Մեկ Կադրում. ԽՍՀՄ-ի Գավաթով «Արարատի» ուրախ նկարահանումը
1973 թվականն ամենաֆուտբոլայինն ու հաղթականն է հայերի համար: «Արարատը» երբեւէ նախադեպը չունեցող նվաճումների հասավ ԽՍՀՄ-ում` մեկ տարում նվաճելով գավաթն ու չեմպիոնի կոչումը:
Գավաթի եզրափակչում Կիեւի «Դինամոյի» նկատմամբ տարած հաղթանակը հայերի միասնականության ու մինչեւ վերջ պայքարելու ամենալավ դրսեւորումներից էր:
Mediamax Sport-ի «Մեկ կադրում» շարքում այսօր եւս մեկ անգամ վերհիշելու ենք գավաթային եզրափակիչն ու կենդանացնելու ենք հեռավոր 1973-ին արված «Արարատի» թիմային լուսանկարը:
1973 թվականի հոկտեմբերի 10-ին «Արարատը» «Լենինի» անվան Մոսկվայի կենտրոնական ստադիոնում 60 հազար երկրպագուների ներկայությամբ Կիեւի «Դինամոյի» հետ պայքարում էր ԽՍՀՄ-ի գավաթի համար:
Խաղի 61-րդ րոպեին «Դինամոն» Վիկտոր Կոլոտովի անվրեպ իրացրած 11-մետրանոցի շնորհիվ առաջ անցավ հաշվի մեջ: Երբ հանդիպման ավարտին մեկ րոպե էր մնացել, Լեւոն Իշտոյանը հավասարեցրեց հաշիվը: Լրացուցիչ ժամանակում` 103-րդ րոպեին նա դուբլի հեղինակ դարձավ ու թիմին առաջին Գավաթը բերեց:
«Երբ Գավաթով վերադարձանք Երեւան, օդանավակայանում մարդկանց ծով էր, մինչեւ քաղաք 4 ժամ տեւեց ճանապարհը: Եթե հնարավոր լիներ մեր ավտոբուսը ձեռքերի վրա կտանեին: Այդպիսի բան ես երբեք չեմ տեսել, երեւի չեմ էլ տեսնի: Մենք գրավեցինք մարդկանց սրտերն ու հավերժ կմնանք պատմության մեջ»,- հիշում է թիմի հարձակվող Էդուարդ Մարկարովը:
Հայրենիք վերադառնալուց հետո հաղթանակն ինչպես հարկն է նշելու ժամանակ ֆուտբոլիստները չունեին, քանի որ դեռ պետք է առաջնությունում էլ հաջողության հասնեին: Իսկ ահա թիմով համատեղ լուսանկար անել հասցրին:
Ամբողջովին սպիտակ մարզահագուստով ու առաջին անգամ Կովկաս բերած Գավաթով արված նկարահանման կադրերում արարատցիներն ուրախությունից փայլում են ֆոտոխցիկի առաջ:
Ցավոք, այս լուսանկարի ֆուտբոլիստներից շատերն արդեն ողջ չեն, չկա լեգենդար ավագ Հովհաննես Զանազանյանը, դարպասապահ Ալյոշա Աբրահամյանը, Ալեքսանդր Կովալենկոն… Բայց քանի դեռ կան «Արարատ-73»-ի երկրպագուներն ու այդ մեծ նվաճումները հիշողները, նրանք միշտ էլ կենդանի են:

В одном кадре: Счастливые футболисты «Арарата» с Кубком СССР
1973-й выдался для нас футбольным и победным годом. «Арарат» добился беспрецедентных достижений в СССР, завоевав за год кубок и титул чемпиона.
Победа над киевским «Динамо» была одним из лучших проявлений единства и рвения армян бороться до конца.
В рубрике Mediamax Sport «В одном кадре» сегодня еще раз вспомним тот победный финал и «оживим» командную фотографию «Арарата», сделанную в далеком 1973-м.
10 октября 1973 года в московском ЦК им. Ленина, где собрались 60 тыс. болельщиков, «Арарат» боролся с киевским «Динамо» за Кубок СССР.
На 61-й минуте матча «Динамо» открыл счет благодаря точному 11-метровому удару Виктора Колотова. За минуту до конца встречи Левон Иштоян сравнял счет. В дополнительном тайме, на 103-й минуте, он забил очередной мяч. Так, Иштоян стал автором дубля и принес команде первый Кубок.
«Когда мы вернулись с Кубком в Ереван, в аэропорту было море людей. Дорога в город продлилась 4 часа. Если бы было возможно, наш автобус несли бы на руках. Я такого еще нигде не видел, и, наверное, больше не увижу. Мы завоевали сердца людей и навсегда останемся в истории»,- вспоминает нападающий сборной Эдуард Маркаров.
После возвращения на родину у футболистов не было времени должным образом отпраздновать победу, ведь они еще должны были добиться успехов на чемпионате. Но сфотографироваться всей командой они успели.
На этих кадрах футоблисты «Арарата», одетые полностью в белую спортивную форму и с Кубком, который впервые удалось привезти на Кавказ, сияют от счастья.
К сожалению, многих из запечатленных на фотографии футболистов уже нет в живых. С нами больше нет легендарного капитана Оганеса Заназаняна, вратаря Алеши Абрамяна, Александра Коваленко… Но пока еще есть болельщики «Арарата-73» и те, кто помнит эти большие достижения, они будут жить.