Ճապոնիայի դեսպան. ՕԽ-ն ցույց կտա՝ ինչպես միասնական լինել բնության հետ
Հուլիսի 24-ից օգոստոսի 9-ը Տոկիոն 2-րդ անգամն է ընդունելու ամառային Օլիմպիական խաղերը: Առաջին անգամ Ծագող արեւի երկրում խաղերը կայացել էին 1964 թվականին:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպել ու խաղերի նախապատրաստական փուլի մասին պատմել է Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան:
2019-ի տարեվերջին եմ եղել Տոկիոյում, այնտեղ արդեն, գրեթե, ամեն ինչ պատրաստ է: Հույս ունեմ, որ այս խաղերը ոչ միայն Ճապոնիայի, այլ ամբողջ աշխարհի համար մեծ իրադարձություն կլինեն: Մեզ համար մեծ պատիվ է 2-րդ անգամ խաղերն անցկացնելը:
Փորձել ենք այնպես անել, որ շատ գումար չծախսենք կառույցների վրա, հիմնականում օգտագործել ենք ունեցածները, բացառությամբ մեկ նոր ստադիոնի, որը 3 տարվա աշխատանքներից հետո պատրաստ է:
Մենք պահպանելու ենք Օլիմպիական հիմնական գաղափարները, որոնք համամարդկային են, բայց մեր ուղերձն էլ ունենք աշխարհին՝ ցույց տալ, ինչպես ներդաշնակ ապրել ու բնության հետ միասնական լինել:
Լուսանկարը` olympic.org
Ցանկանում ենք ցույց տալ նաեւ, թե ինչպես է Ճապոնիան վերականգնվել 2011 թվականին տեղի ունեցած ավերիչ ցունամիից հետո: Արդեն 9 տարի է անցել, ու մենք աշխարհին բոլորովին վերափոխված կներկայանանք:
Խաղերի նորարարություններից մեկն այն է, որ ամեն հավաքականի համար հյուրընկալվող քաղաք է ընտրվել, Հայաստանի քաղաքը Մինամիայզուն է: Այն ըմբշամարտով է շատ հետաքրքրված ու պատահական չէ, որ հենց ձեր երկիրն է ընտրել, որն ուժեղ է այս մարզաձեւում:
Խաղերի ավարտից հետո մարզիկները կկարողանան այցելել Մինամիայզու, մի քանի օր հանգստանալ, հույս ունեմ, որ նաեւ հաջողությունները նշել:
Քանի որ Հայաստանի հետ քույր քաղաք Ճապոնիան չունի, շատ կցանկանանք, որ Մինամիայզուին համապատասխան արժեքներով հայկական քաղաք ընտրվի: Դա կնպաստի փոխադարձ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
Ամբողջ աշխարհում կորոնա վիրուսի հետ կապված բարդ իրավիճակ է տիրում, բայց խաղերը չեղարկելու պատճառ չկա: Գուցե, լավատես եմ, բայց սովորաբար գարունից հետո բոլոր հիվանդություններն ու դրանց հետեւանքները մեղմանում են: Հույս ունենք մինչեւ խաղերն ամեն ինչ լավ կլինի:

Japan Ambassador: Tokyo Olympics will show how to be one with nature
Tokyo will host its second Summer Olympic Games this year, from July 24 to August 9. The first time Japan hosted the Olympics back in 1964.
Ambassador of Japan to Armenia Jun Yamada has told the Armenian press today about the preparations for the Tokyo Olympics.
I went to Tokyo in late 2019 and I saw that everything was almost ready for the games. I hope these Olympics will be a big event not only for Japan, but for the whole world as well. It is a great honor for us to host Olympic Games for the second time.
We have tried to spend as little as possible on the venues and use what we already have, expect for a new stadium which was built in three years.
We will adhere to the main principles of the Olympics, which are universal, but we have a message of our own to convey too: we want to show how to be one with nature.
We want to show how Japan has recovered from the terrible earthquake of 2011. It has been 9 years since the tragedy, and today Japan has a transformed image to show to the world.
Among the innovations for the games, we chose a different city for each national delegation. Armenia’s is Minamiaizu. The city is fond of wrestling, which is why we selected it for Armenia, as your country is famous for its weightlifters.
After the games the athletes can rest in Minamiaizu for several days and hopefully, celebrate.
Since Armenia does not have a twin city in Japan, we would appreciate it if Minamiaizu found one in an Armenian city with similar values. It will contribute of strengthening of Armenia-Japan relations.
There is a difficult situation with coronavirus globally, but there is no reason to cancel the Olympics. I might be an optimist, but all diseases and their consequences are milder after spring. I hope everything will be fine by the time the games begin.