Հայաստանի ծանրամարտի կանանց հավաքականը հոկտեմբերի 15-ից ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Աբովյանում:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արտաշես Ներսիսյանը Mediamax Sport-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ իրենք շարունակում են պատրաստվել Աշխարհի վարկանշային առաջնությանը:
«Աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու են Աննա Գովելյանը, Իզաբելլա Յայլյանը, Նազիկ Ավդալյանը, Սոնա Պողոսյանն ու Հռիփսիմե Խուրշուդյանը: Հոկտեմբերի 29-ին մեկնելու ենք Կազան, որտեղ անցկացնելու ենք վերջին նախապատրաստական հավաքը, իսկ արդեն նոյեմբերին կգնանք ԱՄՆ»,- ասել է Ներսիսյանը:
Աշխարհի չեմպիոն Նազիկ Ավդալյանը, որը երկար տարիներ առողջական խնդիրների պատճառով չէր մասնակցում մրցաշարերի, փորձելու է որքան հնարավոր է լավ դրսեւորել իրեն:
«Բնականաբար, բարձր կիլոգրամների մասին չենք մտածում: Նազիկը 5-6 տարի գրեթե չի մարզվել, ու ԱԱ-ն նրա համար նախապատրաստական փուլ կլինի մյուս տարվա Եվրոպայի առաջնության ու Օլիմպիական խաղերի համար»,- նշել է նա:
Մարզիչն ընդգծել է նաեւ, որ Հյուսթոնում կայանալիք առաջնությունում իրենք փորձելու են պահպանել երկու վարկանշային ուղեգրերը, որոնք նվաճել էին անցած տարի. «Եթե լավ մասնակցենք, ապա կկարողանանք եւս մեկ ուղեգիր ձեռք բերել»:

Женская сборная Армении по тяжелой атлетике с 15 октября проводит тренировочные сборы в Абовяне.
Главный тренер сборной Арташес Нерсисян в беседе с корреспондентом Mediamax Sport сказал, что спортсмены продолжают готовиться к Чемпионату мира.
«В Чемпионате мира примут участие Анна Говелян, Изабелла Яйлян, Назик Авдалян, Сона Погосян и Рипсиме Хуршудян. 29 октября мы едем в Казань, где проведем последние подготовительные сборы, а уже в ноябре поедем в США», - сказал Нерсисян.
Чемпионка мира Назик Авдалян, которая несколько лет не участвовала в соревнованиях, постарается выступить как можно лучше.
«Естественно, она не сможет поднять большие килограммы. Назик почти не тренировалась 5-6 лет, и ЧМ станет для нее подготовительным этапом перед чемпионатом Европы следующего года и Олимпийскими играми», - отметил он.
Тренер подчеркнул, что на чемпионате в Хьюстоне команда постарается сохранить две рейтинговые путевки, заработанные в прошлом году: «Если выступим хорошо, сможем заработать еще одну путевку».