Լուսանկարը` getty images
Ուղիղ 13 տարի առաջ Իտալիայի հավաքականը 2006 թվականի ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության եզրափակչում 11-մետրանոցներով հաղթեց Ֆրանսիային ու 4-րդ անգամ հռչակվեց չեմպիոն:
Սակայն  այսօր «Մեկ կադրում» շարքում անդրադառնալու ենք ոչ թե Իտալիայի չեմպիոնությանն ու Ֆաբիո Կանավարոյի աստղային ժամին, այլ Զիդան-Մատերացի հակամարտությանը:
ԱԱ-2006-ի եզրափակչում հավասար պայքար էր, հաղթողին որոշելու համար լրացուցիչ ժամանակ նշանակվեց, որին Ֆրանսիայի ավագ Զինեդին Զիդանը մինչեւ վերջ չմասնակցեց: 110-րդ րոպեին նա հեռացվեց խաղադաշտից:
Զիդանն ու Մատերացին երեկոյի ամենակարեւոր դեմքերն էին նաեւ մինչեւ 110-րդ րոպեն: Մատերացին նախ 7-րդ րոպեին 11-մետրանոց էր բերել սեփական դարպասին, որն անվրեպ էր իրացրել Զիդանը, ապա ինքն էր փրկել դրությունն ու պատասխան գնդակը խփել`1:1:
Այդ նույն հաշիվն էլ պահպանվել էր լուսատախտակին, երբ Զիդանը գլխով կատարեց իր հայտնի հարվածը:
Լուսանկարը` youtube
«Մինչեւ հիմա էլ այդ տեսարանն աչքիս առաջ է: Երկրպագուներից ոչ բոլորը տեսան այդ դրվագը: Երբ նրանք ուշքի եկան, Մատերացին արդեն գետնին էր: Լռություն էր ու լարվածություն: Մրցավարը ոչինչ չէր նկատել: Գնդակը Վիլտորի մոտ էր ու ասացի նրան, որ գրոհը շարունակի: Հույս կար, որ Մատերացին ոտքի կկանգնի, բայց Բուֆֆոնը մրցավարի ուշադրությունը նրա վրա էր սեւեռել, ամեն ինչ ավարտված էր»,- հիշում է Ֆրանսիայի այն ժամանակվա գլխավոր մարզիչ Ռայմոն Դոմենեկը:
Հանդիպման գլխավոր մրցավար Օրասիո Էլիսոնդոյին կողմնորոշվել օգնել էր 4-րդ պաշտոնյան` իսպանացի Լուիս Մեդինա Կանտալեխոն:
«Տեսա, որ Մատերացին մոտ 40 մետր այն կողմ ընկած է, դադարեցրի խաղն ու արագ հարցրի օգնականներիս, թե ինչ է պատահել: Բայց երկուսն էլ պատասխանեցին, որ ոչինչ չեն տեսել: Լուիսն էր նկատել, թե ինչպես է Զիդանը գլխով վայր գցել Մատերացիին: Երբ տեղ հասա, արդեն գիտեի, որ Զիդանին կարմիր քարտ եմ ցույց տալու»,- պատմել է Էլիսոնդոն, որը մինչ օրս էլ հայտնի է որպես Զիդանին եզրափակչից հեռացրած մրցավար:
Ֆրանսիացին այդ դրվագի մասին խոսել չի սիրում, առաջին բացատրությունը տվել է եզրափակչից 3 օր անց Canal+-ի եթերում:
«Խնդրեցի Մարկոյին չքաշել շապիկիցս: Բացատրեցի` եթե ցանկանում է այն, խաղից հետո անձամբ կտամ նրան: Փոխարենը նա սկսեց շատ կոպիտ բառեր ասել ու մի քանի անգամ կրկնեց դրանք: Վիրավորական խոսքեր էր ասում մայրիկիս ու քրոջս հասցեին: Սկզբում փորձում էի չարձագանքել, բայց հետո ամեն ինչ շատ արագ տեղի ունեցավ: Իմ արարքը պետք է պատժվեր, բայց չէի ցանկանում ԱԱ-ն ու կարիերաս այդպես ավարտել»,- պատմել է նա:
Ապա հեռուստաեթերում Զիդանը ներողություն է խնդրել միլիոնավոր երկրպագուների առաջ, բայց ոչ Մատերացիի: Չնայած իր հեռացմանը` Զիդանը սպորտային լրագրողների կողմից Աշխարհի առաջնության լավագույն ֆուտբոլիստ է ճանաչվել:
Եզրափակչից 1 տարի անց Մարկո Մատերացին գիրք է գրել «Ի՞նչ եմ իրականում ասել Զիդանին» վերնագրով ու ներկայացրել իր ասածի 250 տարբերակներ: Դրանց թվում են հայտնի «Հարրի Փոթերը» գրքի 3 նզովքները` Ավադա Կեդավրա, Կրուցիատուս ու Իմպերիո:
Բայց հետո իտալացին հոգնել է նույն հարցին պատասխանել ու խոստովանել է, թե ինչ է իրականում ասել Զիդանին. «Էլ չեմ ուզում ամեն հարցազրույցի ժամանակ նույնը կրկնել, բառացի հետեւյալն եմ ասել`Աշխարհի բոլոր մարմնավաճառներից ես քո քրոջն եմ նախընտրում: Այս բառերիս համար հրապարակային ներողություն արդեն խնդրել եմ»:
Այդ արարքի համար 2 ֆուտբոլիստներն էլ պատժվել են: ՖԻՖԱ-ն եզրափակչից հետո քննություն է անցկացրել ու Զիդանին տուգանել 7,5 հազար ֆրանկով, ինչպես նաեւ երեխաների հետ 3-օրյա մարզումներ նշանակել: Մատերացին էլ վճարել է 5 հազար ֆրանկ ու 2 խաղով որակազրկել:

В одном кадре: Удар и красная карточка Зидана 13 лет назад
Ровно 13 лет состоялся легендарный финал ЧМ-2006, где сборная Италии победила Францию в серии послематчевых пенальти и в 4-й раз стала чемпионом мира.
Однако сегодня в рубрике «В одном кадре» мы расскажем не о победе Италии и звездном часе Фабио Каннаваро, а о противостоянии Зинедина Зидана и Марко Матерацци.
В финале ЧМ-2006 шла напряженная и равная борьба. Был назначен дополнительное время, однако капитан сборной Франции Зинедин Зидан сыграл в нем лишь до роковой 110-й минуты. Именно на 110-й минуте он получил красную карточку и был удален с поля.
Зидан и Матерацци были главными героями вечера еще до инцидента. Уже на 7-й минуте матча Матерацци «заработал» 11-метровый в собственные ворота, который уверенно пробил Зидан. Затем итальянец сам же спас ситуацию, забив ответный мяч в ворота французов. Счет сравнялся – 1:1.
Этот же счет сохранялся на табло, когда Зидан показал свой знаменитый удар головой.
Фото: youtube
«У меня до сих пор эта картина перед глазами. Не все болельщики видели этот момент. Когда они очнулись, Матерацци уже был на газоне. Рефери ничего не видел. Мяч получил Вильтор, и я говорил ему продолжать атаку. Была надежда, что Матерацци успеет встать. Но Буффон уже привлек внимание арбитра. Все было кончено»,- вспоминает на тот момент главный тренер Франции Раймон Доменек.
Сориентироваться главному арбитру матча Орасио Элисондо помог лишь 4-й арбитр –   испанец Луис Медина Канталехо.
«В какой-то момент я увидел, что Матерацци лежал на газоне примерно в тридцати или сорока метрах от меня. Я остановил игру – и моментально спросил у помощников, что случилось. Но они оба ответили, что ничего не видели. Луис заметил, как Зидан боднул головой Матерацци. Когда я подошел к месту инцидента, уже знал, что удалю Зидана»,- рассказывает Элисондо, который по сей день известен как арбитр, удаливший Зидан в финале.
Сам Зидан не любит вспоминать этот инцидент. Спустя 3 дня после финала он даль первый комментарий в эфире Canal+.
«Я попросил Марко прекратить цеплять меня за майку. Объяснил, что если он так ее хочет, то после матча я сам ее отдам. Он в ответ начал говорить мне очень грубые вещи. И повторил их несколько раз. Он говорил оскорбительные слова в адрес моей матери и сестры. Сначала я пробовал не реагировать, но затем все произошло так быстро.  Мой поступок должен был быть наказан, но я не хотел таким образом завершить ЧМ и карьеру», – вспоминал Зинедин Зидан.
Затем Зидан в телеэфире попросил прощения у миллионов болельщиков, но не у Матерацци.
Несмотря на этот инцидент и проигрыш сборной Франции, спортивные журналисты признали Зидана лучшим футболистом чемпионата мира.
Год спустя после финала Марко Матерацци написал книгу под названием «Что я на самом деле сказал Зидану», где придумал 250 различных вариаций своего высказывания. Среди них были три запретных заклинания из «Гарри Поттера» – Авада Кедавра, Круциатус и Империо.
Но затем итальянец устал отвечать на тот же вопрос и признался:  «Мне надоело повторять одно и то же на каждом интервью, дословно я сказал следующее: «Из всех проституток мира я предпочитаю твою сестру». За эти слова я уже публично извинился».
За этот проступок оба футболиста были наказаны. После финала ФИФА провела расследование и оштрафовала Зидана на 7,5 тысячи франков, а также назначила 3-дневные тренировки с детьми. А Матерацци был оштрафован на 5 тысяч франков и дисквалифицирован на 2 мачта.