Արթուր Աբրահամ. Առնվազն երկու տարի մնալու եմ պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում
Այս տարին բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի համար առանձնացավ 2 չեմպիոնական գոտիներով. առաջինը՝ WBO-ն, նա կորցրեց Ռոբերտ Շտիգլիցի հետ մենամարտում, իսկ երկրորդը (WBO ինտերկոնտինենտալ գոտի) վերցրեց Վիլֆեբորս Շիհեպոյից:
Հիմա Աբրահամի բոլոր ծրագրերը կապված են Շտիգլիցի հետ ռեւանշ-մենամարտի հետ: Մեդիամաքս-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում King Arthur-ը, ինչպես նրան անվանում են երկրպագուները, ամփոփել է 2013 թվականն ու խոսել է WBO գոտին վերադարձնելու, պարտությունների պատճառով անցկացված անքուն գիշերների ու կարիերան ավարտելու մասին:
- Արթուր, այս տարի դու երկու հաղթանակ ես տոնել Վիլֆեբորս Շիհեպոյի ու Ջովաննի դե Կարոլիսի նկատմամբ: Ի՞նչ նշանակություն ունեին քեզ համար այդ հաղթանակները:
- Այս տարվա առաջին մենամարտում ես հանդիպեցի Ռոբերտ Շտիգլիցին ու պարտություն կրեցի: Հաջորդ երկուսում կարողացա առավելության հասնել մրցակիցներիս նկատմամբ: Այդ միջանկյալ հանդիպումներն օգնեցին ճիշտ պատկերացում կազմել մարզավիճակիս մասին: Ճիշտ է, դրանք կարեւոր հաղթանակներ էին, բայց ինձ համար ավելի առաջնային են չեմպիոնական գոտու համար մղվող մենամարտերը:
- Դե Կարոլիսին հաղթելուց հետո  նշել էիր, որ գոհ չես մենամարտի արդյունքից: Ի՞նչը չէր բավարարել քեզ:
- Այդ մենամարտում ես պաշտպանում էի WBO ինտերկոնտինենտալ գոտին ու ուրախ եմ, որ այն կարողացա պահել ինձ մոտ: Սակայն շատ էի ուզում Կարոլիսին նոկաուտով հաղթել, բայց չստացվեց: Նա ամեն կերպ կարողանում էր խուսափել իմ հուժկու հարվածներից՝  անընդհատ շարժվելով ռինգում: Դա էր հիմնական պատճառը, որ ես մենամարտից հետո գոհ չէի ինձնից:
- Այս տարվա առաջին մարտում ցավալի պարտություն կրեցիր Ռոբերտ Շտիգլիցից  ու կորցրիր WBO գոտին: Ձեր առաջին մենամարտում դու էիր հաղթել, ինչո՞ւ չստացվեց կրկնել հաջողությունը:
- Մեր երկրորդ հանդիպման ժամանակ ես վնասվածք ստացա, ու մարտը դադարեցվեց: Շտիգլիցը հարվածեց աչքիս, ու բժիշկը չթույլատրեց շարունակել հանդիպումը: Մարտը տեւեց ընդամենը երեք ռաունդ, ու ես ժամանակ չունեցա ինձ դրսեւորելու:
- Շտիգլիցից կրած պարտությունից հետո հայտարարել էիր, որ եւս մեկ պարտության դեպքում այլեւս ռինգ դուրս չես գա ու քեզ չես համարի բարձրակարգ բռնցքամարտիկ: Սակայն հետո հաղթանակներ տոնեցիր, դրանք օգնեցի՞ն քեզ կրկին վստահություն ձեռք բերել:
- Իհարկե: Ամեն հաղթանակից հետո ավելի վստահ ես դառնում ու ռինգն ավելի լավ զգում: Ես էլ բոլոր մարզիկների պես սիրում եմ հաղթել: Հաղթանակներն օգնում են լավատես դառնալ, հավատալ սեփական ուժերին ու պայքարել չեմպիոնության համար:
- Շտիգլիցի հետ դիմակայությունում հաշիվը հավասար է՝ 1:1: Մյուս տարի մեզ հետաքրքիր ու սկզբունքային մենամարտ է սպասում:
- Ակնկալիքը մեկն է՝ պետք է ոչնչացնեմ նրան, ու վերջ: Կարեւոր չէ՝ նոկաուտ կլինի, թե ոչ, կարեւորը՝ մրցավարը վերջում բարձրացնի իմ ձեռքը: Ես շատ լուրջ եմ պատրաստվելու այդ մենամարտին, այն ինձ համար ամենա-ամենան է:
-Ի՞նչ կասես Շտիգլիցի մասին, նա ինչո՞վ է տարբերվում քո մյուս մրցակիցներից:
- Ամեն մարզիկ իր ոճն ունի ու տարբերվում է մյուսներից: Ես գիտեմ Շտիգլիցի ձեռագիրը. նա թեեւ թույլ է խփում, բայց սիրում է շատ հարվածել: Ոտքերով լավ է աշխատում ու տեղաշարժվում ռինգում: Ես էլ կհարվածեմ ոչ շատ, բայց դիպուկ: Ինչպես եւ իմ բոլոր մրցակիցներին, նրան նույնպես հարգում եմ, բայց հաղթանակն իմը պետք է լինի:
- 2014-ին սպասվում է ձեր արդեն 3-րդ դիմակայությունը: Ինչպե՞ս ես պատրաստվում մենամարտին:
- Մենք կհանդիպենք փետրվարի 1-ին Գերմանիայում: Այս մենամարտն ինձ համար չափազանց կարեւոր ու սկզբունքային է: Ես պարտավոր եմ հաղթել, քանի որ շատ եմ ցանկանում կրկին դառնալ WBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն: Մեր 3-րդ հանդիպումն էլ է չափազանց հետաքրքիր լինելու երկրպագուների համար:
- Ի՞նչ ես սովորել պարտություններից, ու ինչպե՞ս ես դրանք կարողանում մոռանալ:
- Փորձում եմ շուտ մոռանալ դրանց մասին, որ շատ չտխրեմ: Հիշում եմ, երբ պրոֆեսիոնալ ռինգում առաջին անգամ պարտվեցի, չէի կարողանում քնել: Անկեղծ եմ ասում, այդ ժամանակ շատ անքուն գիշերներ եմ անցկացրել՝ վերհիշելով մենամարտի դրվագներն ու փորձելով գտնել իմ սխալները: Մարզիկը պետք է կարողանա դասեր քաղել պարտություններից:
- Զգացվում է, որ մարզիչդ՝ Ուլլի Վեգները, չափազանց խիստ է ու պահանջկոտ: Սովորաբար ի՞նչ է նա ասում քեզ պարտությունից հետո կամ ինչպե՞ս է դժոհությունն արտահայտում:
- Իսկապես, նա շատ խիստ է ու պարտությունից հետո ջղայնանում է: Հաճախ բառերով է արտահայտում իր զայրույթը, երբեմն էլ՝ նաեւ «գործով» (ծիծաղում է – հեղ.): Նա անընդհատ պահանջում է կատարելագործվել ու դրսեւորել լավագույն կողմերը:
- Միշտ նշում ես, որ ցանկանում ես երկրպագուներին գեղեցիկ մենամարտ նվիրել: Ո՞րն է գեղեցիկ մենամարտն ըստ քեզ:
- Այն մենամարտերը, որտեղ բռնցքամարտիկները իրար չեն հրում, կախվում միմյանցից, կամ էլ գլխով չեն խփում, գեղեցիկ են լինում: Գեղեցիկ է նաեւ, երբ նոկաուտով ես հաղթում: Իմ մենամարտերից կառանձնացնեի Ժերմեն Թեյլորի հետ հանդիպումը, երբ վերջին ռաունդում նոկաուտի ենթարկեցի նրան:
- Ո՞ր քաշային կարգում ես քեզ ավելի վստահ զգում:
- Ես միշտ հանդես եմ եկել միջին քաշային կարգում ու գրեթե 4 տարի կարողացել եմ պահել IBF վարկածով աշխարհի չեմպիոնի գոտին: Այդպես էլ ոչ մի մարզիկի չի հաջողվել այն ինձանից խլել, ես այն հանձնել եմ Super Six մրցաշարին մասնակցելու համար: Այդ քաշային կարգում ոչ մի պարտություն չեմ կրել: Հետո տեղափոխվեցի սուպերմիջին քաշ, որին արդեն հարմարվել եմ: Մենամարտից առաջ շատ քաշ չեմ գցում ու արդեն վստահություն եմ ձեռք բերել:
- Դու մինչեւ 2015 թվականը երկարաձգել ես պայմանագիրդ «Sauerland Event» պրոմոութերական ընկերության հետ:
- Այո, ու դա նշանակում է, որ ես առնվազն երկու տարի դեռ լինելու եմ պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում: Տեսնեմ, այդ երկու տարիներն ինչպիսին կլինեն, կկարողանամ կատարել իմ առջեւ դրված խնդիրները, նոր միայն կկողմնորոշվեմ ապագայիս հարցում:

Артур Абрахам: Как минимум два года я еще буду боксировать
2013 год для боксера Артура Абрахама отличился двумя чемпионскими поясами: WBO он уступил в поединке с Робертом Штиглицем, а WBO Интерконтинентальный взял у Вилбефорсе Шихепо.
Сейчас все планы Абрахама связаны только с боем-реваншем со Штиглицем. В эксклюзивном интервью Медиамкс King Artur, как его называют любители бокса, подвел итоги 2013 года и рассказал о намерении вернуть пояс WBO.
- Артур, в этом году ты провел три поединка и в двух одержал победы (Вилбефорсе Шихепо и Джиованни де Каролис). Что для тебя означали эти победы?
- В начале года я встретился с Робертом Штиглицем и проиграл ему, но следующие бои для меня сложились удачно, я победил остальных соперников. Эти поединки помогли вновь почувствовать ринг и узнать, в каком состоянии я нахожусь. Победы, конечно, радуют меня, но главное - это чемпионские бои.
- После победы над де Каролисом ты заявил, что недоволен собой. Почему?
- В этой встрече я защитил интерконтинентальный пояс WBO и рад, что смог победить соперника. Я очень хотел нокаутировать де Каролиса, но не получилось. Вот почему я остался недоволен.
- В этом году ты потерпел поражение от Роберта Штиглица и потерял чемпионский пояс WBO. В первой вашей встрече ты был сильнее Штиглица, почему на этот раз не получилось повторить успех?
- Во второй встрече я получил травму, и бой был остановлен. Поединок продлился всего 3 раунда, и я не сумел показать себя.
- После этого проигрыша ты заявил, что в случае второго поражения завершишь карьеру. Но затем тебе удалось дважды одержать победы,  помогли ли они тебе вернуть уверенность?
- Конечно. После каждой победы ты начинаешь чувствовать себя лучше. Я, как и другие спортсмены, люблю быть первым. Победы дают надежду, и ты становишься оптимистом.
- Счет противостояния Абрахам - Штиглиц - 1:1. В 2014 году состоится ваш третий поединок. Нас ждет очень принципиальный бой.
- Я должен победить его, второго мнения нет. Уже не важно, будет ли нокаут или нет, главное, чтобы в конце поединка рефери поднял мою руку. Я очень тщательно готовлюсь к бою.
- Чем отличается Штиглиц от других твоих соперников?
- Каждый боксер имеет свой стиль и отличается от других. Я знаю, как действует Штоглиц: он бьет много, но слабо, отлично работает ногами и много передвигается по рингу. Я уважаю его, но сделаю все, чтобы стать победителем.
- В 2014 году ожидается ваша уже третья встреча. Как готовишься к этому поединку?
- Наша встреча состоится 1 марта в Германии. Этот поединок для меня очень важный и принципиальный. Я очень хочу одержать победу и вернуть чемпионский пояс по версии WBO. Наш третий поединок тоже будет очень интересным для болельщиков.
- Чему тебя научили поражения, и как тебе удается забыть о них?
-Я всегда стараюсь очень быстро забывать о поражениях. Когда на профессиональном ринге потерпел первое поражение, не мог заснуть. Я тогда надолго потерял сон, все время старался найти собственные ошибки. Поражения должны многому научить спортсмена.
- Чувствуется, что твой тренер Улли Вегнер очень строгий и требовательный. Что он говорит тебе после поражений или как выражает свое недовольство?
- На самом деле он очень строгий, и после поражений всегда злится на меня. Иногда свою злость выражает словами, а иногда и “делом” (смеется). Он всегда требует совершенствоваться и проявлять лучшие качества.
- Ты всегда отмечаешь, что хочешь подарить болельщикам красивый поединок. Каким ты представляешь красивый поединок?
- Бой, в котором соперники не толкают друг друга, не бьют головой, всегда получается красивым. Очень красивы и поединки, в которых побеждаешь нокаутом. Для меня таким является встреча с Жерменом Тейлором, когда мне удалось в последнем раунде нокаутировать его.
- В какой весовой категории чувствуешь себя уверенно?
-Я всегда выступал в средней весовой категории и почти 4 года успешно защищал чемпионский пояс по версии IBF. Никому так и не удалось взять его у меня, я сдал пояс для участия на турнире Super Six. Затем я перешел в суперсреднюю весовую категорию. В этом весе перед поединками не теряю много килограммов и уже чувствую себя уверенно.
- Ты продлил свой контракт с промоутерской компанией “Sauerland Event” до 2015 года.
- Да, и это означает, что как минимум два года я еще буду боксировать. Посмотрим, какими будут эти годы, смогу ли реализовать свои мечты. Только после этого определюсь с будущим.