Մեկ Կադրում. ԽՍՀՄ-ի Գավաթով «Արարատի» ուրախ նկարահանումը
1973 թվականն ամենաֆուտբոլայինն ու հաղթականն է հայերի համար: «Արարատը» երբեւէ նախադեպը չունեցող նվաճումների հասավ ԽՍՀՄ-ում` մեկ տարում նվաճելով գավաթն ու չեմպիոնի կոչումը:
Գավաթի եզրափակչում Կիեւի «Դինամոյի» նկատմամբ տարած հաղթանակը հայերի միասնականության ու մինչեւ վերջ պայքարելու ամենալավ դրսեւորումներից էր:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում այսօր եւս մեկ անգամ վերհիշելու ենք գավաթային եզրափակիչն ու կենդանացնելու ենք հեռավոր 1973-ին արված «Արարատի» թիմային լուսանկարը:
1973 թվականի հոկտեմբերի 10-ին «Արարատը» «Լենինի» անվան Մոսկվայի կենտրոնական ստադիոնում 60 հազար երկրպագուների ներկայությամբ Կիեւի «Դինամոյի» հետ պայքարում էր ԽՍՀՄ-ի գավաթի համար:
Խաղի 61-րդ րոպեին «Դինամոն» Վիկտոր Կոլոտովի անվրեպ իրացրած 11-մետրանոցի շնորհիվ առաջ անցավ հաշվի մեջ: Երբ հանդիպման ավարտին մեկ րոպե էր մնացել, Լեւոն Իշտոյանը հավասարեցրեց հաշիվը: Լրացուցիչ ժամանակում` 103-րդ րոպեին նա դուբլի հեղինակ դարձավ ու թիմին առաջին Գավաթը բերեց:
«Երբ Գավաթով վերադարձանք Երեւան, օդանավակայանում մարդկանց ծով էր, մինչեւ քաղաք 4 ժամ տեւեց ճանապարհը: Եթե հնարավոր լիներ մեր ավտոբուսը ձեռքերի վրա կտանեին: Այդպիսի բան ես երբեք չեմ տեսել, երեւի չեմ էլ տեսնի: Մենք գրավեցինք մարդկանց սրտերն ու հավերժ կմնանք պատմության մեջ»,- հիշում է թիմի հարձակվող Էդուարդ Մարկարովը:
Հայրենիք վերադառնալուց հետո հաղթանակն ինչպես հարկն է նշելու ժամանակ ֆուտբոլիստները չունեին, քանի որ դեռ պետք է առաջնությունում էլ հաջողության հասնեին: Իսկ ահա թիմով համատեղ լուսանկար անել հասցրին:
Ամբողջովին սպիտակ մարզահագուստով ու առաջին անգամ Կովկաս բերած Գավաթով արված նկարահանման կադրերում արարատցիներն ուրախությունից փայլում են ֆոտոխցիկի առաջ:
Ցավոք, այս լուսանկարի ֆուտբոլիստներից շատերն արդեն ողջ չեն, չկա լեգենդար ավագ Հովհաննես Զանազանյանը, դարպասապահ Ալյոշա Աբրահամյանը, Ալեքսանդր Կովալենկոն… Բայց քանի դեռ կան «Արարատ-73»-ի երկրպագուներն ու այդ մեծ նվաճումները հիշողները, նրանք միշտ էլ կենդանի են:

In One Shot: Happy Ararat with the USSR Cup
1973 was a year of football and success for the Armenian nation: FC Ararat had a mad season, winning game after game and crowning the achievements with a domestic double – the USSR Championship and Cup.
The win over Dynamo Kyiv in the cup final was one of the best examples of unity and the resolution to fight until the end.
This edition of Mediamax Sport’s In One Shot columns recalls the final and takes us back to the photo, made in 1973, which depicts happy Ararat players posing with the USSR cup.
On October 10, 1973, Lenin Stadium in Moscow gathered 60,000 fans for the cup final. Dynamo Kyiv was to face Ararat.
In the 61st minute of the match, Dynamo’s Viktor Kolotov put the Ukrainian team ahead with a flawless penalty. One minute before the end of the game, Levon Ishtonyan equalized. He proceeded to score the winner in the 103rd minute, helping Ararat win the club’s first USSR Cup.
“We were greeted by a huge crowd in the airport in Yerevan. It took us four hours to get to the city. People would have carried the bus if they could. I had never seen anything like and I don’t think I ever will again. We won over the hearts of the people. We made history,” said Eduard Markarov, who played for Ararat as forward.
The players were back, but they had no time to celebrate: they were still fighting in the championship. Nevertheless, the team found time to make a photo.
Wearing white kits and wide smiles, the first USSR Cup winners in the Caucasus shone in front of the camera as much as on the pitch.
Unfortunately, many of the players depicted on the picture are no longer with us: the legendary captain Hovhannes Zanazanyan, goalkeeper Alyosha Abrahamyan, Alexander Kovalenko… But as long as the fans of Ararat ’73 are around and people remember the achievements of that team, they will live on.