«Ռեալը» «Կրասնոդարից» վատ խաղաց…
Կայացավ իսպանական Լա Լիգայի երկրորդ տուրը: Միակ թիմը, որը միավորներ չի կորցրել, «Բարսելոնան» է: Մնացած բոլոր 19 թիմերը հասցրել են կորուստներ կրել: Նրանց թվում է նաեւ առաջնության ֆավորիտներից մեկը՝ Մադրիդի «Ռեալը», որը Սան-Սեբաստյանում ջախջախիչ պարտություն կրեց տեղի «Ռեալ Սոսյեդադից»: Սկսենք հենց այդ հանդիպումից:
Դաշտի տերերը՝ «Սոսյեդադի» фուտբոլիստները, դաշտ էին դուրս եկել ոչ ամենալավ հոգեբանական վիճակում: Երեք օր առաջ Կրասնոդարում նրանք 0:3 հաշվով ջախջախիչ պարտություն էին կրել համանուն ակումբի կողմից եւ դուրս մնացել Եվրոպայի լիգայից: Գումարած դրան, մեծ էր հավանականությունը, որ նրանք չեն կարողանա վերականգնվել նաեւ ֆիզիկապես: Եվ … նրանց է հյուրընկալվում ոչ թե ինչ-որ մի թիմ, այլ ինքը՝ «Ռեալը»: Եվ խաղի մեկնարկն ասես հաստատում էր թվարկված կասկածները: «Ռեալն» արդեն 11-րդ րոպեին առաջ էր անցել հաշվի մեջ 2:0 հաշվով Ռամոսի եւ Բեյլի գոլերի շնորհիվ եւ, թվում էր, նոկաուտի էր ենթարկել հակառակորդին: Բայց իներցիայով եւս մի քանի պահ ստեղծելով ու դրանք չիրացնելով՝ առաջին խաղակեսի ավարտին մադրիդցիները պարզապես դադարեցին իրենց խաղը խաղալ: Դա զգալով՝ բասկերը անսպասելիորեն կտրուկ ավելացրեցին տեմպը, եւ Կասիլյասի դարպասի մոտ պահերը սկսեցին առաջանալ տագնապալի հաճախականությամբ: Որոշ ժամանակ «Ռեալի» բախտը բերում էր, սակայն այդպես երկար շարունակվել չէր կարող: Նախ, 35-րդ րոպեին Մարտինեսը կրճատեց հաշվի տարբերությունը, իսկ 6 րոպե անց հանդիպման հերոս Սուրտուսան գլխի հիանալի հարվածով վերականգնեց հաշվի հավասարությունը: Երկրորդ խաղակեսում դաշտում գերիշխում էր մեկ թիմ՝ «Ռեալ Սոսյեդադը»: Այնպիսի տպավորություն էր, որ Կրասնոդարում խաղացել են մադրիդցիները, այլ ոչ թե բասկերը: Ռոնալդուի բացակայությամբ «Ռեալի» առջեւի գծում ոչինչ չէր ստացվում, թեեւ առանձնապես պաշտպանություն էլ աչքի չէր ընկնում: 65-րդ րոպեին նույն Սուրուտուսան Պրիետոյի հիանալի փոխանցումից հետո առաջ մղեց բասկերին հաշվի մեջ, իսկ 10 րոպե անց փոխարինման դուրս եկած Վելայի գոլից հետո «Ռեալի» համար ամեն ինչ վերջացած էր:
Եվ հիմա կցանկանայի մի փոքր գովել ինձ (ո՞վ կանի դա ինձանից բացի): Երբ «Ռեալին» անհրաժեշտ էր ուժեղացնել հարձակման գիծը, պարզվեց, որ դա ոչ ոք չի կարող անել: Պահեստայինում նստած էին միայն պաշտպանության գծի ֆուտբոլիստներ եւ ոչ մի հարձակվող: Եվ դա՝ աշխարհի ամենահարուստ ակումբներից մեկի դեպքում: Անհեթեթություն: Իսկ ես այդ մասին գրել էի շուրջ մեկ շաբաթ առաջ: Եվ Բենզեմայի մասին գրել էի, որ նա այն հարձակվողը չէ, որը գոլեր կխփի «Ռեալի» համար: Ստացվում է, որ այն, ինչ ես էի տեսնում, չէին տեսնում «Ռեալի» մենեջերները (միգուցե ինձ «Ռեալում» աշխատանքի՞ ընդունեն): Խաղը փրկելու համար Անչելոտին դաշտ է դուրս հանում հենակետային Խեդիրային եւ պաշտպան Արբելոային, իսկ Ֆալկաոն արդեն երկրորդ տարին գնում-գնում է, սակայն չի կարողանում Մադրիդ հասնել… Կարծում եմ, մեկնաբանություններն ավելորդ են: «Ռեալը» չկարողացավ անել այն, ինչ արեց մեր հայրենակից Գալիցկու ակումբ «Կրասնոդարը»՝ հաղթել «Սոսյեդադին»:
«Բարսելոնան» հյուրընկալվել էր «Վիլյառեալին»: Այն, որ կատալոնացիների համար դժվար է լինելու, պարզ էր նաեւ մինչեւ խաղը: «Վիլյառեալը» սեփական դաշտում ոչ ոքի հենց այնպես միավորներ չի նվիրում: Իզուր չէ, որ թիմն արդեն երկու մրցաշրջան պայքարում է ՉԼ-ում հայտնվելու համար: Խաղն ընթանում էր «Բարսա»-ի առավելությամբ, որը մի քանի լավ հնարավորություն ուներ բացելու հաշիվը: Տեղին է հիշել հարվածային դիրքից Մեսսիի կատարած հարվածը դարպասաձողին: Մինչ 82-րդ րոպեն «Վիլյառեալը» դիմադրում էր գրոհներին: Սակայն փոխարինման դուրս եկած Ռամիրեսն արեց այն, ինչ չկարողացան անել Մեսսին ու Նեյմարը. դիպուկ հարվածով նա իր թիմին բերեց երկրորդ հաղթանակն անընդմեջ:
Չեմպիոն «Ատլետիկոն» հյուրընկալել էր սկսնակ «Էյբարին» եւ արագ առավելության հասավ նրա նկատմամբ: Միրանդան եւ Մանջուկիչը 25-րդ րոպեին հաշիվը դարձրին 2:0: Սակայն այս դեպքում էլ ֆավորիտը հայտնվեց նյարդային լարվածության մեջ: Միներոն 34-րդ րոպեին կրճատեց հաշվի տարբերությունը, իսկ խաղի ավարտին «Էյբարը», որն առաջին տուրում պարտության էր մատնել «Սոսյեդադին», հաշիվը հավասարեցնելու երկու հիանալի հնարավորություն ունեցավ, սակայն «կատարողները» թերացան, եւ «Ատլետիկոն» տարավ առաջին հաղթանակը:
Մյուս հանդիպումներից նշեմ «Վալենսիա»-ի եւ «Սեւիլյա»-ի գեղեցիկ խաղերը: Թիմերը երկրորդ տուրում հաղթանակներ տարան, եւ, ամենակարեւորը, նրանց խաղը բավականին հրապուրիչ է: Թեեւ, սա ընդամենը երկրորդ տուրն էր. տեսնենք, թե ինչ կլինի հետագայում:

“Реал” сыграл хуже “Краснодара”...
Состоялся второй тур испанской Ла-лиги. Единственная команда, не потерявшая очков, -  “Барселона”, все остальные 19 команд уже успели понести потери. В их числе и один из фаворитов чемпионата, мадридский “Реал”, который был бит в Сан-Себастьяне местным “Реал Сосьедадом”. Начнем именно с этого матча.
Хозяева поля, футболисты из Сосьедада выходили на поле не в лучшем моральном состоянии. Не далее как три дня назад они были разгромлены в Краснодаре одноименным клубом со счетом 0-3 и вылетели из Лиги Европы. Плюс ко всему, высока была вероятность, что баски не сумеют восстановиться и физически, а тут приехал не кто- нибудь, а сам “Реал”. И начало игры вроде подтвердило вышеперечисленные сомнения. “Реал” начал за здравие, уже к 11-й минуте после голов Рамоса и Бейла вел 2-0 и, казалось, отправил соперника в нокаут. Но не тут-то было. Создав по инерции еще пару моментов и не реализовав их, к концу первого тайма мадридцы неожиданно встали и попросту перестали играть в свою игру. Почувствовав это, баски неожиданно резко взвинтили темп, и моменты у ворот Касильяса стали возникать с пугающей частотой. До поры до времени “Реалу” везло, но долго так продолжаться не могло. Сперва на 35-й минуте Мартинес сокращает счет, а 6 минут спустя герой матча Сурутуса великолепным ударом головой восстанавливает равенство на табло. Во втором тайме на поле доминировала одна команда – “Реал Сосьедад”. Было такое чувство, что именно мадридцы, а не баски играли в Краснодаре. В отсутствие приболевшего Роналду впереди у “Реала” ничего не клеилось, да и сзади порядка не наблюдалось. Сосьедад буквально смял оборону “Реала”. На 65-й минуте тот же Сурутуса после отличного прострела Прието выводит басков вперед, а 10 минут спустя после гола вышедшего на замену Велы все для “Реала” было кончено.
И вот тут хочу немного себя похвалить (кто сделает это кроме меня?). Когда “Реалу” надо было усиливать игру в атаке, оказалось, что это сделать попросту некем. На замене сидели сплошь игроки оборонительного плана и ни одного нападающего! И это у одного из самых богатых клубов мира! Нонсенс. А ведь я писал об этом не далее как неделю назад. И про Бензема говорил, что это не тот форвард, который будет стабильно забивать за “Реал”. Получается, что было видно мне, не видели менеджеры Реала (может возьмут меня на работу в Реал?). Анчелотти, чтобы спасти игру, выпускает на поле опорника Хедиру и защитника Арбелоу, а Фалькао второй год все едет, но никак не доезжает до Мадрида... Комментарии, думаю, излишни. “Реал” не смог сделать то, что сделал клуб нашего соотечественника Галицкого “Краснодар” - обыграть “Сосьедад”.
“Барселона” гостила у “Вильярреала”. Что каталонцам будет непросто, было ясно и до игры. “Вильрреал” на своем поле очки никому просто так не дарит. Недаром команда уже два сезона борется за попадание в ЛЧ. Игра проходила с преимуществом “Барсы”, которая имела несколько хороших шансов открыть счет. Вспоминается удар Месси из убойной позиции в штангу. До 82-й минуты Вильрреал держался, отбиваясь от атак. Но вышедший на замену Рамирес сделал то, что не могли сделать Месси и Неймар: точным ударом принес своей команде вторую победу кряду.
Чемпион “Атлетико” принимал дебютанта “Эйбар” и быстро создал себе комфортное преимущество. Миранда и Манджукич к 25-й минуте сделали счет 2-0. Но и здесь не обошлось без нервотрепки для фаворита. Минеро на 34-й минуте сокращает счет, и в концовке “Эйбар”, который в первом туре нанес поражение “Сосьедаду”, имел две прекрасные возможности сравнять счет, но не хватило класса исполнителей, и “Атлетико” благополучно “отскочил”, одержав тем самым первую победу.
Из других встреч отмечу симпатичную игру “Валенсии” и “Севильи”. Команды одержали во втором туре победы и, что главное, их игра смотрится довольно симпатично. Правда, это только второй тур, посмотрим, что будет дальше.