավաքել, բայց հետագայում մի քիչ զիջեցին մյուսներին:
«Ուրարտու»-ն արդեն 6 տարի է խաղում է, հույս ունեինք այս անգամ առաջինը լինել, նախկինում հաղթել էինք մեր մասնակցած բոլոր մրցաշարերում՝ կանոնավոր առաջնությունից բացի:
Հայաստանում բասկետբոլի մակարդակը
Փոփոխություն, միանշանակ, զգացվում է, աշխատանքներ տարվում են, բայց իմ կարծիքով, դրանց արդյունքները կերեւան տարիների ընթացքում: Հիմա ամեն ինչ անում ենք, որ երիտասարդների մակարդակը բարձրացնենք, թեեւ տարատեսակ խնդիրների հետ էլ առնչվում ենք:
Անցած մրցաշրջանում Ա-լիգային 8 թիմ էր մասնակցում, այս տարի թիվը երկուսով պակասեց, մրցաշարի ընթացքն էլ ավելի կարճ էր, այդ ամենն, իհարկե, ֆինանսական հարցերով է պայմանավորված:
Բայց երիտասարդ բասկետբոլիստների հետ մեծ հույսեր ենք կապում: Մի քանի ամիս առաջ անցկացրել ենք մինչեւ 16 տարեկաների փլեյ-օֆֆ, եւ տրիբունաներում շատ ավելի երկրպագուներ են եղել, քան Ա-լիգայի հանդիպումների: Հաջորդ մրցաշրջանում կկազմակերպենք նաեւ մինչեւ 18 տարեկանների մրցաշար, ինչը նախկինում երբեք չի եղել: Դա կօգնի նրանց խաղային պրակտիկա ձեռք բերել եւ հետագայում համալրել Ա-Լիգայի ակումբների կազմերը:
Դրա համար ենք լեգիոներների քանակը երկուսի հասցրել, որ մեր տղաները խաղան: Բանակից վերադառնալուց հետո իրենց ուժերը չափելու հնարավորություն կունենան: Մոտ 2-5 տարի պետք կլինի բասկետբոլի մակարդակը մեր ուզածին հասցնելու համար:
Դահլիճների պակասը
Բասկետբոլային ենթակառուցվածքներ ընդհանրապես չկան, դահլիճների խնդիրը լուրջ է: Վարձակալությամբ եղածների գներն էլ շատ թանկ են՝ համարյա ամերիկյան չափանիշներ են գործում, մինչդեռ այնտեղի ու մեր ակումբների բյուջեներն անհամեմատելի են: Մնում է հուսալ, որ հետագայում կլինեն միայն բասկետբոլի համար նախատեսված դահլիճներ: Նշվում է, որ կառավարությունը մտադիր է վերանորոգել մոտ 150 հանդիսական տեղավորող ՖԻՄԱ-ի դահլիճն ու հատկացնել Ա-լիգային:
Այս մրցաշրջանի ընթացքում դահլիճների պակասը շատ ենք զգացել, մարզումներ կարող էինք անել միայն «Միկա»-ում, որտեղ էլ խաղացել ենք: 6 ակումբների միջեւ ժամանակ բաշխելն այնքան էլ հեշտ չէր, թիմերը չէին հասցնում անհրաժեշտ քանակությամբ պարապմունքներ ունենալ:
Երկրպագուները
Նախորդ տարի մեր մրցաշարն անցկացվեց մարզահամերգային համալիրում, որտեղ 450 երկրպագուի էր հնարավորել տեղավորել, մինչդեռ «Միկա»-ն ավելի մեծ է՝ 1500 նստատեղ: Ու թեեւ այս տարի էլ նույն քանակությամբ մարդիկ էին այցելում հանդիպումներին, բայց դահլիճի մեծ լինելու պատճառով չէր երեւում ու թվում էր՝ կիսադատարկ պայմաններում ենք խաղում:
Մեզ շատ մեծ դահլիճներ պետք չեն՝ 100-400 տեղանոցն էլ բավական է: Երբ ԱՄՆ-ում Հայաստանի հավաքականն ընկերական խաղեր անցկացրեց Ֆրանսիայի հետ, դահլիճն ընդամենը 2000 մարդ էր տեղավորում:
Բայց ուրախացնում է, մեր երկրում բասկետբոլի նկատմամբ հետաքրքրություն կա, դա են փաստում նաեւ մրցաշարի յութուբյան հեռարձակումների դիտումները: Ամեն խաղ միջինը 5000 հոգի նայում է, ինչը վատ ցուցանիշ չէ:
Ինձ էլ որպես «Ուրարտու»-ի մարզիչ, որը հայկական բասկետբոլի բրենդն է դարձել, ունի իր երկրպագուների բանակն ու արժեքները, մնում է ամեն ինչ անել մարզաձեւի զարգացման համար: Մեր թիմն ամեն ինչ կանի հետագայում ավելի լավ հանդես գալու ու աճելու համար՝ ապահովելով թեժ ու հետաքրքիր պայքար:

League A: The journey of Urartu BC and the prospects of development of basketball in Armenia
Urartu basketball club won the 2nd place in the League A, which ended a few days ago. Head coach Mikayel Poghosyan told Mediamax Sport about the journey of Urartu, its achievements and prospects of development of basketball in Armenia. Mikayel Poghosyan has also been included in the coaching staff of the national basketball team of Armenia.
League A teams and tournament
“This was the first year that Urartu did not have a foreign player. This year’s rules allowed for 2 legionnaires on the field instead of 3, which, I believe, was the right decision. Although the tournament may weaken as a result, local basketball players will grow instead.
When League A kicked off, our team was considered the strongest, but during the tournament we had some losses: several players left for China where they have been offered better conditions.
Artik BC did quite good during the tournament, but we performed well against them if to consider that they have 2 American players in their team. The fight was interesting, sometimes we even managed to win.
It felt like the competition in the League A has weakened compared to past year, but the level of performance was not that low. We had a serious project, BKMA (Central Sport Club of the Army Yerevan) where our 18-20 years old best young basketball players were engaged and managed to take the 3rd place.
The level of basketball in Armenia
We definitely see a change, and efforts are underway, but I believe the results will be seen over the years. Despite facing various problems, now we are doing our best to raise the level of performance of young people.
During the past season, 8 teams participated in the League A, while this year their number has decreased by two. Besides, the tournament lasts shorter. All this is due to financial issues.
But we have high hopes for young basketball players. A few months ago, we held a U16 playoff which was attended by even more fans than the League A matches. In the next season, we will also have U18 tournament, which has never been held before. It will take about 2-5 years to bring the level of basketball to the desired one.
Lack of courts
We have no basketball infrastructure. The problem of courts is rather serious. The rental prices are very high with almost US standards being applied, while the budgets of the clubs here and there are incomparable. But we still hope to have courts designed only for basketball. The government intends to renovate the FIMA hall, which can accommodate about 150 spectators, and allocate it to the League A.
During this season, we strongly felt the lack of courts. We trained only in Mika where the tournament was held. It was not so easy to distribute time between 6 clubs. The teams did not manage to train enough.
The fans
Last year, our tournament was held in the sports and concert complex where 450 fans could be accommodated, while Mika is bigger, it has the capacity of 1,500. And although the same number of people came to watch the games this year, due to the size of the court it seemed that we were playing in half-empty court.
We do not need very big courts, the ones with capacity of 100-400 are quite enough. When in the United States the Armenian team played friendly games with France, the court had the capacity of just 2,000.
But we are happy with the interest in basketball in our country which is testified by the views of YouTube broadcasts of the tournaments. About 5,000 people watch each game, which is not bad.