Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը
- Թիմում տրամադրությունը շատ բարձր է: Մենք պատրաստվում ենք հանդիպմանը, ինչպես ասում են, մարտական տրամադրվածությամբ` ինչպես եւ մնացած բոլոր խաղերին: Մենք չենք ցանկանում ինչ-որ կերպ առանձնացնել այդ հանդիպումը: Մեզ համար Ռուսաստանի հետ խաղը Euro–2012-ի ընտրական փուլի հերթական հանդիպումն է:
- Հանդիպման շուրջ ստեղծված իրարանցումը ինչպե՞ս է անդրադարձել թիմի հոգեբանական ոգու վրա:
- Մենք նույնիսկ չենք անդրադարձել այդ հարցին, քանի որ ես պարզապես դրա իմաստը չեմ տեսնում: Անիմաստ է ժամանակ վատնել նման խոսակցությունների վրա:
- Ինչի՞ վրա է դրվում հիմնական շեշտը Ռուսաստանի հավաքականի հետ հանդիպմանը նախապատրաստվելու ընթացքում:
- Բնականաբար, ցանկացած հանդիպման պատրաստվում ես տարբեր կերպ` ուշադրություն դարձնելով հակառակորդի ուժեղ եւ թույլ կողմերին: Անհրաժեշտ է պարզապես ուսումնասիրել դրանք եւ խաղին նախապատրաստվել համապատասխան կերպով:
- Դուք հաստատո՞ւմ եք պաշտպան Արարատ Առաքելյանի վնասվածքի մասին տեղեկությունը:
- Արարատ Առաքելյանը թեթեւ վնասվածք ունի: Թեեւ նա ցանկություն է հայտնել մնալ թիմի հետ, սակայն մենք չենք ցանկանում ռիսկի դիմել:
- Հավաքականում կա՞ն վնասվածք ունեցող այլ ֆուտբոլիստներ:
- Ոչ, ոչ մի խնդիր չկա: Մեր տրամադրության տակ են 21 խաղացողներ, եւ նրանք բոլորը պատրաստ են դաշտ դուրս գալ:
- Մեր հակառակորդը եւս «կորուստներ» ունի. Հանրապետական մարզադաշտ դուրս չեն գա Բիստրովն ու Անյուկովը: Այդ հանգամանքը հաշվի առնվո՞ւմ է:
- Ռուսաստանն ունի այլ ֆուտբոլիստներ, ովքեր բավականին հաջող կարող են փոխարինել նշված խաղացողներին, քանի որ մեր հակառակորդն ունի ընտրության լայն հնարավորություն: Այդ պատճառով, չեմ կարծում, որ դա ինչ-որ կերպ կարող է ազդել Ռուսաստանի հավաքականի խաղի վրա:
- Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դիկ Ադվոկատը խոստացել է, որ Երեւանում իր թիմը խաղալու է «շատ ագրեսիվ, ինչպես Իռլանդիայի եւ Մակեդոնիայի հետ»: Դուք պատրա՞ստ եք դրան:
- Իհարկե, պատրաստ ենք: Մենք ուսումնասիրել ենք Ռուսաստանի հավաքականի խաղը, գիտենք, թե ինչպես եւ ինչ ոճով է խաղում այդ թիմը:
- Նորություններ կա՞ն ՀՀ հավաքականի կազմ դարպասապահ Ապուլա Բետեի հավանական վերադարձի մասին:
- Դեռ ոչ: Ես գիտեմ, որ հանդիպում է տեղի ունեցել (ՀՖՖ նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի եւ ֆուտբոլիստի միջեւ,- խմբ.), սակայն մանրամասներին տեղյակ չեմ:
- Ինչո՞վ են զբաղվում մեր ֆուտբոլիստները մարզումներից ազատ ժամանակ:
- Ինչպես գիտեք, մենք մարզումներն անցկացնում ենք նորաբաց Ֆուտբոլի ակադեմիայում: Այստեղ շատ լավ պայմաններ են, որոնք հնարավորություն են տալիս հանգիստ պատրաստվել խաղին: Իսկ ինչ վերաբերում է ազատ ժամանակին, ապա այստեղ կա հեռուստատեսություն, ինտերնետ:
- Մեր խաղացողներին թույլատրվո՞ւմ է շփվել բարեկամների ու հարազատների հետ:
- Եթե խոսքն Ակադեմիայի մասին է, ապա` ոչ: Այն փակ տարածք է: Ակադեմիան բացվել է ամսի 22-ին, մնացած ժամանակ այն փակ է, որպեսզի խաղացողները հնարավորություն ունենան հանգիստ պատրաստվել խաղին:

Эксклюзивное интервью главного тренера сборной Армении по футболу Вардана Минасяна Медиамакс
- Настроение в команде очень высокое. Мы готовимся к матчу, как говорится, с боевым настроем, так же как и ко всем остальным играм. Мы не хотим каким-либо образом выделять эту игру. Для нас игра с Россией – это очередной матч отборочного цикла Euro – 2012.
- Большой ажиотаж, поднятый в связи с этим матчем, никоим образом не сказался на психологическом духе команды?
- Мы даже не обращались к этому вопросу, так как я просто не вижу в этом смысла. Бессмысленно тратить наше время на подобные разговоры.
- На чем делается главный акцент при подготовке к матчу с российской командой?
- Естественно, к каждому матчу готовишься по-разному, принимая во внимание сильные и слабые стороны соперника. Надо просто изучить их, и в соответствие с этим подготовиться к игре.
- Вы подтверждаете новость о травме защитника Арарата Аракеляна?
- У Арарата Аракеляна легкая травма. Хотя он и выразил желание остаться с командой, но мы не захотели рисковать.
- А как в целом обстоит ситуация в этом вопросе – есть ли в сборной травмированные игроки?
- Что касается остальных футболистов, то никаких проблем нет. В нашем распоряжении 21 игрок, и все они готовы выйти на поле.
- У нашего соперника также есть потери – на поле Республиканского стадиона не смогут выйти Быстров и Анюков. Это обстоятельство учитывается при подготовке?
- У России есть другие футболисты, которые с большим успехом могут заменить вышеназванных игроков, так как у нашего соперника широкий выбор. Поэтому не думаю, чтобы это каким-либо образом могло бы сказаться на игре сборной России.
- Главный тренер сборной России Дик Адвокат пообещал, что в Ереване его подопечные будут играть «очень агрессивно, как с Ирландией и Македонией». Вы готовы к этому?
- Конечно готовы. Мы изучили игру сборной России, знаем, как и в каком стиле играет эта команда.
- Есть ли какие-то новости относительно возможного возвращения в сборную Армении голкипера Апула Бете?
- Пока нет. Я знаю, что состоялась встреча (между президентом Федерации Футбола Армении Рубеном Айрапетяном и футболистом, - ред.), но подробностей не знаю.
- Чем занимаются наши футболисты в свободное от тренировок время?
- Как вы знаете, мы проводим тренировки в новой Футбольной академии. Здесь очень хорошие условия, в которых мы спокойно можем готовиться к игре. А что касается свободного времени, то здесь есть телевидение, интернет.
- Разрешается ли нашим игрокам общаться со своими близкими и родственниками?
- Если речь идет об Академии, то нет, здесь - закрытая территория. Академия была открыта 22-го числа, а в остальное время она закрыта, чтобы игроки имели возможность спокойно готовиться к игре.