Հենրիխ Մխիթարյան. Իրավունք ունենք առանց սպառնալիքի ապրելու մեր հայրենիքում
Այսօր ժամը 07:15-ի սահմաններում Ադրբեջանը, օգտագործելով հրետանային միջոցներ ու հարվածային ԱԹՍ-ներ, հարձակման է անցել արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով՝ թիրախավորելով նաեւ խորը թիկունքում տեղակայված բնակավայրերը, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը:
Հայաստանի հավաքականի ավագ ու «Ռոմայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն արձագանքել է սահմանում կատարվող իրադարձություններին:
«Առավոտյան արթնացա`իմանալով Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի բանակի լայնամասշտաբ հարձակման մասին (դե ֆակտո անկախ հայաբնակ պետություն), որի թիրախում եղել է Ստեփանակերտի ու շրջակա բնակավայրերի քաղաքացիական բնակչությունը:
Կոչ եմ անում միջազգային հանրությանն անմիջապես կանգնել ու օգնել դադարեցնել խաղաղ բնակչության նկատմամբ ռազմական գործողությունները՝ հանուն տարածաշրջանի խաղաղության ու անվտանգության:
Մենք անքակտելի իրավունք ունենք առանց սպառնալիքի ապրելու մեր հայրենիքում: Մեր երեխաներն իրավունք ունեն ապրելու խաղաղ պայմաններում, ոչ թե ապաստարաններում:

Henrikh Mkhitaryan: We have the right to live in our homeland without an existential threat
At around 07:15 on September 27, the Azerbaijani armed forces launched an offensive on the entire line of contact with Artsakh, using artillery and fighter drones and targeting settlements in deep rear, including the capital of Artsakh – Stepanakert.
Armenia, Roma midfielder Henrikh Mkhitaryan has addressed the situation on social media.
“I woke up this morning learning about the large scale attack of Azerbaijani army on #NagornoKarabakh (a de-facto independent state populated by Armenians) targeting civilian population in Stepanakert and surrounding areas.
I call on the international community to urgently stand up and to help stop the military actions against the regional peace and security.
We have an unalienable right to live in our homeland without an existential threat. Our children have the right to live in peace rather than hiding in shelters.